Google Analytics Alternative

لوپوس

راهنمای بیماری لوپوس

لوپوس

لوپوس یک اختلال مادام العمر سیستم ایمنی بدن است. همانطور که می دانید کار سیستم ایمنی بدن این است که موارد بیگانه را هدف قرار دهد و نابود سازد. اما در این بیماری، سیستم ایمنی به بافت های سالم خود فرد حمله می کند و همین امر به التهاب و آسیب بافت ها منجر می شود. نشانه های لوپوس ممکن است  تنها در پوست دیده شود اما در اغلب موارد این بیماری باعث ایجاد مشکلات داخلی همچون درد مفاصل نیز خواهد شد. در موارد شدید و حاد، لوپوس می تواند به قلب، کلیه و سایر اندام های داخلی  اسیب وارد کند. اگرچه درمانی برای لوپوس وجود ندارد اما برخی از روش های درمانی قادرند اسیب های موجود را به حداقل برسانند.

لوپوس

درد مفاصل و عضلات اغلب اولین نشانه ی لوپوس محسوب می شود. این درد معمولا در هر دو طرف و به صورت همزمان ایجاد می شود و در مفاصل مچ دست، دست، انگشت و زانو بیشتر است. مفاصل بدن در چنین شرایطی ممکن است به نظر ملتهب برسند. زمانی که این مفاصل را با دست لمس می کنید حس گرمی خواهید داشت. بر خلاف آرتریت روماتوئید، لوپوس معمولا آسیب دائمی  در مفاصل ایجاد نمی کند.

لوپوس

یکی دیگر از نشانه های لوپوس، بروز راش های پروانه ای شکل  در سرتاسر گونه ها و پل بینی است. سایر  مشکلات رایج پوستی در برگیرنده حساسیت به  نور خورشید با پوست پوست شدن، نقاط قرمز رنگ یا راش بنفش و پوست پوست شده بر روی بخش های مختلفی از بدن  همچون صورت، گردن و بازوست. برخی از افراد ممکن است در این بیماری دچار زخم های دهانی شوند.

لوپوس

لوپوس می تواند باعث شکستگی یا افتادن ناخن ها شود. در چنین شرایطی امکان ایجاد نقاط آبی یا آبی مایل به قرمز در ناخن ها وجود دارد. این نقاط در واقع  در بستر ناخن ایجاد می شوند و نتیجه رگ های خونی کوچک ملتهب می باشند. تورم نیز می تواند پوست اطراف پایه ناخن را قرمز رنگ و پف مانند کند.

لوپوس

بیشتر افرادی که به لوپوس مبتلا می شوند درجاتی از خستگی را تجربه خواهند کرد. در بیشتر موارد، خستگی به اندازه ای شدید است که می تواند با تمرینات ورزشی و سایر فعالیت های روزانه فرد تداخل ایجاد کند. بیشتر افرادی که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند نیز تب با درجات پایین را خواهند داشت. تبی که علت بروز آن ناشناخته است می تواند تنها نشانه هشدار دهنده در برخی از افراد باشد.

لوپوس

بیشتر افرادی که مبتلا به بیماری لوپوس هستند ممکن است به طور غیر عادی به نور خورشید و سایر اشکال نور ماوراء بنفش حساسیت داشته باشند. سپری کردن روز در کنار ساحل می تواند باعث ایجاد راش پوستی در برخی از نواحی قرار گرفته در معرض نور خورشید شود و سایر نشانه های آن را بدتر کند. برخی از داروهای خاص نیز می تواند حساسیت افراد مبتلا به لوپوس به نور UV را بیشتر نماید.

لوپوس

نشانه های لوپوس می آیند و می روند. در میان این نشانه ها، ریزش مو نیز در برخی از افراد دیده می شود. بیماران ممکن است در برخی از دوره های زمانی ریزش مو یا نازک شدن آن را تجربه کنند.  بعد از اینکه دوره مورد نظر به اتمام رسید موهای جدید به احتمال زیاد رشد خواهد کرد.

لوپوس

برخی از افرادی که مبتلا به لوپوس هستند ممکن است شرایطی را تجربه کنند که به آن پدیده رینود گفته می شود. در این بیماری انگشتان دست و پا دردناک و بی حس می شود و ممکن است خارشی در آن ها ایجاد شود. این نشانه ها در پاسخ به دمای سرد یا استرس های عاطفی رخ می دهد.  معمولا چنین شرایطی زمانی رخ می دهد که رگ های خونی کوچک دچار اسپاسم می شوند و جریان خون به ناحیه مورد نظر را محدود می سازند. در طول حمله، انگشتان دست و پا ممکن است به رنگ سفید یا آبی در آیند. ممکن است افراد نشانه های پدیده رینود را بدون ابتلا به لوپوس یا سایر مشکلات حاد جسمی تجربه کنند.

لوپوس

زمانی که لوپوس آغاز می شود، می تواند شبیه بیماری آرتریت روماتوئید باشد که  باعث ایجاد درد و تورم در مفاصل می شود. همچنین این بیماری ممکن است شبیه فیبرومیالژیا باشد  که باعث ایجاد خستگی و درد در بدن می شود. یکی از جنبه هایی که لوپوس را از سایر بیماری های مشابه جدا می کند، ترکیبی از راش های پوستی به همراه درد و خستگی مفاصل است. همچنین تست های آزمایشگاهی می تواند به تشخیص لوپوس از سایر بیماری ها کمک کند.

لوپوس

تشخیص بیماری لوپوس ممکن است مشکل باشد. این بیماری می تواند سایر شرایط را تقلید کند و اغلب دوره های متفاوتی در افراد مختلف خواهد داشت. بیشتر افراد قبل از اینکه نشانه های آشکاری داشته باشند، یک سال با آن دست و پنجه نرم می کنند و خودشان از وجود بیماری بی خبرند. اگرچه یک ازمایش واحد برای تشخیص بیماری لوپوس وجود ندارد اما برخی از پروتئین های خاص که در خون فرد بیمار دیده می شود می تواند به تشخیص این شرایط کمک کند. آزمایش خون برای آنتی بادی های  ضد هسته می تواند سرنخ های حیاتی و ضروری را فراهم اورد. سایر تست های آزمایشگاهی نیز می تواند تعداد سلول ها، عملکرد کلیه و زمان لخته شدن خون را مورد بررسی قرار دهد. بیوپسی بافت  از یک اندام درگیر همچون پوست یا کلیه  می تواند در برخی از موارد به تشخیص کمک کند.

لوپوس

هر فردی می تواند در معرض ابتلا به لوپوس قرار گیرد اما این بیماری در زنان ۱۰ برابر بیشتر از مردان است. گذشته از مونث بودن، اگر شرایط زیر را داشتید بهتر است خود را مورد بررسی قرار دهید:

افراد آفریقایی- آمریکایی، لاتین یا اسیایی

بین سن ۲۰ و ۴۰ سالگی

وجود افراد نزدیک در خانواده که به بیماری لوپوس مبتلا بوده است.

لوپوس

هنگامی که افراد به بیماری لوپوس اشاره می کنند معمولا منظورشان لوپوس اریتماتوی سیستمیک (SLE) است که شایع ترین و جدی ترین نوع لوپوس محسوب می شود. اما این بیماری انواع دیگری نیز دارد. لوپوس اریتماتوی  جلدی (Cutaneous lupus erythematosus) که با عنوان لوپوس دیسکوئید نیز شناخته شده است تنها به پوست محدود است و باعث ایجاد اسیب به سایر اندام ها نمی شود. شایع ترین نشانه های این نوع لوپوس، راش های دایره ای شکل است. لوپوس سیستمیک ناشی از دارو معمولا باعث ایجاد نشانه های موقت در افرادی می شود که داروهای خاصی را مصرف می کنند.

لوپوس

روش هایی برای کنترل نشانه های لوپوس وجود دارد.  این روش ها در برگیرنده استفاده از کرم های کورتیکواستروئیدی برای راش و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) برای درد مفاصل و تب است. داروهای ضد مالاریا می تواند به مبارزه با درد مفاصل، زخم و راش کمک کند. کورتیکواستروئیدها نیز ممکن است به عنوان قرص تجویز شوند. در موارد شدید، می توان آنها را به صورت داخل وریدی  مورد استفاده قرار داد. افراد مبتلا به لوپوس حاد ممکن است از داروهای مهار کننده سیستم ایمنی بدن بهره مند شوند.

لوپوس

ایجاد برخی از تغییرات در برنامه روزانه می تواند به کاهش نشانه های لوپوس کمک کند.  اگر شما نیز از این بیماری رنج می برید بهتر است موارد زیر را امتحان کنید:

  • زمانی که زیر نور خورشید هستید خود را بپوشانید.
  • سیگار نکشید
  • به طور منظم ورزش کنید.
  • مهارت های مدیریت استرس را بهبود ببخشید.

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که استراحت کافی دارید. برخی از افراد مبتلا به لوپوس به بیش از ۱۲ ساعت خواب در شب نیاز دارند.

لوپوس

با پیشرفت لوپوس در بدن، امکان  تداخل آن با سایر اندام های بدن وجود خواهد داشت. از میان هر چهار نفری که  به بیماری لوپوس مبتلا می شوند بیش از سه نفرشان ممکن است مشکلات کلیوی را نیز داشته باشند. این مشکلات ممکن است هیچ نشانه ای ایجاد نکنند. با این وجود، برخی از افراد متوجه تورم در  پاها و مچ پا خواهند شد. بیشتر بیماران تنها زمانی متوجه مشکلات کلیوی می شوند که ازمایش ادرار ، وجود خون یا سایر پروتئین های غیر عادی را تشخیص دهد.

لوپوس

شایع ترین مشکل قلبی مرتبط با لوپوس، التهاب کیسه اطراف قلب است. این موضوع می تواند باعث ایجاد درد شدید در سمت چپ قفسه سینه شود. افرادی که با لوپوس دست و پنجه نرم می کنند  بیشتر از سایرین پلاک هایی را  خواهند داشت که موجب باریک  شدن یا مسدود شدن شریان ها می شود. چنین شرایطی می تواند باعث ایجاد بیماری عروق کرونری شود. سایر عوارض بیماری لوپوس در برگیرنده بیماری دریچه های قلبی و التهاب عضلات قلب است. اگر درد شدیدی در قفسه سینه داشتید خیلی سریع با اورژانس تماس بگیرید.

لوپوس

تقریبا یک سوم از بیمارانی که مبتلا به لوپوس هستند با شرایطی مواجه خواهند شد که در آن بافت های احاطه کننده ریه ملتهب می شود. همین امر ممکن است به تنفس دردناک یا درد قفسه سینه  منجر شود یا اصلا نشانه ای نداشته باشد. برخی از اوقات، لوپوس می تواند دردی را در قفسه سینه ایجاد کند که به ریه یا قلب مرتبط نیست. در چنین شرایطی درد معمولا به خاطر التهاب مفاصل سینه یا مفاصل دنده هاست. هر  نوع دردی که در قفسه سینه ایجاد می شود باید توسط پزشک به طور کامل ارزیابی گردد.

لوپوس

بروز مشکلات گوارشی در بیماری لوپوس زیاد شایع نیست اما برخی از افراد ممکن است درد شکم، حالت تهوع، استفراغ ، مشکل در بلع یا التهاب کبد و پانکراس را تجربه کنند. این موضوع می تواند به خود لوپوس یا داروهایی که برای درمان آن تجویز می شود مرتبط گردد. برخی از افراد  در طول دوره های حاد لوپوس ممکن است کاهش وزنی را تجربه کنند.

لوپوس

لوپوس و داروهایی که برای درمان آن مورد استفاده قرار می گیرد می تواند در برخی از افراد به کم خونی منجر شود. این موضوع بدین معنی است که بدن گلبول های قرمز بسیار کمی دارد زیرا نمی تواند گلبول قرمز کافی ایجاد کند یا این گلبول های قرمز به سرعت تخریب می شوند. نشانه های کم خونی شامل خستگی و تنگی نفس است.

لوپوس

لوپوس می تواند طیف وسیعی از مشکلات را در سیستم عصبی ایجاد کند که شایع ترین آن سردرد است. مشکلات خفیف حافظه نیز در برخی از بیماران دیده می شود که شیوع کمتری دارد. در برخی از افرادی که مبتلا به لوپوس هستند خطر ابتلای سکته بیشتر است. در موارد نادر این بیماری می تواند به تشنج منجر شود.

لوپوس

افسردگی و اضطراب در بیماران مبتلا به لوپوس ممکن است دیده شود. این موضوع معمولا به خاطر اثر  بیماری بر روی سیستم عصبی بدن و نیز  فشار روحی ناشی از دست  و پنجه نرم کردن با یک بیماری مزمن است. بهتر است در مورد نگرانی های خود با پزشک صحبت کنید. درمان های بسیار موثری برای افسردگی و اضطراب وجود دارد.

لوپوس

بیشتر زنانی که مبتلا به لوپوس هستند می توانند باردار شوند. با این وجود چنین شرایطی خطر عوارض موجود در بارداری را افزایش می دهد.  از آنجایی که نشانه های لوپوس می ایند و می روند، بهترین زمان برای بارداری  به هنگامی است که نشانه ها در کمترین حالت خود قرار دارند. زنانی که در مورد نشانه های خود هوشیار هستند کمتر از سایرین از عوارض این بیماری در دوران بارداری رنج خواهند برد. اطمینان حاصل کنید که پزشک متخصص شما در مورد وجود بیماری لوپوس خبر دارد.  در این شرایط داروهای تجویزی اصلاح می شود و بررسی های بیشتری انجام می گردد.

لوپوس

بیشتر نوزادانی که مادر آن ها مبتلا به لوپوس بوده است به صورت سالم به دنیا می ایند. اما در موارد نادر، نوازد تازه متولد شده که مادرش به لوپوس مبتلا بوده است  به لوپوس نوزادی مبتلا خواهد بود. این شرایط باعث ایجاد راش پوستی، کم خونی و مشکلات کبدی می شود. علائم آن معمولا بعد از چند ماه بهبود پیدا می کند و باعث ایجاد اسیب دائمی نخواهد شد. با اینحال در برخی از نوزادان مبتلا به لوپوس امکان بروز مشکلات حاد قلبی وجود دارد

لوپوس

خستگی و درد مفاصل مرتبط با لوپوس می تواند زندگی افراد را دشوارتر سازد. زمانی که نشانه ها بروز می کند و شدت می یابد ممکن است برای  انجام فعالیت های خود به کمک نیاز داشته باشید. اما در برخی از افراد مبتلا به لوپوس، امکان انجام فعالیت های عادی وجود دارد.

لوپوس

به لطف پیشرفت هایی که در درمان بیماری لوپوس ایجاد شده است، افرادی که به این شرایط دچار هستند می توانند زندگی طولانی تری داشته باشند. چشم انداز این بیماری برای هر فردی به شدت بیماری و تحت تاثیر قرار گرفتن اندام های حیاتی بستگی دارد.  بیشتر افرادی که مبتلا به لوپوس هستند می توانند یک  عمر طبیعی داشته باشند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/lupus/ss/slideshow-lupus-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran