سرطان تخمدان

تشخیص علائم سرطان تخمدان

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان بدخیمی تخمدان هاست. همانطور که می دانید تخمدان عضوی از اندام های جنسی زنانه است که تخمک و هورمون های استروژن و پروژسترون را تولید می کند. درمان سرطان تخمدان در حال بهبود است و بهترین نتایج همیشه زمانی به دست می آید که سرطان در مراحل اولیه شناسایی شود.

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان ممکن است نشانه ای از خود بروز ندهد به خصوص در مراحل اولیه این موضوع شایع تر است. با اینحال، زمانی که نشانه ها رخ می دهد، می تواند در برگیرنده نفخ شکمی یا احساس فشار، درد شکم یا لگن، ادرار مکرر ، احساس سیری سریع بعد از خوردن مواد غذایی باشد. البته این نشانه ها به همراه شرایط مختلفی رخ می دهد و مختص سرطان نیست. اگر به طور مکرر و برای چند هفته چنین نشانه هایی را تجربه کردید حتما با یک پزشک مشورت کنید.

سرطان تخمدان

سابقه خانوادگی سرطان تخمدان جرو فاکتورهای خطر محسوب می شود. زنانی که در خانواده خود فرد مبتلا به سرطان تخمدان را داشته باشد بیشتر از سایر افراد در معرض خطر قرار دارد. جهش ژن های ارثی از جمله جهش های BRCA1 و BRCA2 به سرطان سینه مرتبط است و مسئول ۱۰ درصد از سرطان های تخمدان خواهد بود. اگر در خانواده خود چنین مواردی را داشته اید حتما با یک پزشک مشورت کنید تا بررسی های دقیق تری صورت گیرد.

سرطان تخمدان

سن نیز یکی از قوی ترین فاکتورهای خطر برای سرطان تخمدان است. این شرایط بعد از یائسگی شایع تر است و استفاده از هورمون درمانی می تواند خطر ابتلا را افزایش دهد. این خطر در افرادی که استروژن درمانی را بدون پروژسترون برای حداقل ۵ الی ۱۰ سال دریافت کرده اند بیشتر و قوی تر است. هنوز معلوم نیست مصرف استروژن و پروژسترون به صورت ترکیبی می تواند خطر ابتلا را افزایش دهد یا خیر.

سرطان تخمدان

چاقی نیز یکی از فاکتورهای خطر موجود برای سرطان تخمدان است. زنان چاق خطر توسعه سرطان تخمدان را خواهند داشت و نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان در این افراد بیشتر از زنان غیر چاق است. این خطر به نظر با افزایش وزن مرتبط می رسد. به همین خاطر زنانی که وزن سنگین تری دارند بیشتر در معرض ابتلا به چنین سرطان هایی خواهند بود.

سرطان تخمدان

دو روش برای غربالگری سرطان تخمدان در مراحل اولیه سونوگرافی از تخمدان و اندازه گیری سطح پروتئین هایی به نام CA-125 در خون است.بررسی ها نشان می دهد هیچکدام از این تست ها زندگی افرادی با خطر متوسط که از این تست استفاده کرده اند را حفظ نمی کند. بنابراین، غربالگری تنها برای زنانی توصیه می شود که در معرض خطر بالاتری قرار دارند.

سرطان تخمدان

تصویربرداری هایی همچون سی تی اسکن، MRI یا سونوگرافی می تواند تخمدان را مورد بررسی قرار دهد اما نمونه برداری از بافت ها برای تعیین اینکه سرطانی وجود دارد یا خیر مفید خواهد بود. در بیوپسی( نمونه برداری از بافت ها) بافت در آزمایشگاه مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد تا سرطانی بودن یا نبودن ان مشخص شود.

سرطان تخمدان

مراحل سرطان تخمدان به انتشار آن به سایر اندام های بدن اطلاق می شود. این موضوع از طریق جراحی ارزیابی می شود. مراحل سرطان تخمدان به شرح زیر است:
مرحله اول: سرطان به تخمدان محدود شده است
مرحله دوم: سرطان به رحم یا سایر اندام های لگنی منتشر شده است
مرحله سوم: سرطان به غدد لنفاوی یا بافت های دیواره شکم منتشر شده است.
مرحله چهارم: سرطان به اندام های دور همچون کبد یا ریه منتشر شده است.

سرطان تخمدان

همانطور که می دانید انواع مختلفی از سرطان تخمدان بسته به نوع سلول هایی که در داخل تخمدان هستند و به سرطان تبدیل می شوند وجود دارد. اکثریت قریب به اتفاق سرطان های تخمدان سرطان های اپیتلیال یا کارسینوم هستند. این سرطان ها در سلول هایی که در سطح تخمدان هستند، شروع می شوند. گاهی اوقات تومورهای این سلول ها به وضوح سرطانی نیستند، اما هنوز برخی از ویژگی های مشکوک را نشان می دهند.

سرطان تخمدان

نرخ زنده ماندن پنج ساله برای سرطان تخمدان بسته به مرحله ای که سرطان در آن تشخیص داده می شود ۱۸ تا ۸۹ درصد است. با اینحال، چنین مواردی بر اساس زنانی است که در سال های ۱۹۸۸ تا ۲۰۰۱ با سرطان تشخیص داده شده بودند. درمان های موجود در حال بهبود است و شرایط نیز ممکن است بهتر شود. برای تومورهای LMP، نرخ زنده ماندن ۵ ساله از ۷۷ تا ۹۹ درصد متغیر است.

سرطان تخمدان

جراحی تنها برای تشخیص و مرحله بندی سرطان تخمدان مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه به عنوان اولین مرحله از درمان نیز استفاده می شود. جراحی تلاش می کند تا جایی که می تواند تومور را از بدن خارج کند. معمولا پزشک مجبور می شود رحم و نیز لوله فالوپ ، امنتوم یا تخمدان و هر چیز دیگری که اندازه آن بیشتر از ۲ سانتی متر است را بردارد. بیوپسی نیز معمولا زمانی انجام می شود که سرطان تخمدان به نواحی دیگر توسعه یافته باشد.

سرطان تخمدان

شیمی درمانی بعد از جراحی برای تمامی مراحل سرطان تخمدان مورد استفاده قرار می گیرد. داروهای شیمی درمانی معمولا به صورت وریدی تزریق می شوند یا از طریق حفره شکمی وارد بدن می گردند. دراوهای جدید درمان را نسبت به گذشته قابل تحمل تر کرده است. زنانی که تومورهای LMP دارند اغلب بعد از جراحی نیازمند شیمی درمانی نخواهند بود مگر اینکه نگرانی از بازگشت تومورها وجود داشته باشد.

سرطان تخمدان

درمان های جدید برای سرطان تخمدان ممکن است مسدود سازی رشد تومورها را هدف قرار دهد. اینکار از طریق ایجاد اختلال با تشکیل رگ های خونی که تومور را تغذیه می کنند انجام می شود. فرایند تشکیل رگ های خونی را رگ زایی می نامند. داروی Avastin تلاش می کند رگ زایی را مسدود سازد و در نهایت باعث تخریب تومورها یا توقف رشد آن ها شود. این دارو در برخی از سرطان های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

سرطان تخمدان

اگر فردی هر دو تخمدان خود را از دست بدهد ممکن است با یائسگی روبرو شود. افت تولید هورمون ها به هنگام برداشته شدن تخمدان ها می تواند خطر ابتلا به شرایط دیگری همچون پوکی استخوان را افزایش دهد. معاینات منظم بعد از درمان سرطان تخمدان ضروری است.

سرطان تخمدان

بعد از درمان، زنان ممکن است برای بازیابی انرژی از دست رفته خود به مدت زمان طولانی نیاز داشته باشند. خستگی، بعد از درمان سرطان رایج تر است. برنامه ورزشی منطم می تواند در بازیابی انرژی بسیار مفید باشد. پزشک می تواند در تعیین بهترین تمرینات به شما کمک کند.

سرطان تخمدان

زنانی که هرگز باردار نمی شوند بیشتر از زنانی که باردار می شوند در معرض خطر قرار دارند.به نظر می رسد با هر بارداری خطر ابتلا به سرطان تخمدان کاهش پیدا می کند. شیر دادن به نوازد نیز می تواند این خطر را کاهش دهد.

سرطان تخمدان

زنانی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند کمتر به سرطان تخمدان مبتلا می شوند. مصرف این قرص حداقل به مدت ۵ سال می تواند خطر ابتلا به این نوع سرطان را تا ۵۰ درصد کاهش دهد. قرص های ضد بارداری و باردار شدن می تواند تخمک گذاری را متوقف کند. برخی از محققان بر این باورند که تخمک گذاری کمتر می تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهد.

سرطان تخمدان

بستن لوله های رحمی یا هیسترکتومی می تواند در برابر سرطان تخمدان از فرد محافظت کند.

سرطان تخمدان

برداشتن تخمدان برای زنانی که جهش ژنی دارند می تواند مفید باشد. این گزینه را می توان برای زنان بالای ۴۰ سالی که هیسترکتومی انجام داده اند در نظر گرفت.

سرطان تخمدان

هیچ تغییر قطعی در رژیم غذایی برای پیشگیری از سرطان تخمدان وجود ندارد. با این وجود، مطالعات انجام شده نشان می دهد زنانی که رژیم غذایی کم چرب را به مدت حداقل ۴ سال دنبال می کنند خطر کمتری برای ابتلا به سرطان تخمدان خواهند داشت. سایر مطالعات نشان می دهد سرطان تخمدان در زنانی که سبزیجات مصرف می کنند. کمتر است. برای تعیین ارتباط رژیم غذایی با سرطان تخمدان مطالعات بیشتری نیاز است.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/ovarian_cancer_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۹ مرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran