یائسگی

۱۱ مکمل برای یائسگی

یائسگی

توت مار(Black Cohosh) یکی از مکمل هایی است که برای یائسگی مورد مطالعه قرار گرفته است. این مکمل از ریشه گیاه توت مار تهیه می شود.  مطالعات مختلف انجام شده نشان می دهد که این گیاه  در مقایسه با دارونماها می تواند برای گرگرفتگی مفید باشد. اما مطالعات دیگر، مزیتی از این گیاه گزارش نکرده اند. یک هشدار در مورد توت مار وجود دارد و آن هم این است که  افراد مبتلا به مشکلات کبدی نباید از این مکمل استفاده کنند.

یائسگی

دانه کتان و روغن دانه کتان به برخی از زنانی که نشانه های خفیف یائسگی را تجربه می کنند می تواند کمک کند. این ماده منبع خوبی از لیگنان است که می تواند هورمون های زنانه را متعادل سازد. با این وجود همه مطالعات انجام شده مزیت دانه کتان در بهبود گرگرفتگی را تایید نکرده اند.

یائسگی

از دست دادن استخوان می تواند بعد از کاهش سطح هورمون ها در دوران یائسگی یک مشکل بسیار حاد و جدی باشد. به همین خاطر مصرف مقدار کافی از کلسیم ضروری است. زنان زیر ۵۱ سال به ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم در روز نیاز دارند. زنان ۵۱ سال و بالاتر به ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم در روز نیازمندند.

نکته: بهتر است کلسیم مورد نیاز خود را از مواد غذایی دریافت کنید. اگر برای پر کردن خلاء موجود به مکمل ها نیاز داشتید دوز اندکی از آن را به همراه غذا در طول روز مصرف کنید. در چنین شرایطی بدن شما کلسیم را بهتر جذب خواهد کرد.

یائسگی

بیشتر خانم ها از شبدر قرمز به این امید استفاده می کنند که یک منبع طبیعی از استروژن است و می تواند نشانه های یائسگی را بهبود ببخشد.  با این وجود نتایج مطالعات انجام شده ترکیبی است . علی رغم نگرانی های اولیه ای که در مورد این گیاه وجود داشت، مطالعات اخیر افزایش سرطان رحم را در زنانی که سه ماه از شبدر قرمز استفاده کرده بودند پیدا نکرده اند. اما به خاطر داشته باشید که اگر نگران این موضوع هستید بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.

یائسگی

ویتامین D به اندازه کلسیم برای سلامت استخوان ها بسیار مهم است. بدون ویتامین D بدن شما نمی تواند کلسیم را جذب کند. بیشتر بزرگسالان روزانه به ۶۰۰ واحد ویتامین D نیاز دارند.  افرادی که در سن ۷۱ سالگی یا بالاتر از آن قرار دارند روزانه به ۸۰۰ واحد ویتامین D نیاز خواهند داشت.ویتامین D در غذاها و مکمل های بسیاری یافت می شود اما مهم ترین منبع آن نور خورشید است.

نکته: شاید شنیده باشید که بدن شما به هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند ویتامین D تولید کند. این موضوع صحیح است اما  حتی مقادیر اندک نور خورشید نیز می تواند به پوست اسیب وارد کند.به همین خاطر بهتر است بر روی مواد غذایی تمرکز کنید و از مکمل ها استفاده نمایید.

یائسگی

قرص ها و کرم هایی که از گونه های خاص یام وحشی تهیه می شوند جایگزین های محبوبی برای هورمون درمانی در یائسگی محسوب می شوند. برخی از ترکیبات طبیعی موجود در یام وحشی شبیه استروژن و پروژسترون است اما این امکان وجود دارد که در افراد فعال نباشد. به همین خاطر، مطالعات بالینی اثر تسکین دهندگی این  مکمل ها و قرص ها را تایید نکرده اند.

یائسگی

مطالعات اندک نشان داده است که انواع مختلفی از جنسینگ ممکن است به بهبود کیفیت زندگی در دوران یائسگی  کمک کند. جنسینگ می تواند خلق و خوی افراد را بهتر کند و خواب را بهبود ببخشد. با این وجود برخی از مطالعات  نشان داده اند که جنسینگ آمریکایی یا کره ای به نشانه های فیزیکی یائسگی همچون گرگرفتگی کمکی نمی کند.

یائسگی

گل راعی یک درمان شناخته شده برای افسردگی خفیف است. اما  این گیاه می تواند مزایای خاصی برای زنان یائسه به همراه داشته باشد. زمانی که این گیاه با توت مار ترکیب شود می تواند  تغییرات خلق و خو در این دوران را بهبود ببخشد.

یائسگی

بعد از سن ۳۰ سالگی سطح طبیعی هورمون DHEA افت پیدا می کند. برخی از مطالعات انجام شده نشان می دهد که مکمل های حاوی DHEA می تواند نشانه های یائسگی  همچون گرگرفتگی را تسکین دهد. شواهد به دست آمده ترکیبی است. سایر مطالعات نیز مزیتی از این طریق پیدا نکردند. نگرانی هایی در مورد این مکمل ها وجود دارد و آن هم این است که مصرف طولانی مدت  یا  دوز بالای آن می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

یائسگی

دونگ کوئی(Dong Quai) در طب سنتی چینی برای درمان بیماری های مختلف زنان استفاده می شد. اما تحقیقات انجام شده در سال های اخیر شواهدی مبنی بر این موضوع پیدا نکرده اند. یکی از مطالعات برای تعیین اثرات آن بر روی گرگرفتگی در طول یائسگی انجام شده است و مزیتی نیافته است. از آنجایی که دونگ کوئی ممکن است در صورت استفاده طولانی مدت خطراتی  همچون سرطان را در پی داشته باشد بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

یائسگی

زنان یائسه در ایالت متحده آمریکا به احتمال زیاد هشت برابر بیشتر از سایرین به گرگرفتگی مبتلا می شوند. ایا سویا در رژیم غذایی اسیایی می تواند چنین تفاوتی را توجیه کند؟ احتمالا این گونه است. برخی از مطالعات انجام شده دریافته است که سویا می تواند اثر متوسطی بر روی بهبود گرگرفتگی داشته باشد. غذاهای حاوی سویا همچون توفو و مکمل های فیتواستروژن – ترکیبات استروژن مانند پیدا شده در برخی از گیاهان – گاهی اوقات برای از بین بردن گرگرفتگی خفیف استفاده می شود. البته این پژوهش ها قطعی نیست.

یائسگی

در مورد مکمل هایی که مصرف می کنید با پزشک یا داروساز صحبت کنید. موارد زیر را حتما به خاطر داشته باشید:

همه مکمل ها عوارض جانبی احتمالی در پی خواهند داشت.

مکمل ها و گیاهان ممکن است با برخی از داروهایی که مصرف می کنید تداخل داشته باشند. این مواد می توانند اثر دارو را کمتر یا بیشتر کنند. تداخل دارویی ممکن است مشکلات دیگری نیز در پی داشته باشد.

برخی از گیاهان می تواند واکنش های آلرژیک در افراد ایجاد نماید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/ss/slideshow-menopause

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۴ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran