ADHD در کودکان

آیا تمرکز کردن برای کودک شما دشوار است؟ کودکانی که مبتلا به ADHD هستند( اختلال کم توجهی-بیش فعالی) معمولا بی قرارند و به راحتی حواسشان پرت می شود. همین امر موجب می شود انجام وظایف و کارها برای چنین کودکانی دشوار باشد و نتوانند به سخنان معلم خود گوش دهند یا  وظایف خود را به پایان برسانند.

این گزینه یکی از اولین نشانه های ADHD در کودکان است. ممکن است کودک شما  نتواند به سخنان یک نفر گوش دهد، دستورالعمل های موجود را دنبال نماید، وظایف خود را به درستی به پایان برساند یا مسائل خود را پیگیری کند. او ممکن است افکار پوچ زیادی داشته باشد و اشتباهات زیادی را مرتکب شود. همچنین از انجام دادن فعالیت هایی که نیاز به تمرکز دارد سر باز می زند یا به نظر چنین فعالیت هایی او را خسته می کند.

نشانه دیگری که در  افراد مبتلا به این اختلال دیده می شود بیش فعالی است. کودک شما نمی تواند در یک مکان به آرامی بنشیند. او ممکن است بدود  و در همه حال از همه چیز بالا برود.زمانی که نشسته است پیچ و تاب می خورد، بی قرار است و گزافه گویی خواهد کرد. همچنین  او ممکن است زیاد حرف بزند و نتواند به آرامی بازی کند.

معمولا چنین کودکانی نمی توانند منتظر نوبت خود باشند.  در چنین شرایطی، کودک تلاش می کند صف را نادیده بگیرد، حرف سایر افراد را قطع کند یا قبل از تمام شدن سوال معلم به او پاسخ دهد.

در کودکانی که مبتلا به ADHD هستند فعالیت ناحیه ای از مغز که توجه  و تمرکز را کنترل می کند کمتر است. همچنین ممکن است عدم تعادل مواد شیمیایی به نام انتقال دهنده های عصبی در مغز چنین کودکانی وجود داشته باشد. هنوز مشخص نیست که دقیقا چه اتفاقی در این افراد روی می دهد اما معمولا ADHD در یکی از اعضای خانواده نیز وجود دارد . به همین خاطر محققان بر این باورند که ژن ها نقش مهمی در این اختلال دارند.

بررسی های آزمایشگاهی برای این اختلال وجود ندارد. در عوض، پزشک تلاش می کند سوالاتی را از کودک بپرسد،  به توضیحات شما در مورد رفتار و مشکلات رفتاری او گوش فرا دهد و به یادداشت ها ونظرات معلمش توجه نماید. برای اینکه اختلال در کودک تشخیص داده شود باید به مدت ۶ ماه علائم و نشانه های آن  همچون توجه نکردن، بیش فعالی و رفتارهای ناگهانی مورد بررسی قرار گیرد.

نوع ترکیبی این اختلال بسیار رایج تر است. زمانی کودک به نوع ترکیبی این اختلال مبتلاست که به مسائل توجهی نمی کند، بیش فعال است یا به طور ناگهانی عمل می کند. در نوع به طور برجسته پر تحرک/ تکانشی او بی قرار است و نمی تواند رفتارهای ناگهانی خود را کنترل کند.  اگر او به طور برجسته بی توجه باشد، تمرکز کردن برایش بسیار دشوار  خواهد بود اما بیش از حد فعال نیست  و معمولا کلاس درسی را با اختلال مواجه نمی کند.

داروهای محرک به افزایش دوره توجه کودکان و کنترل بیش فعالی و رفتارهای ناگهانی او کمک می کند. مطالعات  نشان داده است که این داروها در ۶۰ الی ۸۰ درصد کودکان مبتلا به ADHD کارساز و موثر خواهد بود.همانند  هر دارویی، داروهای مورد استفاده برای این اختلال نیز ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد. در مورد چنین  عوارضی با پزشک خود صحبت کنید. داروهای غیر محرک نیز گزینه هایی هستند که برای کودکان مورد استفاده قرار می گیرند اما چنین مواردی هم احتمالا عوارضی در پی خواهند داشت.

این گونه مشاوره ها می تواند به کودک کمک کند نحوه مدیریت ناامیدی را یاد بگیرد و اعتماد به نفس بیشتری در خود ایجاد نماید. همچنین  در این جلسات، استراتژی های پشتیبانی و حمایتی نیز آموزش داده می شود. یک نوع درمان با نام آموزش مهارت های اجتماعی به کودک نشان می دهد چگونه منتظر نوبت خود بایستد و در کارها با سایر افراد همکاری داشته باشد. مطالعات انجام شده نشان می دهد که درمان طولانی مدت به همراه  داروهای خاص و رفتاردرمانی  بهتر از درمان صرف است.

بیشتر کودکانی که مبتلا به اختلال ADHD هستند می توانند از کلاس های عادی و منظم خود استفاده کنند اما برخی از آن ها در مکان هایی که ساختار یافته تر هستند عملکرد بهتری خواهند داشت. اینکه کودک شما تحت آموزش های خاصی است نشان می دهد که سیستم آموزشی موجود برای رفع نیازهای او و  سبک آموزشی مورد نیازش طراحی شده است.

اگر بتوانید امور عادی را به صورت واضح برای کودک خود تعیین کنید قادر خواهید بود ساختار و نظم بیشتری به کارهای او ببخشید. زمانبندی روزانه را در اختیار او قرار دهید و از او بخواهید این زمانبندی را اجرا کند. چنین زمانبندی به او نشان می دهد در طول روز چه کارهایی را باید انجام دهد. چنین مواردی به کودک کمک خواهد کرد وظایف خود را به درستی انجام دهد.  زمانبندی مورد نظر باید در برگیرنده زمان رفتن به رختخواب،بیدار شدن، غذا خوردن، بازی کردن، انجام تکالیف درسی و سایر موارد باشد.

مطالعات انجام شده بر روی رژیم غذایی، نتایج مختلفی در پی داشته است اما برخی از محققان بر این باورند که غذاهای مفید برای مغز می تواند موثر باشد. مواد غذایی سرشار از پروتئین همچون تخم مرغ، گوشت، حبوبات؛ آجیل‌ها ممکن است به کودک کمک کند تمرکز بهتر و بیشتری داشته باشد.  همچنین بهتر است کربوهیدرات های ساده همچون شکلات و نان سفید را با کربوهیدرات پیچیده همچون نان سبوس دار جایگزین کنید. قبل از اینکه بخواهید تغییراتی در رژیم غذایی کودک خود ایجاد کنید بهتر است با یک متخصص مشورت نمایید.

با اینکه بیشتر  کودکان بعد از مصرف تنقلات  بیشتر از قبل به فعالیت می پردازند و از در و دیوار بالا می روند اما شواهد قوی که نشان دهد قند و شکر موجود در این مواد باعث ایجاد ADHD می شود هنوز وجود ندارد. نقش مواد افزودنی در غذاها هنوز به طور کامل مشخص نشده است. برخی از والدین بر این باورند که نگهدارنده ها و رنگ های خوراکی نشانه های این اختلال را بدتر می کند. به همین خاطر آکادمی اطفال در آمریکا پیشنهاد می کند از خوردن چنین موادی خودداری شود.

رابطه بین تماشای تلویزیون و ADHD مشخص نیست اما آکادمی اطفال در آمریکا پیشنهاد می کند زمان تماشای تلویزیون در کودکان محدود شود. این گروه تماشای تلویزیون برای کودکان زیر ۲ سال را مورد قبول نمی داند و پیشنهاد می کند کودکان بالای دو سال، روزانه بیش از ۲ ساعت تلویزیون تماشا نکنند. برای اینکه بتوانید مهارت های تمرکزی کودک را توسعه دهید او را به انجام فعالیت هایی همچون بازی، پازل و کتاب خواندن تشویق نمایید.

هنوز روش مشخصی  برای اینکار وجود ندارد اما مراحلی وجود دارد که می توان با کمک آن خطر ابتلا به چنین اختلالی را کاهش داد. زمانی که باردار هستید، از نوشیدن الکل ، مصرف مواد مخدر و تنباکو خودداری کنید. کودکانی که مادرانشان سیگاری هستند دوبرابر بیشتر از سایرین به این اختلال مبتلا می شوند.

با کمک درمان های موجود، طیف وسیعی از کودکان مبتلا به این اختلال بهبود می یابند. اگر نشانه های کودک شما  در بزرگسالی نیز ادامه داشت می توانید به او کمک کنید. بزرگسالان نیز می توانند از راهکارهای موجود بهره مند شوند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

This tool does not provide medical advice. See additional information:Disclaimer

© ۲۰۱۶ WebMD, LLC. All rights reserved.

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۵ دی ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran