ترس از خون و آمپول

تکنیک های کاربردی برای مقابله با فوبیای خون و آمپول

اغلب افراد به هنگام تزریق آمپول از دیدن خون کمی می ترسند و معذب می شوند. اما عده ای نیز با دیدن این منظره (خون و آمپول) ممکن است از شدت ترس و اضطراب بیهوش شوند. هر چند که از حال رفتن و بیهوشی در نتیجه ی اضطراب به ندرت اتفاق می افتد، مگر در صورتی که مبتلا به چنین فوبیایی باشید. اگر به هنگام تزریق آمپول یا در حال نمونه گیری خون در آزمایشگاه دچار چنین احساسی می شوید، می توانید برای مقابله با این حس و یا در صورت بیهوشی، برای سریع تر به هوش آمدن، روش ساده ای را بیاموزید.

غش کردن یا از حال رفتن و بیهوش شدن در نتیجه ی افتادن فشار خون یا کاهش ضربان قلب اتفاق می افتد. زمانی که ما نگران و مضطرب هستیم، ضربان قلب و فشار خون در واقع بالا می روند. به همین دلیل هم غش کردن در حالت استرس و اضطراب بسیار نادر است. با این حال برخی افراد در اثر ترس از آمپول ابتدا دچار افزایش و سپس کاهش و اُفت ناگهانی فشار خون می شوند که منجر به از هوش رفتن می شود. این افت فشار خون را حمله وازوواگال یا پاسخ وازوواگال (vasovagal response) می نامند. این نوع واکنش که در نتیجهٔ تحریک عصب واگ ایجاد می‌شود، سنکوپ هوش‌بر و سنکوپ نوروکاردیوژنیک نیز نامیده می شود. عده بسیار کمی از افراد با دیدن منظره خون یا سوزن آمپول دچار این واکنش می شوند. خبر خوب برای این افراد این است که آنها می توانند با استفاده از تکنیک و روش خاصی، به خوبی از ایجاد این وضعیت پیشگیری کنند.
در اغلب موارد از هوش رفتن حالتی بی خطر است. افت ناگهانی فشار خون ناشی از حمله وازوواگال معمولا حالتی خطرناک یا تهدید کننده نیست.

نکته: در عین حال بهتر است در مورد این وضعیت پیش از آن که خود را در معرض آن قرار دهید (مشاهده خون و آمپول) یا از تکنیک مقابله با آن استفاده کنید، با یک پزشک مشورت کنید.

از این تکنیک به عنوان یک استراتژی برای پیشگیری از بیهوش شدن یا سریعتر به هوش آمدن استفاده می شود. این روش شامل سفت کردن و کشیدن عضلات است که باعث بالا رفتن فشار خون می شود. در صورتی که فشار خونتان بالا رود، بعید است که دیگر از هوش بروید.

• روی یک صندلی راحت بنشینید و عضلات دست و پاهای خود را منقبض کنید. کشش را به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه ادامه دهید. فشار را نگه دارید تا زمانی که در سر خود احساس گرما کنید. سپس فشار را رها کرده و حدود ۲۰ تا ۳۰ ثانیه در وضعیت ریلکس قرار گیرید. ۵ مرتبه این فشار و انقباض را تکرار کنید.

نکته: هدف از رها کردن انقباض و فشار رسیدن به حالت ریلکس و آرامش مطلق نیست. چرا که در این وضعیت دوباره فشار خون ممکن است پایین بیاید. بلکه هدف از آن رسیدن به حالت نرمال است. (نه انقباض و فشار بیش از حد و نه شل کردن و آرامش کامل عضلات)

تمرین
تمرین مکرر این تکنیک بسیار مهم است. بهتر است آن را چندین بار در روز و حد اقل به مدت یک هفته انجام دهید.

• پس از آن که حد اقل به مدت یک هفته این تکنیک را تمرین کردید، می توانید آن را به هنگام انجام تزریق و مواجهه با آمپول نیز انجام دهید.

نکات مفید و موثر
• به هوش آمدن سریع: زمانی که از هوش می روید بهتر است که در حالت دراز کشیده قرار بگیرید و پاهای خود بالا بیاورید.
• انقباض و رهایی: اگر هنگامی که سوزن آمپول داخل رگ دستتان فرو می رود عضلات خود را منقبض کنید، درد بیشتری را تجربه خواهید کرد. سعی کنید در حالی که سایر عضلات خود را منقبض می کنید، بازویی را که آمپول به آن تزریق می شود شل کرده و آرام نگه دارید. گرچه انجام این کار کمی مشکل است، اما بهتر است، پیش از انجام تزریق آن را تمرین کنید.همچنین می توانید از تکنیک فشار قبل و بعد از تزریق استفاده کنید اما به یاد داشته باشید که در هنگام تزریق و فرو شدن سوزن به داخل رگ، فشار را رها کنید.
• هشدار: اگر زمانی که این تکنیک را به کار می گیرید، دچار سردرد شدید، بهتر است سعی کنید سطح فشار و یا تعداد دفعات آن را کمتر کنید.
• علائم هشدار: بهتر است که اولین علائم افت فشار خون از جمله احساس سبکی سر، می تواند مفید باشد. به محض این که این علائم را در خود احساس کردید می توانید تکنیک فشار را انجام دهید.
• اگر چه این روش یک استراتژی ساده به نظر می رسد، اما برای این که بتواند مفید و موثر واقع شود نیاز به تمرین دارد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

https://www.anxietybc.com/adults/applied-tension-technique-people-who-faint-sight-blood-or-needles

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۱ مرداد ۱۳۹۷

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran