حیوان خانگی

چرا حیوان خانگی باعث عطسه می شود؟

حیوان خانگی

همه سگ ها آلرژن هایی را بر روی پوست، بزاق و ادرار خود دارند. اصلا مهم نیست موهای آن ها کوتاه یا بلند باشد یا اینکه  از چه نژادی باشند. هیچ سگی کاملا هایپوآلرژنیک نیست.

حیوان خانگی

معمولا آلرژن ها به موی سر حیوانات متصل می شوند. زمانی که موی آن ها می ریزد ممکن است این مو بر روی بدن شما، لباس ها و مبلمانتان بچسبد. سگ هایی که موهای بلندی دارند بیشتر از سگ هایی که موهایشان کوتاه هست آلرژی زا نخواهند بود. برخی از نژادها شوره سر کمتری خواهند داشت. این موضوع به معنای عطسه و آبریزش بینی کمتر است.

حیوان خانگی

معمولا لیست بلندبالایی از سگ هایی که  شوره موی کمتری دارند وجود دارد. سگ هایی که در این گروه قرار دارند شامل سگ بدلینگتون تریر،بیشان فریز، چاینیز کِرِستد، سگ نژاد اسپانیل آیریش واتر، کِری بلو تِریِر، نژاد مالتیز،پودل، سگ آب‌باز پرتغالی، سگ نژاد اشنایزر و سگ Xoloitzcuintli است.

حیوان خانگی

معمولا سگ های تزیینی طرفداران زیادی دارند.  یک نمونه از سگ های تزیینی شامل لابرادودول است. این سگ ترکیبی از نژاد پودل و لابرادور می‌باشد.  این سگ نسبت به سایر سگ ها شوره موی کمتری می ریزد.

حیوان خانگی

خوب زمانی که صحبت از حساسیت به میان می اید، ویژگی های فردی  بیشتر از نژاد حیوان خانگی مهم خواهد بود.  به عنوان مثال سگ هایی با شوره سر، بیشتر از سایر حیوانات آلرژن ها را وارد محیط می کنند. نژادهایی که ممکن است از لحاظ وراثتی شوره سر بیشتری داشته باشند شامل کوکر اسپانیل، اسپرینگر اسپانیل، باست هاند، وست هایلند وایت تریر، dachshunds، لابرادور و گُلدِن رِتریوِر و ژرمن شپرد است.

حیوان خانگی

زمانی که عطسه می کنید ممکن است این موضوع به خاطر وجود خود سگ نباشد. گرد و غبار معمولا در جایی که سگ زندگی می کند بیشتر می نشیند. بهتر است محل زندگی سگ را که بیشتر از یک سال از خرید آن می گذرد عوض کنید به خصوص اگر در منزل خود سیستم تهویه مرکزی ندارید.

حیوان خانگی

بزاق گربه یکی از حامل های قدرتمند آلرژن محسوب می شود.  همانند سگ، درازی موهای گربه مسئله مهمی نیست. برخی از نژادهای گربه کمتر از سایر گربه ها حساسیت زا هستند اما هیچ گربه ای را نمی توانید پیدا کنید که حساسیتی برای افراد ایجاد نکند.

حیوان خانگی

اگر به حیوان خانگی خود حساسیت داشته باشید نشانه های شما شبیه بیشتر حساسیت ها خواهد بود. این نشانه ها عبارتند از :

  • سرفه و خس خس سینه
  • چشمان قرمز و خارش دار
  • آبریزش بینی
  • عطسه کردن
  • واکنش های پوستی

ازمایش پوست یا خون که با عنوان RAST شناخته شده است می تواند به تشخیص حساسیت کمک کند. انجام آزمایش در چنین شرایطی بسیار مفید خواهد بود زیرا ممکن است به گرده گل یا قارچ حساسیت داشته باشد. به خاطر داشته باشید که چنین ازمایش هایی قطعی نیستند.

حیوان خانگی

حتی زمانی که فردی در منزل به حساسیت مبتلا شده باشد ۲۵ درصد خانواده ها ترجیح می دهند حیوان خانگی خود را نگه دارند. اگر سگ خانگی تان باعث ایجاد عطسه شده باشد می توانید کارهای زیر را برای بهبود شرایط انجام دهید:

  • حیوانات را به خارج از اتاق خواب خود ببرید.
  • با آن ها در بیرون از منزل بازی کنید.
  • دست های خود را بعد از لمس سگ بشویید.
  • به صورت هفتگی سگ خود را بشویید.
  • فرش و قالیچه خود را عوض کنید.
حیوان خانگی

زمانی که می خواهید یک حیوان خانگی جدید بخرید باید بدانید شما و کودکتان به آن حساسیت دارید یا خیر. قبل از هر کاری آن را به خانه بیاورید و اجازه دهید با کودک بازی کند. ممکن است کودک هیچ حساسیتی به آن نداشته باشد اما اینکار ایده خوبی در مورد آن ارائه می کند. اگر مطمئن هستید که کودکتان حساسیت دارد و می خواهید باز هم یک حیوان خانگی خریداری کنید، زمان بازی او با کودک را به حداقل برسانید.

حیوان خانگی

به خاطر داشته باشید که حساسیت و اسم مشکل کوچکی نیست. اگر کودک شما حساسیت حاد و شدیدی دارد بهترین روش برای مدیریت شرایط این است که با حیوان خانگی خود  خداحافظی کنید و منزل جدیدی برای او بیابید. حتی بعد از این کار، به شش ماه ( یا بیشتر) زمان نیاز خواهید داشت تا بتوانید منزل را از آلرژن های حیوانی پاک کنید.

حیوان خانگی

اگر شما یا عضوی از خانواده تان در میان ۱۰ درصد افرادی قرار دارید که به سگ حساسیت دارند سعی کنید از حیوانات خانگی استفاده کنید  که خز یا پری ندارند. به سراغ خرید لاک پشت، ماهی یا مار بروید.  فقط باید بدانید که این حیوانات نیز ممکن است خطری برای سلامتی شما داشته باشند. حیوانات خانگی عجیب و غریب  نیز ممکن است حامل  سالمونلا یا بیماری های دیگر  باشند. لاک پشت خانگی با شیوع بیماری سالمونلا در ارتباط است.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/allergies/ss/slideshow-pets-and-allergies

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۸ اسفند ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran