آپاندیس

آپانديسيت و آپاندکتومي

آپاندیس

همانطور که می دانید آپاندیس کیسه کوچکی از بافت هاست که در اولین بخش از کولون در قسمت پایینی و سمت راست شکم قرار دارد. بافت لنفاوی موجود در آپاندیس به عملکرد ایمنی کمک می کند.

آپاندیس

آپاندیسیت به التهاب آپاندیس گفته می شود. این شرایط معمولا زمانی رخ می دهد که مخاط، مدفوع یا ترکیبی از این دو مورد، دهانه آپاندیس را مسدود می سازد. باکتری ها در ناحیه ای که گیر افتاده اند تکثیر می شوند و می توانند دیواره آپاندیس را ملتهب سازند. اگر التهاب و انسداد شدید باشد، بافت های آپاندیس ممکن است از بین بروند و حتی منفجر شده یا بترکند. این یک شرایط اورژانسی است.

آپاندیس

هر فردی ممکن است به این شرایط مبتلا شود اما آپاندیسیت اغلب در افرادی رخ می دهد که بین سنین ۱۰ و ۳۰ سال قرار دارند. حدود ۷ درصد از جمعیت آمریکا چنین شرایطی را در زندگی خود تجربه می کنند. کودکان کم سن و سال و کهنسالان بیشتر از سایر افراد در معرض خطر عوارض ناشی از آپاندیسیت قرار دارند. تشخیص اولیه و درمان سریع این شرایط به خصوص در جمعیت های اسیب پذیر ضروری است.

آپاندیس

تاخیر در تشخیص و درمان این شرایط، می تواند خطر عوارض آن را افزایش دهد. یکی از عوارض احتمالی یعنی سوراخ شدن می تواند به تجمع چرک در اطراف آپاندیس منجر شود یا عفونت را به دیواره های شکمی منتشر نماید. به محض تشخیص آپاندیسیت ، جراحی باید انجام شود. تاخیر طولانی بین تشخیص و درمان می تواند خطر سوراخ شدن را بیشتر کند. خطر سوراخ شدن ۳۶ ساعت بعد از ظهور اولین نشانه ها، ۱۵ درصد یا بیشتر از آن است.

آپاندیس

برخی از اوقات التهاب مرتبط با این شرایط می تواند با فعالیت عضلات روده ای تداخل داشته باشد و مانع از حرکت محتوای روده شود. حالت تهوع، استفراغ و ورم شکم زمانی رخ می دهد که مایع و گاز در بخشی از روده در بالای انسداد تجمع می یابد. در این شرایط قرار دادن لوله nasogastric ( لوله ای که در بینی قرار داده می شود و از طریق مری به معده و روده می رسد) ممکن است برای تخلیه محتوا مورد استفاده قرار گیرد.

آپاندیس

یکی از اولین نشانه های آپاندیسیت درد شکمی است که یافتن مکان آن دشوار است. افرادی که با این شرایط دست و پنجه نرم می کنند معمولا دردی را در بخش مرکزی شکم تجربه می کنند که به تدریج به ربع پایین سمت راست می رسد. از دست دادن اشتها یکی دیگر از علائم اولیه آپاندیسیت است. حالت تهوع و استفراغ ممکن است در اوایل بیماری یا حتی بعد از انسداد روده رخ دهد.

آپاندیس

پزشک این شرایط را بر اساس نشانه های بیمار و یافته های خود از معاینات جسمی تشخیص می دهد. فردی که به آپاندیسیت مبتلاست ممکن است درد خفیف تا شدیدی را به هنگام فشار بر روی قسمت راست و پایین شکم تجربه نماید. نشانه احتمالی پریتونیت بدتر شدن درد به هنگامی است که پزشک دست خود را بعد از فشار دادن ناحیه موردنظر در شکم، از روی آن بر می دارد.

آپاندیس

برداشتن آپاندیس از طریق جراحی را آپاندکتومی می گویند. قبل و بعد از جراحی به بیماری که آپاندیسیت دارد آنتی بیوتیک داده می شود. آپاندکتومی را می توان به کمک لاپاروسکوپی انجام داد. این ابزار از طریق برش های کوچک متعدد به شکم وارد می شود. در ادامه مراحل انجام آپاندکتومی را با هم مرور می کنیم.

آپاندیس

این تصویر آپاندیس معمولی را در بیمار زنی نشان می دهد که به خاطر عفونت در سیستم تولید مثل خود تحت جراحی است. از آنجایی که آپاندیس عملکرد شناخته شده ای ندارد و برای پیشگیری از مشکلات بعدی، جراح آن را برمی دارد.

آپاندیس

برای برداشتن آپاندیس، جراح آن را از روده بند جدا می کند. روده بند بافتی است که خون را به این ناحیه می رساند. جریان الکتریکی از طریق ابزاری به نام فورسپس دوقطبی به محل می رسد تا بتواند رگ های خونی را ببندد و از خونریزی جلوگیری نماید.

آپاندیس

در مرحله بعدی، جراح از قیچی برای رها کردن آپاندیس از روده بند استفاده می کند. او به طور مداوم از الکترو کوتر استفاده می کند تا بتواند رگ های خونی را ببندد و سپس آپاندیس را به طور کامل از بافت های احاطه کننده جدا نماید. حالا تنها ارتباط باقی مانده، ارتباط با کولون است.

آپاندیس

در مرحله بعدی، جراح پایه آپاندیس را با گیره می گیرد و سپس گیره را به آرامی به انتهای آپاندیس حرکت می دهد.

آپاندیس

جراح به کمک گره ماهیگیری شکاف را سفت و محکم می سازد.

آپاندیس

سپس جراح از قیچی برای برش بخیه بالای گره استفاده می کند.

آپاندیس

جراح آپاندیس را با همان قیچی در بالای گره و پایین گیره می برد تا مانع از آلودگی و عفونت گردد.

آپاندیس

در این مرحله جراح از تیم جراحی برای تکمیل مرحله نهایی کمک می گیرد تا مطمئن شود ناحیه موردنظر خونریزی ندارد.

آپاندیس

عفونت در موقعیت جراحی یکی از شایع ترین عارضه های مرتبط با آپاندکتومی است. قرمزی و درد نیز ممکن است به همراه عفونت خفیف وجود داشته باشد. عفونت متوسط می تواند نشانه های جدی را ایجاد نماید. برای درمان عفونت های خفیف تا متوسط بعد از جراحی می توان از آنتی بیوتیک استفاده کرد. اگر آبسه ای توسعه پیدا کرد، باید تخلیه شود.
به خاطر داشته باشید که آپاندیس نقش مشخصی در بزرگسالان و کودکان بزرگ تر ندارد. برداشتن آپاندیس مرتبط با مشکلات سلامتی طولانی مدت نخواهد بود .با اینحال، برخی از مطالعات نشان داده اند بعد از آپاندکتومی، خطر برخی از بیماری های خاص افزایش می یابد. بیماری کرون یکی از این شرایط است.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/appendicitis_appendectomy_pictures_slideshow/article.htm

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۹ مرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran