سرطان ریه

راهنمای بصری از سرطان ریه

سرطان ریه

سرطان ریه مهم ترین عامل مرگ و میر در میان زنان و مردان است. اما  وضعیت همیشه اینگونه نبوده است.  قبل از شیوع استفاده از دستگاه های مکانیکی پیچیدن سیگار؛ سرطان ریه بسیار نادر بود. امروزه، ۹ نفر از ۱۰ نفری که به خاطر سرطان ریه جان خود را از دست می دهد سیگاری است و سیگار کشیدن باعث این موضوع شده است. در این میان گازهای رادون، آلودگی و سایر موارد  نقش بسیار کم رنگی بازی می کنند. داروهایی که اخیرا توسعه یافته اند امیدهایی را برای  افرادی که تازه به این نوع سرطان مبتلا شده اند ایجاد می کند.

سرطان ریه

همانطور که می دانید سیگارها با مواد شیمیایی سرطان زایی پر شده اند.  اینگونه مواد، سیستم دفاعی طبیعی بدن را خلع سلاح می کنند. مسیرهای هوایی با موهای نازک و بسیار ریزی پوشانده شده که به آن ها مژک می گویند.  مژک ها برای اینکه بتوانند از ریه محافظت کنند، سموم، باکتری ها و ویروس ها را پاکسازی می نمایند. تنباکویی که در سیگار وجود دارد باعث می شود مژک ها نتوانند به درستی کار خود را انجام دهند. این موضوع نیز باعث تجمع مواد شیمیایی سرطان زا در ریه می شود.

سرطان ریه

سرطان ریه بی سرو صدا آغاز می شود. معمولا نشانه یا علائم هشدار دهنده ای در مراحل اولیه بیماری وجود ندارد. با پیشرفت سرطان، ممکن است متوجه نشانه های زیر شوید:

سرفه مداومی که بهبود پیدا نمی کند.

درد در قفسه سینه به خصوص در طول نفس عمیق

خس خس سینه یا تنگی نفس

بالا اوردن بلغم خونی

خستگی

سرطان ریه

نوع اسکن که با عنوان سی‌تی‌اسکن مارپیچی (اسپیرال)  شناخته شده است می تواند در برخی از افراد سرطان ریه را در مراحل ابتدایی تشخیص دهد اما هنوز مشخیص نیست که چنین بررسی می تواند به اندازه کافی بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهد و جان افراد را نجات دهد یا خیر. متخصصان توصیه می کنند افرادی که سیگاری هستند و در سنین ۵۵ تا ۸۰ سالگی قرار دارند هر سال سی تی اسکن را انجام دهند. همین موضوع برای افرادی که زیاد سیگار می کشیدند و کمتر از ۱۵ سال از ترک آن می گذرد صدق می کند.

سرطان ریه

اگر  پزشک به وجود سرطان ریه مظنون شود( به عنوان مثال به خاطر سرفه های طولانی مدت یا خس خس سینه) از قفسه سینه اشعه ایکس یا سایر تست های تصویربرداری گرفته می شود.  همچنین ممکن است از بیمار خواسته شود خلط بالا بیاورد تا تست خلط نیز انجام شود. اگر هر دو تست وجود سرطان را تایید کند، به احتمال زیاد به بیوپسی نیاز خواهید داشت تا تایید، نهایی گردد.

سرطان ریه

پزشک نمونه کوچکی از رشد مشکوک سلول های سرطانی را به کمک سوزن ریزی بر می دارد تا بتواند آن را زیر میکروسکوپ مورد مطالعه قرار دهد. با مطالعه نمونه، پزشک می تواند سرطان ریه یا سایر شرایط مشابه را تشخیص دهد.

سرطان ریه

انواع سرطان ریه به دو نوع اصلی تقسیم می شود. سرطان ریه با سلول های کوچک تهاجمی تر است .این موضوع بدین معنی است که به سرعت  در مراحل اولیه، بیماری به سایر قسمت های بدن توسعه و انتشار می یابد.  این نوع سرطان به مصرف سیگار مرتبط است و در افراد  غیر سیگاری نادر است. سرطان ریه سلول های غیر کوچک  با سرعت کمتری رشد پیدا می کند و شیوع بیشتری دارد.  این نوع سرطان مسئول بیش از ۸۵ درصد  سرطان های ریه است.

سرطان ریه

مراحل سرطان ریه برای تعیین نحوه گسترش بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. سرطان ریه با سلول های کوچک به دو مرحله تقسیم می شود: مرحله محدود به این معنی که سرطان  در ریه و گره های لنفاوی نزدیک محدود شده است. مرحله پیشرفته که به معنی گسترش و انتشار سرطان به ریه دیگر یا فراتر از آن است. در سرطان ریه سلول های غیر کوچک، بسته به میزان گسترش آن مراحل ۱ تا ۴ را خواهیم داشت.

سرطان ریه

زمانی که پزشک سرطان ریه سلول های غیر کوچک را قبل از توسعه و گسترش آن به ریه دیگر تشخیص می دهد،می تواند از جراحی برای کمک به شرایط بیمار استفاده نماید. در این شرایط، جراح بخشی از ریه که تومور دارد را بر می دارد یا در صورت لزوم، کل ریه را خارج می کند.  بعد از عمل جراحی، برخی از بیماران به پرتودرمانی یا شیمی درمانی نیاز خواهند داشت. معمولا جراحی در سرطان ریه سلول های کوچک کمکی نمی کند زیرا به احتمال زیاد این بیماری قبل از تشخیص به سایر قسمت ها توسعه یافته است.

سرطان ریه

اگر سرطان ریه آنقدر پیشرفت کرده است که نمی توان آن را معالجه نمود، باز هم می توان به کمک گزینه های درمانی مختلف به افراد کمک کرد زندگی بیشتر و با کیفیت تری داشته باشند. پرتودرمانی یا شیمی درمانی می تواند تومورها را نابود سازد و به کنترل نشانه هایی همچون درد استخوان یا مسیرهای هوایی مسدود شده کمک نماید. شیمی درمانی معمولا درمان اصلی برای سرطان ریه سلول های کوچک است.

سرطان ریه

هدف درمانی:

هدف درمانی به کمک شیمی درمانی می تواند به هنگام موثر نبودن سایر رویکردها، کمک کننده و مفید باشد. یک نوع از هدف درمانی مانع از گسترش رگ های خونی جدید می شود که سلول های سرطانی از آن تغذیه می کنند. سایر روش های هدف درمانی، سیگنال هایی که باعث تکثیر سلول های سرطانی می شود را مختل می سازد.

ایمنی درمانی:

ایمنی درمانی به سیستم ایمنی بدن کمک می کند با موارد پیشرفته سرطان ریه سلول های غیر کوچک مبارزه کند. این نوع درمان برای هر فردی موثر نیست اما اگر مفید باشد می تواند نتایج طولانی داشته باشد.

سرطان ریه

آزمایش های بالینی به پزشک کمک می کند درمان های جدید برای سرطان ریه را کاوش نماید. از پزشک خود در مورد امکان ملحق شدن به چنین مطالعاتی سوال کنید.

سرطان ریه

تشخیص سرطان ریه می تواند یک موضوع شوک برانگیز باشد. اگر سیگار می کشید یا قبلا سیگاری بودید،  هنوز هم برای ایجاد تغییرات سالم در زندگی دیر نیست. تحقیقات انجام شده نشان می دهد افرادی که  سیگار را پس  از تشخیص سرطان ریه ترک می کنند بهتر از سایر افراد درمان می شوند.

سرطان ریه

با اینکه سیگار کشیدن دلیل اصلی ابتلا به سرطان ریه است اما تنها فاکتور خطر نیست. استشمام دود سیگار سایر افراد در منزل یا محل کار نیز می تواند خطر ابتلا به این نوع سرطان را افزایش دهد.  معمولا زندگی در کنار افراد سیگاری ۲۰ الی ۳۰ درصد احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد.

سرطان ریه

برخی از مشاغل احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهند. افرادی که با اورانیوم، آرسنیک و سایر مواد شیمیایی کار می کنند  باید قرار گرفتن در معرض این مواد را به حداقل برسانند. آزبست ها که به طور گسترده در عایق بندی مورد استفاده قرار می گرفت نیز یک عامل شناخته شده برای ابتلا به سرطان ریه است. امروزه به ندرت از آزبست استفاده می شود اما کارگرانی که سال ها در معرض آن قرار داشتند هنوز در معرض خطر هستند.

سرطان ریه

گازهای رادیواکتیو طبیعی  که از سطح طبیعی فراتر رفته اند می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند.  گاز می تواند در داخل منزل تجمع یابد و خطر ابتلا به سرطان ریه را به خصوص در افراد سیگاری افزایش دهد.

سرطان ریه

آلودگی هوا کمتر از سیگار باعث ایجاد سرطان ریه می شود اما هنوز هم باید از آن اجتناب کرد. متخصصان بر این باورند که آلودگی ناشی از خودروها، کارخانه ها و نیروگاه‌ها ممکن است همانند قرار گرفتن در معرض دود سیگار بر روی افراد تاثیر داشته باشد.

سرطان ریه

سابقه خانوادگی سرطان ریه

نوشیدن آبی که آرسنیک بالایی دارد.

به خاطر داشته باشید که سرطان ریه در افرادی که فاکتورهای خطر شناخته شده ای ندارند نیز دیده می شود. هنوز پزشکان دلیل این امر را نمی دانند. به نظر می رسد این موضوع در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد. یک نوع سرطان ریه به نام آدنوکارسینوم در غیر سیگاری ها رایج تر است.

سرطان ریه

سرطان ریه عامل مرگ و میر در مردان و زنان است. اما اگر سیگار نکشید و  در کنار افراد سیگاری ننشینید، می توانید خطر ابتلا به آن را کاهش دهید. اگر سیگار می کشید، هر کاری که برای ترک آن لازم است را انجام دهید. شاید ترک سیگار در ابتدا کمی دشوار باشد اما با تلاش می توانید به چنین هدفی دست پیدا کنید. ترک سیگار برای سلامتی کل بدن مفید است.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/lung-cancer/ss/slideshow-lung-cancer-overview?ecd=wnl_wmh_032817&ctr=wnl-wmh-032817_nsl-promo-v_2&mb=uIH8KU3duqpX95gBCmansSpiMzVEF17PNKyGtFBhdlc%3d

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran