روده

بیماری التهابی روده

روده

بیماری التهابی روده(IBD) به دو شرایط یا بیماری مزمن مختلف اطلاق می شود که ممکن است به هم مرتبط باشند. این دو شرایط شامل بیماری کرون و بیماری کولیت اولسراتیو است. هر دو بیماری در برگیرنده التهاب دیواره روده یا روده هستند. به همین خاطر این دو بیماری به روده ای منجر می شوند که متورم و ملتهب است و زخم هایی در آن توسعه یافته است. التهاب و عواقب ناشی از آن در بیماری کرون و کولیت اولسراتیو متفاوت است. التهاب به درجات مختلفی از ناراحتی شکمی، اسهال و خونریزی روده ای منجر می شود. هر دو بیماری ممکن است به مشکلات گوارشی حادی بینجامند.

روده

در بیماری کرون، التهاب در برگیرنده کل دیواره روده است و حتی به بخش های عمیق تر نیز می رسد. این بیماری ممکن است شامل هر بخشی از سیستم گوارشی از دهان گرفته تا روده، مقعد و سوراخ مقعد باشد اگرچه روده کوچک به خصوص دراز روده رایج ترین بخش درگیر در این شرایط است. یکی از مشخصه های بیماری کرون این است که دخالت روده ممکن است ناگهانی باشد ، یعنی چندین ناحیه ممکن است ملتهب گردد اما بخش های دخیل احتمال دارد طبیعی باشد.

روده

بر خلاف بیماری کرون، در این بیماری التهاب تنها لایه های سطحی دیواره روده را درگیر می کند. این شرایط محدود به روده و رکتوم است. التهاب ممکن است به رکتوم محدود باشد اما معمولا گسترده است و به فاصله های متغیر توسعه پیدا می کند.

روده

اگرچه بیماری کرون و کولیت اولسراتیو شبیه به هم هستند اما شرایط یکسانی محسوب نمی شوند. دردهای شکمی و اسهال در هر دو بیماری رایج است. کاهش وزن و تب نیز در این بیماری ها دیده می شود. در بیماری کولیت اولسراتیو به خاطر التهاب رگ های خونی که دیواره روده را حمایت می کنند با خونریزی بیشتری همراه است.از سوی دیگر، نشانه های انسداد روده ( درد، حالت تهوع و استفراغ،انسداد شکمی) بیشتر در بیماری کرون رایج است زیرا کل دیواره روده ملتهب می شود. التهاب بسیار گسترده باعث ایجاد تورم بیشتری می شود و می تواند جریان هضم غذا را از طریق روده مسدود سازد.

روده

ظهور و بروز بیماری IBD ممکن است خارج از دستگاه گوارش رخ دهد.انواع مختلفی از شرایط پوستی دیده می شود. همچنین یوئیت که التهاب چشم است ممکن است بر روی بینایی اثر بگذارد. آرتریت یا همان التهاب مفصل نیز ممکن است رخ دهد. شرایط حادتری که شیوع کمتری دارد کلانژیت اسکلروزان که التهاب مجاری صفراوی تخلیه کننده کبد است نیز ممکن است رخ دهد. اگرچه هر کدام از این موارد ممکن است در بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو رخ دهد اما به طور کلی هر کدام از این ها در یکی از بیماری ها رایج تر است. به عنوان مثال کلانژیت اسکلروزان در کولیت اولسراتیو نسبت به بیماری کرون شایع تر است.

روده

دلایل ایجاد IBD هنوز شناخته شده نیست. چیزی که معلوم است این است که ترکیب ژنتیک و فاکتورهای محیطی به التهاب مداومی منجر می شود که بیشتر در روده قرار دارد . این التهاب به خاطر برخی از دلایل قابل کنترل نیست. التهاب مستمر منجر به تخریب محلی روده و نیز بروز نشانه ها در خارج از روده می شود. بنابراین، درمان چنین شرایطی بر روی کنترل التهاب تمرکز دارد.

روده

این بیماری به طور مساوی هم در مردان و هم در زنان دیده می شود. اگرچه چنین شرایطی در طول نوجوانی یا اوایل بزرگسالی آغاز می شود اما ممکن است در سایر دوران زندگی و در میان نوزادان و کهنسالان نیز دیده شود. مشاهدات اولیه نشان می دهد افرادی که در خانواده خود فرد مبتلا به IBDدارند ۱۰ برابر بیشتر از سایر افراد احتمال ابتلا به این شرایط را خواهند داشت. اگر بیمار دوقلو باشد، قل دیگر به احتمال زیادتری IBD خواهد داشت.

روده

بیماری IBD برخی از اوقات با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) اشتباه گرفته می شود. دلایل ایجاد IBS هنوز مشخص نیست. تفاوت اصلی که بین این دو بیماری وجود دارد این است که در IBS التهاب قابل شناسایی وجود ندارد. برخی از نشانه ها ممکن است در هر دو شرایط مشابه و یکسان باشد( درد شکمی، اسهال) اما سایر نشانه ها و علائم IBD در این بیماری دیده نمی شود. متخصصان بر این باورند که علت IBS عملکرد نادرست عضلات و اعصاب روده ای است . نشانه های التهاب در روده و نیز نشانه های خارج از شکم در IBS دیده نمی شود.

روده

روده تنها چند روش دارد که در آن می تواند به بیماری هایی که آن را تحت تاثیر قرار داده پاسخ دهد. به همین خاطر جای تعجب و شگفتی نیست که نشانه های IBD ممکن است با سایر بیماری های روده تداخل داشته باشد. شباهت برخی از نشانه های این بیماری با IBS در بخش قبل ذکر شد. سایر بیماری های شایع شکمی که مشابه IBD هستند شامل دیورتیکولیت، بیماری سلیاک و سرطان کولون می باشد.

روده

با اینکه آندوسکوپی تا حد زیادی جایگزین این روش شده است اما مطالعات حاصل از باریم اشعه ایکس هنوز هم برای تشخیص IBD مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد کولیت اولسراتیو، معاینه باریم انما مفید است زیرا کولون را مورد بررسی قرار می دهد. در بیماری کرون، مجموعه ای از بررسی های روده کوچک مفید خواهد بود زیرا روده کوچک جایی است که بیماری بیشتر در آن دیده می شود. این مطالعات اشعه ایکس زخم ها، ناحیه تنگ و سایر موارد را شناسایی می کنند و همین امر می تواند به متمایز کردن بیماری کرون از کولیت اولسراتیو کمک کند.

روده

اندوسکوپی بهترین روش برای تشخیص IBD است. در میان فرآیندهای اندوسکوپی، کولونوسکوپی موثرترین روش محسوب می شود زیرا می تواند کل روده و نیز ایلئوم پایانی را بررسی کند و بیشتر موارد بیماری کرون و کولیت اولسراتیو را شناسایی نماید. کولونوسکوپی قادر است کوچک ترین و ظریف ترین نشانه های التهاب را شناسایی کند و نیز می تواند فرصت بیوپسی از دیواره کولون و ایلئوم را فراهم آورد. بیوپسی می تواند در متمایز کردن بیماری کرون و کولیت اولسراتیو و نیز متمایز کردن این بیماری ها از بیماری های التهابی روده که شیوع کمتری دارند مفید باشد. زمانی که بیماری کرون روده کوچک را تحت تاثیر خود قرار می دهد کولونوسکوپی ممکن است نتواند به ناحیه درگیر در روده کوچک دست یابد. در این شرایط، انتروسکوپی ( نوعی اندوسکوپی)یا کپسول ویدئویی بلعیده شده برای بررسی روده کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

روده

بیشتر بیمارانی که به IBD مبتلا هستند، درمان های مورد نظر خود را از افرادی دریافت می کنند که متخصص این بیماری می باشند. برای فرایند های تخصصی همچون انتروسکوپی روده کوچک و کپسول ویدئویی ممکن است فرد به مراکز معتبر ارجاع داده شود. ارجاع به این مراکز ممکن است در مواقعی که دوره بالینی بیمار پیچیده یا حاد است مورد استفاده قرار گیرد.

روده

شدت نشانه های IBD بسیار متنوع است و این شدت ممکن است در طول زمان حتی بدون تغییر در درمان تغییر پیدا کند. ممکن است بیمار ماه ها یا حتی سال ها نشانه های اندکی از خود بروز دهد. این دوره ممکن است توسط دوره های افزایش نشانه ها دنبال شود که به این ها عود بیماری می گویند. در این دوره فرد نیازمند تغییر طولانی یا موقت در درمان است. در کولیت اولسراتیو، تنها ۵ الی ۱۰ درصد از بیماران در همه زمان ها نشانه های بیماری را در خود دارند. حتی زمانی که نشانه های اندک وجود دارد، کولونوسکوپی و بیوپسی ممکن است التهاب مستمری را نشان دهند. با این وجود التهاب موجود در این دوره نسبت به دوره عود بیماری خفیف است.

روده

استرس می تواند نشانه های هر بیماری را بدتر کند اما چنین شرایطی علت اصلی همه بیماری ها محسوب نمی شود. همین موضوع در مورد IBD نیز صدق می کند. استرس نشانه های بیماری را بدتر می کند و متاسفانه بخشی از زندگی بیشتر بیماران است. بنابراین در برخی از موارد دوره های استرس ممکن است باعث عود نشانه های IBD شود . استرس می تواند تغییرات هورمونی و نورولوژیکی متعددی را ایجاد کند.هنوز شواهدی برای اینکه استرس باعث ایجاد چنین شرایطی می شود وجود ندارد. با اینحال اگر برایتان ممکن بود بهتر است استرس را در طول دوره عود بیماری کاهش دهید.

روده

التهاب در بیماری کرون در برگیرنده ضخامت کامل دیواره روده است. تورم های متعددی وجود دارد که به همراه التهاب رخ می دهد. تورم می تواند مجرا را در روده تنگ تر کند. علاوه بر این، بخشی از فرآیند التهابی باعث ایجاد بافت های اسکار می شود. زمانی که بافت اسکار ایجاد شد،منقبض می شود و تنگی ایجاد می گردد. در روده چنین انقباضی ممکن است باعث تنگ تر شدن مجرا شود. تنگ تر شدن روده چه به خاطر التهاب باشد و چه تشکیل بافت اسکار، می تواند جریان محتویات روده را مسدود سازد. محتویات بر می گردند و همین امر باعث ایجاد درد، حالت تهوع و استفراغ می شود. شکم اغلب به خاطر مشکلات روده متورم می شود.در نهایت ممکن است عملکرد روده کاملا متوقف شود. انسداد معمولا در بیمارستان و به کمک درمانی که التهاب، بافت اسکار یا هر دو را هدف قرار داده است درمان می شود.

روده

بیماری کرون به دلیل درجه مشخصی از ضخامت دیواره روده می تواند زخم های عمیق تری را ایجاد کند و همین زخم ها به ابسه یا چرک منجر می شود و باعث ایجاد درد و تب می گردد. عفونت ممکن است به سرتاسر بدن منتشر شود. زخم نیز ممکن است به دیواره روده نفوذ کند و وارد اندام های نزدیک همچون مثانه یا واژن گردد. فیستول ها نیز ممکن است از طریق پوست به خارج از بدن برسند. رشته های حاصل از روده به اندام ها و پوست را فیستول می گویند. چنین فیستول هایی ممکن است منجر به عفونت مزمن مثانه یا تخلیه محتویات روده به مثانه و واژن شوند. فیستول ها و آبسه ها از طریق جراحی درمان می شوند هر چند برخی از درمان های قوی برای بیماری کرون ممکن است به فیستول ها اجازه دهد بدون درمان خاص و به صورت خود به خودی بهبود یابند.

روده

سرطان روده آخرین عارضه جانبی IBD است. این شرایط در کولیت اولسراتیو شایع تر از بیماری کرون است. هشت سال بعد از شروع بیماری خطر ابتلا به سرطان کولون نیز افزایش پیدا می کند و با افزایش التهاب، بروز آن بیشتر می شود. بیمارانی که به کولیت مبتلا هستند بیشتر از بیماران دیگر در خطر توسعه سرطان قرار دارند. غربالگری اندوسکوپی برای سرطان کولون در کولیت اولسراتیوتوصیه می شود. باید به خاطر داشته باشید که اکثریت قریب به اتفاق بیمارانی که از IBD رنج می برند به سرطان کولون مبتلا نخواهند شد.

روده

التهاب IBD در برگیرنده روده است که اندام گوارشی اصلی محسوب می شود. به همین خاطر جای تعجب نیست که IBD بر روی هضم غذا نیز تاثیر داشته باشد. با اینحال هنوز مشخص نیست که عکس این موضوع نیز صدق می کند یا خیر. به عنوان مثال هنوز نمی دانیم که غذاها بر روی IBD تاثیری دارند یا خیر. توصیه می شود بیماران غذاهایی که نشانه هایشان را بدتر می کند از رژیم غذایی شان حذف کنند. هر چند هیچ غذایی وجود ندارد که توسط پزشکان به طور کامل منع شده باشد. منطقی است که اثر شیر بر روی نشانه های خود را بررسی کنید زیرا نشانه های عدم تحمل لاکتوز می تواند اسهال در IBD را بدتر کند. با اینحال اگر عدم تحملی وجود نداشت، حذف شیر از رژیم غذایی غیر ضروری است. غذاهایی که باعث ایجاد گاز می شوند( همچون حبوبات) ممکن است نشانه های شکمی را بدتر کنند.

روده

رژیم غذایی کم فیبر اغلب برای بیماران مبتلا به کرون توصیه می شود زیرا اگر مواد غیر قابل هضم کمتری در روده وجود داشته باشد، محتوای روده راحت تر عبور می کند به خصوص اگر روده تنگ تر شده باشد. از آنجایی که محتوای روده کوچک به شکل مایع است و باید از طریق نواحی باریک شده به راحتی عبور کند، واضح نیست که کاهش حجم مهم است یا خیر. اگر رژیم غذایی کم فیبر تجویز شد باید در طول دوره های عود مورد استفاده قرار گیرد. اگر نگرانی در مورد انسداد بزرگ وجود داشت، رژیم غذایی مایعات ممکن است بهترین انتخاب باشد.

روده

اگر بیماری کرون در برگیرنده بخش بزرگی از روده کوچک باشد یا جراحی بخش بزرگی از آن را برداشته باشد، ممکن است سوء جذب ویتامین ها و مواد معدنی دیده شود. برای پیشگیری از بروز کمبود،مواد معدنی و ویتامین های مکملی اغلب به عنوان بخشی از رژیم غذایی با تعادل خوب تجویز می شود. بهتر است برای رسیدن به یک رژیم غذایی متعادل با پزشک مشورت کنید. اگر بیماری به حدی باشد که بتواند جذب پروتئین ها و چربی ها را کاهش دهد ممکن است بیمار کاهش وزن را تجربه نماید. کاهش وزن و کمبود مواد معدنی و ویتامین ها ممکن است در این شرایط رخ دهد زیرا اشتهای کمی برای خوردن وجود دارد. مکمل های کالری دار ممکن است نیاز باشد.

روده

همانطور که در بخش های قبلی مقاله نیز ذکر کردیم، کاهش استر ممکن است بتواند نشانه های بیماری را بهبود ببخشد یا حداقل ظهور آن ها را کمتر نماید اما احتمالا اثری بر روی التهاب موجود نخواهد داشت. درمان گروهی یا فردی می تواند استرس را کاهش دهد. به عنوان مثال تمرینات ورزشی، مدیتیشن و یوگا عالی خواهد بود.

روده

درمان IBD به نوع آن ؛ موقعیت، وسعت و شدت بیماری بستگی خواهد داشت. برای بیمارانی که نشانه های خفیفی دارند، داروهای ضد التهابی ممکن است بر روی روده کار کند. در موارد متوسط، به خصوص در طول دوره های عود، کورتیکواستروئیدها ممکن است به صورت خوراکی یا تنقیه یا حتی تزریق مورد استفاده قرار گیرد. موارد بسیار حاد را می توان با انواع دیگری از داروها که التهاب را هدف قرار می دهند درمان کرد.

روده

دو نوع از درمان برای موارد بسیار حاد IBD یا IBD ای که به سایر درمان ها پاسخ نداده است مورد استفاده قرار می گیرد. نوعی از داروها شامل immunomodulator که فعالیت سیستم ایمنی را کاهش می دهند و تحریک ناشی از سیستم ایمنی که باعث التهاب می شود را کاهش می دهند است. نوع دوم داروها شامل داروهایی است که به آن ها بیولوژیک می گویند. بیولوژیک ها آنتی بادی های مصنوعی هستند که فعالیت برخی از مولکول های پروتئینی منتشر شده توسط سیستم ایمنی را که باعث تحریک التهاب می شوند مسدود می سازد. Immunomodulator ها در بیماری کرون و کولیت مورد استفاده قرار می گیرند. بیولوژیک ها اغلب در بیماری کرون استفاده می شوند. در بیماری کرون، ترکیبی از Immunomodulator ها و بیولوژیک ها ممکن است موثر باشد.

روده

بیمارانی که به IBD مبتلا هستند ممکن است متحمل جراحی شوند. در کولیت اولسراتی.، جراحی ممکن است برای درمان بیماری حاد، بیماری که به درمان پاسخ نداده است و برای پیشگیری از توسعه سرطان مورد استفاده قرار گیرد. تقریبا همیشه، کل روده برداشته می شود زیرا کولیت اولسراتیو کل روده را درگیر می کند و می تواند به سایر بخش های غیر درگیر روده منتشر شود. با اینکه در گذشته برداشتن روده به معنای نیاز بیمار برای کیسه ای برای جمع آوری محتویات روده کوچک بود اما امروزه جراحان می توانند مخزنی برای محتویات خارج از روده کوچک ایجاد کنند. این موضوع به بیمار اجازه می دهد اجابت مزاج معمولی و طبیعی خود را داشته باشد. جراحی در کولیت اولسراتیو مزایای بسیار زیادی دارد. این شرایط می تواند بیماری را درمان کند زیرا کل اندامی که درگیر است برداشته می شود. در بیماری کرون، جراحی ممکن است برای درمان شرایط حاد یا غیر پاسخگو مورد استفاده قرار گیرد اما معمولا برای عوارض بیماری همچون فیستول و رشته ها استفاده می شود. جراحی به ندرت می تواند بیماری کرون را درمان کند زیرا تمایل به التهاب در بخش های جدید ممکن است دیده شود.

روده

تمرینات ورزشی و سایر فعالیت های کاهنده استرس مثل یوگا و مدیتیشن می تواند حس خوبی در افراد ایجاد کند و با کاهش استرس شدت نشانه های موجود را کمتر نماید.

روده

IBD اغلب بیماری طولانی مدتی است به جز برای افرادی که کولون آن ها در کولیت اولسراتیو برداشته شده است. درمان مناسب و کافی ضروری است اما از آنجایی که بیماری خاصیت عود کنندگی دارد، باید نحوه مدیریت این شرایط را یاد بگیرید. سعی کنید سبک زندگی را تغییر دهید و استرس خود را مدیریت نمایید. هدف از اینکار پیشگیری از تداخل نشانه ها با زندگی روزمره است.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/inflammatory_bowel_disease_ibd_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۱ مرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran