پنومونی

پنومونی

پنومونی

پنومونی زمانی آغاز می شود که ویروس، قارچ یا باکتری وارد یکی از ریه های شما شود. اگر این موضوع در هر دو ریه رخ دهد، به آن پنومونی دوگانه می گویند. این امر موجب می شود کیسه های کوچک در ریه دچار التهاب شود و با مایع یا چرک پر گردد. اگر سالم هستید و بلافاصله تحت درمان قرار گرفته اید، معمولا این بیماری شرایط حاد و جدی را ایجاد نمی کند. اما پنومونی می تواند برای کودکان کم سن و سال، افراد کهنسال و افرادی که سایر مشکلات جسمی را دارند یا سیستم ایمنی شان ضعیف شده است خطرناک باشد.

پنومونی

بیشتر اوقات، بدن شما میکروب ها را از هوا فیلتر می کند تا بتواند از ریه ها محافظت نماید. همچنین سرفه کردن نیز می تواند به خارج شدن چنین مواردی از بدن کمک کند. اگر میکروب یا هر چیز دیگری وارد بدن شود، سیستم ایمنی شما قبل از اینکه  این موارد باعث بیماری شما شوند با آن مبارزه می کند. اما اگر میکروب ها واقعا قوی باشند یا بدن شما نتواند به درستی با آن مبارزه کند، ریه ها آلوده می شوند. زمانی که سیستم ایمنی سلول هایی را برای مبارزه با میکروب ها ارسال می کند، ریه ملتهب می شود و همین امر به پنومونی یا همان ذات الریه منجر می شود.

پنومونی

ممکن است تب بالا، لزر، تنگی نفس و درد در قفسه سینه به هنگام تنفس وجود داشته باشد.  همچنین ممکن است سرفه عمیقی وجود داشته باشد که خوب نمی شود و مایع ضخیمی بیرون می اید که به آن خلط می گویند. اگر بتوانید با این نشانه هایی که دارید به کارهای روزمره خود برسید حتما به پنومونی راه رفتن مبتلا شده اید که  اغلب توسط نوع خاصی از باکتری به نام Mycoplasma pneumonia ایجاد می شود. اما اگر نشانه های شما بدتر از آن است، باید به پزشک مراجعه کنید.

پنومونی

برخی از این ارگانیسم های ریز، طبیعی  و بخش سالمی از بدن همچون روده هستند که به هضم مواد غذایی کمک می کنند. برخی دیگر ممکن است باعث مریضی شما شوند. در بیشتر موارد پنومونی بزرگسالان به خاطر وجود باکتری ایجاد می شود. آنتی بیوتیک می تواند به از بین رفتن بهتری و بهبود شرایط کمک کند.

پنومونی

این نوع رایج از پنومونی به خاطر باکتری به نام Legionella ایجاد می شود. در این شرایط ممکن است سردرد، درد عضلات،لرز و تب بالایی داشته باشید. همچنین ممکن است خون سرفه کنید و حالت تهوع، استفراغ و اسهال داشته باشید. این نوع بیماری از طریق آب منتشر می شود  و می تواند در مواردی همچون سیستم های تهویه مطبوع، وان آب گرم و اسپری ها در فروشگاه های مواد غذایی وجود داشته باشد. این نوع از پنومونی نیز با آنتی بیوتیک قابل درمان است.

پنومونی

ویروس آنفلونزا رایج ترین دلیل ایجاد پنومونی ویروسی در بزرگسالان است اما هر ویروسی که بتواند دهان، بینی، گلو و ریه را آلوده کند می تواند به چنین شرایطی منجر شود. نشانه ها معمولا خفیف تر از پنومونی باکتریایی است و بدن در عرض ۱ تا ۳ هفته با آن مبارزه می کند.

پنومونی

برخی از این قارچ ها مفید هستند.اما برخی نیز می توانند باعث ابتلای فرد به پنومونی شوند. داروهای ضد قارچی معمولا برای درمان این نوع پنومونی مورد استفاده قرار می گیرد اما افرادی که ایدز  دارند یا به ویروس HIV آلوده شده اند و دارو هایی مصرف می کنند که سیستم ایمنی شان را تضعیف می کند( همچون داروهای سرطانی) می توانند به نوعی پنومونی با نام pneumocystis pneumonia مبتلا شوند. این نوع بیماری حاد است و به سختی می توان از شر آن خلاص شد.

پنومونی

ممکن است خودتان ندانید به پنومونی مبتلا شده اید.  این بیماری بسیار شبیه سرماخوردگی  یا آنفلونزاست که خوب نمی شود. پزشک در مورد نشانه های موجود می پرسد و صدای سینه را گوش می دهد. ممکن است برای تصویربرداری از ریه ها به اشعه ایکس نیاز داشته باشد. این نوع تست وجود پنومونی را با اطمینان بیشتری تایید می کند اما دلایل ایجاد آن را بیان نخواهد کرد.

پنومونی

همیشه فهمیدن اینکه چه چیزی باعث ایجاد پنومونی شده است آسان نیست.   خلطی که از طریق سرفه از بدن خارج می شود را می توان برای وجود باکتری مورد بررسی قرار داد. ازمایش ادرار   معمولا به پزشک می گوید چه چیزی باعث آن شده است. همچنین  پزشک در مورد مسافرت های اخیر، سرگرمی ها، حیوانات و افراد بیماری که در اطراف شما هستند، واکسن ها و داروهایی که مصرف می کنید سوال می پرسد.

پنومونی

آبسه زخمی است که در ریه های شما ایجاد می شود و با مایع یا چرک پر می گردد. در بیشتر موارد استفاده از آنتی بیوتیک کافی خواهد بود اما پزشک توصیه می کند به کمک سوزن  یا جراحی آن را تخلیه کند. سی تی اسکن به پزشک کمک می کند شرایط را بهتر ببیند. این موضوع زمانی رخ می دهد که چندین  تصویر اشعه ایکس کنار هم قرار گیرد تا تصویر دقیق تری از قفسه سینه ایجاد شد.

پنومونی

این موضوع زمانی رخ می دهد که باکتری از ریه وارد خون شود. معمولا این شرایط بیشتر زمانی رخ می دهد که سایر  مشکلات جسمی همچون بیماری های کبدی یا فشار خون بالا وجود داشته باشد. ممکن است بیماری به سایر اندام های بدن منتشر شود . ازمایش خون می تواند چنین شرایطی را تشخیص دهد و معمولا می توان آن را با آنتی بیوتیک های قوی درمان کرد.

پنومونی

اگر پیر هستید، سایر مشکلات جسمی را دارید یا پنومونی شما حاد است، ریه ممکن است آنگونه که باید، کار نکند.  اگر ریه به درستی کار نکند، ممکن است اکسیژن کافی در خون نداشته باشید و همین امر موجب می شود مغز، عضلات و سایر اندام های بدن  اکسیژن کافی دریافت نکنند. پزشک می تواند چنین شرایطی را به کمک آزمایش خون یا سنسوری بر روی انگشت دست شناسایی کند. ممکن است به اکسیژن مصنوعی نیاز داشته باشید.

پنومونی

برخی از اوقات  ممکن است پنومونی باعث تجمع مایع در بافت های اطراف ریه شود. اگر مایع آلوده شود یا کار را برای تنفس عادی فرد دشوار سازد، پزشک لوله ای در قفسه سینه قرار می دهد یا برای تخلیه آن جراحی انجام می دهد.

پنومونی

واکسن می تواند شما را در برابر  انواع خاصی از پنومونی مصون دارد اما داشتن عادت های خوب نیز مفید خواهد بود. دست و صورت خود را با صابون یا سایر مواد شوینده  شستشو دهید تا تمیز باشند. رژیم غذایی سالمی داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید. این موارد می تواند به قوی شدن سیستم ایمنی کمک کند. سیگار نکشید. سیگار کشیدن مبارزه ریه ها با میکروب ها را که می تواند به مشکلات حاد جسمی منجر شود را دشوار می سازد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/lung/ss/slideshow-pneumonia-facts?ecd=wnl_day_043017&ctr=wnl-day-043017_nsl-hdln_5&mb=uIH8KU3duqpX95gBCmansSpiMzVEF17PNKyGtFBhdlc%3d

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran