کولونوسکوپی

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی معاینه ای است که برای شناسایی تغییرات یا موارد غیر عادی در روده بزرگ و رکتوم مورد استفاده قرار می گیرد. در طول کولونوسکوپی، لوله بلند و انعطاف پذیری (کولونوسکوپ) داخل رکتوم قرار می گیرد. یک دوربین ویدئویی ریز هم بالای لوله جای داده می شود. همین امر به پزشک اجازه می دهد داخل کل روده را مشاهده کند. اگر لازم بود، پلیپ یا سایر بافت های غیر عادی را می توان به کمک اسکوپ در طول کولونوسکوپی برداشت. نمونه بافت را نیز می توان در طول این فرایند به دست آورد.

پزشک شما برای تشخیص شرایط زیر کولونوسکوپی را پیشنهاد می کند:
• بررسی نشانه ها و علائم روده ای: کولونوسکوپی به پزشک کمک می کند علل احتمالی درد شکمی، خونریزی مقعدی، یبوست مزمن، اسهال مزمن و سایر مشکلات روده ای را کاوش کند.
• غربالگری سرطان روده بزرگ: اگر ۵۰ ساله باشید یا بالاتر از ۵۰ سال سن داشته باشید خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در شما متوسط است. برای غربالگری پزشک کولونوسکوپی را هر ۱۰ سال یکبار یا حتی زودتر پیشنهاد می کند. کولونوسکوپی یکی از گزینه های موجود برای غربالگری سرطان روده بزرگ است. در مورد سایر گزینه های موجود با پزشک خود صحبت کنید.
• دنبال پلیپ های بیشتر بودن: اگر قبلا پلیپ داشته اید، پزشک ممکن است برای برداشتن یا پیدا کردن پلیپ های اضافی، کولونوسکوپی را پیشنهاد کند. اینکار برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ انجام می شود.

کولونوسکوپی نیز همانند هر فرآیند دیگری خطراتی را در پی خواهد داشت. اگرچه این عوارض نادر است اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:
• واکنش ناسازگار به مسکن هایی که در طول این فرایند مورد استفاده قرار می گیرد.
• خونریزی از موقعیتی که بافت از آن برداشته شده یا پلیپ و سایر بافت های غیر عادی خارج شده است.
• پارگی در روده بزرگ یا دیواره رکتوم
بعد از اینکه خطرات کولونوسکوپی را مدنظر قرار دادید، پزشک از شما نشانه های موجود را می پرسد تا ببیند برای این فرآیند مناسب هستید یا خیر.

قبل از کولونوسکوپی، باید روده بزرگ خود را پاکسازی کنید. هر چیزی که در روده باقی مانده باشد می تواند جلوی دید را بگیرد.
برای خالی کردن روده، ممکن است پزشک از شما بخواهد کارهای زیر را انجام دهید:
• رژیم غذایی خاصی را روز قبل از معاینه دنبال کنید: معمولا قادر نخواهید بود روز قبل از معاینه غذاهای جامد میل کنید. نوشیدنی ها هم به نوشیدنی های شفاف همچون آب ساده، چای و قهوه بدون شیر و خامه محدود خواهد شد. از خوردن مایعات قرمز خودداری کنید زیرا ممکن است در طول کولونوسکوپی با خون اشتباه گرفته شود. ممکن است نتوانید بعد از نیمه شب چیزی بخورید یا بیاشامید.
• ملین مصرف کنید: پزشک ممکن است از شما بخواهد ملین را به صورت قرص یا مایع مصرف کنید. در این شرایط معمولا پزشک از شما می خواهد ملین را شب قبل از معاینه میل کنید یا اینکه شب قبل از معاینه و صبح روز بعد مصرف نمایید.
• از کیت تنقیه استفاده کنید: در برخی از موارد، ممکن است نیاز داشته باشید از کیت تنقیه بدون نسخه استفاده کنید تا روده خود را خالی نمایید.
• داروهای خود را تنظیم کنید: داروهایی که حداقل یک هفته قبل از معاینه مصرف کرده اید را به پزشک خود بگویید به خصوص اگر دیابت، پرفشاری خون ، بیماری قلبی دارید یا داروهایی را مصرف می کنید که حاوی آهن است.
همچنین اگر آسپرین یا سایر داروهایی که خون را رقیق می کنند (همچون وارفارین) یا داروهای جدید ضد انعقاد خون مصرف می کنید این موضوع را به پزشک بگویید. ممکن است مجبور شوید دوز داروها را تنظیم نمایید یا مصرف آن ها به طور موقت قطع کنید.

در طول معاینه:
در طول کولونوسکوپی معمولا به جز لباس مخصوص چیزی نباید به تن داشته باشید. آرام بخش هم در بیشتر موارد توصیه می شود. برخی از اوقات آرام بخش های ملایم به صورت قرص به بیمار تجویز می شود.در موارد دیگر آرام بخش با یک ضد درد ترکیب می شود تا اثرات حاصل از کولونوسکوپی به حداقل برسد. باید به پهلو بخوابید و زانوهای خود را به سمت قفسه سینه ببرید. پزشک یک کولونوسکوپ را در داخل رکتوم شما قرار می دهد. اسکوپ (که به اندازه روده شما طولانی است) شامل یک چراغ و یک لوله است که به پزشک اجازه می دهد هوا را به داخل روده ی بزرگ پمپ کند. هوا باعث باد شدن روده می شود و همین امر به پزشک اجازه می دهد مسیر روده را به خوبی مشاهده نماید. زمانی که اسکوپ حرکت داده می شود یا هوا به داخل آن دمیده می شود، ممکن است درد شکم یا احساس اجابت مزاج داشته باشید. کولونوسکوپ حاوی یک دوربین ویدئویی کوچک است. دوربین ،تصاویر حاصل را به یک مانیتور خارجی ارسال می کند بنابراین پزشک می تواند داخل روده را به خوبی مشاهده کند. پزشک می تواند ابزاری را در کانال (لوله) قرار دهد تا بتواند نمونه ای از بافت ها را بردارد یا اینکه پلیپ ها وسایر بافت های غیر عادی را حذف کند. کولونوسکوپی معمولا ۲۰ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.
بعد از معاینه:
بعد از معاینه، معمولا یک ساعت طول می کشد تا اثر آرام بخش از بین برود. شما ممکن است به یک نفر نیاز داشته باشید که شما را به منزل برساند. در این حالت بهتر است خودتان رانندگی نکنید و سر کار هم نروید. اگر پزشک پلیپ را در طول کولونوسکوپی بردارد، ممکن است به طور موقت به یک رژیم غذایی خاصی نیاز داشته باشید. برای چند ساعت بعد از آزمایش ممکن است حالت نفخ یا تهوع داشته باشید. پیاده روی می تواند به تسکین درد و ناراحتی شما کمک کند. بعد از آزمایش ممکن است متوجه خون شوید. معمولا این مورد زیاد هشدار دهنده نیست. اگر خونریزی و لخته های خون ادامه داشت و یا تب و لرز داشتید باید با پزشک مشورت نمایید.

پزشک نتایج حاصل از آزمایش را بررسی کرده و سپس آن را با شما به اشتراک خواهد گذاشت.
نتیجه منفی :
اگر پزشک نتواند موارد غیر عادی در نتیجه کولونوسکوپی شما پیدا کند ، نتیجه منفی در نظر گرفته می شود . اگر به طور متوسط در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار داشته باشید، پزشک ممکن است توصیه کند چند سال صبر کنید و دوباره آزمایش را تکرار نمایید . اگر باقی مانده و یا موادی در روده شما وجود داشته باشد و مانع از دیده شدن روده گردد، بهتر است آزمایش تکرار گردد.
نتیجه مثبت :
کولونوسکوپی زمانی مثبت در نظر گرفته می شود که پزشک پلیپ یا بافت غیر عادی در روده پیدا کند. بیشتر پلیپ ها به صورت سرطانی نیستند اما برخی از آنها می توانند پیش سرطانی باشند. پلیپی که در طول کولونوسکوپی از بدن خارج می شود، برای انجام آنالیز به آزمایشگاه فرستاده می شود. بسته به اندازه و تعداد پلیپ ها، ممکن است نیاز به پیروی از یک برنامه غربالگری دقیق تر در آینده داشته باشید . اگر پزشک شما یک یا دو پلیپ کمتر از۰٫۴ اینچی پیدا کند، تکرار آزمایش در هر ۵ الی ۱۰ سال کافی است . اگر پلیپ های شما بزرگتر باشد ، پزشک شما ممکن است کولونوسکوپی دیگری را در هر سه الی پنج سال پیشنهاد کند. این مورد نیز بسته به فاکتورهای خطر دارد . اگر پلیپ های سرطانی در طول کولونوسکوپی برداشته شود، پزشک شما ممکن است پیشنهاد انجام کولونوسکوپی را در هر سه الی شش ماه یکبار دهد. اگر پلیپ یا سایر بافت های غیر عادی وجود داشته باشد که از طریق کولونوسکوپی برداشته نشود، پزشک می تواند تکرار آزمایش را توصیه کند.

اگر پزشک در مورد کیفیت دید از طریق اسکوپ نگران باشد ممکن است تکرار کولونوسکوپی را توصیه کند. اگر پزشک نتواند اسکوپ را در سراسر روده بزرگ حرکت دهد ، می تواند تنقیه باریوم یا کولونوسکوپی مجازی را برای بررسی بقیه روده بزرگ توصیه کند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/colonoscopy/basics/risks/prc-20013624

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۳۰ مهر ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran