HPV

واکسن ویروس پاپیلوم انسانی (HPV): آنچه باید بدانید

 

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یکی از رایج ترین عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs) است .
حدود ۴۰ نوع ویروس HPV وجود دارد. حدود ۲۰ میلیون نفر از مردم آمریکا دچار این عفونت هستند و سالیانه ۶٫۲ میلیون نفر نیز به آن مبتلا می گردند. ویروس HPV از طریق تماس جنسی منتقل می شود.
اغلب عفونت های HPV هیچ گونه علائمی ندارند و به خودی خود نیز از بین می روند. اما عمدتا اهمیت این ویروس از آن جهت است که می تواند منجر به سرطان های دهانه رحم در زنان شود. هر ساله در آمریکا حدود ۱۰۰۰۰ نفر از زنان مبتلا به این سرطان شده و ۳۷۰۰ نفر نیز در اثر آن جان خود را از دست می دهند. این دومین عامل مرگ و میر سرطان های زنان در سرتاسر جهان است.
ویروس HPV همچنین با چندین نوع از سرطان های کمتر شایع میان مردان و زنان نیز در ارتباط است. این ویروس می تواند عامل ایجاد زگیل های تناسلی یا زگیل های دستگاه تنفسی فوقانی باشد.
بیش از ۵۰ درصد از مردان و زنانی که دارای فعالیت جنسی هستند، در طول زندگی خود زمانی به ویروس HPV مبتلا می شوند.
هیچ نوع درمانی برای عفونت HPV وجود ندارد اما می توان عوارض آن را درمان کرد.

واکسن HPV حاوی پروتئینهای غیر فعال (غیر زنده) این ویروس می باشد که در مقابل ۴ نوع ویروس HPV از بدن محافظت می کند.
این انواع عبارتند از دو نوع ویروسی که موجب ۷۰ درصد از سرطان های دهانه رحم و دو نوع دیگر که باعث ایجاد ۹۰ درصد از زگیل های تناسلی می شوند. واکسن HPVاز ایجاد اغلب زگیل های تناسلی و بیشتر موارد سرطان های رحم پیشگیری می کند.
انتظار می رود که محافظت از طریق این واکسن طولانی مدت باشد. اما از آنجا که واکسن HPV ، نمی تواند از بدن در مقابل تمام انواع این ویروس که منجر به سرطان های رحم می شوند، محافظت کند، زنانی که این واکسن را دریافت می کنند باز هم نیاز به بررسی جهت سرطان رحم دارند.

برنامه واکسیناسیون روتین
• تزریق واکسن HPV به طور روتین برای دختران بین ۱۱ تا ۱۲ سالگی توصیه می شود. پزشکان ممکن است برای دختران در سن ۹ سالگی نیز این واکسن را تجویز کنند.
• واکسن HPV4 (گونه ای که برای پیشگیری از زگیل تناسلی در دختران پیشنهاد شده ) همچنین می تواند برای پسران بین سنین ۹ تا ۲۶ سالگی در سه نوبت تزریق شود.

چرا دختران واکسن HPV را در این سنین دریافت می کنند؟
بهتر است که دختران واکسن HPV را پیش از اولین تماس جنسی خود دریافت کنند چرا که تا به حال در معرض این ویروس قرار نگرفته اند. برای این دختران واکسن HPV می تواند تقریبا از ۱۰۰ درصد بیماری هایی که به واسطه ۴ نوع ویروس HPV ایجاد می شوند، پیشگیری کند.
با این حال اگر دختر یا زنی از قبل آلوده به نوعی از این ویروس باشد، واکسن نمی تواند از بیماری های ناشی از آن نوع خاص پیشگیری کند.

دریافت واکسن
واکسن HPV همچنین برای زنان و دختران ۱۳ تا ۲۶ ساله که پیش تر این واکسن را دریافت نکرده اند نیز توصیه می شود.
واکسن HPV در سه نوبت دریافت می گردد:
نوبت اول: همین حالا
نوبت دوم: ۲ ماه پس از نوبت اول
نوبت سوم: ۶ ماه پس از نوبت اول
نوبت های اضافی یا پشتیبان توصیه نمی شود.
واکسن HPV را می توان هم زمان با واکسن های دیگر دریافت کرد.

• کسانی که واکنش های تهدید کننده و خطرناک حساسیتی و به قارچ یا سایر مولفه های واکسن HPV دارند و یا نسبت به نوبت پیشین این واکسن چنین واکنش هایی از خود نشان داده اند، نباید آن را دریافت کنند. افراد پیش از دریافت این واکسن باید پزشک را از داشتن هر گونه آلرژی شدید مطلع سازند.
• زنان باردار نباید این واکسن را دریافت کنند. به نظر می رسد که واکسن HPVبرای مادر و جنین ایمن باشد اما میزان ایمنی آن هنوز در حال تحقیق و بررسی است. دریافت این واکسن حین بارداری نمی تواند دلیلی برای خاتمه بارداری باشد. دریافت این واکسن در دوران شیردهی برای زنان ایمن است.
• هنگام ابتلا به بیماری های خفیف نیز، اگر تزریق برنامه ریزی شده باشد، افراد می توانند واکسنHPV را دریافت نمایند. اگر شدت بیماری متوسط تا وخیم باشد، دریافت واکسن باید تا زمان بهبودی به تاخیر بیفتد.

به نظر می رسد واکسن HPV عوارض جدی به دنبال ندارد.
با این حال واکسن نیز مانند سایر داروها می تواند موجب بروزمشکلات جدی مثل واکنش های شدید حساسیتی شود. احتمال این که واکسنی آسیب جدی یا خطر مرگ به دنبال داشته باشد بسیار ناچیز است.
چند نمونه از عوارض خفیف و واکنش های ملایم واکسن HPV به شرح زیر است:
• درد در ناحیه تزریق (حدودا هشت نفر از هر ده نفر)
• قرمزی یا تورم در ناحیه تزریق (حدودا یک نفر از هر ۴ نفر)
• تب خفیف (۱۰۰ F) (حدودا یک نفر از هر ۱۰ نفر)
• خارش در ناحیه تزریق (حدودا یک نفر از هر ۳۰ نفر)
• تب متوسط (۱۰۲ F) (حدود یک نفر از هر ۶۵ نفر)
این علائم طولانی مدت نیستند و به خودی خود برطرف می شوند.
واکنش های خطرناک حساسیتی نسبت به واکسن ها بسیار نادر است. چنین واکنش هایی معمولا چند دقیقه تا چند ساعت پس از تزریق رخ می دهد.

باید به دنبال چه چیزی باشم؟
• هر نوع وضعیت غیر عادی که شما را نگران میکند؛ مثل نشانه های واکنش آلرژی شدید، تب بسیار بالا یا تغییرات رفتاری.
نشانه های آلرژی شدید می تواند شامل تنگی نفس، ورم صورت و گلو، کهیر، رنگ پریدگی، ضعف، تپش قلب یا سرگیجه باشد. این نشانه ها معمولا چند دقیقه تا چند ساعت پس از واکسیناسیون بروز می کنند.

چه کاری باید انجام دهم؟
• با پزشک تماس بگیرید یا فرد را فورا نزد پزشک برسانید.
• به پزشک اطلاع دهید که چه اتفاقی افتاده است و دقیقا چه موقع اتفاق افتاده است و چه زمانی واکسن دریافت شده است.
• از پزشک یا پرستار و یا سازمان سلامت درخواست کنید که این نوع واکنش را به سیستم گزارش رویداد عوارض جانبی واکسن (VAERS) گزارش دهند. پزشک ممکن است این موضوع را در پرونده تان ثبت کند یا خودتان می توانید از طریق وب سایت www.vaers.hhs.gov یا با تماس با ۸۰۰-۸۲۲-۷۹۶۷ این کار را انجام دهید.

چگونه می توانم اطلاعات بیشتری کسب کنم؟
• از پزشک یا پرستارتان بپرسید.
• با مراکز پیشگیری و کنترل بیماری تماس بگیرید.
• با این شماره با CDC تماس بگیرید: ۸۰۰-۲۳۲-۴۶۳۶ (۸۰۰-CDC-INFO)
• از وب سایت CDC در این ادرس دیدن کنید: www.cdc.gov/vaccines

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

https://www.webmd.com/children/vaccines/hpv-vaccine-what-you-need-know#1

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۳ تیر ۱۳۹۷

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran