کمر درد

آیا کمردرد من سیاتیک است؟

کمر درد

سیاتیک دردی است که از قسمت پایینی اندام های زیرین منتشر می شود و به خاطر اعصاب تحریک شده سیاتیک ایجاد می گردد. اعصاب سیاتیک حس را از قسمت های پایین تر و ناحیه لومبار انتقال می دهد. معمولا افرادی که به سیاتیک مبتلا هستند می توانند بدون نیاز به جراحی از آن بهبود یابند.

کمر درد

درد در قسمت های پایینی کمر که به باسن،کفل و اندام های زیرین انتشار پیدا می کند نشانه رایج ابتلا به سیاتیک است. برخی از اوقات درد سیاتیک با خم شدن در ناحیه کمر، سرفه کردن، نشستن یا عطسه کردن بدتر می شود. سیاتیک می تواند باعث ایجاد حس سوزش، بی حسی یا ضعف در پاها شود. نشانه های این بیماری می تواند به سرعت رخ دهد و برای چند هفته دوام داشته باشد.

کمر درد

کمردرد شرایط بسیار شایعی است. همانطور که می دانید دلایل بسیار زیادی برای کمردرد وجود دارد که اغلب سیاتیک نیست . اغلب کمردرد به خاطر فشار عضلات و رباط ها ایجاد می شود. ویژگی و مشخصه اصلی سیاتیک دردی است که  از قسمت پایین کمر به سمت  ساق پا منتشر می شود و اغلب به پاها می رسد.

کمر درد

زمانی که افراد به میانسالی می رسند سیاتیک نیز به یک بیماری رایج تبدیل می شود. بارداری نیز می تواند به سیاتیک منجر شود زیرا فشار مستقیمی بر روی عصب سیاتیک وارد می گردد. سایر دلایل ایجاد سیاتیک شامل آرتریت دژنراتیو ستون فقرات و فتق دیسک کمر است.

کمر درد

فتق دیسک های بین مهره ای رایج ترین دلیل ابتلای افراد به بیماری سیاتیک است. با افزایش سن،دیسک های بین مهره های ستون فقرات ضعیف می شود و می تواند بسیار اسیب پذیر گردد. دیسک ضعیف شده ممکن است مرکز ژل مانند خود را دچار فتق کند و فشار مستقیمی به اعصاب موجود در کانال نخاعی وارد آورد.

کمر درد

انحطاط مهره های ستون فقرات می تواند به باریک شدن کانال نخاعی منجر شود که به این شرایط تنگی مجرای نخاعی گفته می شود. چنین شرایطی ممکن است به فشار بر روی ریشه اعصاب نخاع منجر شود که اعصاب سیاتیک را تشکیل می دهند. سیاتیک می تواند نشانه ابتلا به تنگی مجرای نخاعی باشد.

کمر درد

تومورها جزو علل نادر ابتلا به سیاتیک محسوب می شوند.  معمولا تومور می تواند فشار مستقیمی بر روی اعصاب سیاتیک یا ریشه اعصاب آن وارد نماید.

کمر درد

عضلات Piriformis در کفل می تواند به تحریک عصب سیاتیک منجر شود. به این شرایط سندرم piriformis گفته می شود.

کمر درد

کیف پول یا اشیای دیگری که در جیب پشت قرار داده می شود و  فرد به مدت طولانی بر روی آن می نشیند می تواند به سندرم Piriformis منجر گردد و در نهایت عصب سیاتیک را تحریک کرده و باعث ایجاد سیاتیک شود. قرار دادن کیف پول در جیب جلویی می تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند.

کمر درد

سیاتیک ممکن است به خاطر آسیب، شکستگی، عفونت یا التهاب ایجاد شود. البته چنین شرایطی نادر است.  چنین موضوعی که منجر به فشار مستقیم یا تحریک عصب سیاتیک می شود می تواند باعث ابتلای افراد به سیاتیک گردد. برخی از اوقات، دلیل خاصی برای سیاتیک پیدا نمی شود.

کمر درد

برای تشخیص سیاتیک، پزشک سوالاتی را در مورد  تمامی نشانه های موجود و نیز موقعیت درد  یا شکستگی های احتمالی می پرسد. در طول معاینه،  از بیمار خواسته می شود کارهای متعددی را با اندام های زیرین خود انجام دهد.

کمر درد

تست های متعدد همچون اسکن MRI و سی تی اسکن( و نیز سایر روش های تصویربرداری) انجام می شود تا به تشخیص سیاتیک کمک کند. به کمک تشخیص دقیق، برنامه درمانی نیز بهبود پیدا می کند.

کمر درد

زمانی که عوارضی همچون از دست دادن مدفوع کنترل نشده یا عدم کنترل بر روی مثانه ایجاد می شود فرد در شرایط اورژانسی قرار می گیرد.  این نشانه ها به سرعت ارزیابی می شوند تا نیاز به جراحی مشخص گردد.

کمر درد

درمان های خانگی برای سیاتیکی که تازه ایجاد شده است شامل اعمال پد گرما یا یخ است. هر کدام از این پدها را می توان هر چند ساعت یکبار، ۲۰ دقیقه بر روی ناحیه موردنظر قرار داد.

کمر درد

داروهایی که بدون نسخه هستند و برای سیاتیک مورد استفاده قرار می گیرند شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و استامینوفن می باشند.  تزریق کورتیزون به کانال نخاعی نیز می تواند برای برخی از بیماران مفید باشد.

کمر درد

استراحت در رختخواب این روزها کمتر از گذشته توصیه می شود. درمانگرهای فیزیکی متخصصانی هستند که  در طراحی تمرینات ورزشی بهینه برای سیاتیک تخصص کافی دارند. پیاده روی کوتاه می تواند برای برخی از افرادی که به سیاتیک مبتلا هستند مفید باشد.

کمر درد

تزریق موضعی کورتیزون می تواند برای سیاتیک حاد و شدید مفید باشد. این دارو به سرعت التهاب موجود در اطراف اعصاب را کاهش می دهد.

کمر درد

برای سیاتیک طولانی مدت که به داروهای دیگر پاسخ نداده است، گزینه جراحی می تواند مفید باشد. جراحی های مختلفی بسته به شرایط دقیق ایجاد کننده سیاتیک وجود دارد. برخی از اوقات، مواد دیسک و استخوان برای ازاد کردن اعصاب تحریک شده مجاور برداشته می شود.

کمر درد

بعد از جراحی، محدودیت های فعالیتی ایجاد می شود تا بافت ها خود را درمان کنند. درمان فیزیکی اغلب برای تقویت کمر و ترویج درمان تجویز می شوند.  هدف از انجام اینکار بازگشت فرد به فعالیت های عادی و معمول خود است.

کمر درد

درمان های جانبی همچون ماساژ، یوگا، مراقبت های پوکی استخوان و کایروپراکتیک و طب سوزنی گاهی اوقات برای درد کمر مفید هستند.

کمر درد

سیاتیک ممکن است دوباره عود کند. برای کاهش دادن خطر عود این بیماری، افراد باید به طور منظم تمرینات ورزشی تجویز شده را انجام دهند، موقعیت بدنی مناسبی داشته باشند و از کمر خود به هنگام خم شدن محافظت نمایند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/sciatica_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۸ تیر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran