سرطان بیضه

راهنمای سرطان بیضه

سرطان بیضه

بیضه ( اندام جنسی مردانه است که درست زیر آلت تناسلی قرار دارد)  اسپرم و هورمون تستوسترون تولید می کند. همانند سایر بخش های بدن، این اندام نیز می تواند  به سرطان مبتلا شود.  این نوع سرطان در مقایسه با سایر سرطان های دیگر نادر است اما در میان مردان ۱۵ الی ۳۵ ساله موضوع رایجی محسوب می شود. این نوع سرطان حتی اگر خارج از بیضه توسعه و گسترش یابد باز هم  بسیار درمان پذیر است.

سرطان بیضه

بیشتر سرطان های بیضه در سلول های جنسی آغاز می شود که اسپرم را تولید می کنند. دو نوع  سرطان بیضه سلول جنسی وجود دارد:

  • غیر سمینوما در مردان جوانتر دیده می شود و به سرعت منتشر می شود.
  • مردان کهنسال تر بیشتر به نوع سمینوما مبتلا می شوند که به اندازه گزینه قبلی سرعت انتشار بالایی ندارد.
سرطان بیضه

شاید بتوان گفت رایج ترین نشانه تورم یا توده در بیضه است که باعث ایجاد درد نمی شود. این توده به اندازه نخود یا کمی بزرگتر از آن است. سایر نشانه های موجود عبارتند از :

  • تغییر در احساسی که در بیضه ها وجود دارد. ممکن است سفت تر شوند یا بافت متفاوتی به خود بگیرند.
  • احساس سنگینی در کیسه بیضه
  • درد، ناراحتی یا درد مبهم در بیضه، کیسه بیضه، قسمت های پایینی شکم یا کشاله ران
  • تجمع ناگهانی مایع در کیسه بیضه
سرطان بیضه

اگر درد ، تورم یا برجستگی در یکی از بیضه های خود دارید بهتر است سری به پزشک بزنید.  بیش از دو هفته اینکار را به تاخیر نیندازید. اگر سرطان وجود داشته باشد، درمان های اولیه می تواند به شما کمک فراوانی بکند. اگر برای مراجعه به پزشک صبر کنید، به سرطان زمان می دهید تا به سایر قسمت های بدن نیز توسعه پیدا کند.

سرطان بیضه

هنوز پزشکان به خوبی نمی دانند چه چیزی باعث ابتلای افراد به سرطان بیضه می شود. آن ها می دانند که این سرطان نیز همانند سایر انواع سرطان آغاز می شود و زمانی رخ می دهد که برخی از سلول ها رشد غیر قابل کنترلی داشته باشند. اما هنوز محققان در تلاش هستند دلایل تحریک و آغاز آن را بدانند. هنوز برخی از موارد شناخته شده وجود دارد که می تواند  خطر ابتلا به این سرطان را بیشتر کند.

سرطان بیضه

سن، نژاد و سایر شرایط می تواند خطر ابتلا به سرطان بیضه را بیشتر کند:
• نوزادان و مردان کهنسال تر می توانند به چنین سرطانی مبتلا شوند اما سرطان بیضه بیشتر مردان ۱۵ الی ۳۵ سال را تحت تاثیر قرار می دهد.
• مردان سفید پوست بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان بیضه قرار دارند.
• شرایطی که می تواند بر روی نحوه رشد و توسعه بیضه تاثیر بگذارد قادر است تغییراتی را ایجاد کند. یکی از نمونه ها سندرم کلاین فلتر، یک بیماری ژنتیکی است که می تواند شما را در معرض بیضه پایین نیامده قرار دهد.

سرطان بیضه

قبل از تولد، بیضه ها در شکم کودک توسعه پیدا می کنند. آن ها بعد از تولد یا تا یک سالگی در کیسه بیضه قرار می گیرند. اما در برخی از موارد یک یا هر دو مورد وارد کیسه نمی شود که به آن بیضه پایین نیامده می گویند. مردانی که این مشکل را دارند بیشتر از سایر افراد در معرض سرطان بیضه هستند حتی اگر با جراحی چنین شرایطی را اصلاح کرده باشند. با این وجود جراحی  می تواند مفید باشد.

سرطان بیضه

 اگر بستگان نزدیک شما به این نوع سرطان مبتلا باشند احتمال مبتلا شدن شما هم بیشتر می شود.  اگر چنین شرایطی دارید حتما ماهی یکبار به پزشک مراجعه کنید تا برآمدگی ها و موارد برجسته را بررسی نماید.  اگر در یکی از بیضه ها سرطان داشتید احتمال ابتلای بیضه دیگر به سرطان وجود دارد. اطمینان حاصل نمایید که معاینات زمانبندی شده را انجام می دهید.

سرطان بیضه

 در بیشتر موارد مردان خودشان می توانند برجستگی و توده را ببینند یا به کمک پزشک ان را تشخیص دهند . اگر پزشک به وجود سرطان مشکوک شود، آزمایش خون را برای یافتن  نشانگرها  توصیه خواهد کرد. نشانگرها مواردی در خون هستند( همچون پروتئین یا هورمون) که اگر تومور وجود داشته باشد بالاتر خواهند رفت.

سرطان بیضه

برای سایر انواع سرطان ها، پزشک اغلب سعی می کند نمونه ای از تومور را برای سرطان بررسی نماید.اما معمولا اینکار برای سرطان بیضه انجام نمی شود زیرا این موضوع می تواند به بیضه اسیب وارد کند و باعث انتشار سرطان گردد.  در عوض پزشک تلاش می کند سونوگرافی را انجام دهد و تصاویری را از کیسه بیضه و بیضه تهیه نماید. اگر به نظر سرطان بیاید ممکن است برای برداشتن بیضه و بررسی آن جراحی صورت گیرد. این موضوع به تشخیص سرطان کمک می کند و نوع آن را شناسایی می نماید.

سرطان بیضه

اگر سرطان بیضه در شما تشخیص داده شود به تست های بیشتری برای تعیین جایی که ممکن است توسعه یافته باشد نیاز خواهید داشت. این موضوع به پزشک کمک می کند نوع درمانی که نیاز دارید را تشخیص دهد. ممکن است موارد زیر را انجام دهید:
• سی تی اسکن که از اشعه ایکس برای تصویربرداری از زوایای مختلف استفاده می کند. در این روش تمامی تصاویر کنار هم قرار می گیرد تا تصویر دقیق تری از شکم، قفسه سینه و آلت تناسلی ایجاد گردد.
• ازمایش خون برای شناسایی نشانگرها در خون بعد از برداشته شدن بیضه

سرطان بیضه

مرحله سرطان بر اساس اندازه تومور و مقدار گسترش آن تعیین می شود:
• مرحله اول: سرطان تنها در بیضه است و به هیچ جایی توسعه نیافته است.
• مرحله دوم: سرطان به غدد لنفاوی در شکم توسعه پیدا کرده است.
• مرحله سوم: سرطان به سایر بخش های بدن همچون ریه، کبد؛ استخوان و مغز توسعه یافته است.

سرطان بیضه

معمولا جراحی برای برداشته شدن بیضه انجام می شود. در مراحل دوم و سوم، ممکن است پزشک برخی از قسمت های غدد لنفاوی را بردارد تا آن را برای سرطان مورد بررسی قرار دهد. در مراحل اولیه، جراحی ممکن است تنها گزینه درمانی مورد نیاز باشد. باید ماهانه  در چند سال اول معاینات پیگیرانه انجام شود. در طول این معاینات، ممک است شعه ایکس، سی تی اسکن و آزمایش خون انجام شود.

سرطان بیضه

بعد از جراحی ممکن است پزشک موارد زیر را پیشنهاد کند:
• پرتو درمانی: اشعه هایی با انرژی بالا که سلول های سرطانی را نابود می کند.
• شیمی درمانی: داروهای قدرتمندی که سلول های سرطانی را نابود می سازد.
برای سمینوما، پزشک ممکن است از پرتو درمانی با شیمی درمانی استفاده کند. برای نوع غیر سمینومایی آن ها از شیمی درمانی استفاده می کنند. استفاده از هر دو می تواند موجب ناباروری شود. اگر قصد فرزند دار شدن داشتید در مورد گزینه های درمانی با پزشک صحبت کنید.

سرطان بیضه

پزشک توصیه می کند فرد وجود برجستگی یا توده را هر ماه بررسی کند. برای اینکار موارد زیر را به خاطر داشته باشید:
• ابتدا حمام کنید یا دوش بگیرید تا کیسه بیضه شل شود.
• جلوی اینه بایستید و به دنبال تورم در کیسه بیضه بگردید.
• بیضه را بین انگشت شست و انگشتان دیگر نگه دارید و آن را به آرامی بغلتانید
• دنبال توده یا تغییر در بافت باشید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/cancer/ss/slideshow-testicular-cancer

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۵ خرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran