کرمک

کرمک: نشانه ها، درمان و داروهای مرتبط

کرمک

کرمک ها انگل های کوچک و نخ مانندی هستند که در روده و مقعد فرد آلوده زندگی می کنند. کرمک نوعی کرم گرد به نام Enterobius vermicularis است. کرمک ها تنها چند میلی متر طول دارند. عفونت حاصل از این کرمک ها شایع ترین عفونت کرمی در ایالت متحده آمریکاست.

کرمک

نشانه های عفونت کرمک معمولا از خفیف تا هیچ متغیر است (یعنی ممکن است هیچ نشانه ای وجود نداشته باشد). کرمک ها در شب به خارج از بدن می روند و در اطراف سوراخ مقعد تخم گذاری می نمایند. همین امر باعث خارش و ناراحتی می شود. نشانه های شبانه ممکن است به تحریک پذیری و مشکل در خواب منجر شود.

کرمک

هر فردی ممکن است به این عفونت مبتلا شود اما این شرایط در کودکانی که به مدرسه می روند شایع تر است. این عفونت به سایر افرادی که در مدرسه، منزل یا مهد کودک هستند نیز منتشر می شود. عفونت ناشی از کرمک می تواند ناراحت کننده باشد اما بسیار شایع است. تخمین زده شده است که حدود ۳۰ درصد کودکان سرتاسر جهان این عفونت را دارند.

کرمک

کرمک اغلب به کودکان مرتبط است اما بزرگسالان نیز می توانند به چنین شرایطی مبتلا شوند. والدین، کرمک را از کودک آلوده خود می گیرند. بزرگسالانی که در مدارس و مهدکودک ها کار می کنند یا با افراد آلوده سروکار دارند ممکن است آلوده شوند.

کرمک

کرمک از طریق مسیر مدفوع – دهانی منتقل می شود. این موضوع به عامل آلوده در دستگاه گوارش اطلاق می شود که از طریق اشیای آلوده و نبود بهداشت شخصی به فرد دیگری منتقل می شود. افراد ممکن است تخم های کرمک را از طریق غذای به اشتراک گذاشته شده، رختخواب، لباس و سایر اشیا به دست آورند. کودکان نیز ممکن است کرمک را با لیس زدن انگشت یا انگشت شست خود وارد بدن نمایند. تخم های کرمک ممکن است در هوا باشند و از طریق تنفس وارد بدن شوند و در نهایت به عفونت منجر گردند. معمولا بیشتر افراد بر این باورند که کرمک از طریق سگ خانه به افراد منتقل می شود اما چنین چیزی درست نیست. با اینکه سگ و گربه خانگی می تواند حامل انواع مختلفی از انگل ها باشد که سایر افراد را آلوده می کند اما انسان تنها میزبان کرمک است.

کرمک

تخم های کرمک برای انتشار لارو آماده می شوند. سپس لاروها به کرم های بالغ رشد پیدا می کنند. کرمک های بالغ مونث در اطراف سوراخ مقعد به تخم گذاری می پردازند. بعد از اینکه میزبان تخم را بلعید، لارو به روده کوچک می رسد. لارو بالغ به کرمک بالغ تبدیل می شود و به سمت کولون می رود. کرمک بالغ می تواند حدود ۲ ماه زنده بماند.

کرمک

کرمک را می توان بر اساس نشانه ها و برخی از اوقات با دیدن آن ها به کمک چشم غیر مسلح شناسایی کرد. در موارد دیگر برای جمع آوری و شناسایی تخم های کرمک زیر میکروسکوپ از تست نواری استفاده می شود. این تست در برگیرنده پیچیدن نوار سلوفان در اطراف آبسلانگ تمیز است. این نوار سپس بر روی پوست اطراف سوراخ مقعد فشار داده می شود . قبل از انجام این تست نباید دستشویی بروید، حمام کنید یا لباس های خود را عوض نمایید. اگر برایتان ممکن بود می توانید سه روز نمونه بدهید تا احتمال شناسایی کرمک یا تخم آن را افزایش دهید.

کرمک

داروهای تجویزی و بدون نسخه برای درمان کرمک موجود است. Mebendazole و albendazole داروهای تجویز شده برای درمان کرمک ها هستند و pyrantel pamoate بدون نسخه در اختیار افراد قرار می گیرد. داروها تنها می توانند کرمک های بالغ را از بین ببرند و به همین خاطر باید در دوز ارائه شوند. دوز اول می تواند کرمک های بالغ موجود را نابود سازد و دوز بعدی دو هفته بعد داده می شود و هر کرمک بالغ جدیدی که وجود دارد را نابود می سازد. اگر اعضای مختلف خانواده یا کودکان مهدکودک و مدرسه آلوده شده اند بهتر است همه افراد به طور همزمان درمان شوند تا خطر عفونت کاهش پیدا کند.

کرمک

بهترین روش برای اجتناب از آلوده شدن به کرمک داشتن بهداشت شخصی خوب است. بعد از دستشویی به کمک صابون و آب گرم دستان خود را شستشو دهید. رختخواب، حوله و لباس های زیر خود را با آب داغ بشویید. همیشه قبل از غذا خوردن دست های خود را شستشو دهید. سطوح سفت و محکم را تمیز کنید. به کودکان خود اهمیت شستن دست را آموزش دهید و از آن ها بخواهید دست ها و ناخن های خود را نجوند. تخم کرمک ممکن است به مدت ۲ الی ۳ هفته بر روی این سطوح زنده بماند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/pinworms_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۳۱ مرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran