پارکینسون

راهنمای بیماری پارکینسون

پارکینسون

بیماری پارکینسون یک اختلال مغزی است که باعث از دست دادن تدریجی کنترل عضلات می شود. علائم و نشانه های بیماری پارکینسون در ابتدا خفیف بوده و گاهی اوقات می تواند نادیده گرفته شود. نشانه های متمایز این بیماری در برگیرنده لرزش، سفتی، حرکات کاهش یافته بدن و تعادل ضعیف است. بیماری پارکینسون در اصل با نام فلج لرزشی  نامیده می شد اما  همه افرادی که به  این بیماری مبتلا می شوند لرزش ندارند.

پارکینسون

اگرچه پارکینسون می تواند یک بیماری ترسناک باشد اما امید به زندگی در این افراد تقریبا  برابر با سایر افرادی است که به چنین بیماری مبتلا نیستند. در برخی از افراد، علائم و نشانه های این بیماری به تدریج و در طول ۲۰ سال ظهور پیدا می کند. درمان زودرس می تواند سال های بدون درد و علامتی را برای افراد فراهم آورد. حدود ۵ الی ۱۰ درصد از موارد ابتلا به پارکینسون قبل از ۵۰ سالگی رخ می دهد. با این وجود دو نفر از افرادی که در سنین پایین تر به بیماری پارکینسون مبتلا شدند بوکسر مشهور محمد علی  و بازیگر مشهور مایکل جی فاکس بود. محمد علی در سن ۴۲ سالگی و مایکل فاکس در سن ۳۲ سالگی به این بیماری مبتلا شده بودند.

پارکینسون

نشانه های اولیه این بیماری ممکن است ناچیز باشد و با سایر شرایط پزشکی اشتباه گرفته شود. این نشانه ها عبارتند از:

 • لرزش ملایم دست، انگشت، پا یا لب
 • سفتی یا دشواری در حرکت
 • مشکل در بلند شدن از صندلی
 • دست خط شلوغ و ریز
 • وضعیت بدنی خمیده
 • انجماد ناگهانی
پارکینسون

لرزش، علامت اولیه ای است که در ۷۰ درصد افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند دیده می شود. این لرزش معمولا در  انگشتان دست یا خود دست دیده می شود و زمانی بروز می کند که دست شما در حال استراحت است اما  معمولا این لرزش زمانی که دست در حال استفاده است رخ نمی دهد. لرزش به طور منظم  و هر ۴ الی ۶ ثانیه دیده می شود. لرزش ممکن است نشانه سایر شرایط نیز باشد. به همین خاطر وجود لرزش به خودی خود به این معنی نیست که فرد به پارکینسون مبتلا شده است.

پارکینسون

با افزایش سن معمولا حرکات بدن کندتر و آهسته تر می شود. اما اگر حرکت محدود و آهسته نشانه ای از بیماری پارکینسون باشد،  چنین موضوعی می تواند زندگی روزمره افراد را دچار اختلال سازد. افراد مبتلا به پارکینسون زمانی که می خواهند حرکت کنند، بدنشان پاسخ درستی به این شرایط نمی دهد یا ممکن است به طور ناگهانی متوقف شوند.

پارکینسون

افرادی که مبتلا به این بیماری هستند وضعیت بدنی خمیده ای دارند و شانه هایشان افتاده است. معمولا سر این افراد به سمت جلو کشیده می شود. به همراه سایر مشکلاتی که در حرکت کردن ایجاد می شود، ممکن است فرد مبتلا در برقراری تعادل نیز مشکل داشته باشد. همین امر خطر افتادن را افزایش می دهد.

پارکینسون

سفتی زمانی رخ می دهد که عضلات سفت باقی می مانند و به حالت استراحت در نمی آیند. به عنوان مثال، بازوهای چنین افرادی  زمانی که در حال حرکت هستند ممکن است به خوبی تاب نخورد.  گرفتگی و درد در عضلات نیز دیده می شود. بیشتر افرادی که به بیماری پارکینسون مبتلا می شوند نوعی سفتی را تجربه خواهند کرد.

پارکینسون

سایر نشانه ها نیز در این بیماری رایج است اما همه افرادی که مبتلا به پارکینسون هستند همه این نشانه ها را تجربه نمی کنند. چنین نشانه هایی عبارتند از:

 • خواب بی قرار یا خستگی در طول روز
 • صدای نرم یا لکنت زبان
 • مشکل در بلعیدن غذاها
 • مشکلات مربوط به حافظه، سردرگمی یا زوال عقل
 • پوست چرب و شوره سر
 • یبوست
پارکینسون

با اینکه اسکن مغزی ممکن است برای تشخیص سایر مشکلات بدن به کار رود  اما معمولا در تشخیص این بیماری استفاده نمی شود. در عوض، پزشک ممکن است از شما بخواهد کارهای زیر را انجام دهید:

 • انگشت و انگشت شست خود را به همدیگر بزنید یا پای خود را به زمین بزنید . این کار برای بررسی حرکات کند شده به کار می رود.
 • دست خود را ثابت نگه دارید تا وجود لرزش مشخص شود.
 • در حالیکه گردن، بازو و پاهای شما را حرکت می دهد از شما می خواهد آرام باشید . اینکار برای بررسی سفتی عضلات انجام می شود.
 • بایستید در حالیکه به آرامی از عقب کشیده می شوید. این کار برای بررسی تعادل انجام می شود.
پارکینسون

اگر در بدن خود لرزشی دارید اما سایر نشانه های بیماری پارکینسون همچون سفتی یا حرکات کند شده در شما دیده نشده است ممکن است لرزش ضروری خوش خیم داشته باشید.  این یک بیماری ارثی است و بیشتر از پارکینسون شیوع دارد. چنین موضوعی معمولا هر دو دست را به صورت یکسان تحت تاثیر خود قرار می دهد. بر خلاف پارکینسون، لرزش زمانی که دست خود را حرکت می دهید بدتر می شود. لرزش ضروری به داروهای رایجی که برای درمان پارکینسون مورد استفاده قرار می گیرد پاسخ نمی دهد اما می توان با سایر داروها آن را درمان کرد.

پارکینسون

متوسط سن افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند حدود ۶۲ است اما افرادی که بالای ۶۰ سال هستند تنها ۲ الی ۴ درصد شانس ابتلا به این بیماری را خواهند داشت.   سابقه خانوادگی می تواند خطر ابتلا به پارکینسون را افزایش دهد. مردان بیشتر از زنان به این بیماری مبتلا می شوند.

پارکینسون

ناحیه کوچکی از  ساقه مغز که توده سیاه نامیده می شود حرکات بدن را کنترل می کند. در بیماری پارکینسون، سلول هایی که در توده سیاه یافت می شود تولید دوپامین را متوقف می کنند. همانطور که می دانید دوپامین ماده شیمیایی در مغز است که به سلول های عصبی کمک می کند با هم ارتباط داشته باشند.  زمانی که سلول های تولید کننده دوپامین می میرند، بدن پیام های کافی  و ضروری در مورد  زمان و نحوه حرکت را دریافت نمی کند.

پارکینسون

پارکینسون یک بیماری پیشرونده است. این موضوع بدین معناست که  تغییرات داخل مغز در طول زمان ادامه پیدا می کند. پزشک می تواند با ارزیابی دقیق نشانه ها، مرحله پارکینسون را تشخیص دهد. مقیاس Hoehn و Yahr یکی  ابزارهای رایجی است که شدت نشانه ها را مورد بررسی قرار می دهد. مقیاس یکپارچۀ درجه‌بندی پارکینسون وضوح ذهنی و عملکرد، رفتار و خلق و خو، فعالیت های روزمره زندگی و جنبش را ارزیابی می کند. تعیین مرحله این بیماری می تواند به تعیین بهترین درمان کمک کند.

پارکینسون

لوودوپا دارویی است که مغز  آن را به دوپامین تبدیل می کند. از سال ۱۹۷۰ این دارو مورد استفاده قرار گرفته است و هنوز هم موثرترین درمان برای بیماری پارکینسون محسوب می شود. این دارو می تواند حرکت  محدود و آهسته و نیز سفتی را کاهش دهد و به افراد کمک کند به راحتی حرکت کنند. این دارو نباید با رژیم غذایی با پروتئین بالا مصرف شود. لوودوپا بیشتر با کاربی‌دوپا ترکیب می شود تا از بروز حالت تهوع و  استفراغ جلوگیری کند و رسیدن لوودوپا به مغز را بیشتر نماید. عوارض جانبی این دارو شامل خواب آلودگی است. وهم، پارانویا و حرکات غیر ارادی (دیسکینزی) ممکن است با استفاده طولانی مدت اتفاق افتد.

پارکینسون

داروهایی که تولید دوپامین را تقلید می کنند دوپامین آگونیست نامیده می شوند. این داروها را می توان برای به تاخیر انداختن نشانه های مرتبط با حرکت در این بیماری مورد استفاده قرار داد. چنین داروهایی در برگیرنده Apokyn، Mirapex، Parlodel، Neupro و Requip است. داروی Apokyn را می توان تزریق کرد و اغلب زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که اثرات لوودوپا کمرنگ  شده باشد. عوارض جانبی آن شامل تهوع و استفراغ، خواب آلودگی، احتباس مایعات و جنون است.

پارکینسون

Comtan و Tasmar می توانند اثربخشی لوودوپا را بهبود ببخشند اما عارضه جانبی اسهال را در پی خواهند داشت. کبد بیمارانی که از Tasmar استفاده می کنند باید به طور منظم بررسی شود. Stalevo نیز لوودپا،کاربی دوپا و entacapone را با هم ترکیب می کند. Azilect، Eldepryl، Emsam و Zelapar که سرعت تجزیه دوپامین را کندتر می کنند ممکن است در روزهای اولیه بیماری تجویز شوند یا به همراه لوودپا مورد استفاده قرار گیرند. این داروها را نباید با برخی از داروهای ضد افسردگی استفاده کرد.

پارکینسون

در این روش الکترودهایی در داخل مغز قرار می‌گیرد. این الکترودها پس از قرار گرفتن در مغز به دستگاه مولد پالس الکتریکی متصل می شوند. این دستگاه در قفسه سینه و نزدیکی ترقوه قرار می گیرد. پالس های الکتریکی که توسط این دستگاه تولید می شوند مغز را تحریک می کند و به کاهش سفتی، لرزش، حرکات محدود و آهسته کمک خواهد کرد. این نوع درمان نمی تواند پیشرفت بیماری با اثر سایر نشانه ها را متوقف کند. همه افراد برای انجام این جراحی مناسب نیستند.

پارکینسون

این جراحی ها از انرژی فرکانس رادیویی برای تخریب نواحی در globus pallidus یا تالاموس مورد استفاده قرار می گیرند. این نواحی با لرزش، سفتی و حرکت محدود و اهسته مرتبط هستند. به همین خاطر انجام چنین جراحی هایی می تواند به بهبود حرکت کمک کنند. اما از آنجایی که چنین جراحی هایی غیر قابل بازگشت هستند، کمتر از جراحی  تحریک عمقی مغز رایج اند.

پارکینسون

این بیماران باید رژیم غذایی متعادلی داشته باشند که در برگیرنده کلسیم و ویتامین D برای تقویت استخوان هاست. اگرچه پروتئین می تواند با عملکرد لوودپا تداخل داشته باشد اما می توان با مصرف داروهایی  نیم ساعت قبل از وعده غذایی از بروز مشکل جلوگیری کرد. اگر حالت تهوع وجود داشته باشد می توان داروها را با شیرینی مصرف کرد. داشتن رژیم غذایی با فیبر بالا و مایعات فراوان می تواند از بروز یبوست جلوگیری کند.

پارکینسون

محققان در حال بررسی مکمل ها یا سایر موادی هستند که ممکن است از نورون ها محافظت کنند و آن ها را از اسیب حفظ نمایند. اما صحبت کردن در مورد عملکرد چنین موادی هنوز زود است. افرادی که به نوشیدن قهوه علاقه دارند و سیگاری ها ممکن است  کمتر از سایر افراد به این بیماری مبتلا شوند.  با این وجود، سیگار کشیدن مضرات بسیار زیادی برای سلامتی دارد.

پارکینسون

آفت کش ها و علف کش ها ممکن است خطر ابتلا به پارکینسون را افزایش می دهند. برخی از افراد ممکن است از لحاظ ژنتیکی بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری در شرایط محیطی نامطلوب باشند. تحقیقات در این زمینه مهم هنوز ادامه دارد.

پارکینسون

ورزش می تواند اثر محافظتی داشته باشد.  انجام تمرینات ورزشی به مغز کمک می کند به طور موثر از دوپامین استفاده کند. همچنین ورزش به بهبود هماهنگی، تعادل، راه رفتن و لرزش کمک می کند. برای اینکه بتوانید از تمرینات ورزشی خود بیشترین بهره را ببرید باید آن را به صورت منظم ادامه دهید و تا جایی که می توانید بر شدت آن بیفزایید.  پیشنهاد می شود تمرینات ورزشی را سه الی چهار بار در هفته و به مدت یک ساعت انجام دهید. کار کردن با تردمیل یا دوچرخه سواری می تواند مفید باشد. تای چی و یوگا نیز به تعادل و انعطاف پذیری بدن کمک می کند.

پارکینسون

پارکینسون می تواند همه جوانب زندگی روزمره را تحت تاثیر خود قرار دهد اما به کمک دارو و تغییر در سبک زندگی می توان فعال بود. داروها به فرد کمک می کند با مواردی همچون اختلالات خلق و خو، افسردگی و اضطراب کنار بیاید. یک متخصص می تواند سطح امنیت منزل را ارزیابی کند. ممکن است  مجبور باشید برخی از موارد را از منزل حذف کنید تا بتوانید راحت تر راه بروید. گفتار درمانی نیز به حل مشکلات مربوط به گفتار و بلع غذا کمک می کند.

پارکینسون

مراقبت  کردن از افرادی که مبتلا به بیماری پارکینسون هستند می تواند یک موضوع چالش برانگیز باشد.  با کاهش مهارت های حرکتی، حتی انجام وظایف ساده نیز دشوار می شود. اما بیماران می توانند برای مستقل ماندن بجنگند. استفاده از دارو و خود بیماری می تواند تغییراتی را در خلق و خوی افراد ایجاد کند. گروه های حمایتی و انجمن های آنلاین زیادی برای بهبود شرایط وجود دارد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/parkinsons-disease/ss/slideshow-parkinsons-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۱ اسفند ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran