باروری

یادگیری مواردی پیرامون تخمک گذاری و باروری

باروری

آگاهی در رابطه با سیکل قاعدگی شانس شما را برای  باروری تقویت می کند. مرحله و فاز ابتدایی این سیکل از اولین روز پریود یا همان شروع خونریزی ماهیانه تان آغاز می شود. بدن شما در این مرحله هورمون هایی را ترشح می کند که منجر به رشد تخمک ها دردرون تخمدان هایتان می شوند. در فاصله زمانی مابین روزهای ۲ تا ۱۴ سیکل، این هورمون ها به علاوه به ضخیم شدن لایه درونی رحم (اندومتر) کمک نموده تا برای پذیرش سلول بارور شده (تخمک لقاح یافته یا همان جنین) آماده شود. به این مرحله فاز فولیکولار گفته می شود.

باروری

میانگین طول یک سیکل قاعدگی بین ۲۸ تا ۳۲ روز متغیر است. تخمک گذاری اغلب بین روزهای ۱۱ تا ۲۱ سیکل (بسته به طول سیکل شما) رخ می دهد. برای محاسبه آن در صورتی که سیکل های منظمی دارید، همیشه باید از طول سیکل خود ۱۴ روز کم کنید، عدد بدست آمده، برابر با روزی از سیکل شماست که در آن تخمک گذاری رخ می دهد. مثلا در یک سیکل ۳۱ روزه، روز ۱۷ سیکل روز تخمک گذاری است.

در زمان تخمک گذاری، افزایش ناگهانی و شدید هورمونی به نام هورمون لوتئینی کننده یا لوتئیزان (LH) منجر به تحریک آزادسازی تخمکی که بیش از بقیه رشد کرده است، می شود.

در همین زمان، مخاط سرویکس یا همان دهانه رحم، لغزنده تر شده تا به اسپرم در رسیدن به تخمک کمک نماید.

باروری

زنان با حدود ۱ تا ۲ میلیون تخمک نارس در تخمدان هایشان متولد می شوند، اما ۳۰۰ تا ۴۰۰ تخمک در طول دوران باروری خود رها می کنند (تخمک گذاری).

بطور معمول در هرماه شما فقط یک تخمک آزاد می کنید. تخمک رها شده پس از تخمک گذاری سفر خود را به سمت لوله  رحمی آغاز می کند، یکی از دو لوله ای که تخمدان را به رحم شما متصل می نماید.

اگر زمان بندی صحیح باشد، اسپرم می تواند به تخمک رسیده و آن را در مسیر رسیدن به رحم بارور نماید. اگر لقاح در طی ۲۴ ساعت پس از خروج تخمک از تخمدان (تخمک گذاری) رخ ندهد، تخمک از بین رفته و حل  می شود. از سمت دیگر، اسپرم می تواند برای ۳ تا ۵ روز در بدن شما زنده بماند. بنابراین دانستن زمان تخمک گذاری به شما و همسرتان کمک کرده تا برای نزدیکی و داشتن رابطه جنسی در زمانی که بیشترین شانس لقاح وجود دارد، برنامه ریزی نمایید.

باروری

عمومأ، بیشترین شانس وقوع بارداری زمانیست که رابطه جنسی در فاصله ای ۱ الی ۲ روزه قبل از تخمک گذاری رخ داده باشد. اگر شما چرخه های منظم قاعدگی ۲۸ روزه دارید، ۱۴ روز از اولین روزی که انتظار دارید خونریزی بعدیتان آغاز شود به عقب برگشته و بشمارید، روز بدست آمده روز تخمک گذاری شماست. پس طوری برنامه ریزی نمایید که در حوالی آن زمان، یک روز در میان نزدیکی داشته باشید که در واقع برابر با روزهای ۱۲ و ۱۴ سیکل شما می شود.

به یاد داشته باشید که داشتن رابطه جنسی روزانه می تواند از تعداد اسپرم ها کاسته و در نتیجه از قدرت باروری مردانه و شانس وقوع بارداری بکاهد.

البته که ممکن است سیکل شما ۲۸ روزه نبوده و طولانی یا کوتاه تر از این زمان باشد، بنابراین بهتر است از ماشین حساب تخمک گذاری آنلاین برای پیدا کردن روزی که بیشترین احتمال تخمک گذاری وجود دارد کمک بگیرید.

باروری

بعد از اینکه بدن شما تخمک را آزاد کرد، هورمون پروژسترون برای کمک به ساخت و حفظ دیواره رحم جهت آماده سازی آن ترشح می شود.

پروژسترون باعث افزایش خفیف دمای بدن شما  خواهد شد، بنابراین سنجش دمای بدن هر روز صبح قبل از بیرون آمدن از تختخواب با یک دماسنج پایه مخصوص می‌تواند در صورت وقوع تخمک گذاری به شما در تشخیص به موقع آن کمک نماید. این دماسنج ها در هر داروخانه ای موجود بوده و گران نیستند، اما به اندازه سایر روش های تشخیص تخمک گذاری دقیق نمی باشند.

باروری

افزایش شدید و ناگهانی (اوج یا پیک) در سطح هورمون‌ لوتئینی کننده (LH) باعث آزاد شدن تخمک از تخمدان ها می شود. این اوج اغلب ۳۶ ساعت قبل از تخمک گذاری رخ می دهد.

کیت های مخصوص تخمک گذاری با  سنجش سطح هورمون LH در ادرارتان به شما در پیش بینی دقیق زمان تخمک گذاری کمک می کنند. این کیت ها که در داروخانه ها در دسترس هستند، طرز استفاده آسانی داشته و در عین حال بسیار دقیق می باشند. برای اینکه زمان دقیق وقوع این پیک هورمونی و در نتیجه موعد تخمک گذاری را تشخیص دهید بهتر است حداقل ۱ الی ۲ روز قبل از زمانی که حدس میزنید این اوج ترشح LH رخ می دهد، استفاده از این کیت ها را آغاز نمایید.

باروری

در طی نیمه دوم سیکل قاعدگیتان، ترشح ضربانی هورمون پروژسترون با کمک به افزایش ضخامت دیواره داخلی رحم آن را برای لانه گزینی تخم بارور شده (در صورتی که لقاح تخمک و اسپرم صورت بگیرد) آماده می سازد. اگر تخمک به وسیله اسپرم بارور نشده (لقاح صورت نگیرد) و در رحم لانه گزینی نکند، از هم پاشیده و نابود می شود، سطح هورمون پروژسترون هم افت پیدا  کرده و در حدود ۱۲ تا ۱۶ روز بعد تخمک همراه خون و بافت های ریخته شده دیواره داخلی رحم از بدن خارج می‌شود. این فرآیند که به آن قاعدگی میگویند، معمولا بین ۳ تا ۷ روز به طول می‌انجامد. سپس چرخه مجددأ آغاز می شود.

شواهد روز افزونی وجود دارند که بیانگر وجود ارتباط میان عوامل محیطی با قدرت باروری هستند. اگر می‌خواهید شانس بارداریتان را افزایش دهید، بهتر است که:

– غذاهای غنی از فولیک اسید مصرف نمایید.

– در سبد خرید خود سهم بیشتری را به  مواد غذایی ارگانیک و طبیعی و محصولات سبز اختصاص دهید.

– از برخی پلاستیک‌های خاص (مانند پلاستیک های بسته بندی مواد) تا حد امکان دوری کنید.

– به کمک رژیم غذایی و ورزش کردن وزن خود را در محدوده متناسب را  حفظ نمایید.

– از نوشیدن الکل و نوشیدنی های حاوی کافئین خودداری نمایید.

باروری

یک مطالعه نشان داد زنانی که شاخص توده بدنی (BMI) بالا‌تر از حد طبیعی داشتند، باردار شدنشان در حدود دو برابر بیش از زنان با شاخص توده بدنی طبیعی زمان برده بود. بنابراین اگر اضافه وزن داشته و یا چاق هستید، کاهش وزن به تقویت قدرت باروری شما و شانس باردار شدنتان کمک می کند.

بر اساس توصیه جامعه پزشکی باروری آمریکا، کاهش وزن حتی ۵% تا ۱۰% به طرز چشمگیری می تواند درصد تخمک گذاری و باروری را بهبود بخشیده و افزایش دهد.

چاقی همچنین می تواند منجر به ناباروری و کاهش سطح تستوسترون (هورمون جنسی مردانه) در مردان شود. البته لازم است بدانید در صورتی که وزن فرد بصورت قابل توجهی کمتر از حد طبیعی باشد هم می تواند منجر به ناباروری شود.

باروری

قدرت باروری با افزایش سن کاهش پیدا میکند، خصوصا بعد از اواسط سی سالگی به بعد. به علاوه افزایش سن شانس موفقیت درمان های کمک باروری را هم کاهش خواهد داد.

محققان و متخصصین توصیه می کنند در صورتی که زیر ۳۵ سال داشته و بیش از ۱۲ ماه است که برای بارداری تلاش کرده‌اید و یا اگر بالای ۳۵ سال داشته و بیش از ۶ ماه است که برای باردار شدن تلاش کرده‌اید، باید با پزشک خود مشورت نمایید تا دچار اختلال در پروسه بارداری نشوید.

باروری

تحقیقات نشان داده‌اند که با افزایش سن مردان، تعداد و تحرک اسپرم ها و همین طور عملکرد جنسی آنان کاهش یافته و دچار اختلال می شود. با این وجود بر خلاف زنان محدودیت سنی برای پدر شدن مردان وجود ندارد.

یک مطالعه نشان داد که مدت زمان لازم برای باردار شدن همسران مردان ۴۵ ساله و یا مسن تر، از زمانی که تلاش برای بارداری را شروع می کنند، در مقایسه با دیگران بیشتر است. بنابراین اگر سن همسرتان بالاست، بهتر است با پزشک خود در رابطه با راهکارهای موجود برای افزایش و بهبود شانس بارداری مشورت نمایید.

باروری

– مدیریت استرس،

– اجتناب از مصرف الکل و تنباکو (انواع دخانیات حتی قلیان)،

– حفظ وزن در محدوده مناسب،

– اتخاذ رژیم غذایی غنی از زینک یا همان روی (موجود در گوشت، غلات کامل، غذاهای دریایی و تخم مرغ)، سلنیوم (موجود در گوشت، غذاهای دریایی، قارچ، غلات، آجیل برزیلی) و ویتامین ای (E)،

– همچنین خنک نگه داشتن بیضه‌ها با اجتناب از صرف مدت زمان طولانی در حمام گرم، وان آب داغ و یا سونا که می‌توانند میزان اسپرم‌ها را کاهش دهند.

باروری

موارد مختلفی می‌توانند منجر به ناباروری شوند، بنابراین اولین قدم برای پزشک شما این است که شما و همسرتان را ارزیابی و معاینه نماید تا علت ناباروری مشخص شود. درمان های ناباروری می توانند شامل داروهای کمک باروری برای تحریک تخمک گذاری و همین طور روش های لقاح آزمایشگاهی باشند. روش لقاح آزمایشگاهی بدین صورت است که تخمک را از تخمدان‌ها خارج ساخته، آن ها را در فضای آزمایشگاهی بارور نموده (همانطور که در سمت چپ نشان داده شده است) و سپس سلول های بارور شده را  به درون رحم  منتقل می سازند تا لانه گزینی و در پی آن بارداری رخ دهد.

باروری

تست‌های خانگی بارداری (بی بی چک)، ادرار شما را از نظر وجود یا عدم وجود هورمون بارداری (که hCG نام دشته و بدن شما پس از لانه گزینی تخمک بارور شده آن را ترشح می نماید) مورد بررسی قرار می دهد. اگرچه اغلب این تست ها پس از گذشت یک هفته تا ده روز از موعد قاعدگی می توانند وجود بارداری را مشخص نمایند، اما بعضی از این تست ها حتی ۵ روز قبل از اولین روز موعد قاعدگی به تاخیر افتاده تان می توانند وجود بارداری را نشان دهند. البته فراموش نکنید که پاسخ منفی بی بی چک مطمئن نبوده و خطا دارد، پس در صورت تاخیر قاعدگی و شک به بارداری، با وجود بی بی چک منفی ناامید نشده و آزمایش را چند روز بعد مجددا تکرار نمایید. به علاوه اگر بی بی چک را بسیار زود امتحان نمایید هم ممکن است پاسخ آن به اشتباه منفی شود در حالی که باردار هستید. دقیق ترین راه برای تشخیص قطعی بارداری انجام آزمایش خون است.

– قاعدگی شما قطع می‌شود.

– مرتبا احساس نیاز به دفع ادرار خواهید داشت (تکرر ادرار).

– به راحتی خسته می‌شوید.

– صبح‌ها و یا در کل روز حالت تهوع دارید.

– سینه‌هایتان حساس تر و بزرگ تر می‌شوند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/ss/slideshow-understanding-fertility-ovulation

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۹ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran