ادرار

بی اختیاری ادرار در زنان

ادرار

بی اختیاری ادرار یا از دست دادن کنترل مثانه یکی از مشکلات آزاردهنده ای است که میلیون ها نفر را درگیر خود کرده است. اینکه هرگز ندانید چه زمانی و در چه مکانی کنترل ادرار خود را از دست خواهید داد می تواند بر روی کار ، زندگی روزمره و زندگی اجتماعی شما تاثیر بگذارد. این موضوع در مردان و زنان رخ می دهد اما در زنان شیوع بیشتری دارد. مطالعات انجام شده نشان می دهد که  حداقل نیمی از زنان سالمند  ممکن است به نوعی از بی اختیاری ادرار مبتلا شوند.

ادرار

اصلی ترین نشانه های این نوع بیماری ادرار به طور غیر منتظره است اما انواع مختلفی از بی اختیاری وجود دارد. اگر زمانی که می خندید، سرفه می کنید، عطسه می کنید، می پرید یا شیء سنگینی را بلنند می کنید  کمی ادرار را بی اختیار از دست می دهید ممکن است به اختیاری استرسی مبتلا شده باشید. این نوع بی اختیاری  یکی از رایج ترین مشکلات کنترل مثانه در زنان جوان است.

ادرار

بی اختیاری استرسی زمانی رخ می دهد که عضلات و بافت های اطراف دهانه مثانه ضعیف می شوند.  هنگامی که فشار زیادی بر روی مثانه وجود داشته باشد و این دهانه نتواند خود را بسته نگه دارد دفع بی اختیار ادرار رخ خواهد داد.  فشار ناشی از سرفه  کردن یا خندیدن می تواند یکی از دلایل از دست دادن اختیار باشد. دلایل اندک دیگری نیز وجود دارد که چرایی ضعیف شدن این عضلات را توضیح می دهد. این عضلات ممکن است بر اساس افزایش وزن، اسیب ناشی از ورزش ، بارداری و زایمان کشیده شده باشد.

ادرار

اگر اغلب نیاز مبرمی به دفع ادرار داشته باشید اما نتوانید خود را به موقع به دستشویی برسانید ممکن است به بی اختیاری ادرار فوریتی مبتلا شده باشید. بی اختیاری ادرار فوریتی می تواند  از شنیدن صدای آب جاری یا  نوشیدن مایعات ایجاد شده باشد. حتی ممکن است هیچ دلیلی برای این نوع بی اختیاری وجود نداشته باشد. با این نوع بی اختیاری، ممکن است حجم زیادی از ادرار دفع شود.  حتی زمانی که مثانه شما خالی است باز هم به دستشویی نیاز خواهید داشت.

ادرار

نیاز مبرم و ناگهانی به دفع ادرار ممکن است به خاطر اسپاسم عضلات مثانه ایجاد شده باشد. این اسپاسم ها می تواند به خاطر اسیب  عضلات یا اعصاب ناشی شده باشد. در برخی از موارد سکته، التهاب یا عفونت مثانه می تواند دلیل چنین آسیبی باشد.

ادرار

با وجود مثانه بیش فعال نیاز ناگهانی و مکرری به دفع ادرار خواهید داشت. البته به خاطر داشته باشید که همه افرادی که مثانه بیش فعال دارند به بی اختیاری ادرار مبتلا نمی شوند. بیشتر خانم ها می توانند ادرار خود را تا رسیدن به دستشویی نگه دارند. بزرگترین مشکلی که پیش روی این افراد وجود دارد این است که باید کار خود را متوقف کنند و هرچه سریع تر خود را به دستشویی برسانند.

ادرار

برخی از داروها می تواند باعث ایجاد بی اختیاری ادرار شود یا آن را بدتر نماید. در زنان، برخی از داروهای فشار خون بالا ممکن است عضلات مثانه را آرام سازد و باعث ایجاد بی اختیاری استرسی شود. برخی از داروهای ضد افسردگی نیز می تواند بی اختیاری را بدتر کند اما برخی ممکن است نشانه ها را تسکین ببخشد. داروهای ادرار آور نیز باعث ایجاد ادرار بیشتر می شود و بر مشکل افراد می افزاید.

ادرار

بی اختیاری ادرار موضوع خطرناکی نیست اما می تواند شما را از لحاظ عاطفی و احساسی تحت تاثیر قرار دهد. مطالعات و تحقیقات انجام شده نشان می دهد زنانی که به اختیاری ادرار مبتلا هستند  اعتماد به نفس پایینی دارند، از لحاظ جنسی فعالیتشان کمتر است و سطح بالاتری از افسردگی را نسبت به سایر افراد تجربه می کنند. این موضوع نباید چنین تاثیری بر روی بیمار داشته باشد. بی اختیاری ادرار را می توان مدیریت کرد یا حتی برعکس نمود.

ادرار

اولین مرحله، تشخیص نوعِ بی اختیاری است که در شما وجود دارد.  پزشک ممکن است در مورد سابقه پزشکی شما سوالاتی بپرسد و آزمایش ادرار را برای تشخیص عفونت انجام دهد. ممکن است از شما خواسته شود بایستید و سرفه کنید. این موضوع می تواند بی اختیاری استرسی را مشخص کند. همچنین پزشک ممکن است از شما بخواهد زمان  دفع ادرار، تعداد دفعات دفع ادرار و زمان از دست دادن کنترل ادرار را یادداشت کنید.

ادرار

تست های مختلفی برای تشخیص بی اختیاری ادرار وجود دارد. تصویر برداری اولتراسوند ( سونوگرافی) می تواند مثانه شما را نشان دهد . تست پد نشان می دهد چه مقدار ادرار  در روز از دست داده اید. تست فشار مثانه نیز برای بررسی بی اختیاری ناشی از فشار انجام می شود. Cystometry فشار مثانه را اندازه گیری می کند و می تواند به تشخیص بی اختیاری فوریتی کمک کند. اسکن MRI نیز می تواند مشکلاتی را نشان دهد که در سایر تست ها تشخیص داده نشده است.

ادرار

بیشتر زنانی که به بی اختیاری ادرار خفیف مبتلا هستند می توانند با نوشیدن کمتر مایعات آن را کنترل کنند. سعی کنید فنجان خود را تا نیمه پر کنید و از نوشیدن مایعات کافئین دار همچون قهوه، چای و نوشابه  تا حد امکان خودداری نمایید. این موارد باعث ایجاد ادرار بیشتر می شود و نیاز به دفع ادرار را افزایش می دهد. اطمینان حاصل کنید که آب کافی می نوشید زیرا  کمبود آب در بدن نیز  عواقب خاص خود را دارد. استراتژی دیگری که برای مدیریت بی اختیاری ادرار وجود دارد دفع ادرار به صورت منظم هر ۲ الی ۴ ساعت یکبار است.

ادرار

از آنجایی که بی اختیاری استرسی از عضلاتِ لگنِ ضعیف ناشی می شود باید بتوانید آن را تقویت نمایید. شما می توانید اینکار را با اجرای تمرینات کگل انجام دهید.  عضلاتی که  برای  فشار دادن یک تامپون در واژن خود استفاده می کنید را پیدا کنید. آن را به مدت ۱۰ ثانیه در حالت فشار نگه دارید و سپس شل کنید. اینکار را روزانه سه الی چهار بار تکرار کنید. زمانی که این عضلات قوی تر می شوند می توان کنترل مثانه و ادرار را به دست گرفت.

ادرار

بیوفیدبک روشی است که در آن می توان اطلاعات زمان واقعی را در مورد فعالیت عضلات مثانه و لگن به دست آورد. زمانی که در مورد عملکرد این عضلات اطلاعات کافی داشته باشید می توانید کنترل بهتری بر روی آن داشته باشید. می توانید از بیوفیدبک به همراه تمرینات کگل استفاده کنید.

ادرار

زمانی که تنظیمات مرتبط با سبک زندگی کارساز نیست می توانید با یک پزشک مشورت کنید. اگر بی اختیاری استرسی دارید استفاده از دستگاه Pessary مفید و کمک کننده خواهد بود.  این دستگاه در داخل واژن قرار می گیرد و می تواند جلوی دفع بی اختیار ادرار را بگیرد. شما می توانید آن را به صورت مداوم داشته باشید یا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

ادرار

تمرینات مثانه به شما کمک می کند بی اختیاری استرسی و بی اختیاری فوریتی را کنترل کنید.  نموداری از زمان هایی که به دستشویی می روید و  زمان هایی که بی اختیار ادرار را دفع می کنید ایجاد نمایید. بعد از مطالعه الگوها می توانید از بروز این موارد جلوگیری کنید. همچنین می توانید به تدریج زمان بین دستشویی رفتن را طولانی تر کنید و مثانه را برای کنترل ادرار عادت دهید.

ادرار

برای بی اختیاری ادرار فوریتی، پزشک اغلب داروهای آنتی کولینرژیک را پیشنهاد می کند. این قرص ها برخی از اعصاب موجود در عضلات مثانه را مسدود می سازند. مطالعات نشان می دهد این داروها به همراه آموزش های مرتبط با مثانه موثر خواهد بود. تزریقات بوتاکس در داخل عضلات مثانه نیز می تواند مفید باشد و همین امر به شما اجازه می دهد ادرار بیشتری نگه دارید. البته این تزریق ها دائمی نیستند و تنها ۸ یا ۹ ماه دوام دارند.

ادرار

اگر هنوز مشکل دارید پزشک ممکن است سایر گزینه های موجود را پیشنهاد کند. برای بی اختیاری ادرار فوریتی، دستگاهی وجود دارد که اعصاب نزدیک مثانه را تحریک می کند و اسپاسم های موجود را با سیگنال های الکتریکی کنترل می نماید. همچنین می توانید از بوتاکس نیز بهره ببرید. برای هر دو موردِ بی اختیاری ادرار فوریتی و استرسی انواع مختلفی از جراحی ها وجود دارد که می تواند مفید باشد.

ادرار

محصولات بی اختیاری ادرار همچون پوشک بزرگسالان  و زیرپوش های پوشیده شده با پلاستیک می تواند مفید باشد. شما می توانید محصولات این چنینی را از داروخانه ها با فروشگاه های عرضه محصولات پزشکی  تهیه نمایید. ملحفه های محافظتی  نیز می تواند مفید باشد.

ادرار

شما می توانید خطر ابتلا به بی اختیاری ادرار را با انجام روزانه تمرینات کگل کاهش دهید. اگر سیگار می کشید سعی کنید ان را ترک کنید. سیگار کشیدن به سرفه مزمن منجر می شود و  می تواند بر روی مثانه فشاری وارد آورد و در نهایت به بی اختیاری ادرار منجر شود.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/ss/slideshow-incontinence-in-women

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۹ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran