کولیت اولسراتیو

راهنمای بیماری کولیت اولسراتیو

کولیت اولسراتیو

کولیت اولسراتیو نوعی بیماری التهابی روده است که باعث التهاب طولانی مدت سلول هایی می شود که  در راست روده و روده بزرگ قرار دارند. این نوع التهاب می تواند باعث ایجاد زخمی شود که به آن ulcer می گویند. این نوع زخم ممکن است خونریزی کند و با هضم تداخل ایجاد نماید. برای بهبود التهاب می توانید داروهایی را مصرف کنید. همچنین قادر خواهید بود استراتژی هایی را برای کاهش اثرات آن بر روی زندگی روزمره یاد بگیرید.

کولیت اولسراتیو

اگر شکمتان درد می کند و اسهال خونی دارید ممکن است نشانه هشدار دهنده ای از کولیت اولسراتیو باشد. این نشانه ها از نادر و خفیف تا دائمی و شدید وجود خواهد داشت.

کولیت اولسراتیو

التهاب طولانی مدت روده بزرگ می تواند مشکلات گوارشی ایجاد کند و این مشکلات ممکن است منجر به موارد زیر شود:

کاهش وزن

اشتهای ضعیف

حالت تهوع

رشد ضعیف در کودکان

کولیت اولسراتیو

برخی از افرادی که با کولیت اولسراتیو دست و پنجه نرم می کنند نشانه هایی در خارج از سیستم گوارشی خود دارند. این نشانه ها عبارتند از :

درد مفاصل

زخم پوست

خستگی

کم خونی

تب مکرر

کولیت اولسراتیو

نشانه های بیماری کولیت اولسراتیو شبیه به سایر بیماری های التهابی روده همچون بیماری کرون است. تفاوت این دو در این است که کولیت اولسراتیو تنها در روده بزرگ رخ می دهد. این در حالیست که بیماری کرون در بخش های مختلفی  در طول  سیستم گوارشی رخ می دهد و می تواند نشانه هایی را در مقعد تا دهان ایجاد نماید. سندرم روده تحریک پذیر نیز اختلال دیگری است که باعث ایجاد درد شکم طولانی مدت و اسهال می شود اما باعث التهاب و زخم در روده بزرگ نخواهد شد.

کولیت اولسراتیو

حدود ۷۰۰۰۰۰  نفر از مردم ایالت متحده آمریکا با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند. امکان ابتلای افراد به این بیماری در هر سنی وجود دارد. معمولا این نوع بیماری بین سنین ۱۵ و ۲۵ سالگی توسعه پیدا می کند. کولیت اولسراتیو سابقه خانوادگی دارد و بیشتر در افراد سفید پوست دیده می شود.

کولیت اولسراتیو

دلیل اصلی ابتلای افراد به این بیماری به صورت دقیق مشخص نیست اما محققان سیستم ایمنی را مقصر این ماجرا می دانند. زمانی که به کولیت اولسراتیو مبتلا می شوید، سلول های سیستم ایمنی بدن ممکن است به صورت طبیعی به باکتری های موجود در سیستم گوارش واکنش نشان ندهد. پزشکان هنوز مطمئن نیستند که این موضوع باعث تحریک شرایط می شود یا نتیجه چنین شرایطی است. استرس و رژیم غذایی می تواند نشانه های شما را بدتر کند اما دلیل ابتلا به این بیماری نیست.

کولیت اولسراتیو

شاید بتوان گفت دقیق ترین روش برای بررسی این نوع بیماری استفاده از کولونوسکوپی است. در این فرآیند، پزشک یک دوربین ریز را در راست روده قرار می دهد تا بتواند تصاویر نزدیک تری از داخل روده بزرگ به دست اورد. بعد از انجام آن، وجود التهاب یا زخم در ناحیه موردنظر مشخص می شود. کولونوسکوپی به پزشک کمک می کند شرایط دیگری همچون بیماری کرون، دیورتیکولیت و سرطان را تشخیص دهد.

کولیت اولسراتیو

نشانه های موجود ممکن است بیاید و برود. در طول دوره بهبودی، ممکن است احساس ناراحتی نداشته باشید. این دوره به مدت چند ماه یا یکسال ادامه پیدا می کند اما نشانه ها و علائم آن به تدریج باز می گردد.

کولیت اولسراتیو

این بیماری در برخی از موارد ممکن است به عوارضی منجر شود  و فرد را به بیمارستان بکشاند. این عوارض در برگیرنده ایجاد زخمی است که خونریزی شدیدی می کند یا به اسهال شدید منجر می شود. اسهال شدید باعث از دست رفتن آب بدن خواهد شد. اگر چنین شرایطی اتفاق بیفتد تیم پزشکی تلاش می کند از دست رفتن خون یا مایعات را متوقف نماید. اگر پارگی در روده بزرگ وجود داشته باشد باید جراحی هرچه سریع تر انجام گردد.

کولیت اولسراتیو

خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ زمانی که بیماری کولیت اولسراتیو وجود دارد افزایش پیدا می کند  و کل روده بزرگ در طولانی مدت تحت تاثیر این موضوع قرار می گیرد. خطر ابتلا به سرطان بعد از ۸ الی ۱۰ سال پس از ابتلا به کولیت اولسراتیو افزایش پیدا می کند. درمان هایی که به بهبود کولیت اولسراتیو کمک می کند ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. کولونوسکوپی به تشخیص زودهنگام سرطان کمک می کند و همین امر درمان آن را ساده تر می سازد.

کولیت اولسراتیو

برخی از افرادی که از بیماری کولیت اولسراتیو رنج می برند ممکن است شرایطی همچون پوکی استخوان،آرتروز، سنگ کلیه و در موارد نادر بیماری کبدی را تجربه نمایند. محققان بر این باورند که چنین عوارضی ممکن است به خاطر التهاب گسترده ای باشد که توسط سیستم ایمنی تحریک شده است. این مشکلات زمانی که کولیت اولسراتیو با داروهای ضد التهابی درمان می شود ممکن است بهبود یابد.

کولیت اولسراتیو

داروهایی که در این شرایط به کار می رود به دنبال کاهش التهاب داخل روده بزرگ خواهد بود. اولین انتخاب معمولا دارویی شامل آمینوسالیسیلات هاست. اگر چنین دارویی کمک کننده و مفید نبود، پزشک می تواند استروئیدی همچون پردنیزون تجویز کند. گزینه سوم اصلاح کننده سیستم ایمنی است که می تواند با تغییر فعالیت سیستم ایمنی، التهاب را کاهش دهد. برای بهبودی ممکن است بیش از سه ماه زمان نیاز باشد.

کولیت اولسراتیو

این نوع درمان جدیدترین گزینه درمانی برای بیماری کولیت اولسراتیو است. این داروها به بدن کمک می کند پروتئینی که با التهاب مرتبط است(TNF) را از بین ببرد.  همچنین داروهایی با نام عوامل آنتی TNF  ممکن است به کار رود. اگر درمان های دیگر در این شرایط موثر نباشد پزشک درمان بیولوژیکی را توصیه می کند.

کولیت اولسراتیو

مطالعات نتایج مختلفی را در مورد موثر بودن این نوع درمان نشان داده است.  ایده چنین درمانی از این حقیقت ناشی شده است که بیماری  در کشورهای در حال توسعه بسیار نادر است که در آن ها انگل های روده ای به مراتب شایع تر از سایر کشورهای جهان است.  برخی از محققان بر این باورند که چنین کرم هایی می توانند پاسخ سیستم ایمنی بدن در روده بزرگ را تغییر دهند. برای استفاده از این نوع درمان به تحقیقات بیشتری نیاز است.

کولیت اولسراتیو

بیش از ۴۵ درصد افرادی که با بیماری کولیت اولسراتیو دست و پنجه نرم می کنند به جراحی نیاز خواهند داشت. این جراحی برای بهبود و ترمیم پارگی یا برداشتن روده اسیب دیده انجام می شود. بعد از اینکه جراح روده شما را خارج کرد، کولیت اولسراتیو دیگر عود نخواهد کرد.  در تکنیک های جدید جراحی بیمار پس از خارج شدن روده به موارد خارجی برای دفع مواد زائد نیاز نخواهد داشت.

کولیت اولسراتیو

اگر کودک شما به این نوع بیماری مبتلاست، ممکن است از اشتهای ضعیف رنج ببرد. کودکانی که به این بیماری مبتلا می شوند ممکن است نتوانند کالری مورد نیاز را دریافت کنند یا  در جذب مواد مغذی موجود در مواد غذایی مشکل داشته باشند. برای جلوگیری از بروز مشکلات رشدی، پزشک می تواند رژیم غذایی پرکالری را پیشنهاد نماید. اگر  کودک شما به خاطر نیاز مکرر به دستشویی رفتن خجالت زده است، می توانید از یک متخصص کمک بگیرید تا استراتژی هایی را برای مدیریت شرایط به او یاد دهد.

کولیت اولسراتیو

انواع متعددی از محرک ها می تواند نشانه های این بیماری را بدتر کند. برخی از شایع ترین محرک ها در برگیرنده استرس، سیگار کشیدن،  فراموشی برای مصرف دارو و خوردن برخی از غذاهای خاص است. سعی کنید محرک های شخصی خود را شناسایی نمایید و از  آن ها اجتناب کنید. به عنوان مثال می توانید دارویی را برای مدیریت استرس مورد استفاده قرار دهید .اگر بدتر شدن نشانه ها ادامه داشت با یک پزشک صحبت کنید.

کولیت اولسراتیو

رژیم ممکن است باعث ایجاد کولیت اولسراتیو نشود اما برخی از غذاها می توانند نشانه های آن را بدتر کنند. برخی از این موارد شامل لبنیات، غذاهای پرچرب و مصرف مقدار زیاد فیبر است که همین موضوع باعث تحریک اسهال می شود.  موادی که می خورید  و نشانه هایی که دارید را یادداشت نمایید. به دنبال ارتباط بین غذاها و نشانه های خود باشید. اگر وزن شما کمتر شده است بهتر است با یک متخصص تغذیه مشورت نمایید.

کولیت اولسراتیو

از آنجایی که بیماری کولیت اولسراتیو اغلب به خونریزی روده بزرگ می انجامد، می تواند باعث کم خونی شود و بدن آهن کافی نداشته باشد.برخی از داروهایی که برای درمان کولیت اولسراتیو مصرف می کنید ممکن است با جذب مواد مغذی همچون اسید فولیک و کلسیم تداخل داشته باشد. در این شرایط در مورد نحوه مصرف مکمل ها از پزشک خود سوال کنید.

کولیت اولسراتیو

پروبیوتیک عموما باکتری های مفیدی هستند که به باکتری هایی که در روده زندگی می کنند شبیه اند و می توانند از رشد باکتری های مضر پیشگیری نمایند. تحقیقات بیشتری در مورد مفید بودن پروبیوتیک ها در بهبود کولیت اولسراتیو نیاز است.همانطور که می دانید پروبیوتیک ها به برخی از ماست ها، شیرها و نوشیدنی ها افزوده می شود. شما می توانید مکمل آن را نیز خریداری نمایید.

کولیت اولسراتیو

زمانی که اسهال طولای مدت شود، خطر از دست رفتن آب بدن افزایش پیدا می کند . این موضوع به خستگی و مشکلات کلیوی می انجامد. برای اینکه بدن آب کافی را داشته باشد آب زیادی بنوشید.به ازای هر پوند از وزن بدن، باید نیم اونس آب در روز نوشیده شود. بهتر است در مورد مقدار آبی که باید مصرف کنید با پزشک مشورت نمایید.

کولیت اولسراتیو

نباید اجازه دهید این بیماری شما را نا امید کند. در مورد همه نگرانی هایی که دارید با والدین و اطرافیان خود صحبت کنید.سعی کنید از یک درمانگر برای بهبود شرایط کمک بگیرید.

کولیت اولسراتیو

با برنامه ریزی درست و مناسب، بیشتر افرادی که به این بیماری مبتلا هستند می توانند به راحتی سفر کنند. این نکات را به خاطر داشته باشید:

از وب سایت ها و اپلیکیشن های تلفن همراه برای یافتن دستشویی در فرودگاه، ایستگاه قطار یا سایر مکان ها استفاده نمایید.

لباس زیر اضافی و دستمال به همراه داشته باشید.

برای کل سفر خود داروی کافی همراه خود ببرید.

در مورد برنامه خود با پزشک صحبت کنید تا در صورت نیاز سایر موارد احتیاطی مدنظر قرار گیرد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/ibd-crohns-disease/ulcerative-colitis/ss/slideshow-uc-overview?ecd=wnl_day_041417&ctr=wnl-day-041417_nsl-ld-stry&mb=uIH8KU3duqpX95gBCmansSpiMzVEF17PNKyGtFBhdlc%3d

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran