کیست گانگلیون

4کیست گانگلیونی یک غده یا تورم در روی کپسول مفصل یا تاندون (بافتی که عضله را به استخوان متصل می کند) می باشد که شبیه یک کیسه پر از مایع (کیست) به نظر می رسد. داخل کیست ماده ای غلیط، چسبناک، روشن، بی رنگ، و ژل مانند است که بسته به اندازه کیست ممکن است احساس سفت بودن و یا اسفنجی بودن ایجاد کند.

ممکن است گانگلیون یک کیست بزرگ بوده و یا از تعداد زیادی کیست کوچک تشکیل شده باشد. ممکن است کیست های چند حفره ای این طور بنظر بیایند که چندین کیست جداگانه وجود دارد، اما عموما یک ساقه مشترک در داخل بافت عمیق تر همه آنها را به یکدیگر متصل می کند. این نوع از کیست خطرناک نیست و حدود نیمی از تمام تومورهای بافت نرم از این دست به حساب می آیند.

کیست گانگلیون، همچنین با نام کیست کتاب مقدس نیز شناخته می شود. ( در گذشته یک کتاب سنگین را برای درمان روی برآمدگی قرار می دادند)

گانگلیون در زنان شایع تر است، و در ۷۰ درصد موارد در افراد بین سنین ۲۰ تا ۴۰ سال رخ می دهد. به ندرت دیده شده کیست گانگلیون در کودکان کمتر از ۱۰ سال رخ دهد.

کیست گانگلیون عموما در قسمت پشتی مچ دست و در بین استخوانچه های مچ دست رخ می دهد اما می تواند در قسمت جلوی مچ دست هم ایجاد شود. کیست پشت مچ دست، هنگامی که مچ دست خم باشد برجسته تر دیده می شود. جاهای دیگری که ممکن است این کیست ها تشکیل شوند، اگر چه کمتر رایج است، عبارتند از:

کیست گانگلیون روی مچ دست
تصویر1: شایع ترین نوع کیست گانگلیون روی مچ دست و بین استخوانچه های مچ دست است

• بندهای انگشتان سمت کف دست، طوری که سایز آنها کوچک و به اندازه یک نخود می باشد.
• نوک انگشت، درست در زیر کوتیکول (پوست) جایی که به آنها کیست موکوس (مخاطی) گفته می شود
• روی زانو یا مچ پا
• روی پا

آناتومی کیست گانگلیون
تصویر2: آناتومی کیست گانگلیون
علت ایجاد کیست گانگلیون

6

علت ایجاد کیست گانگلیونی نامشخص است. یک تئوری در این مورد می گوید که ممکن است یک آسیب یا ضربه (تروما) سبب شکسته شدن بافت های مفصل و تشکیل کیست های کوچک شده که این کیست ها پس از ملحق شدن به یکدیگر تولید یک توده بزرگ قابل روئیت می کند. بیشتر نظریه ها شامل اشاره به نقص در کپسول مفصل یا پوشش تاندون دارند که باعث می شود بافت های آن ها متورم شود.

علائم کیست گانگلیون

12
• کیست گانگلیونی معمولا به صورت یک برآمدگی (جرم) ظاهر می شود که به مرور بزرگ می شود.
• معمولا نرم است، در هر جایی که ایجاد شود بین ۱-۳ سانتی متر قطر دارد و حرکت نمی کند.
• این تورم ممکن است یکباره و یا به مرور ایجاد شود، ممکن است در اندازه های کوچکتر ایجاد شود و حتی ممکن است یکباره از بین برود و پس از مدتی دوباره ایجاد شود.
• اکثر کیست های گانگلیونی باعث ایجاد درجاتی از درد می شوند، به خصوص اگر بعد از یک ضربه ایجاد شده باشند، اما در ۳۵ درصد موارد عوارض خاصی ندارند مگر شکل ظاهریشان.
• اگر درد وجود داشته باشد، معمولا مزمن است و با حرکت مفصل درد بیشتر می شود.
• هنگامی که کیست روی یک تاندون ایجاد می شود، ممکن است در انگشتان مربوطه احساس ضعف وجود داشته باشد.

کیست گانگلیون روی تاندون
تصویر3: ایجاد کیست گانگلیون روی تاندون
چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

17

فارق از اینکه آیا عوارضی ظاهر شده یا خیر ارزیابی بالینی می تواند مفید باشد. پزشک می تواند با اطمینان بگوید که آیا شما گانگلیون دارید یا خیر و نگرانی شما را کاهش داده و در تصمیم گیری برای بهترین برنامه درمانی به شما کمک کند.
کیست گانگلیون نیازی به درمان اورژانسی ندارد مگر اینکه دچار آسیب قابل توجهی شده باشد. عموما معاینه توسط پزشک عمومی یا یک متخصص ارتوپدی کافی است.

کیست گانگلیون
تصویر4: استفاده از چراغ پر نور برای اطمینان از مایع درون کیست
بررسی بالینی کیست گانگلیون

2

یک معاینه ساده اغلب تمام چیزی است که برای تشخیص کیست گانگلیون لازم است. ممکن است دکتر شما برای تشخیص قطعی تر با استفاده از یک سرنگ مقداری از مایع کیست (آسپیراسیون با سوزن) را نمونه برداری کند. پزشک می تواند برای اطمینان از اینکه توده یک کیست پر از مایع است از یک چراغ پر نور به شکل زیر استفاده کند.

پزشک ممکن است درخواست سونوگرافی کند. تصویر سونوگرافی بر اثر برخورد امواج مافوق صوت با بافت های مختلف ایجاد می شود و می تواند به تعیین اینکه آیا برآمدگی ایجاد شده پر از مایع (کیستیک) است یا جامد بوده کمک کند.
اگر برآمدگی بزرگتر از حد معمول بوده یا جامد و یا شامل یک رگ خونی (کلافه عروقی) باشد ممکن است پزشک شما را به یک جراح ارجاع دهد.
ام آر آی (تصویر برداری رزونانس مغناطیسی) برای دیدن و تشخیص گانگلیون ها بسیار مفید است هرچند یکی از معایب این روش تشخیصی هزینه زیاد آن است.

ام آر آی از کیست
تصویر6: عکس ام آر آی از کیست گانگلیون روی مچ دست
سونوگرافی گانگلیون
تصویر5: عکس سونوگرافی از کیست گانگلیون
تصویر7: درمان ضربه زدن با یک کتاب سنگین موسوم به درمان با کتاب مقدس
درمان کیست گانگلیون

15

درمان خانگی

بطور سنتی، مراقبت در منزل شامل گچ گرفتن، گرما درمانی، و روش های مختلفی بوده و حتی از روشی شامل ضربه زدن با یک کتاب سنگین و قرار دادن آن روی برآمدگی استفاده می کردند (که گاهی این روش درمان را به نام “درمان با کتاب مقدس.” می نامیده اند). این روش های درمانی امروزه پیشنهاد نمی شوند چرا که ثابت شده است که این روش ها نه تنها نمی تواند جلوی بازگشت عارضه را بگیرد بلکه ممکن است موجب آسیب های بعدی نیز گردد.

آسپیراسیون
تصویر8: آسپیراسیون گانگلیون، زاویه ورود سوزن مهم است. سوزن باید به طور موازی با پوست وارد شود تا به ساختار زیر پوستی آسیب وارد نشود
درمان پزشکی

بسیاری از کیست ها می توانند بدون هیچ گونه درمانی ناپدید شوند.
درمان های مختلفی در طول سال ها ارائه شده است. در بسیاری از مواقع هیچ درمان خاصی جز کاهش نگرانی بیمار در مورد کیست نمی باشد. گاهی روش درمانی شامل استفاده از یک سوزن برای خارج کردن محتویات کیست (آسپیراسیون (aspiration))، یا جراحی می باشد.

آسپیراسیون معمولا شامل وارد کردن یک سوزن به داخل کیست، تخلیه مایعات، تزریق یک ترکیب استروئیدی (ضد التهاب)، و سپس بستن مچ دست جهت جلوگیری از حرکت است.
احتمال بهبودی با این روش درصورتی که سه مرتبه جهت خارج کردن مایع از غده مراجعه شود، بین ۳۰ تا ۵۰ درصد است. میزان موفقیت در مواردی که کیست گانگلیونی در غلاف تاندون فلکسور دست باشد بالاتر است.
در مقایسه روش آسپیراسیون با روش جراحی، احتمال برگشت کسیت در روش جراحی کمتر است.

جراحی کیست گانگلیون
تصویر9: جراحی کیست گانگلیون روی مچ دست
عمل جراحي کیست گانگلیون

اگر کیست دردناک باشد یا باعث اختلال در عملکرد دست شود (به ویژه هنگامی که دست غالب درگیر باشد)، و با فشاری که بر روی اعصاب اطراف وارد می کند باعث بی حسی و یا سوزن سوزن شدن دست یا انگشتان شود عمل جراحی برای برداشتن کیست لازم است.

مراقبت های بعدی

پس از آنکه گانگلیون تشخیص داده شد بسته به آنکه چه روش درمانی اجرا شود مراقبت های بعدی متفاوت خواهد بود.

پس از آسپیراسیون ساده، اغلب خیلی زود می توان حرکات مفاصل را شروع کرد.

پس از جراحی اغلب بین ۷ تا ۱۰ روز دست شما در آتل خواهد بود. آتلی که مانع حرکت مفصل شما شود.

مطالعات اخیر نشان می دهد که آتل بندی برای یک دوره زمانی طولانی کمک خاصی به بهبود نمی کند و استفاده سریع تر از مفصل پس از درمان توصیه می شود.

ممکن است پزشک از شما بخواهد برای معاینه پس از عمل مجددا مراجعه نمایید تا در مورد اینکه آیا ماساژ یا فیزیوتراپی نیاز باشد تصمیم بگیرد. مراقبت های بعد از آن بر اساس نیاز شما خواهد بود.

پیشگیری

با توجه آنکه علت ایجاد کیست گانگلیون مشخص نیست گفتن اینکه چگونه از گانگلیون پیشگیری کنیم سخت است. لذا معاینه و اقدام برای درمان در اولین فرصت توصیه شده است.

 

دورنما

از آنجا که گانگلیون یک تومور بی ضرر است و با توجه به اینکه می تواند به خودی خود، و یا پس از یک آسپیراسیون ساده و یا عمل جراحی سرپایی از بین برود، شانس بهبودی کامل بسیار زیاد می باشد. با این حال از آنجا که احتمال دارد کیست گانگلیونی پس از هر یک از این روش های درمانی  مجددا باز گردد، ممکن است یک روش درمانی به تنهایی کافی نباشد.

24گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

 

WebMD Medical Reference

Gude, W. Curr Rev Musculoskelet Med,  December 2008.

Ganglion Cystfrom eMedicineHealth.

Reviewed by David T. Derrer, MD on October 26, 2015

© ۲۰۱۵ WebMD, LLC. All rights reserved.

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۸ دی ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran