ریزش مو در مردان

ریزش مو در مردان

ریزش مو

حدود ۸۵ درصد مردان تا ۵۰ سالگی حجم وسیعی از موهای خود را از دست می دهند. در برخی مردان، ریزش مو حتی قبل از ۲۱ سالگی آغاز می شود.

ریزش مو در مردان

آیا با پوشیدن کلاه بیس بال دچار کچلی می شویم؟ خیر، فرو بردن انگشتان لای موها نیز عامل ریزش مو نیست. حتی شانه زدن، برس کشیدن، پیچیدن مو و مدل دادن به آن نیز هیچ یک باعث ریزش مو نمی شود. اگر همه این موارد با ملایمت صورت گیرد، به ریشه مو آسیبی وارد نمی سازد.

ریزش مو در مردان

بین کشیدنِ سیگار و تسریع الگوی ریزش مو درمردان ارتباطی آشکار وجود دارد. بنابراین اگر به دنبال دلیل دیگری برای ترک سیگار هستید، این مورد را نیز به لیستتان اضافه کنید.

ریزش مو در مردان

ریزش مو که پزشکان آن را طاسی می نامند، دقیقا یک بیماری محسوب نمی شود و به سلامت شما آسیبی نمی رساند. اما فرد معمولا در مورد ظاهر خود نگران است، و این کاملا طبیعی است.

ریزش مو در مردان

تقریبا تمام انواع ریزش مو در مردان در نتیجه ی الگوی طاسی مردانه اتفاق می افتد که یک ویژگی ژنتیکی است که از والدین به ارث می رسد. مصرف برخی داروها نیز بی تاثیر نیست. همچین مصرف بیش از حد ویتامین A و کمبود پروتئین هم می تواند موثر باشد. بیماری یا استرس ممکن است سبب ریزش وسیع و ناگهان موها شود که آن را تلوژن افلوویوم (telogen effluvium) می گویند. اما خبر خوب در این مورد این است که اگر ریزش مو حاصل الگوی طاسی مردانه نباشد، خود به خود از بین خواهد رفت.

ریزش مو در مردان

حفظ و مراقبت از موهای باقی مانده، آسان تر از بازگرداندن موهای از دست رفته است. اما در مورد گزینه های موجود و روشهای درست مراقبت از مو به دقت تحقیق کنید. بسیاری از تبلیغات و محصولات جادویی، فریبی بیش نیستند. اگر در مورد مصرف محصولی تردید دارید، بهتر است با پزشک خود یا یک متخصص پوست درباره مصرف آن مشورت کنید.

ریزش مو در مردان

هیچ درمان قطعی برای ریزش مو با الگوی طاسی مردانه وجود ندارد، اما برخی از داروها روند ریزش مو را آهسته تر می کنند. محلول ماینوکسیدیل از جمله داروهای بدون نسخه مورد تایید FDA می باشد که آن را بر روی پوست سر می مالند. این دارو سرعت ریزش را آهسته ترکرده و به رویش موهای جدید کمک می کند. اما به محض قطع دارو، ریزش مو باز می گردد.

ریزش مو در مردان

ریزش قسمت جلوی مو و عقب نشینی موها از پیشانی به شکل M لاتین و یک علامت بارز است. سپس موها در قسمت فرق سر به تدریج نازک و کم پشت می شوند ودایره ای خالی وسط سر باقی می گذارند. درنهایت هر دو قسمت کم مو به هم می پیوندند و یک شکل نعل اسبی اطراف سر ایجاد می شود. مقیاس “نوروود” که دراینجا دیده می شود، برای درجه بندی الگوی ریزش مردان مورد استفاده قرار می گیرد.

ریزش مو در مردان

در الگوی طاسی مردانه، هورمونی به نام DHT (دی هیدرو تستسترون) سبب کوچک شدن فولیکول های مو می شود تا اینکه درنهایت هیچ رشته مویی نمی تواند در آن رشد کند.

ریزش مو در مردان

تجویز این قرص باعث کاهش هورمون DHT در بدن می شود. بعضی از مردان در هنگام مصرف این دارو موهایشان رشد می کند. بعضی از متخصصین این روش را موثرتر از درمان با ماینوکسیدیل می دانند. زنان باردار لازم است که از این قرص دوری کنند، چرا که می تواند در نوزادان پسر نقص ایجاد کند. این دارو نیز مانند ماینوکسیدیل، تنها تا زمان مصرف موثر است.

ریزش مو در مردان

این گزینه نیاز به تحقیق و بررسی دارد زیرا همانطور که می‌دانید کلاه گیس‌های متفاوتی با قیمت‌های مختلف در بازار وجود دارد. هر کدام از این کلاه گیس‌ها نیز دارای کیفیت خاصی هستند. زمانی که قصد دارید کلاه گیسی برای خود بخرید، سعی کنید رنگ مو، ضخامت و میزان مجعد بودن مو را مد نظر داشته باشید.

ریزش مو در مردان

کاشت مو معمولا توسط پزشک متخصص انجام می‌شود، به این صورت که موهای سالم را از پشت سر برمی دارند و در قسمت‌های بالایی پیوند می دهند. این فرآیند حتما هزینه بر خواهد بود. بعد از دو ماه بیشتر موهای کاشته شده را از دست می دهید اما به تدریج زمینه رشد مجدد موهای کاشته شده فراهم می شود. در عرض شش ماه، موهای شما به حالت طبیعی خود بر می‌گردد.

ریزش مو در مردان

با ترفند مدل موی مناسب برای موهای کم پشت و روشهای مختلف حالت دادن به موهای خود، این کم پشتی کمتر به چشم خواهد آمد. سعی کنید موهای نازک و کم پشت را همیشه کوتاه نگه دارید. شامپوها و محصولات حالت دهنده ای وجود دارند که به موهای باقی مانده شما حجم می دهند. همچنین داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌تواند تاثیر بسزایی در رشد و نگهداری موها داشته باشد و در آخر اینکه سعی کنید با موهای خود به ملایمت رفتار کنید.

ریزش مو در مردان

تنها موی سر نیست که به شما ظاهری مردانه می بخشد. نقاط قوت خود را شناسایی و آن را به خود یادآوری کنید. می توان با توجه بیشتر به سایر جنبه های ظاهری قابل کنترل مانند حفظ تناسب اندام، آراستگی ظاهر را حفظ کرد. پس مراقب اندام خود باشید. اگر نیاز به انگیزه دارید، به افراد مهم و مشهوری فکر کنید که با اعتماد به نفس کامل به تراشیدن کامل موی سر خود اقدام می کنند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/men-hair-loss-17/slideshow-men-hair-loss-treatment

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۲ اسفند ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran