فیبرومیالژیا

راهنمای بیماری فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا یک نوع شرایط مزمن است که حدود ۵ میلیون آمریکایی را تحت تاثیر خود قرار داده است. پزشکان این بیماری را بر اساس نشانه های بیمار و معاینات پزشکی تشخیص می دهند. بیماران سفتی و دردی را در عضلات خود تجربه می کنند اما یافته‌های قابل اندازه گیری در اشعه ایکس یا بیشتر بررسی های ازمایشگاهی وجود ندارد.  با اینکه فیبرومیالژیا به مفاصل یا اندام ها آسیبی وارد نمی کند اما درد مستمر و خستگی می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی زندگی روزمره افراد داشته باشد.

فیبرومیالژیا

برجسته ترین نشانه فیبرومیالژیا درد عضلات در سرتاسر بدن است که با موارد زیر همراه می شود:

خستگی

مشکل در خواب

اضطراب یا افسردگی

نقاط حساس خاص

فیبرومیالژیا

یکی از جوانب منحصر به فرد بیماری فیبرومیالژیا وجود نقاط حساس در بخش های خاصی از بدن است. زمانی که این نقاط فشار داده می شوند، افراد مبتلا به فیبرومیالژیا دردی را احساس خواهند کرد.  این در حالیست که افراد سالم چنین دردی را تجربه نمی کنند. در شکل، ۱۸ نقطه حساس محتمل را می بینید.

فیبرومیالژیا

دردی که به خاطر بیماری فیبرومیالژیا در بدن ایجاد می شود می تواند بسیار شدید باشد.  از آنجایی که از لحاظ سنتی بررسی های ازمایشگاهی یا اشعه ایکس نمی توانست وجود این بیماری را تشخیص دهد، برخی از بیماران در گذشته  معتقد بودند  این درد  واقعی نیست. اما جامعه پزشکی در حال حاضر پذیرفته است که درد ناشی از فیبرومیالژیا واقعی است.

فیبرومیالژیا

زنانی که بین ۲۵ و ۶۰ سال قرار دارند بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به فیبرومیالژیا خواهند بود. پزشکان هنوز در مورد چرایی ابتلای افراد به این بیماری مطمئن نیستند  اما زنان ۱۰ برابر بیشتر از مردان به فیبرومیالژیا مبتلا می شوند.  برخی از محققان بر این باورند که ژنتیک نقش بسیار مهمی در ابتلا به این شرایط بازی می کند اما  دانشمندان هنوز نتوانسته اند فیبرومیالژیا را به یک ژن خاص نسبت دهند.

فیبرومیالژیا

بعد از دردی که در سرتاسر بدن ایجاد می شود، یکی از نشانه های شایع فیبرومیالژیا وجود خستگی است.  چنین احساسی را نمی توان یک خستگی نرمال دانست که به خاطر مشغله های کاری ایجاد می شود. معمولا خستگی ناشی از فیبرومیالژیا احساس طولانی از خستگی است. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند اولین چیزی که در اوایل صبح تجربه می کنند خستگی است. این شرایط ممکن است در برخی از روزها بدتر شود و قادر است در کار، فعالیت های فیزیکی و انجام کارهای منزل تداخل ایجاد نماید.

فیبرومیالژیا

نظریه های مختلفی در مورد ابتلای افراد به این بیماری وجود دارد اما محققان هنوز مقصر اصلی این ماجرا را پیدا نکرده اند. برخی از پزشکان بر این باورند که عدم تعادل هورمونی یا شیمیایی نحوه سیگنال درد توسط اعصاب را مختل می کند. برخی دیگر نیز معتقدند که رویدادهای سخت یا استرس مزمن می تواند خطر ابتلا به فیبرومیالژیا را افزایش دهد. بیشتر متخصصان  در مورد اینکه فیبرومیالژیا  نتیجه ترکیب فاکتوری های مختلف است با هم موافق اند.

فیبرومیالژیا

مبارزه مداوم با خستگی و درد می تواند فرد را تحریک پذیر، مضطرب و افسرده کند.  بیمار ممکن است در انجام وظایف شغلی خود دچار مشکل شود، نتواند از فرزندان خود به خوبی مراقبت نماید یا از انجام کارهای منزل باز ماند. تمرینات ورزشی و سرگرمی هایی همچون باغبانی می تواند برای این افراد خسته کننده باشد. خستگی و تحریک پذیری نیز ممکن است  رابطه فرد با دوستان را تحت تاثیر قرار دهد. خوشبختانه، درمان های موثری برای بهبود شرایط بیمار  وجود دارد.

فیبرومیالژیا

پزشک می تواند  بعد از شنیدن نشانه های بیمار و انجام معاینات پزشکی، وجود فیبرومیالژیا را تشخیص دهد. انجام ازمایش خون نیز می تواند در این شرایط مفید باشد. در این شرایط ممکن است پزشک بخواهد سایر  بررسی ها و آزمایشات را برای تشخیص سایر شرایط انجام دهد . اطمینان حاصل کنید که درد خود را با جزییات  کامل توضیح می دهید.  سایر نشانه ها همچون خستگی، مشکلات خواب یا اضطراب را نیز بیان کنید.

فیبرومیالژیا

درمان فیبرومیالژیا قبلا در انحصار متخصصان روماتولوژی بود. امروزه چنین شرایطی، توجه طیف وسیعی از متخصصان را به خود جلب کرده است.  بیشتر افراد درمان این بیماری را از طریق پزشک عمومی خود دریافت می کنند.

فیبرومیالژیا

نخستین گام در مدیریت فیبرومیالژیا این است که بدانید چه چیزی باعث بدتر شدن شرایط می شود. محرک های رایج در برگیرنده موارد زیر است:

آب و هوای سرد یا مرطوب

فعالیت فیزیکی بسیار زیاد یا بسیار کم

استرس

خواب کم

فیبرومیالژیا

بیشتر افرادی که مبتلا به فیبرومیالژیا هستند مشکلات خواب را نیز تجربه می کنند. این مشکلات در برگیرنده  مشکل در خوابیدن یا بیدار ماندن در طول شب است. بیشتر تحقیقات انجام شده نشان می دهد این افراد  خواب سبکی خواهند داشت و  هرگز خواب عمیق و راحتی را تجربه نمی کنند. همین امر موجب می شود بدن شانس ترمیم و بازیابی خود را نداشته باشد. خواب ضعیف می تواند درد بدن را شدیدتر کند و درد نیز به خواب کم و ضعیف منجر می شود.

فیبرومیالژیا

حدود یک سوم از افرادی که مبتلا به فیبرومیالژیا هستند  افسردگی حاد را نیز تجربه می کنند. رابطه ای که بین افسردگی و بیماری فیبرومیالژیا وجود دارد هنوز مبهم است. برخی از محققان بر این باورند که افسردگی ممکن است نتیجه درد مزمن و خستگی باشد. برخی دیگر نیز  پیشنهاد می کنند که موارد غیر طبیعی در شیمی مغز ممکن است به بروز افسردگی و حساسیت غیر عادی به درد منجر شده باشد. نشانه های افسردگی شامل تمرکز دشوار، نا امیدی، نبود علاقه و تمایل برای انجام  فعالیت های دلخواه و مطلوب است.

فیبرومیالژیا

هدف از درمان فیبرومیالژیا، به حداقل رساندن درد، اختلالات خواب و  اختلالات خلق و خوست. بیشتر پزشکان داروهایی را تجویز می کنند که می تواند نشانه های این بیماری را بهبود ببخشد.  این داروها شامل مسکن های بدون نسخه و داروهای تجویز شده همچون amitriptyline است. همچنین داروهای تجویزی که  به طور خاص برای درمان فیبرومیالژیا مورد تایید قرار گرفته اند شامل سیمبالتا (دولوکستین)، Lyrica (پرگابالین)، و Savella (میلناسیپران) است.

فیبرومیالژیا

انجام تمرینات ورزشی می تواند نشانه های متعدد فیبرومیالژیا را بهبود ببخشد. فعالیت فیزیکی می تواند در کاهش درد و بهبود تناسب اندام موثر باشد.  تحقیقات انجام شده نشان می دهد که تمرینات ورزشی سه بار در هفته می تواند خستگی و افسردگی را بهبود ببخشد. اما باید به خاطر داشته باشید که در انجام این تمرینات زیاده روی نکنید. پیاده روی، انجام حرکات کششی و ایروبیک در آب بهترین اشکال تمرینات ورزشی برای افرادی است که با فیبرومیالژیا دست  و پنجه نرم می کنند.

فیبرومیالژیا

برخی از متخصصان بر این باورند که رژیم غذایی ممکن است در فیبرومیالژیا تاثیر داشته باشد. برخی از غذاها همچون آسپارتام، MSG، کافئین و گوجه فرنگی می تواند  نشانه های این بیماری را در برخی از افراد بدتر کند. اما اجتناب از مصرف این غذاها نمی تواند در همه افراد مفید و موثر باشد. بهتر است غذاهایی که نشانه های شما را بدتر می کند بیابید و از مصرف آن ها خودداری کنید.

فیبرومیالژیا

برخی از تحقیقات انجام شده نشان داده است که انجام ماساژ در بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا ممکن است درد را تسکین دهد. البته ارزش چنین مواردی هنوز به طور کامل تایید نشده است. شرکت کنندگان در این مطالعات بیان کرده اند که اعمال فشار خفیف باعث بهبود درد می شود. این در حالیست که تکنیک به کار رفته در انجام ماساژ از دیدگاه شرکت کنندگان از اهمیت کمتری برخوردار بوده است. یک جلسه ۲۰ دقیقه ای می تواند نتایج  خوبی در پی داشته باشد.

فیبرومیالژیا

مطالعات رسمی نتایج مختلفی در مورد استفاده از طب سوزنی برای درمان فیبرومیالژیا داشته است اما برخی از بیماران بر این باورند که استفاده از این طب می تواند درد موجود را بهبود ببخشد.  همانطور که می دانید طب سوزنی یک روش درمانی سنتی در چین است که در آن سوزن های بسیار ریزی در نقاط مشخصی از بدن قرار می گیرد. طب سوزنی می تواند برخی از نقاط فشار را تحریک کند .

فیبرومیالژیا

بیشتر افرادی که مبتلا به بیماری فیبرومیالژیا هستند در تمرکز کردن مشکل دارند که به این پدیده مغز مه آلود گفته می شود. با اینکه درمان درد و بی خوابی می تواند این شرایط را بهبود ببخشد اما مراحل دیگری نیز وجود دارد که می توان برای بهبود تمرکز انجام داد. یادداشت هایی را در مورد کارهایی که باید به خاطر بسپارید بنویسید،  با انجام فعالیت هایی همچون پازل سعی کنید ذهن خود را فعال نگه دارید، فعالیت ها  و وظایف بزرگ خود را به موارد کوچک تر تقسیم کنید.

فیبرومیالژیا

استرس یکی از شایع ترین محرک های بیماری فیبرومیالژیا است.اگرچه نمی توان از بروز استرس در زندگی روزمره جلوگیری کرد اما  می توان جلوی استرس های غیر ضروری را گرفت. اول از هر کاری باید بدانید چه چیزی باعث  ایجاد اضطراب در شما می شود.  بعد از اینکه شرایط استرس زا را مشخص کردید می توانید روش هایی را برای بهبود این شرایط پیدا کنید و از شدت استرس آن بکاهید. از مواردی همچون یوگا، مدیتیشن و سایر تکنیک های آرام سازی استفاده کنید. از فعالیت های غیر ضروری که باعث ایجاد استرس می شود عبور کنید.

فیبرومیالژیا

بیشتر افرادی که مبتلا به بیماری فیبرومیالژیا هستند با شناسایی روش های درمانی موثر و تغییر در سبک زندگی می توانند نشانه ها و کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشند.  اگرچه فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن است اما به مفاصل، عضلات و اندام های داخلی آسیبی وارد نمی کند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/fibromyalgia/ss/slideshow-fibromyalgia-overview

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۳۰ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran