سرطان لوزالمعده

راهنمای سرطان لوزالمعده

سرطان لوزالمعده

سرطان لوزالمعده به دلیل تشخیص آن در چند فرد مشهور همچون استیو جابز موسس و بینانگذار شرکت اپل توجه افراد را به خود جلب کرده است. سرطان لوزالمعده در  استیو جابز در  سال ۲۰۰۳ تشخیص داده شد. جابز مبتلا به تومور نورواندوکرین سلول جزیره‌ای بود که فرم نادری از سرطان لوزالمعده است. خطر ابتلا به این سرطان یک نفر در بین ۶۵ نفر است.

سرطان لوزالمعده

لوزالمعده یک اندام اسفنجی ۶ اینچی به شکل لوله است که در قسمت پشتی شکم و پشت معده واقع شده است. این اندام دو وظیفه اصلی در بدن دارد. یکی از این وظایف تولید آنزیم های گوارشی است که به روده کمک می کند غذاها را تجزیه کند و دیگری تولید هورمون هایی همچون انسولین است که تنظیم کننده استفاده از قند و نشاسته در بدن است. سرطان لوزالمعده زمانی رخ می دهد که سلول های بدخیم و سرطانی  در بافت های لوزالمعده رشد می کنند، تقسیم می شوند و منتشر می گردند.

سرطان لوزالمعده

سرطان لوزالمعده را بیماری خاموش می نامند زیرا نشانه های آن اغلب در  مراحل اولیه خود را بروز نمی دهد. با رشد و توسعه سرطان، درد  در قسمت های بالایی شکم توسعه پیدا می کند و برخی از اوقات به پشت بدن نیز می رسد. این درد بعد از خوردن غذا یا دراز کشیدن بدتر می شود. سایر نشانه های این سرطان در برگیرنده زردی، حالت تهوع، از دست دادن اشتها، کاهش وزن، خستگی، ضعف و افسردگی است.

سرطان لوزالمعده

اگرچه دلیل اصلی ابتلا به این نوع سرطان به صورت دقیق مشخص نیست اما سیگار کشیدن اصلی ترین دلیل خطر برای این نوع بیماری است.  افراد سیگاری حداقل دو برابر بیشتر از سایر افراد به سرطان لوزالمعده مبتلا می شوند.سن هم در ابتلای افراد به سرطان لوزالمعده نقش دارد.  معمولا این بیماری بعد از سن ۴۵ سالگی افزایش پیدا می کند. دیابت  نیز یکی دیگر از فاکتورهای خطر برای سرطان لوزالمعده است . سایر  عوامل خطر شامل التهاب مزمن لوزالمعده و سیروز کبدی است. سابقه خانوادگی سرطان لوزالمعده، رژیم غذایی پرچرب، چاقی و  نبود تمرینات ورزشی ممکن است در این بیماری نقش داشته باشد.

سرطان لوزالمعده

چالش این بیماری  تشخیص آن در مراحل اولیه است. پزشک نمی تواند تومور را در طول معاینات معمول حس کند یا ببیند.  معمولا برای کمک به شتخیص این سرطان تصویربرداری هایی همچون سی تی اسکن یا سونوگرافی برای دیدن تصاویر شکمی و تعیین میزان بیماری مورد استفاده قرار می گیرد.  نواحی سبز رنگ که در تصویر نشان داده شده است  همان نواحی سرطانی در لوزالمعده و کبد هستند.  بیوپسی که به کمک یک سوزن انجام می شود نیز می تواند در تشخیص به پزشک کمک کند. در این روش سوزن ریزی از طریق پوست یا جراحی وارد قسمت موردنظر شده و نمونه ای از بافت مورد نظر برداشته می شود.

سرطان لوزالمعده

اگر سرطان به بیرون از لوزالمعده گسترش پیدا نکرده باشد به کمک جراحی قابل درمان است. از انجایی که عوارض  جراحی به میزان آن بستگی دارد، تا حد ممکن تومور برداشته می شود و لوزالمعده دست نخورده باقی می ماند. متاسفانه، زمانی که سرطان لوزالمعده تشخیص داده می شود سلول های بدخیم به خارج از لوزالمعده گسترش یافته اند. جراحی در چنین شرایطی نیز انجام می شود حتی اگر تومور بسیار بزرگ باشد. جراحی در برگیرنده فرایندهایی است که به کاهش برخی از نشانه ها کمک می کند و از بروز برخی از مشکلات مرتبط با اندازه  توده سرطانی پیشگیری می نماید.

سرطان لوزالمعده

پرتودرمانی از تابش هایی با قدرت بالا برای کشتن و از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. معمولا پرتودرمانی هفته ای ۵ روز برای چند هفته یا ماه انجام می شود. این زمانبندی   با توسعه و گسترش دوز کلی تابش، می تواند از بافت های سالم محافظت کند.  پرتودرمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی که بعد از جراحی در بدن بیمار باقی می مانند نیز مورد مطالعه قرار گرفته است. این نوع روش درمانی می تواند درد یا مشکلات گوارشی که به خاطر توده های سرطانی بزرگ ایجاد شده است را تسکین ببخشد.

سرطان لوزالمعده

در شیمی درمانی از داروهای مختلف برای از بین بردن سلول های سرطانی و متوقف کردن رشد و تکثیر آن ها استفاده می شود. این نوع درمان ممکن است تنها از یک دارو تشکیل شده باشد یا ترکیبی از داروهای مختلف باشد. معمولا چنین داروهایی به صورت خوراکی یا تزریقی وارد بدن می شوند. دارو وارد جریان خون می شود و در بدن حرکت می کند. همین امر باعث شده  است شیمی درمانی یک گزینه خوب و موثر برای سرطان هایی باشد که منتشر شده اند.  همچنین استفاده از شیمی درمانی بعد از جراحی و برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده مفید خواهد بود.

سرطان لوزالمعده

داروهای جدیدی که در بازار وجود دارد می توانند به بخش های خاصی از سلول های سرطانی حمله کنند.  درمان های هدفمند عوارض جانبی کمتری نسبت به شیمی درمانی دارند و آسیب کمتری به سلول های سالم وارد می کنند. این نوع درمان اخیرا برای درمان سرطان لوزالمعده مورد مطالعه قرار گرفته است.

سرطان لوزالمعده

ایمن درمانی که با عنوان درمان بیولوژیکی نیز شناخته شده است تلاش می کند سیستم ایمنی بیمار را برای مبارزه با بیماری تقویت کند. ایمن درمانی برای سرطان لوزالمعده  مورد مطالعه قرار گرفته است.

سرطان لوزالمعده

درمان تسکینی برای بهبود و تسکین نشانه های بیماری مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند درد را صرف نظر از مرحله ای که بیماری در آن قرار دارد مدیریت کند. هدف از تسکین درمانی بهبود کیفیت زندگی افراد نه تنها در بدن بلکه در ذهن و روح اوست.  درمان های تسکینی برای مراحل بسیار پیشرفته بیماری مناسب هستند و می توانند  در کنار سایر گزینه های درمانی مورد استفاده قرار گیرند.

سرطان لوزالمعده

ابتلا به سرطان لوزالمعده شرایط را برای فرد دشوار می سازد.  وجود سیستم های حمایتی برای کمک به فرد برای مقابله با جوانب احساسی و عاطفی بیماری بسیار مهم است. سازمان ها و نهادهای مختلفی برای حمایت از بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده و سایر سرطان ها وجود دارد.

سرطان لوزالمعده

اگرچه نمی توان هیچ اقدام قطعی برای پیشگیری از سرطان لوزالمعده انجام داد اما سعی کنید فاکتورهای خطر را تحت کنترل خود درآورید:

اگر سیگاری هستید همین امروز تصمیم به ترک آن بگیرید.

اگر رژیم غذایی شما سرشار از چربی است آن را تغییر دهید و به فکر مصرف غذاهای سالم باشید.

تمرینات ورزشی را به صورت منظم انجام دهید زیرا چنین تمریناتی به پیشگیری از دیابت و چاقی کمک می کند. این دو فاکتور از فاکتورهای خطر برای ابتلا به سرطان لوزالمعده محسوب می شوند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/cancer/pancreatic-cancer/ss/slideshow-pancreatic-cancer-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran