پوکی استخوان

راهنمای بصری در مورد پوکی استخوان

پوکی استخوان

Osteoporosis به معنای استخوان متخلخل است. استخوان های ما در سن ۳۰ سالگی در قوی ترین حالت خود قرار دارد. با گذشت زمان، استخوان ها تراکم خود را از دست می دهند. بیش از ۱۰ میلیون آمریکایی با پوکی استخوان دست و پنجه نرم می کنند که از دست دادن قابل توجهی از استخوان هاست و خطر شکستگی را افزایش می دهد. تقریبا نیمی از زنان ۵۰ سال و بالاتر از آن شکستگی های مرتبط با پوکی استخوان را در طول زندگی خود خواهند داشت.

پوکی استخوان

تا زمانی که شکستگی یا تغییر واضحی در موقعیت و وضعیت بدنی خود مشاهده نکرده اید، ممکن است متوجه وجود پوکی استخوان نشوید. در حقیقت،  ممکن است حجم قابل توجهی از استخوان های خود را از دست بدهید بدون اینکه در مورد آن اطلاعی داشته باشید.  کمر درد که به خاطر تغییر در استخوانهای  مهره  ایجاد می شود ممکن است اولین نشانه وجود مشکل در استخوان ها باشد.

پوکی استخوان

پوکی استخوان  علت زمینه ای شکستگی در بیش از ۱٫۵ میلیون نفر در سرتاسر جهان است.  شکستگی های فشاری در ستون فقرات شایع ترین مورد آن است. این شکستگی ها، شکستگی های ریزی هستند که می توانند به فروپاشی مهره و تغییر شکل ستون فقرات منجر شوند. شکستگی های کفل  نیز می تواند باعث ایجاد مشکل در حرکت افراد شود و حتی خطر مرگ را به همراه داشته باشد. شکستگی مچ دست، لگن و سایر شکستگی ها نیز در افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند شایع است.

پوکی استخوان

استخوان های ما به طور مداوم در طول زندگی در حال بازسازی خود هستند. همانطور که می دانید استخوان ها از کلاژن ( پروتئینی است که چارچوب اصلی استخوان را فراهم می کند) و کلسیم فسفات ( ماده معدنی است که استخوان ها را سفت و محکم می سازد) تشکیل شده است. با افزایش سن، به جای اینکه استخوان جایگزین شود از دست می رود. تغییرات بزرگ در تراکم استخوانی زنان  تقریبا ۵ الی ۷ سال بعد از یائسگی رخ می دهد.

از دست دادن استخوان بخش طبیعی افزایش سن محسوب می شود اما همه افراد تراکم استخوانی زیادی که منجر به پوکی استخوان می شود را از دست نمی دهند. با اینحال با افزایش سن، خطر ابتلا به پوکی استخوان نیز افزایش پیدا می کند. استخوان های زنان  عموما نازک تر از استخوان های مردان است و تراکم استخوانی با سرعت بیشتری بعد از یائسگی کاهش پیدا می کند. به همین خاطر است که حدود ۸۰ درصد آمریکایی  هایی که به پوکی استخوان مبتلا هستند جزو خانم ها می باشند.

پوکی استخوان

زنانی که لاغر هستند و چارچوب کوچکی دارند معمولا بیشتر از سایر افراد به پوکی استخوان مبتلا می شوند. وراثت نیز نقش مهمی در پوکی استخوان باز می کند. این بیماری در میان سفید پوستان و اسیایی ها رایج تر است. با این وجود آمریکایی- آفریقایی ها نیز در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. برخی از شرایط همچون دیابت نوع ۱، آرتریت روماتوئید، بیماری التهابی روده و اختلالات هورمونی نیز به از دست دادن استخوان مرتبط است.

پوکی استخوان

سیگار کشیدن، سبک زندگی غیر فعال، رژیم کم کلسیم و کمبود ویتامین D می تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهد. نوشیدن بیش از حد الکل نیز می تواند به از دست دادن استخوان ها مرتبط باشد و خطر شکستگی را افزایش دهد. کورتیکواستروئیدها که داروهای ضد التهابی هستند و برای درمان اسم و سایر شرایط مورد استفاده قرار می گیرند، خطر از دست دادن استخوان را افزایش می دهند. اختلالات خوردن نیز می تواند در پوکی استخوان ها نقش داشته باشد.

پوکی استخوان

همانطور که قبلا نیز بیان کردیم، پوکی استخوان در زنان رایج تر از مردان است اما مردان نیز در خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. در حقیقت، ۲۵ درصد از مردان بالای ۵۰ سال شکستگی های مرتبط با پوکی استخوان را تجربه خواهند کرد. از آنجایی که پوکی استخوان بیشتر در زنان رایج است و مردان از این نظر مورد بررسی و ازمایش قرار نمی گیرند، پوکی استخوان ممکن است در مردان تشخیص داده نشود.

پوکی استخوان

پزشک شما ممکن است تست تراکم مواد معدنی استخوان را در شرایط زیر پیشنهاد کند:

–  بالای ۵۰ سال هستید و استخوان های شکسته ای دارید.

–  زن بالای ۶۵ سال یا مرد بالای ۷۰ سال هستید.

–  در یائسگی یا دوران پس از یائسگی به سر می برید و فاکتورهای خطر دارید.

–  مردی با سن ۵۰ الی ۶۹ سال هستید و فاکتور خطر دارید.

سنجش ميزان جذب اشعه ايكس با انرژي مضاعف (DXA) يا دزيمتري استخوان، از اشعه ایکس با دوز پایین برای اندازه گیری تراکم استخوان ها در کفل و ستون فقرات استفاده می کند. این آزمایش حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد.

پوکی استخوان

این آزمون تراکم مواد معدنی را با تراکم  مواد معدنی یک فرد ۳۰ ساله سالم مقایسه می کند.  نتایج حاصل از نمره T در محدوده های زیر ارائه می شود و هر کدام معنایی دارد:

*  -۱٫۰ و بالاتر از آن نشان دهنده تراکم استخوان طبیعی است.

*  بین -۱٫۰ و -۲٫۵ نشان دهنده تراکم استخوان پایین است اما پوکی استخوان نیست.

*  -۲٫۵ یا پایین تر از آن نشان دهنده پوکی استخوان است.

با کاهش تراکم استخوان، نمره T نیز پایین تر می اید.

پوکی استخوان

اگر پوکی استخوان تشخیص داده شود، پزشک ممکن است از بیو فسفونات هایی همچون Actonel ، Boniva ،فوزاماکس یا Reclast استفاده کند.  این داروها می توانند از دست رفتن استخوان ها و خطر شکستگی را کاهش دهند و به ساخت تراکم استخوانی کمک نمایند.  داروهایی که از طریق دهان وارد بدن می شوند ممکن است به مشکلات گوارشی مانند زخم مری، رفلاکس اسید و حالت تهوع منجر شوند. بیو فسفونات های تزریقی، می تواند نشانه هایی همچون آنفلونزا ایجاد کنند. بیس فسفونات ها ممکن است خطر نابودی استخوان فک و شکستگی استخوان ران آتیپیک( غیر معمول) را افزایش دهد.

پوکی استخوان

درمان به شیوه جایگزینی هورمون ها که برای درمان نشانه های یائسگی مورد استفاده قرار می گیرد، گزینه درمانی برای پوکی استخوان در زنانی است که  نشانه های یائسگی را دارند اما  کمتر از سایر روش ها مورد استفاده قرار می گیرد زیرا نگرانی هایی در مورد خطر ابتلا به سرطان، لخته های خونی، بیماری های قلبی و سکته در آن وجود دارد. Evista یک هورمون نیست اما می تواند اثرات تقویت کنندگی مشابهی با استروژن داشته باشد. این گزینه درمانی خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی دهد. خطر استفاده از ان در برگیرنده لخته های خونی و افزایش گرگرفتگی است. Forteo یک هورمون پاراتیروئید سنتزی، نیازمند تزریق روزانه است و در واقع به ایجاد استخوان های جدید کمک می کند. گرفتگی عضلات پا و سرگیجه در اثر استفاده از Forteo گزارش شده است.

پوکی استخوان

Prolia یک نوع آنتی بادی تولید شده در آزمایشگاه است که می تواند تجزیه استخوان ها را کندتر نماید. این دارو که دوبار در سال و از طریق تزریق وارد بدن می شود، برای زنانی است که در دوره پس از یائسگی قرار دارند و در معرض خطر شکستگی استخوان هستند.  عوارض جانبی چنین درمانی در برگیرنده کمر درد، درد در عضلات، درد استخوان ها و افزایش خطر ابتلا به عفونت و کاهش سطح کلسیم است.

پوکی استخوان

مصرف غذاهای غنی از کلسیم می تواند به محافظت از استخوان ها کمک کند. شما در روز باید شیر کافی مصرف نمایید. ماهی هایی همچون سالمون و تن  حاوی ویتامین Dهستند و می توانند به جذب کلسیم کمک کنند. سبزیجاتی با برگ سبز نیز می توانند منیزیم را فراهم اورند که به حفظ کیفیت استخوان ها کمک می کند.  برخی از غذاها و نوشیدنی ها نیز با کلسیم و ویتامین D غنی می شوند.

پوکی استخوان

برخی از غذاها ممکن است  کلسیم بدن را از بین ببرند. باید مصرف غذاهای شور همچون سوپ کنسروی و گوشی فراوری شده کاهش پیدا کند. بیشتر افراد سدیم اضافی نسبت به مقداری که نیاز دارند دریافت می کنند. کافئین نیز می تواند جذب کلسیم را کاهش دهد اما اثر آن به نسبت کمتر است مگر اینگه بیش از سه فنجان در روز مصرف شود. مصرف زیاد الکل نیز می تواند به از دست رفتن استخوان ها بیانجامد.

پوکی استخوان

نوشیدن شیر غنی شده با ویتامین D یکی از بهترین روش ها برای کسب کلسیم مورد نیاز بدن است. سایر محصولات لبنی نیز محتوای کلسیم متغیری دارند. ماست و پنیر بهتر از بستنی یا ماست منجمد است. ماهی هایی همچون ساردین و سالمون منابع خوبی از این ماده هستند. غذاهای غنی شده همچون غلات و آب پرتغال نیز می توانند مقدار زیادی کلسیم فراهم آورند.

پوکی استخوان

پسران ۹ الی ۱۳ سال، دختران ۹ الی ۱۸ سال؛ زنان بالای ۵۰ سال و مردان بالای ۷۰ سال ممکن است به کلسیم بیشتری نیاز داشته باشند. دو نوع مکمل کلسیم در دسترس افراد قرار دارد. کلسیم کربنات و کلسیم سیترات  مفید هستند.  تقسیم دوز ( مصرف نیمی از آن در صبح و نیم دیگر در اواخر روز) می تواند جذب را بهبود ببخشد. در مورد مقدار کلسیمی که باید مصرف کنید با پزشک مشورت نمایید. مصرف زیاد کلسیم ممکن است به سنگ کلیه منجر شود. برای جذب کلسیم به مقدار کافی از ویتامین D نیاز دارید.

پوکی استخوان

تمرینات مرتبط با وزن می تواند به ساخت استخوان ها و نگهداری آن کمک کند. این تمرینات در برگیرنده پیاده روی،  آهسته دویدن، تنیس و سایر فعالیت هایی است که وزن کل بدن  حرکت داده می شود. استفاده از وزنه های کوچک می تواند در فعالیت های مختلف به بهبود استخوان ها کمک کند.  زنانی که در روز تنها یک مایل پیاده روی می کنند  چهار الی هفت سال بیشتر از سایر افراد می توانند سلامت استخوان های خود را حفظ کنند.

پوکی استخوان

اگرچه یوگا و پیلاتس می تواند به تعادل بدن کمک کند اما پیچ و تاب خوردن بیش از حد یا خم شدن به جلو ممکن است خطر شکستگی ناشی از فشار در ستون فقرات را در افراد مبتلا به پوکی استخوان افزایش دهد.  تمرینات ورزشی با فشار بالا نیز می تواند برای افرادی که تراکم استخوانی پایین دارند خطرناک باشد. شنا کردن و دوچرخه سواری  جزو بهترین تمرینات ورزشی محسوب می شوند اما این تمرینات مرتبط با وزن نیستند و ممکن است برای سلامت استخوان ها زیاد موثر نباشند.

پوکی استخوان

اگر  شما نیز استخوان های خود را از دست داده اید اما این از دست دادن به اندازه پوکی استخوان نبوده است ممکن است به شرایطی مبتلا شوید که به آن استئوپنی گفته می شود. همانند پوکی استخوان در این شرایط نیز نشانه های فیزیکی وجود ندارد. استئوپنی ممکن است به پوکی استخوان منجر شود اما با تغییر در رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی مناسب می توان سرعت از دست رفتن استخوان ها را کاهش داد. پزشک شرایط را ارزیابی می کند تا نیاز شما به دارو را بسنجد.

پوکی استخوان

بیشتر داروهایی که برای پوکی استخوان مورد استفاده قرار می گیرد می تواند از دست رفتن استخوان ها را کاهش دهد یا به تدریج تراکم استخوان را بیفزاید. Forteo به ایجاد استخوان های جدید کمک می کند اما نیازمند تزریق روزانه است و تنها برای دوسال می توان از آن استفاده کرد زیرا عوارض جانبی محتمل دارد.  امیدی برای درمان پوکی استخوان وجود دارد. تحقیقات جدید که بر روی حیوانات انجام شده است نشان می دهد که داروهای ازمایشی می تواند استخوان های جدید بسازد و از دست رفتن استخوان ها را معکوس نماید. این داروها مانع از سنتز شدن سروتونین در روده می شوند.

پوکی استخوان

عادت های سالم در دوران کودکی و نوجوانی می تواند استخوان های قوی ایجاد نماید. افراد جوان می توانند با خوردن غذاهای غنی از کلسیم، مصرف ویتامین D و تمرینات ورزشی مناسب استخوان های خود را بسازند. در ادامه مقدار کلسیمی که باید به طور روزانه مصرف شود را بر اساس سن بیان می کنیم:

  • زیر یک سال: ۲۰۰ الی ۲۶۰ میلی گرم
  • یک الی سه سال: ۷۰۰ میلی گرم
  • چهار الی هشت سال: ۱۰۰۰ میلی گرم
  • ۹ الی ۱۸ سال: ۱۳۰۰ میلی گرم
  • ۱۹ الی ۵۰ سال: ۱۰۰۰ میلی گرم
  • ۵۱ الی ۷۰ سال در مردان:۱۰۰۰ میلی گرم
  • بالای ۵۰ سال در زنان: ۱۲۰۰ میلی گرم
  • بالای ۷۱ سال:۱۲۰۰ میلی گرم

 

در سن ۳۰ سالگی بیشتر خانم ها ۹۸ درصد از حجم استخوان های خود را ساخته اند.

پوکی استخوان

پیشگیری از شکستگی یک نکته کلیدی برای حفظ سلامت استخوان هاست. برای پیشگیری ازافتادن که می تواند به شکستگی نیز منجر شود باید اطمینان حاصل کنید که موانع سر راه خود را بر می دارید و فرش های موجود در پله ها را محکم می کنید. پوشیدن کفش های مناسب نیز می تواند خطر افتادن را کاهش دهد.

پوکی استخوان

بیشتر افراد تا زمانی که به سن ۶۰ یا بالاتر از آن نرسیده اند در مورد از دست دادن استخوان های خود چیزی نمی دانند. اما شما می توانید همیشه با مصرف کلسیم مناسب و انجام تمرینات ورزشی منظم خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهید. تمریناتی همچون تای چی تعادل را بهبود می بخشد و از افتادن شما جلوگیری می کند.

پوکی استخوان

پوکی استخوان با زندگی شما نباید تداخل داشته باشد. در حقیقت، غیر فعال بودن یا  عدم تحرک می تواند سلامت استخوان های شما را بدتر کند. به همین خاطر باید به پیاده روی بروید و از فعالیت های تفریحی لذت ببرید. برای حمل کیسه های سنگین از افراد کمک بگیرید و از واکر یا سایر موارد در صورت نیاز استفاده کنید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/osteoporosis/ss/slideshow-osteoporosis-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran