تغییرات بینایی با افزایش سن

تغییرات بینایی با افزایش سن

بینایی

خیره شدن به مانیتور کامپیوتر، گوشی های همراه هوشمند و صفحه نمایش بازی های کامپیوتری می تواند باعث خستگی، خشکی و فشار چشم شود. خوشبختانه، به نظر می رسد این تاثیر دائمی نیست. برای پیشگیری از فشار چشم، صفحه مانیتور کامپیوتر را طوری تنظیم کنید که با چشمانتان ۶۰ سانتی متر فاصله داشته باشد. می توانید از نور میز برای کاهش نور شدید مانیتور استفاد کنید. هر یک ساعت یکبار به چشمانتان استراحت دهید و چند دقیقه ای به یک شی ء با فاصله دورتر نگاه کنید.

بینایی

افراد سالم زیر ۴۰ سال، معمولا بینایی قوی دارند. برای حفظ قدرت بینایی و سلامت چشم، به هنگام بیرون رفتن از عینک های آفتابی استفاده کنید که از چشمانتان در برابر اشعه UV محافظت می کنند. زمانی که ورزش می کنید یا با ابزارآلات و دستگاه های مختلف و مواد شیمیایی کار می کنید، چه در خانه و چه در محل کار، باید از ماسک و عینک محافظ استفاده کنید.

بینایی

معمولا همه افراد به هنگام کتاب خواندن نیاز به استفاده از عینک مطالعه دارند. زمانی که سنتان به ۴۰ تا ۵۰ سال می رسد، ممکن است مطالعه و کارهایی که نیاز به دقت چشم دارند، برایتان کمی دشوار شود. به این تغییر در بینایی “پیرچشمی” گفته می شود که امری طبیعی است. می توانید از عینک مطالعه، عینک های دو کانونی یا لنز های چند کانونی برای اصلاح دید خود استفاده کنید. در برخی موارد جراحی لیزری نیز برای این منظور موثر است.

بینایی

پیش از ۴۰ سالگی، عدسی های طبیعی چشم، بسیار انعطاف پذیر هستند. این امر باعث می شود چشم شما به راحتی بتواند روی اشیاء خیلی نزدیک یا خیلی دور فکوس کند. به تدریج و با افزایش سن، عدسی چشم نیز انعطاف پذیری خود را از دست می دهد. در نتیجه دیدن اشیای نزدیک به خصوص در نور کم دشوار تر خواهد بود. اگر شما نیز مشکل دوربینی یا پیرچشمی دارید، ممکن است برای این که بتوانید خطوط کتاب یا منوی رستوران را واضح تر ببینید، مجبور باشد آن را دورتر از خود نگه دارید.

بینایی

برخی بیماری ها از جمله دیابت و فشار خون بالا ممکن است بر روی بینایی و سلامت چشم اثر بگذارد. دیابت می تواند یک علت زمینه ای برای افت بینایی یا حتی نابینایی در بزرگسالان باشد. افراد مبتلا به دیابت ممکن است دچار رتینوپاتی (retinopathy) نیز باشند. این عارضه یکی از شایع ترین بیماری های چشمی دیابتیک است که با تغییرات عروق خونی شبکیه ایجاد می شود (آسیب به عروق خونی شبکیه).
فشار خون بالا نیز می تواند به عروق خونی و اعصاب چشم آسیب وارد کند. چنین شرایطی می تواند منجر به افت دائمی بینایی شود. هنگامی که با رژیم غذایی سالم و سیگار نکشیدن از سلامت عمومی خود مراقبت می کنید، چشمان شما و همچنین سایر اندام هایتان نیز از مزایای آن بی بهره نخواهند بود.

بینایی

آب مروارید و گلوکوم (آب سیاه) در هر سنی ممکن است رخ دهد اما این شرایط بیشتر در افراد بالای ۶۰ سال دیده می شود. آب مروارید به معنی تیره و تار شدن عدسی چشم است. این عارضه را می توان به کمک جراحی برطرف کرد و آن را با یک عدسی مخصوص جایگزین نمود.
گلوکوم، در واقع زوال اعصاب چشم در طول زمان است. گلوکوم را می توان با قطره چشمی یا جراحی برای کاهش فشار چشم درمان نمود.

بینایی

دژنراسیون ماکولای وابسته به سن (AMD)، بیشتر در افراد بالای ۶۰ سال شایع است. این شرایط می تواند منجر به نابینایی جزئی و یا کاهش دید تدریجی یا ناگهانی شود. دژنراسیون ماکولا بردو نوع است: خشک (Dry) و مرطوب (Wet). نوع خشک شایعتر بوده و حدود ۹۰٪ بیماران به این نوع مبتلا می‌شوند. نوع مرطوب معمولاً با کاهش دید شدیدتر و جدی تری همراه است. دژنراسیون ماکولای مرطوب به وسیله رگ های خونی غیرطبیعی بروز می کند که از طریق این رگ ها مایع یا خون به ماکولا نشت می کند. ماکولا در بخشی از شبکیه مسئول دید مرکزی است. چنین شرایطی به کمک دارو قابل درمان است. دژنراسیون ماکولای خشک یک فرایند کند است و درمان خاصی ندارد. اما مصرف دوز خاصی از ویتامین ها و مواد معدنی می تواند آن را متوقف کرده یا کندتر کند. از پزشک خود در مورد درمان های موجود سوال کنید. توانبخشی بینایی معمولا کمک می کند که خود را با این شرایط تطبیق دهید.

بینایی

یک رژیم غذایی سالم می تواند به سلامت چشمانتان نیز کمک کند. همچنین برخی از موادغذایی نیز مخصوصا برای چشم مفید هستند. لوتئین، اسیدهای چرب امگا۳ ، و ویتامین های C و E می تواند سلامت چشم را بهبود بخشد. بنابراین از مرکبات مثل پرتغال و نارنگی، سبزیجات برگ سبز، آجیل جات و ماهی های چرب بیشتر استفاده کنید. خوردن ماهی و سبزیجات برگ سبز همچنین می تواند از بروز دژنراسیون ماکولای مرتبط با پیری نیز پیشگیری کند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/eye-health/ss/slideshow-vision-changes

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۵ مرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran