کاهش وزن

۲۳ روش برای کاهش وزن بدون رژیم گرفتن

ساعت خود را بر روی ۲۰ دقیقه تنظیم کنید . سعی کنید غذای خود را به آهستگی میل نمایید. این گزینه یکی از عادت های برتری است که به شما کمک می کند بدون داشتن یک رژیم غذایی پیچیده وزن کم کنید. هر لقمه ای که می خورید را مزه کنید. وعده غذایی زمانبندی شده، لذت زیادی از بخش های کوچکتر ارائه می کند و باعث می شود بدن هورمون های سیری بیشتری را تولید نماید.  زمانی که غذای خود را با عجله میل می کنید، شکم شما زمان کافی ندارد که به مغز بگوید دیگر سیر شده است. همین امر موجب پرخوری می شود.

بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه میشیگان، یک ساعت بیشتر خوابیدن در شب می تواند به فرد کمک کند در طول سال ۱۴ پوند وزن کم نماید.  این مطالعه نشان می دهد زمانی که خواب جایگزین فعالیت های بیهوده ( همچون غذا خوردن بدون فکر) می شود می تواند تعداد کالری های مصرفی را تا ۶ درصد کاهش دهد. نتایج به دست آمده برای هر فردی متغیر خواهد بود اما خواب می تواند به شیوه دیگری نیز موثر باشد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد  خواب کمتر از ۷ ساعت اشتهای افراد را زیاد می کند و همین امر باعث ایجاد پرخوری می شود.

سبزیجات

به همراه وعده شام  از سه نوع سبزیجات استفاده کنید. این گزینه بهترین روش برای خوردن سبزیجات بیشتر است. هر چقدر مقدار سبزیجات و میوه هایی که مصرف می کنید بیشتر باشد بیشتر از قبل وزن کم خواهید کرد. محتوای بالای فیبر و آب در این مواد می تواند حس سیری بیشتری ایجاد کند و کالری های کمتری وارد بدن نماید. سبزیجات را بدون روغن اضافی بپزید و آن را با لیموی تازه و گیاهان دیگر طعم دار نمایید. استفاده از سس های پرچرب هیچ مزیتی برای شما نخواهد داشت.

سوپ

از سوپ های مختلفی که بر پایه آب سبزیجات هستند استفاده کنید. این سوپ ها می توانند بیشتر از سایر مواد شما را سیر نگه دارند و کالری های کمتری وارد بدن خواهند کرد. خوردن سوپ در ابتدای وعده غذایی نیز می تواند ایده خوبی باشد زیرا خوردن شما را کند می کند و باعث از بین رفتن اشتهای کاذب می شود. از سوپ های کنسروی یا سوپ های آماده شده با آب سبزیجات استفاده کنید که سدیم کمتری دارند. به این سوپ ها سبزیجات تازه یا منجمد شده بیفزایید .  در مورد سوپ های خامه ای هوشیار باشید. این سوپ ها ممکن است چربی و کالری زیادتری داشته باشند.

غلات سبوس دار

غلات سبوس دار همچون برنج قهوه ای،جو، جوی دوسر،گندم سیاه و گندم سبوس دار را می توانید به استراتژی کاهش وزن خود اضافه کنید. این مواد به شما کمک می کند بیشتر از قبل سیر شوید و در عین حال کالری های کمتری مصرف نمایید. خوردن غلات سبوس دار به بهبود کلسترول خون نیز کمک می کند. امروزه غلات سبوس دار در محصولات متعددی همچون خمیر پیتزا،مافین ها، پاستاها و نان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

لباس تنگ

این لباس ها را در کمد خود آویزان کنید و هر از چند گاهی به آن ها نگاه کنید. این کار باعث می شود جایزه خودتان را همیشه جلوی چشمتان داشته باشید. آیتم هایی را انتخاب کنید که مناسب  هستند. در این صورت می توانید در یک زمان اندک به جایزه خود دست پیدا کنید.

بیکن

سعی کنید خوردن بیکن  در صبحانه یا وعده های دیگر را کنار بگذارید. همین حرکت ساده می تواند از ورود ۱۰۰ کالری اضافی به بدن جلوگیری کند . در چنین شرایطی قادر خواهید بود در عرض یک سال بیش از ۱۰ پوند وزن کم کنید. برای تهیه ساندویچ های خود از مواد دیگری استفاده کنید که کالری کمتری دارد. در مورد برش های گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای سرخ شده، پنیر به همراه سبزیجات معطر به عنوان یک جایگزین مفید در ساندویچ های خود فکر کنید.

پیتزای سالم تر

به جای گوشت، برای روی پیتزای خود از سبزیجات سالم و تازه استفاده کنید.  در این صورت قادر خواهید بود ۱۰۰ کالری کمتر وارد بدن نمایید. از پنیر کم چرب برای تهیه پیتزا استفاده کنید. برای پخت آن بهتر است از نان نازکی بهره مند شوید که از روغن زیتون تهیه شده است.

قند و شکر

نوشیدنی های شکردار را با آب یا سایر نوشیدنی های بدون شکر جایگزین کنید. در این صورت قادر خواهید بود از ورود ۱۰ قاشق چایخوری شکر به بدن جلوگیری کنید. لیموی تازه، نعناع یا توت فرنگی منجمد را به عنوان طعم دهنده مورد استفاده قرار دهید و از آن لذت ببرید. شکر مایعی که در نوشابه ها مورد استفاده قرار می گیرد می تواند نشانه های سیری که به صورت طبیعی در بدن ایجاد می شود را کنار بگذارد. یکی از مطالعات انجام شده ۴۵۰ کالری اضافی به ازای هر روز که از  پاستیل  و نوشابه به دست می آید را مقایسه کرده است. افرادی که از پاستیل استفاده کرده بودند در کل کالری کمتری مصرف کردند اما این موضوع در مورد افرادی که نوشابه مصرف کرده بودند صدق نمی کرد. آنها در طول ۴ هفته ۲٫۵ پوند وزن اضافه کرده بودند.

لیوان بلند

از لیوان های بلند و نازک به جای لیوان های کوتاه و عریض استفاده کنید.اینکار باعث می شود کالری کمتری مصرف کنید و با گذشت زمان وزن بیشتری کم نمایید. اگر از لیوان های بلند و نازک استفاده کنید، به هنگام نوشیدن آب میوه ها، نوشابه یا سایر نوشیدنی ها حدود ۲۵ الی ۳۰ درصد کمتر مصرف خواهید کرد. حتما از خودتان می پرسید این موضوع چگونه اتفاق می افتد؟ متخصصان بر این باورند که نشانه های بصری می تواند به شما کمک کند بیشتر مصرف کنید یا اینکه از مصرف خود بکاهید. بریان وانسینک یکی از متخصصانی است که آزمایشاتی را در دانشگاه کورنل انجام داده است. این آزمایشات نشان می دهد همه افرادی که از لیوان های عریض و کوتاه استفاده می کنند بیشتر از سایرین کالری مصرف خواهند کرد.

چای سبز

نوشیدن چای سبز می تواند یک گزینه خوب برای کاهش وزن باشد. برخی از مطالعات انجام شده نشان می دهد که چای سبز می تواند موتور  سوزاننده کالری در بدن را به طور موقت سرعت ببخشد. این کار معمولا از طریق مواد شیمیایی گیاهی به نام کاتچین  انجام می شود. حداقل مزیتی که از نوشیدن چای سبز به دست می اید این است که می توانید بدون وارد کردن کالری اضافی به بدن، نوشیدنی خود را عوض کنید و از طعم آن لذت ببرید.

یوگا

مطالعات انجام شده نشان می دهد زنانی که از تمرینات یوگا استفاده می کنند بیشتر از سایرین وزن کم خواهند کرد. خوب حالا سوال اینجاست که چه ارتباطی بین یوگا و کاهش وزن وجود دارد؟  افرادی که از تمرینات یوگا استفاده می کنند رویکرد بهتری در مورد خوردن خود  خواهند داشت. این افراد با تفکر بیشتری غذا می خورند. به عنوان مثال اگر به رستوران بروند تنها بخشی از آن را میل می کنند. محققان بر این باورند که خودآگاهی که در طول تمرینات یوگا توسعه پیدا می کند و به افراد کمک می کند در برابر پرخوری مقاومت نمایند.

در خانه غذا

حداقل پنج روز از هفته را در منزل غذا بخورید و از غذاهای پخته شده در منزل استفاده کنید. نظر سنجی انجام شده نشان می دهد این عادت در افرادی که کاهش وزن خوبی داشته اند پر رنگ تر است.  حتما با خود می گویید اینکار خسته کننده است. غذا پختن بسیار ساده تر و راحت تر از چیزی است که شما فکرش را می کنید. سعی کنید  مواد لازم برای تهیه غذا را از قبل آماده کنید. به عنوان مثال کاهو را از قبل بشویید، سبزیجات را آماده کنید، از لوبیا و حبوبات کنسروی استفاده کنید، مرغ را بپزید و آن را برش دهید یا از سالمون گریل شده استفاده نمایید.

توقف در خوردن

افرادی که به طور طبیعی از قانون توقف در خوردن استفاده می کنند کاهش وزن بیشتری نسبت به سایر افراد خواهند داشت. سعی کنید به هنگام خوردن غذا یا نوشیدن مواد مختلف چند دقیقه مکث کنید و چیزی نخورید. از مکالمه با سایر افراد لذت ببرید . این بهترین سیگنالی است که می توانید برای سیری به مغز ارسال کنید.بیشتر افراد این گزینه را نادیده می گیرند.

ادامس نعنا

زمانی که دلتان می خواهد از تنقلات بیشتری استفاده کنید، آدامس های بدون قندی  را انتخاب کنید که طعم تندی دارند. شام درست کردن بعد از کار، شرکت در مهمانی ها، تماشای تلویزیون یا گشت و گذار در اینترنت  چند مورد از فعالیت های خطرناکی است که می تواند شما را به خوردن بدون فکر تشویق کند.  جویدن آدامس هایی که طعم تندی دارند باعث می شود مزه سایر غذاها خوب نباشد.

ظروف کوچکتر

زمانی که می خواهید وزن کم کنید از بشقاب های ۱۰ اینچی به جای بشقاب ۱۲ اینچی استفاده کنید. اینکار به شما کمک می کند به صورت خودکار غذای کمتری مصرف کنید. تحقیقات و مطالعات انجام شده نشان می دهد با وجود ظروف بزرگتر، افراد بیشتر غذا می خورند. به همین خاطر می توانید با کوچک تر کردن بشقاب یا کاسه خود هر روز ۱۰۰ الی ۲۰۰ کالری کم کنید. اینکار باعث می شود در طول سال ۱۰-۲۰ پوند وزن کم کنید.

وعده غذایی

یکی از عادت های برتر افراد لاغر این است که معمولا از وعده های غذایی  با اندازه مناسب استفاده می کنند و تلاش دارند حد اعتدال را رعایت کنند. بر اساس نظرسنجی های انجام شده، افراد لاغر و افرادی که توانسته اند وزن کم کنند این قانون را همیشه مدنظر خود داشته اند. بعد از اینکه چندین بار وعده غذایی خود را اندازه گیری کردید به صورت خودکار قادر خواهید بود این موضوع را انجام دهید. این کار را با بسته های کوچکتر مواد ساده تر کنید.

غذای کمتر

آمریکایی ها معمولا تا زمانی که سیر نشوند به غذا خوردن ادامه می دهند اما ساکنان اوکیناوا  تا زمانی  غذا می خورند که ۸۰ درصد سیر شده اند.  شما می توانید ۲۰ درصد از غذای خود را کمتر کنید و از همین طریق وزن کم نمایید. بر اساس مطالعات انجام شده بیشتر افراد این قانون را رعایت نمی کنند.

رستوران

وعده های غذایی که در رستوران ها عرضه می شود می تواند چاق کننده باشد. به همین خاطر در رستوران موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

  • وعده غذایی سفارش داده شده را با دوست خود سهیم شوید.
  • به جای وعده غذایی یک پیش غذا سفارش دهید
  • بشقاب کوچکتری را انتخاب کنید.
  • از صاحب رستوران بخواهید قبل از اینکه وعده غذایی سر میز آورده شود، نیمی از آن را در ظروف یکبار مصرف بگذارد.

برای اینکه بتوانید تعادل خوبی در وعده غذایی خود برقرار کنید، سالاد بیشتری میل نمایید. نیمی از بشقاب خود را با سبزیجات پر کنید.

مصرف سس قرمز

به جای استفاده از سس آلفردو از سس مارینارا برای پاستای خود استفاده کنید. سس هایی که بر پایه گوجه فرنگی تهیه می شوند کالری کمتری دارند و می توانند چربی کمتری وارد بدن کنند. اما به خاطر داشته باشید که اندازه وعده غذایی هنوز هم مسئله بسیار مهمی است. پاستا را نیز باید به اندازه بخورید.

گوشت قرمز

اگر بتوانید وعده های غذایی خود را بر پایه سبزیجات  تهیه کنید قادر خواهید بود بیشتر از قبل وزن کم کنید. گیاهخواران بیشتر از گوشت خواران وزن کم می کنند.  دلایل بسیار زیادی برای این موضوع وجود دارد یکی از این موارد مربوط به بقولات است. بقولات نقش مهمی در این شرایط بازی می کنند.سوپ عدس، برگر حبوبات و سایر مواد غذایی مبتنی بر بقولات می تواند فیبر بیشتری وارد بدن کند.

100 کالری

با سوزاندن ۱۰۰ کالری بیشتر، می توانید بدون رژیم گرفتن ۱۰ پوند در سال وزن کم کنید.  یکی از موارد زیر را امتحان کنید:

  • روزانه یک مایل و به مدت ۲۰ دقیقه پیاده روی کنید.
  • به مدت ۲۰ دقیقه علف های هرز را بکنید یا گل کاری کنید.
  • چمن ها را به مدت ۲۰ دقیقه تمیز کنید.
  • منزلتان را به مدت ۳۰ دقیقه تمیز کنید.

به مدت ۱۰ دقیقه آهسته بدوید.

جشن

زمانی که توانستید عادت نوشیدن نوشابه را کنار بگذارید یا از پرخوری در طول روز بپرهیزید قادر خواهید بود وزن کم کنید. حالا به سبک زندگی نزدیک شدید که شما را به کاهش وزن بیشتر سوق می دهد. پس باید به خودتان جایزه بدهید. با دوستتان تماس بگیرید، پدیکور کنید، لباس جدید بخرید یا کمی کیک پنیر میل نمایید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-no-diet-weight-loss

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۴ بهمن ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran