بیماری های مقاربتی

دانستنی هایی پیرامون بیماری های مقاربتی

بیماری های مقاربتی

برای اینکه به بیماری های مقاربتی مبتلا شوید نیازی نیست رابطه جنسی داشته باشید. تماس پوست به پوست برای انتشار و توسعه HPV کافی است. HPV از خانواده ویروس هاست که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود. برخی از انواع زگیل ها معمولا بی خطر هستند اما برخی دیگر ممکن است به سرطان دهانه رحم یا مقعد منجر شوند. برای محافظت از بیشتر انواع خطرناک زگیل ها، واکسن هایی وجود دارد.

نشانه ها: زگیل های صورتی یا به رنگ گوشت که معمولا بلند شده، مسطح یا به شکل گل کلم هستند.  اغلب این نوع بیماری نشانه ای از خود بروز نمی دهد.

بیماری های مقاربتی

شپش های عانه که شبیه خرچنگ های کوچک هستند  معمولا در موهای ناحیه تناسلی زندگی می کنند.  این شپش های ریز همانطور که  قبلا بیان کردیم شبیه خرچنگ هستند و از شپش هایی که در سر یا بدن یافت می شود متفاوت اند. این موجودات کوچک از طریق تماس نزدیک از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. شپش ناحیه تناسلی را می توان با لوسیون های بدون نسخه از بین برد.

نشانه ها: خارش شدید، تخم های کوچکی که به ناحیه تناسلی متصل می شوند،شپش های خزنده

بیماری های مقاربتی

گال یک نوع  آلودگی خارش دار است که توسط کرم های ریزی ایجاد می شود.  این بیماری همیشه جزو بیماری های مقاربتی محسوب نمی شود زیرا می تواند از طریق تماس پوست به پوست نیز منتقل شود. اما در میان بزرگسالان جوان، این کرم های ریز اغلب از طریق رابطه جنسی به فرد دیگر منتقل می شود. گال را می توان به کمک کرم های تجویز شده درمان کرد.

نشانه ها: خارش شدید به خصوص در شب و راش های پوستی شبیه جوش.  ظاهر شدن نشانه های این نوع بیماری ممکن است دو الی شش هفته  طول بکشد.

بیماری های مقاربتی

سوزاک به راحتی منتقل می شود و  اگر به درستی درمان نشود می تواند در مرد یا زن به ناباروری منجر شود.  استفاده از آنتی بیوتیک می تواند جلوی عفونت را بگیرد.

نشانه ها: شاید بتوان گفت یکی از رایج ترین نشانه های سوزاک سوزش به هنگام ادرار  است اما اغلب این نوع بیماری نشانه اولیه ای از خود بروز نمی دهد. بعدها، عفونت ممکن است به راش های پوستی  منجر شود یا به مفاصل و خون انتشار یابد.

در مردان: ترشحات از آلت تناسلی، بیضه متورم

در زنان: ترشحات واژن، درد لگن، لکه بینی. این علائم ممکن است خفیف باشد و به راحتی با  بیماری عفونت مجاری ادرار  یا عفونت واژن اشتباه گرفته شود.

زگیل تناسلی

بیشتر افراد  متوجه نشانه های اولیه این بیماری نمی شوند. اگر سیفلیس بدون درمان رها شود می تواند به  فلج شدگی، کوری و حتی مرگ منجر شود. این بیماری را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد.

نشانه ها و علائم: اولین نشانه های این بیماری معمولا زخم های بدون درد، گرد و محکمی  بر روی ناحیه تناسلی یا مقعد است. این بیماری از طریق تماس مستقیم با زخم به فرد مقابل منتقل می شود. بعدها، راش پوستی بر روی کف پا، کف دست یا سایر نقاط بدن ایجاد می شود و  به همراه آن غدد متورم، تب، ریزش مو و خستگی نیز ظاهر می گردد. در مراحل نهایی، نشانه ها از آسیب به اندام هایی همچون قلب، مغز، کبد، اعصاب و چشم ظاهر می گردد.

بیماری های مقاربتی

کلامیدیا یکی از رایج ترین بیماری های مقاربتی محسوب می شود و اگر درمان نشده رها گردد به ناباروری منجر خواهد شد.  به کمک آنتی بیوتیک این بیماری به سرعت بهبود پیدا می کند اما  در بیشتر موارد توجهی به آن نمی شود زیرا نشانه ها مبهم است یا اصلا وجود ندارد. کلامیدیا می تواند  باعث عفونت مقعد و گلو شود.

نشانه های این بیماری در مردان: سوزش و خارش در نوک آلت تناسلی، ترشحات  ، ادرار دردناک

نشانه های این بیماری در زنان: خارش واژن، ترشحاتی که ممکن است بویی داشته باشد، درد در طول رابطه جنسی، ادرار دردناک

بیماری های مقاربتی

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که زخم سردی بر روی لب داشته باشید؟ این زخم های سرد احتمالا به خاطر نوعی ویروس هرپس ایجاد می شود که به آن HSV-1 می گویند. این ویروس معمولا یک بیماری مقاربتی نیست و به راحتی در میان اعضای خانواده یا از طریق بوسیدن منتقل می شود. به خاطر داشته باشید که این ویروس از طریق رابطه دهانی یا تناسلی به فرد مقابل منتقل می شود.  اگرچه درمانی برای آن وجود ندارد اما استفاده از دارو می تواند جلوی شیوع آن را بگیرد و از دوره آن بکاهد.

نشانه ها و علائم: زخم های سرد گاه به گاه  بر روی لب. تاول ها یا زخم های کوچک در ناحیه تناسلی نیز ممکن است دیده شود.

بیماری های مقاربتی

اغلب موارد تبخال تناسلی توسط یک ویروس به نام HSV-2 ایجاد می شود. این بیماری بسیار مسری است و می تواند از طریق مقاربت یا تماس مستقیم با یک زخم تبخال گسترش یابد. همانطور که در مورد  HSV-1 بیان کردیم این بیماری نیز هیچ درمانی ندارد  اما داروهای ضد ویروسی می تواند شیوع را کمتر کند و به بروز سریع تر نشانه ها کمک نماید.

علائم: تاول پر از مایع که به صورت دردناک ایجاد می شود، زخم بر روی دستگاه تناسلی، مقعد، باسن و ران ها.  این بیماری ممکن است از طریق تماس دهانی به لب ها منتقل شود.

بیماری های مقاربتی

هپاتیت B ویروسی است که می تواند اسیب شدید به کبد وارد کند. این نوع ویروس از طریق تماس با خون یا سایر مایعات بدن به فرد مقابل منتقل می شود. افراد ممکن است از طریق رابطه جنسی، اشتراک سوزن  و به هنگام تولد به این ویروس مبتلا شده  باشند یا از طریق به اشتراک گذاشتن  تیغ اصلاح و مسواک آن را گرفته باشند. درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما استفاده از دارو می تواند ویروس را تحت کنترل نگه دارد. واکسن های موثری برای پیشگیری از هپاتیت Bوجود دارد.

نشانه ها: افراد ممکن است حالت تهوع، درد شکم، ادرار تیره رنگ، خستگی و زرد شدن پوست یا چشم  را به همراه  عفونت شدید تجربه کنند. عفونت مزمن می تواند به سیروز کبدی یا سرطان کبد منجر شود.  بیشتر افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند برای سال ها هیچ نشانه ای از خود بروز نمی دهند.

بیماری های مقاربتی

ویروس HIV  سیستم دفاعی بدن را در برابر عفونت ها ضعیف می کند. این ویروس از طریق رابطه جنسی کنترل نشده، اشتراک سوزن یا  از طریق مادر آلوده به جنین منتقل می شود.   ویروس HIV ممکن است برای سال ها هیچ نشانه ای از خود بروز ندهد به همین خاطر آزمایش خون بهترین گزینه برای کنترل وضعیت است. درمان به موقع برای پیشگیری از بیماری های حاد و شدید بسیار مهم است.

نشانه های اولیه  عفونت HIV: بیشتر افراد هیچ گونه نشانه ای ندارند اما در برخی از موارد افراد  یک الی دو ماه پس از آلوده شدن با این ویروس نشانه هایی شبیه نشانه های آنفلونزا را خواهند داشت. نشانه های آن در برگیرنده غدد متورم، تب، سردرد و خستگی است. زخم های دهانی نیز ممکن است در دهان ایجاد شود.

بیماری های مقاربتی

تست های قابل اعتماد برای این ویروس را می توان در کلینیک یا منزل به کمک کیت های بررسی تایید شده انجام داد. ازمون های ناشناسی ممکن است برای شناسایی این بیماری مورد استفاده قرار گیرد.  معمولا بیش از شش ماه بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس HIV  دوره پنجره وجود خواهد داشت که در آن آزمایش های انجام شده نمی تواند ویروس را تشخیص دهد.

اگر به وجود این بیماری شک دارید: اگر در معرض ویروس HIV قرار گرفته باشید، آغاز درمان به کمک داروهای موجود می تواند به پیشگیری از  عفونت کمک کند. اگر ویروس را در بدن خود دارید، درمان های موجود می تواند به پیشگیری از تبدیل HIV به ایدز کمک نماید.

بیماری های مقاربتی

با اینکه هنوز درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما داروهایی را می توان پیدا کرد که قادرند تکثیر ویروس در داخل بدن را سرکوب نمایند. افراد ترکیبی از داروهای ضد ویروسی را به امید پیشگیری از  پیشرفت عفونت و تبدیل آن به ایدز دریافت می کنند. اگر سیستم ایمنی ضعیف شده باشد، درمان های دیگر می تواند به پیشگیری یا مبارزه با عفونت های شدید کمک کند.

بیماری های مقاربتی

تریکوموناسیس به وسیله یک انگل ایجاد می شود که در طول تماس جنسی به فرد مقابل انتقال می یابد. این بیماری را می توان به کمک داروهای تجویزی درمان کرد.

نشانه ها و علائم این بیماری در مردان: بیشتر مردانی که به این بیماری مبتلا می شوند هیچ نشانه واضحی ندارند. در برخی از موارد ترشحات خفیف یا سوزش اندک به هنگام ادرار دیده می شود.

نشانه ها و علائم در زنان: زنان ممکن است ترشحات زرد- سبز رنگی را به همراه بوی قوی داشته باشند، خارش در واژن یا درد در طول رابطه جنسی یا ادرار نیز ممکن است. نشانه ها معمولا ۵ الی ۲۸ روز بعد از ابتلا به آن دیده خواهد شد.

بیماری های مقاربتی

شانکروئید یک نوع بیماری مقاربتی باکتریایی است که در آفریقا و اسیا شیوع بیشتری دارد اما در ایالت متحده آمریکا نادر است. این بیماری باعث ایجاد زخم در ناحیه تناسلی می شود که می تواند باکتری را از فردی به فرد دیگر منتقل نماید. استفاده از آنتی بیوتیک می تواند در درمان عفونت مفید باشد.

نشانه ها در مردان: برجستگی های دردناک بر روی آلت تناسلی که ممکن است به زخم پر از چرک تبدیل شود. درد در ناحیه تناسلی و  کشاله ران

نشانه ها در زنان: برجستگی های دردناک در ناحیه تناسلی زنان که ممکن است به زخم سرباز، تورم غدد لنفاوی در کشاله ران توسعه یابد.

بیماری های مقاربتی

این بیماری یک نوع بیماری کلامیدیا است که معمولا در ایالات متحده نادر  است اما در مردانی که رابطه جنسی با سایر مردان دارند شایع تر است. همانند سایر اشکال کلامیدیا، این بیماری نیز ممکن است با آنتی بیوتیک درمان شود.

نشانه ها: زخم های باز بر روی ناحیه تناسلی یا مقعد، سردرد، تب، خستگی و تورم غدد لنفاوی در کشاله ران. اگر این بیماری از طریق رابطه جنسی ایجاد شده باشد ممکن است به خونریزی مقعدی یا ترشح منجر شود.

بیماری های مقاربتی

بیماری التهابی لگن(PID) یک نوع عارضه حاد و جدی از بیماری های مقاربتی درمان نشده به خصوص کلامیدیا و سوزاک است.  این نوع بیماری معمولا زمانی رخ می دهد که باکتری به عفونت  رحم و سایر اندام های تناسلی زن توسعه یابد.  درمان سریع برای پیشگیری از اسیب به باروری  فرد مبتلا ضروری است.

نشانه ها و علائم: درد در ناحیه پایین شکمی، تب، ترشحات غیر عادی، مقاربت دردناک، ادرار دردناک و لکه بینی. با اینحال اغلب نشانه های هشدار دهنده ای ایجاد نمی شود.

بیماری های مقاربتی

هر فردی که از لحاظ رابطه جنسی فعال باشد می تواند در معرض خطر ابتلا به بیماری های  مقاربتی قرار گیرد.  نوجوانان و بزرگسالان جوان نسبت به افراد پیر راحت تر به این نوع بیماری ها مبتلا می شوند. در سن ۲۵ سالگی، نیمی از  بزرگسالانی که از لحاظ جنسی فعال هستند به بیماری مقاربتی مبتلا می شوند. داشتن شرکای جنسی متعدد می تواند خطر ابتلا به این نوع بیماری ها را افزایش دهد.  خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی در میان مردانی که با سایر مردان رابطه جنسی دارند در حال افزایش است.

بیماری های مقاربتی

بله این امکان وجود دارد. بیشتر بیماری های مقاربتی ممکن است از طریق سایر فعالیت های جنسی همچون تماس پوست به پوست یا رابطه جنسی دهانی منتقل شود. این موضوع در بیماری هایی که ضایعات  یا زخم های ناحیه تناسلی را ایجاد می کنند صحیح است.

بیماری های مقاربتی

بهترین روش برای پیشگیری از این نوع بیماری ها پرهیز از داشتن  هر نوع  تماس جنسی یا تماس با فرد آلوده است. برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

  • از شریک جنسی خود در مورد وجود بیماری مقاربتی سوال کنید.
  • از شریک جنسی خود بخواهید قبل از فعالیت جنسی ازمایش دهد
  • از کاندوم استفاده کنید.
  • اگر شریک جنسی شما نشانه های بیماری مقاربتی را دارد از داشتن رابطه جنسی با او خودداری کنید.
  • در مورد نشانه های این نوع بیماری محتاط باشید و به طور منظم به پزشک مراجعه کنید.
بیماری های مقاربتی

با اینکه کاندوم یک روش موثر برای پشگیری از توسعه برخی از بیماری های مقاربتی است اما یک روش پیشگیری کامل و بی عیب نیست. کاندوم در مراقبت از سوزاک ، کلامیدیا، HIV و تریکوموناسیس موثر است اما محافظت کمتری در برابر هرپس، سیفیلیس و زگیل ناحیه تناسلی فراهم می کند. این عفونت ها ممکن است از طریق تماس با  زخم یا ضایعه پوستی منتقل شود. در نهایت کاندوم ها محافظتی در برابر شپش ناحیه تناسلی و گال ایجاد نمی کنند.

بیماری های مقاربتی

اگر فکر می کنید به بیماری مقاربتی مبتلا هستید، هرچه سریع تر با شریک جنسی خود صحبت کنید. شما ممکن است عفونت را در طول دوره درمان یا استفاده از کاندوم به فرد مقابل انتقال دهید.  پزشک  تلاش می کند هر دو نفر را به صورت همزمان مورد بررسی قرار داده و درمان کند.  این یک مکالمه دشوار خواهد بود. به شریک خود اجازه دهید سوالاتی را بپرسد و احساساتش را نشان دهد.

بیماری های مقاربتی

زنان باردار باید وجود بیماری مقاربتی را بررسی کنند. این نوع بیماری ها می تواند  درد زایمان را زودتر از موعد مقرر ایجاد کند و زایمان را دشوارتر سازد. بیشتر بیماری های مقاربتی به فرزند نیز منتقل می شوند. این بیماری ها ممکن است به شیوه های مختلف همچون وزن کم به هنگام تولد، مشکلات  عصبی، کوری، بیماری کبدی و عفونت شدید بر روی کودک  اثر بگذارد. برای به حداقل رساندن عوارض این نوع بیماری ها درمان های مختلفی وجود دارد. درمان در طول بارداری می تواند برخی از بیماری های مقاربتی را درمان کند و خطر انتقال آن به کودک را کمتر نماید.

بیماری های مقاربتی

بیشتر درمان ها شما را در برابر بیماری های اینده محافظت نمی کنند. یک دوره درمانی ممکن است سوزاک، سیفلیس، کلامیدیا یا تریکوموناسیس را درمان کند. اما قرار گرفتن در معرض بیماری ممکن است عفونت جدیدی را آغاز نماید. اگر شریک جنسی شما درمان نشود شما نیز ممکن است دوباره به بیماری مبتلا شوید. اگر برای محافظت از خودتان اقدامات احتیاطی را انجام ندهید امکان عفونت دوباره وجود دارد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/sexual-conditions/ss/slideshow-std-pictures-and-facts

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۲ خرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

IraqIran