لیزیک

دید بهتر با جراحی لیزری چشم

لیزیک

جراحی با لیزر اگزایمر برای برطرف کردن عیوب انکساری که  معمولا به عنوان جراحی لیزری اصلاح دید نیز شناخته می شود حدود بیست سال است که مورد استفاده قرار می گیرد. این فرایند برای حذف یا کاهش نیاز افراد به عینک یا  لنز تماسی انجام می شود. اگر می خواهید عیوب چشم خود را به کمک لیزر برطرف کنید باید بدانید این روش چیست، چه انتظاراتی باید از آن داشته باشید، مزایای آن چه چیزی است و چه خطراتی را در پی دارد. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم.

لیزیک

جراحی لیزری برای افرادی طراحی شده است که دوربین، نزدیک بین یا استیگماتیسم هستند. این نوع جراحی برای هر فردی مناسب نیست. اگر شرایط زیر را داشتید می توانید بگویید که کاندید خوبی برای جراحی لیزری هستید:
• بالاتر از ۱۸ سال سن دارید
• می خواهید نیاز به عینک یا لنز تماسی را کاهش دهید یا کلا برطرف نمایید
• دید شما برای چند سال پایدار و ثابت بوده است
• محدودیت های پزشکی یا چشمی برای انجام این نوع جراحی وجود ندارد
• شغل و حرفه شما مانع از انجام چنین فرآیندی نمی شود.

لیزیک

مشکلات پزشکی خاصی ممکن است بر روی فرآیند درمان اثر بگذارد و مانع از انجام فرایند لیزری برای برطرف کردن عیوب چشم گردد. شرایطی همچون بیماری عروق کلاژن، لوپوس، آرتریت روماتوئید و بیماری های مرتبط با HIV می توانند بر روی بهبود زخم اثر بگذارند.شرایط خاص چشمی همچون خشکی چشم ، سندرم Sjögren، آستیگماتیسم غیر عادی، اندازه بزرگ مردمک چشم، قرنیه نازک می تواند این فرآیند را با مشکل مواجه سازد.

لیزیک

اصلاح دید با لیزر برای برطرف کردن نیاز به عینک یا کاهش این نیاز طراحی شده است.اگرچه بیشتر بیماران می توانند بعد از این فرایند بدون عینک یا لنز تماسی کارهای خود را به خوبی انجام دهند اما برخی از افراد برای انجام دادن فعالیت های خاص به عینک نیاز خواهند داشت. علاوه بر این، اصلاح دید با لیزر شرایطی که با عنوان presbyopia شناخته شده است را تغییر نمی دهد. فرآیند لیزری برای یک چشم گزینه ای برای کاهش اثرات presbyopia است.

لیزیک

لیزیک نامی برای فرایند اصلاح عیوب انکساری به کمک لیزر است. این فرایند در برگیرنده ایجاد فلپ کوچکی در قرنیه، برگرداندن آن و سپس استفاده از لیزر اگزایمر برای تبخیر مقادیر بسیار اندکی از بافت قرنیه است. دوباره فلپ به جای خود بر می گردد.

لیزیک

لیزیک نیز همانند سایر فناوری ها در حال بهبود است. روش های جدیدی برای سفارشی سازی استفاده از لیزر اگزایمر ابداع شده است و می تواند نتایج بهتری حاصل کند ، قابل پیش بینی باشد و عوارض جانبی اندکی را بر بیمار تحمیل نماید.

لیزیک

فوتوریفرکتیو کراتکتومی(PRK) در برگیرنده استفاده از لیزر اگزایمر بر روی قرنیه بدون ایجاد فلپ است. این فناوری قبل از فناوری لیزیک به کار می رفت اما این روزها با فرآیند لیزیک جایگزین شده است . البته هنوز هم چنین روشی برای بیمارانی که قرنیه نازکی دارند یا چشمشان خشک است گزینه خوبی خواهد بود.

لیزیک

برخی از بیماران که نزدیک بینی زیادی دارند، جراحی لیزری برای بهبود عیوب انکساری نمی تواند دید آن ها را اصلاح کند و باعث می شود قرنیه به طور قابل توجهی نازک گردد. برای این افراد، انتخاب احتمالی می تواند استفاده از لنزهای مصنوعی باشد که به وسیله برش کوچکی جلوی عنبیه قرار می گیرد. این لنزهای پلاستیکی برای درمان نزدیک بینی شدید توسط FDA تایید شده اند. خطراتی نیز برای این جراحی وجود دارد که یکی از آن ها از دست دادن دید است.

لیزیک

باید به خاطر داشته باشید که اصلاح دید با لیزر یک جراحی است و نباید جراحی راحتی در نظر گرفته شود. هم فرایند PRK و هم فرآیند لیزیک می توانند اسیب دائمی یا موقت به چشم وارد کنند که این اسیب ها در برگیرنده دید دوگانه، سوراخ هایی در اطراف نور، افزایش حساسیت به نور روشن،خشکی چشم ، نیاز به عینک یا لنز تماسی و در موارد نادر از دست دادن بینایی است.

لیزیک

زمانی که می خواهید جراحی را برای چشم خود انتخاب کنید ، بهتر است تحقیقاتی را انجام دهید. تصمیم گیری در این زمینه بسیار مهم است و انتخاب شما باید علاوه بر تعیین قیمت در برگیرنده فاکتورهای دیگری نیز باشد. توصیه های شخصی، تجربه و نتایج واقعی بسیار مهم تر از تبلیغاتی است که در تلویزیون یا رسانه های چاپی دیده می شود.

لیزیک

جراحی لیزری برای برطرف کردن عیوب انکساری چشم، حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد. ارزیابی های قبل از جراحی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید قبل از جراحی به دقت انجام شود. نتایج حاصل از بررسی هایی که قبل از جراحی انجام می شود می تواند در تصمیم گیری های بعدی مهم باشد. با چند قطره چشم بی حس می شود و فرد بر روی میز یا تخت جراحی دراز می کشد. معمولا هر دو چشم در یک روز جراحی می شوند. بعد از جراحی نیز پزشک دستورالعمل هایی را ارائه می دهد و قطره های خاصی را برای بهبود و ترویج درمان تجویز می کند.

لیزیک

قبل از انجام جراحی، پزشک ممکن است بخواهد برای کاهش خشکی چشم یا التهاب از قطره هایی استفاده کند. در مورد استفاده نکردن از لنزهای تماسی و اعمال کرم ها و لوسیون های صورت نیز دستورالعمل هایی داده خواهد شد.

لیزیک

پزشک یک یا دو روز بعد از جراحی باید شما را ببیند. در این جلسات،پزشک دستورالعمل هایی را برای رانندگی و فعالیت هایی که باید از آن اجتناب کنید ارائه خواهد کرد. بعد از جراحی ممکن است درد یا ناراحتی خفیفی داشته باشید و احساس کنید در یک یا دو چشم خود جسم خارجی دارید.

لیزیک

به مدت ۶ ماه بعد از جراحی ممکن است نوساناتی را در دید خود داشته باشید. ممکن است نشانه های تابش خیره کننده، حلقه در اطراف نور، حساسیت به نور، مشکل در رانندگی در شب را نیز تجربه نمایید. علاوه بر این، ممکن است در چشم خود احساس خشکی داشته باشید. پزشک در طول زمان های مختلف چشم تان را بررسی می کند. اطمینان حاصل نمایید که نگرانی ها و سوالات خود را با پزشک در میان می گذارید.

لیزیک

نرخ موفقیت اصلاح عیوب انکساری با لیزر بالاست. بیش از ۹۵ درصد بیمارانی که نزدیک بین هستند بعد از جراحی به دقت دید ۴۰/۲۰ یا بهتر از آن می رسند. از هر ۱۰ بیمار، یک یا دو نفر نیازمند جراحی دوم خواهند بود. خطر نیاز به جراحی دوم برای افرادی که عیوب انکساری قبل از جراحی اندکی دارند، پایین است. نشانه های خشکی چشم نیز بعد از جراحی،۲۰ درصد افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد. این موضوع ممکن است دائمی باشد و بیمار مجبور به استفاده از قطره یا سایر داروها گردد. در موارد نادر بیمار ممکن است دید خود را از دست بدهد یا قرنیه اش ضعیف شود.

لیزیک

میلیون ها بیمار جراحی موفقیت آمیزی خواهند داشت. مطالعات بلند مدت نشان می دهد بیش از ۹۰ درصد افرادی که متحمل چنین جراحی می شوند از تصمیم خود راضی خواهند بود.

لیزیک

ناهنجاری های قرنیه قبل از عمل یا بعد از عمل ممکن است منجر به اختلالات انحراف با درجه بالا (HOAs) شود. اگر می خواهید چنین فرایندی را انجام دهید ممکن است کاندید خوبی برای آن نباشید. این شرایط در برگیرنده تابش خیره کننده، حلقه نور و مبهم بودن تصاویر است.بروز چنین مواردی به کمک فناوری های مدرن لیزری کاهش یافته است.

لیزیک

اکثریت قریب به اتفاق افرادی که جراحی با لیزر را برای تصحیح عیوب انکساری داشته اند، نتایج جراحی خود را بسیار راضی کننده می دانند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/laser_eye_surgery_pictures_slideshow/article.htm

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۱ مهر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran