کنه

بیماری لایم: علائم، علل و درمان

کنه

بیماری لایم عفونتی است که از طریق نیش کنه آلوده به  باکتری بورلیا بورگدورفری به افراد منتقل می شود.  کنه ها معمولا این باکتری را از طریق نیش زدن حیواناتی همچون موش و آهو که آلوده هستند دریافت می کنند. بیشتر افرادی که توسط کنه نیش زده می شوند به بیماری لایم مبتلا نخواهند شد. همه کنه ها آلوده نیستند. خطر ابتلا به این بیماری زمانی افزایش پیدا می کند که فرد مقابل تماس طولانی مدت با کنه داشته باشد.

کنه

در عرض یک الی چهار هفته بعد از نیش زدن کنه آلوده به باکتری، بیشتر افراد برخی از نشانه های بیماری لایم را تجربه خواهند کرد. راش پوستی دایره ای و توسعه یافته که معمولا با نام erythema migrans نیز شناخته شده است در سمتی که نیش کنه توسعه یافته در بیش از ۷۰ الی ۸۰ درصد موارد دیده می شود.  برخی از افراد در این مرحله نشانه های شبیه بیماری آنفلونزا را گزارش می کنند که در برگیرنده تب، لرز، سردرد، خستگی،  تورم غدد لنفاوی، درد مفاصل و درد عضلات است.

کنه

اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده نشود و درمان نگردد، می تواند به سایر نقاط بدن نیز توسعه یابد.این موضوع می تواند سایر قسمت های بدن همچون مفاصل، قلب و سیستم عصبی را تحت تاثیر خود قرار دهد( بعد از چند هفته چند ماه پس از نیش زدن کنه). راش های بیشتری بر روی پوست ظاهر می شود و ممکن است دوره های متناوبی از درد و ضعف در دست ها یا پاها دیده شود.  فلج عضلات صورت، سردرد و حافظه ضعیف از نشانه های دیگر بیماری لایم در این مرحله است. به همراه این نشانه ها، ضربان قلب تند و در برخی از موارد از دست دادن کنترل عضلات صورت نیز ممکن است دیده شود.

کنه

این مرحله حادترین و شدیدترین مرحله از بیماری است که در آن درمان موفق نبوده یا اصلا آغاز نشده است. التهاب مفاصل( آرتروز) معمولا در زانوها بیشتر از قبل دیده می شود و ممکن است به یک موضوع مزمن تبدیل شود.  سیستم عصبی  به خاطر بیماری اعصاب محیطی و  سردرگمی می تواند حساسیت غیر عادی  و غیر طبیعی داشته باشد. مشکلات قلبی شیوع کمتری دارد اما ممکن است در برگیرنده التهاب عضلات قلب و ضربان نامنظم آن باشد.

کنه

نه. در  شمال شرقی و شمال مرکزی ایالت متحده آمریکا، کنه هایی با پاهای سیاه بیماری لایم را منتقل می کنند. در  سواحل اقیانوس آرام  کنه های لون استار و dog باعث انتقال بیماری لایم نمی شوند.

کنه

زمانی که در اطراف فرد آلوده هستید به بیماری لایم مبتلا نخواهید شد. اگرچه حیوانات خانگی ممکن است  توسط کنه آلوده شده باشند اما نمی توانند این بیماری را به انسان منتقل کنند مگر اینکه کنه آلوده از حیوان دور شود و فرد را نیش بزند.حشراتی همچون پشه، مگس و کک نمی توانند بیماری را به انسان منتقل کنند. تنها کنه آلوده به باکتری قادر است آن را منتقل نماید.

کنه

پزشک می تواند این بیماری را از طریق یافته های جسمی همچون راش و بررسی نشانه های موجود تشخیص دهد. اما باید به خاطر داشته باشید که همه افراد دچار راش پوستی نمی شوند . آزمایش خون خاص را می توان سه الی چهار هفته بعد از مشکوک شدن به این بیماری انجام داد. سایر آزمایش ها همچون کشیدن مایع نخاعی و بیوپسی از پوست  می تواند به تشخیص یا شناسایی سایر شرایط کمک کند.

کنه

بیشتر افرادی که به بیماری لایم مبتلا می شوند را می توان بعد از تشخیص عفونت توسط آنتی بیوتیک ها درمان کرد. مراحل بعدی ممکن است به آنتی بیوتیک های طولانی تر و وریدی نیاز داشته باشد.

کنه

در حال حاضر هیچ واکسن انسانی برای بیماری لایم وجود ندارد. سال ها قبل، واکسنی برای استفاده در نواحی با خطر بالا توسعه یافته بود که در حال حاضر این واکسن نیز در دسترس افراد قرار ندارد.

کنه

اگر برایتان ممکن بود سعی کنید از نواحی جنگلی و نواحی که امکان وجود کنه هست دور باشید و خود را از نیش آن مصون دارید. اگر به نواحی می روید که امکان حضور کنه آلوده وجود دارد سر تا پای خود را بپوشانید.  از دافع حشرات که در برگیرنده DEET است بر روی پوست خود استفاده کنید. دافع حشرات که در برگیرنده پرمترین است را می توان بر روی لباس ها اعمال کرد. آن را هرگز بر روی پوست خود اعمال نکنید.  زمانی که از فضای باز به سمت منزل خود می روید همه بدن خود را برای پیدا کردن جای نیش بررسی کنید. همین کار را بر روی حیوانات خانگی خود انجام دهید. پوست و پوست سر را بشویید تا هر نوع کنه ای که به شما چسبیده است را دور کنید.

کنه

اگر بر روی بدن خود کنه دارید باید آن را به درستی از بین ببرید. از پنس هایی با نوک خوب استفاده کنید و بخشی از کنه را که به پوست شما نزدیک تر است را بگیرید. شما می توانید سر آن را بگیرید. به آرامی کنه را  بدون پیچاندن آن از بدن دور کنید. شستن محل گزش با صابون و آب گرم می تواند مفید باشد. کنه مرده را دور بیندازید.  از کبریت روشن، لاک  ناخن، وازلین یا سایر مواد موضعی برای از بین بردن کنه استفاده نکنید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/arthritis/ss/slideshow-lyme-disease

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۵ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran