کوندرو مالاسی پاتلا (نرمی غضروف كشكك زانو)

متخصصين ارتوپدی با بيماران جوان زيادی مواجه هستند كه به مطب مراجعه می كنند و از درد جلوی زانو شكايت دارند. اين جوانان اغلب به پزشكان ومتخصصين متعددی مراجعه كرده و انواع روش های درمانی، از داروهای خانگی گرفته تا داروهای تبليغ شده ماهواره و داروهای خارجی گران قيمت داروخانه ها را نیز امتحان كرده اند. اغلب پزشكان اين درد را برای بيماران با عنوان «نرمی غضروف كشكك» معرفی می كنند.

اغلب بيماران از درد جلوی زانو شكايت دارند كه بيشتر به دنبال نشستن طولانی مدت و در وضعیتی ثابت ايجاد می شود؛ مثلا طولانی نشستن در اتومبيل و يا روی صندلی. در اين حالت فرد دوست دارد كه دائم زانوها را تغيير حالت داده و مالش بدهد. حالت های ديگری كه باعث درد می شود، دو زانو یا چهار زانو نشستن، نماز خواندن و استفاده از توالت ايرانی است. بالا و پايين رفتن از پله ها و به خصوص پايين آمدن از پله هم درد ناك می باشد.

1. در رفتگی ناگهانی يا مزمن كشكك (patellar dislocation)
در رفتگی های ناگهانی كشكك نادر هستند. اما دررفتگی يا نيمه دررفتگی های مزمن كشكك يكی از علت های مهم كوندرومالاسی پاتلا است.
۲٫ ضربه مستقيم يا شكستگی های كشكك
ضربه يا شكستگی ها، به دليل آسيب غضروفی كه به همراه دارند می توانند باعث عارضه فوق شوند.
۳٫ ضعف عضله چهار سر يا عضله كوادر سپس (weakness quadriceps)
ضعف این عضلات به دليل كاهش كنترل عضله بر روی كشكك باعث چنین عارضه ای می شود.
۴٫ علل اختصاصی ديگری كه توضيح آن دراينجا ضروری نيست.

کوندرو مالاسی پاتلا

مرحله اول: در اين مرحله وقتی غضروف به كمك روش آرتروسكوپی يا MRI مشاهده گردد، تغييری درسطح غضروف ديده نمی شود. درحقيقت فقط تغييراتی درسطح ميكروسكوپی دررشته های موكوپلی ساكاريدی غضروف اتفاق افتاده كه باعث نرم شدن قوام غضروف می شود.
مرحله دوم: مناطقی از غضروف حالت رشته رشته يا خراشيدگی پيدا مي كند.

مرحله سوم: خراشيدگی و رشته رشته شدن غضروف شديد تر می شود.
مرحله چهارم: غضروف كاملا از بين می رود و استخوان زير غضروف پديدار می شود. اغلب بيمارانی كه به مطب های پزشک مراجعه می كنند در همان مرحله اول بيماری قرار دارند؛ يعني با هيچ روش تشخيصی، چيزي پيدا نمی شود و فقط با معاينه و شرح حالی كه از مريض گرفته می شود می توان اين بيماری را تشخيص داد و این درحالی است كه ما همواره با بيمارانی مواجه هستيم كه اصرار زيادی بر انجام روشهای تشخيصی گران قيمت مثل MRI دارند.

همانطوركه گفتیم، علل مختلفی باعث بروز اين مشكل می شود. بنابراين درمان نیز بسته به علت بروز آن متفاوت است.
با اين حال بيشترين روش های درمانی كه مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از:
۱٫ داروهاي ضدالتهابی مثل ايبوپروفن، ديكلوفناك، ناپروكسن ،ايندومتاسين و…
۲٫ ورزشهای تقويت عضله چهار سر و ورزش های كشش عضلات همسترينگ پشت زانو (Quadriceps exercises and hamstring stretching).
۳٫ روشهای جراحی كه به ندرت و در صورتی مورد نياز اند که يك علت مشخص قابل اصلاح با جراحی مثل انحراف زانو يا مفاصل ران، دررفتگی مكرر كشكك و از اين قبيل وجود داشته باشد.

می توانید به کمک حرکات و ورزش های زیر عضلات مربوط را تقویت و از آسیب پیشگیری کنید.

کوندرو مالاسی پاتلا

مثل شكل قرار بگيريد. عضلات ران را مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانيه سفت كنيد. حركت را ۵ تا ۱۰ مرتبه تكرار كنيد.

کوندرو مالاسی پاتلا

پا را بصورت مستقيم كمی از زمين بلند كنيد. ۵ تا ۱۰ ثانيه صبر كنيد. حركت را ۵ تا ۱۰ بار تكرار كنيد. دو حركت فوق ورزش هاي اصلي اين بيماري مي باشند. چند حركت زير كمك كننده مي باشد:

کوندرو مالاسی پاتلا

مثل شكل مقابل قرار بگيريد. تنه را به راست بچرخانيد. از آرنج و بازوي چپ كمك بگيريد تا به ران راست فشار بياوريد. آنقدر فشار دهيد كه در ناحيه باسن و قسمت خارجي ران احساس فشار كنيد. فشار را ۱۰ تا ۲۰ ثانیه نگه داريد. حركت را ۵ تا ۱۰ مرتبه تكرار كنيد.

کوندرو مالاسی پاتلا

پاي راست را به صورت ضربدري مقابل پاي چپ قرار دهيد. دستها را به هم چسبانده و به زمين نزديك كنيد. در اين حالت بايد در قسمت خارج پاي چپ احساس كشش نماييد. ۱۰ تا ۲۰ ثانيه در اين حالت بمانيد. حركت را ۵ تا ۱۰ مرتبه تكرار كنيد.

کوندرو مالاسی پاتلا

مانند شكل سمت چپ قرار بگيريد. زانوي چپ را خم كنيد. ران را با دستها بالا آورده و راست نگاه داريد، به شكلي كه پشت ران احساس كشش كنيد. ۵ تا ۱۰ ثانيه در اين حالت بمانيد. ۵ تا ۱۰ مرتبه حركت را تكرار كنيد و سپس حرکت را با پاي مقابل انجام دهيد.

کوندرو مالاسی پاتلا

در حالت نشسته يك توپ يا بالشت قابل ارتجاع را بين دو زانو قرار داده و فشار دهيد. فشار را ۵ تا ۱۰ ثانيه حفظ كنيد. اگر چيزي در اختيار نداريد دستتان را بين دو زانو قرار داده و بفشاريد. حركت را ۵ تا ۱۰ مرتبه تكرار كنيد.

کوندرو مالاسی پاتلا

روي پاي چپ بايستيد. زانوي چپ كمي خم باشد. كمي پاي راست را بلند كنيد. چند ثانيه صبر كرده و به آرامي پا را پايين آوريد و هر دو زانو را راست كنيد. حركت را ۱۰ مرتبه تكرار كنيد. حركت را براي سمت مقابل تكرار كنيد.

تالیف توسط دکتر علی اجودی _ متخصص ارتوپدی، فوق تخصص جراحی دست

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۶ تیر ۱۳۹۷

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran