آی یو آی

تلقیح داخل رحمی اسپرم: IUI

آی یو آی

تلقیح داخل رحمی (IUI) نوعی درمان ناباروری است که شامل قرار دادن اسپرم درون رحم زن برای تسهیل باروری می‌باشد. هدف از IUI، افزایش تعداد اسپرم‌هایی است که به لوله‌های فالوپ می‌رسند و به این ترتیب احتمال باروری را بالا می‌برد.
IUI برای اسپرم امتیازِ آغازگر بودن را فراهم می کند. اما در عین حال اسپرم احتیاج دارد که به طور طبیعی خود را به تخمک رسانده و ان را بارور سازد. روش IUI در مقایسه با درمان IVF کم تهاجمی تر و همچنین کم هزینه تر است.

رایج ترین علت انجام IUI ، کم بودن تعداد و تحرک اسپرم است.
با این حال انتخاب این روش به عنوان درمان ناباروری در هریک از شرایط زیر نیز امکان پذیر است:
• ناباروری با علت نامشخص
• وجود ترشحات کشنده اسپرم در دهانه رحم، کم بودن مخاط دهانه رحم و یا در مواقعی که این مخاط بسیار غلیظ است و اجازه عبور به اسپرم داده نمی شود.
• زخم های بافت دهانه رحم که به علت عمل های قبلی ایجاد شده است و اسپرم را از ورود به رحم باز می دارد.
• اختلال در عملکرد انزال

آی یو آی

• زنانی که بیماری های وخیم مربوط به لوله های های فالوپ دارند.
• زنانی که سابقه عفونت های لگنی دارند.
• زنانی که مبتلا به آندومتریوز شدید یا متوسط هستند.

پیش از تلقیح داخل رحمی، ممکن است مصرف داروهایی برای تحریک تخمک گذاری توصیه شود، که در این صورت لازم است معاینه دقیق برای بررسی وضعیت تخمدان ها از لحاظ باروری انجام شود. بنابراین IUI در حدود زمان تخمک گذاری، معمولا ۲۴ تا ۳۶ ساعت پس از بالا رفتن هورمون LH که نشان می دهد تخمک گذاری به زودی صورت خواهد گرفت، انجام می شود.
نمونۀ مایع منی نیز برای جدا کردن اسپرم از آن، در آزمایشگاه شستشو داده می‌شود. سپس یک کاتتر برای تزریق مستقیم اسپرم درون رحم به کار می‌رود. این فرآیند، تعداد سلول‌های اسپرم که در رحم قرار می‌گیرند را به مقدار بیشنیه می‌رساند و به این ترتیب احتمال باروری را افزایش می‌دهد.
به کار بردن روش IUI بیش از چند ماه زمان نمی برد و کمترین میزان ناراحتی را ایجاد می کند. در مرحلۀ بعد باید منتظر علائم و نشانه‌های بارداری باشید.

اگر برای انجام عمل IUI داروهای باروری مصرف کنید، احتمال چند قلویی افزایش می یابد. همچنین کمی خطر ابتلا به عفونت نیز با این روش وجود دارد.

موفقیت در این روش به عوامل گوناگونی بستگی دارد. اگر زوجی هر ماه این عمل را انجام دهند، ممکن است میزان موفقیت به ۲۰ درصد در هر سیکل برسد. همچنین عوامل گوناگونی مثل سنِ زن، دلیل ناباروری و مصرف یا عدم مصرف داروهای باروری نیز همراه با متغیر های دیگر در میزان موفقیت این روش دخیل اند.
اگرچه این روش چنان که گفته شد نسبت به روش IVF کم تهاجمی تر و کم هزینه تر است، اما آمار میزان بارداری با این روش کمتر از روش IVF است. می توانید با پزشک خود در مورد گزینه های انتخابی برای بارداری مشورت کنید.
برخی از زوج ها مایل اند که در ابتدا روش های سنتی تر را برای باردار شدن امتحان کنند و به مصرف دارو نیز برای این منظور تمایلی ندارند.
با این حال اگر شما به دنبال بالا بردن شانس باروری خود هستید و می خواهید آزمایشات لازم را در این زمینه انجام دهید و انتخاب های موجود را بررسی کنید، می توانید به پزشک زنان یا یک متخصص ناباروری مراجعه کنید.

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran