ناخن

چیزهایی که ناخن شما در مورد سلامتی تان می گوید

ناخن

ایا می دانستید که ناخن های شما می تواند سرنخ هایی در مورد سلامت کلی بدن اشکار سازد؟ لکه های سفید رنگ،  صورتی کم رنگ یا برجستگی بر روی ناخن می تواند نشانه بیماری در بدن باشد. مشکلاتی در کبد، ریه و قلب نیز می تواند خود را در ناخن ها نشان دهد.در این مقاله قصد داریم این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

ناخن

ناخن هایی که بسیار رنگ پریده هستند ممکن است در برخی از موارد نشانه بیماری جدی همچون شرایط زیر باشند:
کم خونی
• نارسایی احتقانی قلب
• بیماری کبدی
• سوء تغذیه

ناخن

اگر ناخن های شما عمدتا سفید با حاشیه های تیره تر است این موضوع می تواند  نشان دهنده مشکلات کبدی همچون هپاتیت باشد. در این تصویر، می بینید که انگشتان دست نیز زرد هستند  که این خود نشانه  دیگری از مشکلات کبدی است.

ناخن

یکی از شایع ترین دلایل ایجاد ناخن های زردرنگ عفونت قارچی است.  زمانی که عفونت بدتر می شود، بستر ناخن ممکن است جمع شود و ناخن ضخیم تر  شود و فرو ریزد . در موارد نادر، ناخن های زرد رنگ می تواند نشان دهنده یک بیماری حاد و جدی همچون بیماری شدید تیروئیدی، بیماری ریوی، دیابت و پسوریازیس باشد.

ناخن

ناخن هایی که سایه مایل به آبی دارند به این معنا هستند که بدن اکسیژن کافی دریافت نمی کند. این موضوع می تواند نشان دهنده بیماری ریوی همچون آمفیزم باشد. برخی از مشکلات قلبی  نیز ممکن است با ناخن های مایل به آبی مرتبط گردد.

ناخن

اگر سطح ناخن ناهموار است یا حفره دارد  ممکن است نشانه اولیه پسوریازیس یا آرتریت التهابی باشد.  تغییر رنگ ناخن یک موضوع مشترک است. پوست زیر ناخن در این شرایط ممکن است به نظر قهوه ای قرمز مانند برسد.

ناخن

ناخن خشک و شکننده که به طور مکرر ترک می خورد یا شکافته می شود ممکن است به بیماری تیروئید مرتبط باشد. ترک خوردن یا شکافته شدن  که با  سایه رنگی مایل به زرد ترکیب  شده است به احتمال زیاد به خاطر عفونت قارچی است.

ناخن

اگر پوست اطراف ناخن پف دار و به رنگ قرمز باشد، این موضوع ممکن است به عنوان التهاب ناخن شناخته شود. همچنین این شرایط ممکن است نتیجه بیماری لوپوس یا سایر اختلالات بافت همبند باشد.  عفونت همچنین می تواند باعث ایجاد قرمزی و التهاب ناخن گردد.

ناخن

خطوط تیره زیر ناخن ممکن است خیلی زود شناسایی شود. این موارد اغلب  به خاطر ملانوم که خطرناک ترین نوع سرطان پوست است ایجاد می گردد.

ناخن

جویدن ناخن ممکن است تنها یک عادت قدیمی باشد اما در برخی از موارد می تواند نشانه اضطراب دائمی باشد که می توان آن را درمان کرد. جویدن یا کندن ناخن نیز به اختلال وسواس مرتبط است. اگر نتوانستید این عادت ها را ترک کنید حتما با یک پزشک مشورت نمایید.

ناخن

اگرچه تغییرات ناخن با شرایط بسیاری همراه است اما این تغییرات به ندرت اولین نشانه محسوب می شوند. بیشتر موارد غیر عادی در ناخن بی خطر هستند. همه افرادی که ناخن های سفید رنگی دارند به هپاتیت مبتلا نیستند. اگر در مورد ظاهر ناخن خود نگران هستید، حتما با یک  متخصص پوست مشورت نمایید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/ss/slideshow-nails-and-health?ecd=wnl_wmh_043017&ctr=wnl-wmh-043017_nsl-ld-stry_1&mb=uIH8KU3duqpX95gBCmansSpiMzVEF17PNKyGtFBhdlc%3d

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran