طب سوزنی

راهنمای بصری در مورد طب سوزنی

طب سوزنی  یک روش درمانی در طب سنتی چینی است که در آن سوزن های بسیار ریز در نقاط خاصی از بدن قرار می گیرد. این طب در اصل برای تسکین درد مورد استفاده قرار می گرفت اما برای درمان سایر شرایط موجود در بدن نیز از آن استفاده شده است.  بیش از سه میلیون آمریکایی از طب سوزنی استفاده می کنند اما این طب در سایر کشورها نیز محبوبیت خاصی دارد. به عنوان مثال در فرانسه، از هر پنج نفر یک نفر طب سوزنی را امتحان کرده است.

طب سوزنی

طب سوزنی به دنبال آزادسازی جریان  انرژی حیاتی در بدن است که به آن CHI می‌گویند. اینکار از طریق تحریک نقاط در ۱۴ مسیر انرژی صورت می گیرد. دانشمندان  بر این باورند که سوزن های مورد استفاده در این طب می تواند باعث آزادسازی اندورفین در بدن شود. همانطور که می دانید اندورفین یک مسکن طبیعی در بدن  است. همین امر موجب می شود  جریان خون در بدن افزایش یابد و فعالیت مغز تغییر کند. مخالفان این طب  نیز بر این باورند که کارایی و موثر بودن این طب به خاطر باورد افراد است  که به آن اثر دارونما نیز می گویند.

طب سوزنی

همانطور که در ابتدای مقاله نیز ذکر کردیم، سوزن های مورد استفاده در طب سوزنی بسیار ریز هستند و بیشتر افراد یا دردی را احساس نمی کنند یا دردی که در این نواحی تجربه می کنند بسیار اندک است. آن ها اغلب می گویند بعد از درمان با طب سوزنی انرژی بیشتری دریافت کرده اند یا به آرامش رسیده اند. با اینحال، استفاده از سوزن می تواند درد موقتی ایجاد کند.

طب سوزنی

اگر درمان های استاندارد، درد مزمنی که در کمر شما وجود دارد را تسکین نبخشید، می توانید از طب سوزنی استفاده کنید .  برخی از گروه های پزشکی توصیه می کنند افرادی که در این شرایط قرار دارند بهتر است طب سوزنی را نیز امتحان کنند.  یکی از مطالعات بزرگ انجام شده نشان می دهد که طب سوزنی ساختگی و واقعی بهتر از درمان های مرسوم برای کمردردی است که بیش از سه ماه به طول انجامیده است.

طب سوزنی

طب سوزنی می تواند به تسکین  میگرن  یا سردردهای تنشی کمک کند. دو مطالعه بزرگ نشان داده است افرادی که برای چند روز از طب سوزنی استفاده کرده اند و سردرد تنشی داشته اند بهبود بیشتری نسبت به درمان های مرسوم در آن ها حاصل شده است.

طب سوزنی

فیبرومیالژیا نوعی روماتیسم بافت همبند است. مطالعات انجام شده که کارکرد طب سوزنی را در مورد درد این بیماری مورد بررسی قرار داده اند نتایج  مختلفی داشته اند. برخی از این مطالعات نشان می دهد که طب سوزنی  باعث تسکین موقت درد می شود اما نتایج به دست آمده در سایر مطالعات چنین نبوده است. مطالعه کوچک انجام شده توسط مایوکلینیک نشان می دهد که طب سوزنی می تواند دو مشکلی که در این بیماری وجود دارد را کاهش دهد.  معمولا افرادی که مبتلا به فیبرومیالژیا هستند از اضطراب و خستگی رنج می برند. طب سوزنی می تواند در  بهبود این دو مورد مفید باشد. اما در کل  شواهد کافی برای تایید موثر بودن طب سوزنی در درمان فیبرومیالژیا وجود ندارد.

طب سوزنی

طب سوزنی می تواند برای بهبود شرایطی همچون استئوآرتریت مفید باشد.  مطالعات اولیه نشان می دهد که طب سوزنی قادر است درد آرتروز زانوها را  کاهش دهد. این نتایج بسیار امیدوار کننده است. با اینحال  برای تایید موثر بودن این طب در درمان آرتروز به تحقیقات بیشتری نیاز خواهد بود.

طب سوزنی

طب سوزنی در  تسکین درد سندرم تونل کارپال مورد بررسی قرار گرفته و نتایج آن  با قرص های استروئیدی  مقایسه شده است. محققان تایوانی بر روی یکی از گروه های مورد بررسی خود  در طول یک ماه طب سوزنی را انجام دادند. این بیماران تسکین درد بهتری نسبت به گروه دیگر که تنها دارو دریافت کرده بودند گزارش کردند. با اینگه گزارشات این چنینی می تواند امیدوار کننده باشد اما برای تایید موثر بودن طب سوزنی در تسکین درد سندرم تونل کارپ به شواهد بیشتری نیاز است.

طب سوزنی

طب سوزنی می تواند درد دندان کشیده شده یا جراحی شده را تسکین ببخشد. طب سوزنی ساختگی نیز قادر است چنین اثری در افراد داشته باشد. هنوز هم درد دندان یکی از مواردی است که بر اساس نظر برخی از متخصصان  به طب سوزنی پاسخ بسیار خوبی می دهد.

طب سوزنی

افراد از طب سوزنی برای درد گردن، درد عضلانی، بیماری آرنج تنیس بازان، درد دوران قاعدگی  استفاده می کنند و امیدوارند با کمک این روش از شر داروهای شیمیایی و عوارض جانبی آن خلاص شوند. سازمان بهداشت جهانی ۲۸ بیماری مختلفی که می توان با طب سوزنی درمان کرد را در لیستی بیان کرده است. در ایالت متحده آمریکا مرور انجام شده توسط موسسه ملی سلامت نشان می دهد برای تایید موثر بودن این طب در درمان شرایط مختلف به تحقیقات بیشتری نیاز خواهد بود.

طب سوزنی

زمانی که طب سوزنی به همراه داروها یا سایر روش های درمانی همچون ماساژ به کار می رود می تواند تسکین بیشتری برای درد موجود در بدن فراهم آورد. طب سوزنی می تواند نیاز به داروها را کاهش دهد و کیفیت زندگی افرادی که درد مزمن دارند را بهبود ببخشد.

طب سوزنی

طب سوزنی در نقطه P6 می‌تواند نشانه های حالت تهوع و  استفراغ را کاهش دهد. این موضوع حتی بعد از مصرف داروهای سرطانی یا جراحی نیز  مفید خواهد بود. مطالعات انجام شده ۱۰ روش طب سوزنی( استفاده از سوزن، تحریک الکتریکی،طب فشاری) را با داروهایی که تهوع و استفراغ را مسدود می کنند مورد مقایسه قرار داده است. این مطالعات نشان می دهد که طب سوزنی می تواند کارساز و مفید باشد.

طب سوزنی

از آنجایی که طب سوزنی می تواند درد، تهوع و استفراغ را کاهش دهد استفاده از آن در برخی از موارد به افرادی که با نشانه های سرطان یا شیمی درمانی دست و پنجه نرم می کنند کمک خواهد کرد. این طب همچنین به مدیریت گرگرفتگی مرتبط با سرطان سینه کمک می کند. ابتدا با پزشک متخصص خود مشورت کنید و به دنبال فردی باشید که تجربه کار با بیماران سرطانی را داشته باشد.

طب سوزنی

افراد مشهوری همچون  بازیگران از طب سوزنی برای درمان ناباروری استفاده می کنند. این طب به همراه سایر روش های درمانی می تواند به باردار شدن افراد کمک کند. مطالعه مروری انجام شده این دیدگاه را تایید می کند و معتقد است طب سوزنی ممکن است اثربخشی درمان های ناباروری را بیشتر کند. نظریه ای که در این مورد وجود دارد بیان می کند که طب سوزنی به کاهش استرس و افزایش جریان خون به تخمدان ها کمک می کند.

طب سوزنی

همانطور که قبلا  نیز بیان کردیم طب سوزنی برای درمان شرایط مختلفی همچون ترک سیگار، بی خوابی، خستگی، افسردگی و آلرژی مورد استفاده قرار می گیرد.  شواهد و نتایج به دست آمده بسیار متنوع است.  به عنوان مثال یکی از مطالعات انجام شده نشان می دهد  قرار دادن سوزن در گوش بیرونی به ترک سیگار کمکی نمی کند.

طب سوزنی

طب سوزنی به طور کلی برای کودکان امن و بی خطر است. اما برای اطمینان از این مورد باید از افرادی کمک بگیرید که تخصص و تجربه کافی در این زمینه را دارند.  طب سوزنی در اصل برای کنترل درد یا تهوع و استفراغ بعد از جراحی یا شیمی درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.  شواهد علمی استفاده از طب سوزنی برای درمان اختلال بیش فعالی کم توجهی را پشتیبانی نمی کند.

طب سوزنی

از آنجایی که طب سوزنی عوارض حاد و شدیدی ندارد می تواند جایگزین خوبی برای داروها یا درمان های استروئیدی باشد. همچنین می توان طب سوزنی را به عنوان یک طب مکمل  در نظر گرفت که به همراه  سایر روش های درمانی به کار می رود. بهتر است قبل از انجام هر کاری با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

طب سوزنی

اگرچه طب سوزنی در کل امن و بی خطر است و ایجاد شرایط حاد در آن به ندرت دیده می شود اما باز هم ممکن است  استفاده از آن خطراتی برای بدن داشته باشد. سوزن هایی که استریل نشده باشند می توانند باعث ایجاد عفونت در بدن شوند. اطمینان حاصل کنید که فرد مربوطه از سوزن های استریلی استفاده می کند که بعد از مصرف دور انداخته می شوند. در برخی از نقاط طب سوزنی، سوزن در عمق بدن فرود می رود و همین امر ممکن است باعث سوراخ شدن ریه یا کیسه صفرا شود یا مشکلات دیگری را در رگ های خونی ایجاد نماید. به همین خاطر باید از فردی کمک بگیرید که تخصص و تجربه کافی در طب سوزنی را داشته باشد.

طب سوزنی

افرادی که مبتلا به اختلالات خونریزی هستند یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند ممکن است در معرض خونریزی قرار داشته باشند. تحریک الکتریکی  سوزن ها می تواند در افرادی که از ضربان ساز  یا سایر دستگاه های الکتریکی در بدن استفاده می کنند دردسر ساز باشد.  زنان باردار نیز قبل از انجام هر کاری باید با پزشک معالج خود مشورت نمایند. توجه داشته باشید که  نباید از درمان های مرسوم خود دست بردارید یا برای درمان بیماری ها یا دردهای شدید خود تنها بر طب سنتی تکیه کنید.

طب سوزنی

باید از افرادی کمک بگیرید که  آموزش های لازم را در این زمینه دیده باشند و تجربه کافی برای انجام طب سوزنی را داشته باشند. بر روی مدارک و گواهینامه های این افراد حساس باشید. سازمان های ملی،  استانداردهایی را در این مورد وضع می کنند.

طب سوزنی

سایر درمان ها از انواع مختلف تحریک نقاط طب سوزنی استفاده می کنند. فتیله‌گذاری در برگیرنده سوزاندن برگ های خشک برنجاسف و افسنطین  است و از حرارت آن برای گرم کردن سوزن یا پوست استفاده می گردد. طب سوزنی الکتریکی نیز تحریک الکتریکی را به سوزن اضافه می کند. انواع دیگر طب سوزنی  از سوزن های لیزری استفاده می کنند که معمولا این سوزن ها بر روی پوست قرار می گیرد.

طب سوزنی

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که از سوزن می ترسند بهتر است از طب فشاری استفاده کنید. طب فشاری در برگیرنده فشار یا ماساژ نقاط طب سوزنی برای تحریک مسیرهای انرژی است. مقایسه علمی طب فشاری و طب سوزنی محدود است  اما تحقیقات انجام شده نشان می دهد طب فشاری در کاهش تهوع و کاهش درد زایمان موثر است.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/pain-management/ss/slideshow-acupuncture-overview

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۴ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran