بینایی

چگونه با افزایش سن، بینایی تغییر پیدا می کند؟

بینایی

نگاه کردن به مانیتور رایانه،  گوشی های هوشمند و صفحه نمایش بازی های ویدئویی باعث خستگی چشم، خشکی و فشار بر روی چشم می شود. خوشبختانه، به نظر می رسد استفاده از این دستگاه ها اثر دائمی بر روی چشم ندارد. برای پیشگیری از فشار بر چشم و خستگی آن، مانیتور رایانه خود را به گونه ای تنظیم کنید که ۶۰  سانتی متر  جلوی شما باشد. از نور میز برای کاهش تابش خیره کننده استفاد کنید. بعد از گذشت یک ساعت، چند دقیقه استراحت کنید. چند دقیقه را به شیء دور نگاه کنید.

بینایی

بزرگسالان سالمی که کمتر از ۴۰ سال دارند معمولا بینایی پایداری  خواهند داشت. برای حفظ بینایی و سلامت کلی چشم،  به هنگام بیرون رفتن از عینک های مخصوص استفاده کنید تا بتوانید چشم خود را از اشعه ماورا بنفش محافظت نمایید. زمانی که  ورزش می کنید یا با ابزارآلات و دستگاه های مختلف و مواد شیمیایی کار می کنید باید از عینک محافظ  استفاده نمایید.

بینایی

نیاز به استفاده از عینک های مطالعه معمولا برای هر فردی وجود خواهد داشت. زمانی که به اواسط ۴۰ سالگی خود می رسید، ممکن است نتوانید به درستی مطالعه کنید یا وظایف خود را انجام دهید. این تغییر در بینایی پیرچشمی نامیده می شود و طبیعی است. می توانید از عینک مطالعه، عینک با دو کانون، لنز تماسی چند کانونی برای اصلاح بینایی خود استفاده کنید. برخی از اوقات جراحی می تواند مفید باشد.

بینایی

قبل از سن ۴۰ سالگی، عدسی های طبیعی چشم بسیار انعطاف پذیر هستند. این  موضوع  به عدسی چشم کمک می کند بر روی اشیای دور و نزدیک تمرکز کند. اما زمانی که فرد پیرتر می شود،عدسی چشم نیز انعطاف پذیری قبلی خود را از دست می دهد. این موضوع دیدن اشیای نزدیک به خصوص در نور کم را دشوار می سازد. اگر شما نیز به پیرچشمی مبتلا شده اید می توانید اشیایی همچون کتاب یا منو را کمی دورتر از خود بگیرید تا آن را واضح تر مشاهده نمایید.

بینایی

برخی از بیماری ها همچون دیابت و فشار خون بالا می تواند بر روی بینایی و سلامت چشم اثر بگذارد.  دیابت یک  دلیل زمینه ای برای نابینایی در بزرگسالان است. افرادی که دیابت دارند ممکن است رتینوپاتی را نیز  داشته باشند. فشار خون بالا می تواند به رگ های خونی و اعصاب چشم آسیب وارد کند. چنین شرایطی می تواند به از دست رفتن دائمی بینایی منجر گردد. زمانی که با خوردن مواد غذایی سالم و سیگار نکشیدن از سلامت کلی خود مراقبت می کنید چشم نیز از این شرایط بی بهره نخواهد بود و می تواند از مزایای موجود استفاده کند.

بینایی

آب مروارید و گلوکوم در هر سنی ممکن است رخ دهد اما این شرایط بیشتر در افراد بالای ۶۰ سال دیده می شود. آب مروارید تیره و تار شدن عدسی چشم است. در طول جراحی می توان این عدسی را خارج کرد و با یک عدسی مخصوص جایگزین نمود. گلوکوم زوال  اعصاب چشم در طول زمان است. گلوکوم را می توان با قطره چشمی یا جراحی برای کاهش فشار چشم درمان نمود

بینایی

دژنراسیون ماکولای وابسته به سن، در افراد بالای ۶۰ سال بسیار شایع است. چنین شرایطی می تواند به از دست رفتن جزئی بینایی منجر شود. دژنراسیون ماکولای مرطوب زمانی رخ می دهد که  رگ های خونی جدید، ناخواسته و نشت کننده در چشم رشد پیدا می کند. چنین شرایطی را می توان با دارو درمان کرد. دژنراسیون ماکولای خشک یک فرایند کند است و  درمان خاصی ندارد. اما دوز خاصی از ویتامین ها و مواد معدنی می تواند آن را متوقف کرده یا کندتر کند. از پزشک خود در مورد درمان های موجود سوال کنید. توانبخشی بینایی می تواند به تطبیق زندگی با دژنراسیون ماکولا کمک کند.

بینایی

یک رژیم غذایی سالم می تواند چشمانتان را سالم نگه دارد. برخی از غذاها برای چشم بسیار عالی هستند. لوتئین ، اسیدهای چرب امگا۳، ویتامین C و ویتامین E می تواند سلامت چشم را بهبود ببخشد.  از مرکباتی همچون پرتغال ، سبزیجاتی با برگ سبز، آجیل ها و ماهی ها استفاده کنید. خوردن ماهی و سبزیجاتی با برگ سبز می تواند از بروز دژنراسیون ماکولای مرتبط با پیری پیشگیری کند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/eye-health/ss/slideshow-vision-changes

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۵ مرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran