افزایش قد

افزایش قد

افزایش قد
تصویر۱: قرص هایی با عنوان افزایش قد فقط جنبه تبلیغاتی دارند. استفاده از قرص های کلسیم، ویتامین، زینک با مشورت متخصص مانعی ندارد اما نمی توان از آنها انتظار افزایش قد داشت!

امروزه بلندی قد بخشی از زیبایی و جذابیت به شمار می آید. به همین علت بسیاری از مردم برای چند سانتی‌‌متر بلندتر شدن حاضر هستند کفش‌‌هایی با پاشنه ۱۰ ‌سانتی ‌بپوشند و از انواع ماساژورهای کف ‌پا استفاده کنند و حتی گاهی استخوان پاهایشان را با جراحی بشکنند و چند ماه خانه ‌نشین شوند تا اندکی به قد‌شان اضافه شود. راه های مختلفی برای افزایش قد معرفی می شوند از جمله مصرف قرص های افزایش قد که بسیاری از آنها فقط جنبه ی تبلیغاتی دارند. در واقع افزایش قد مشروط به عوامل خاصی از جمله سن، جنس و هورمون های بدن می باشد و تاثیر این قرص ها هیچ ضمانتی ندارد.

افزایش قد
تصویر۲: اندونزیایی ها کوتاه ترین و هلندى ها بلندترين مردمان جهان هستند. رتبه ايران بين ۴۰ تا ۵۰ با ميانگين ۱۷۲ براى آقايان و ۱۵۹ براى خانم ها ميباشد.

تعریف کوتاه قدی و بلند قدی در کشور های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال شخصی با قد بلند در ژاپن، می تواند در هلند به عنوان یک کوتاه قد به شمار بیاید.

افزایش قد
میانگین قد مردان در ایران
افزایش قد
تصویر۳: منحنی قد و وزن کودکان

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود یک فرد به اندازه ای که باید رشد نکند. معمولا مسایل ژنتیکی اولین و مهم ترین علت کوتاهی قد در کودکان است.

به طور کلی همه ما در ۳ مرحله رشد می‌‌کنیم؛ ۲ سال اول زندگی ۳۰ تا ۳۵ سانتی‌متر افزایش قد داریم. این رشد سریع قد با افزایش سن كاهش می‌ یابد؛ از۲ سالگی به بعد کودكان هر سال ۵ تا ۷ سانتی‌متر قد می‌‌كشند.

افزایش قد
تصویر۴: وضعیت صفحات رشد

در نزدیكی سنین بلوغ سرعت رشد كمتر خواهد ‌شد. سرانجام در دوره بلوغ یك جهش رشد قدی وجود دارد كه به طور متوسط در پسران ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر و دختران ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متراست. حداكثر جهش رشد قدی در دختران پیش از شروع عادت ماهیانه و در پسران در مراحل انتهایی‌ بلوغ است.

به‌ طور معمول در سنین ۱۵ تا ۱۷ سالگی در دختران و ۱۶ تا ۱۸ سالگی در پسران، صفحات رشد (صفحات غضروفی استخوان) بسته می ‌شوند و امكان افزایش قد، پس از آن وجود نخواهد داشت.

تغذیه مناسب نیز از عوامل قد بلند است. بیشترین تاثیر آن در دوران کودکی و بلوغ است. مهمترین ماده موثر کلسیم بوده که بهترین منبع آن لبنیات است (جای تعجب ندارد مللی که لبنیات بیشتری مصرف می کنند مانند هلند و دانمارک قد بلندتری دارند).

 

افزایش قد
افزایش قد
تصویر۵: افزایش متوسط طول قد در نسل های امروزی نسبت به گذشته. احتمال می رود یکی از دلایل آن بهبود تغذیه و بهداشت باشد

 دیگر موادی که در افزایش رشد قدی انسان موثرند ویتامین ها هستند. این مواد در میوه و سبزیجات وجود دارند. مصرف غلات، میزان متعادلی گوشت و مصرف آب زیاد هم می توانند سوخت و ساز بدن را بهبود داده رشد طولی را افزایش دهند. در سالهای اخیر تاکید فراوانی در مورد تاثیر روی Zinc در رشد قدی کودکان و نوجوانان می شود.

ورزش در داشتن قدی بلند تر در زمان کودکی و بلوغ بی تاثیر نیست. هورمون رشد می تواند در حین ورزش در بدن ترشح شود. در این دوران هر چه بیشتر ورزش کنید علاوه بر داشتن بدنی سالم تر، قد شما نیز بلند تر خواهد شد. جالب است بدانید بعد از پایان دوران رشد نیز ورزش می تواند مقدار ناچیزی در افزایش قد موثر باشد. بدین صورت که ۵-۲ سانتیمتر و گاهی حتی بیشتر در ستون مهره پنهان است. بسیاری از افراد به علت ضعیف بودن عضلات ستون مهره و شکم، موقع ایستادن صاف نمی ایستند و قوز می کنند. همین قوز موجب کم شدن قد می شود. با ورزش کردن و تقویت عضلات ستون مهره و شکم، بدن در حالت ایستادن صاف تر شده و به طول قد اضافه می شود.

افزایش قد
تصویر۶: خواب کافی در شب به تولید هورمون رشد کمک می کند

خواب کافی موجب فعالیت بیشتر هورمون رشد می شود. اگر به اندازه کافی بخوابید هورمون رشد در بدن عملکرد بهتری داشته و قد بلندتر می شود. کم خوابی موجب کاهش ترشح هورمون رشد می شود.

هورمون رشد ماده ایست که توسط غده هیپرفیز که در مغز قرار دارد ترشح می شود. این هورمون بیشتر در دو ساعت ابتدایی خواب و در حین ورزش ترشح می شود. وظیفه اصلی این هورمون تحریک سلول های بدن برای رشد می باشد تا زمانی که رشد در پایان بلوغ متوقف شود.

از اواسط سال ۱۹۸۰ هورمون های رشد مصنوعی با موفقیت برای درمان کودکان و بزرگسالان مورد استفاده قرار گرفت. قبل از این دوره هورمون های طبیعی اجساد برای درمان استفاده می شدند. هورمون رشد به بافت های چربی زیر جلدی مانند پشت بازوها، ران ها و باسن تزریق می شود. این روش یک درمان روزانه و موثر است.

افزایش قد
نمودار کاهش هورمون رشد با افزایش سن
افزایش قد
نمودار افزایش هورمون هنگام ترشح آن در یک شبانه روز

در افرادی که این هورمون به اندازه کافی ترشح نمی شود، می توان با تزریق روزانه آن به بدن این کمبود را جبران نمود. برای این کار لازم است ابتدا آزمایش مربوط به تعیین مقدار این هورمون در بدن انجام شود. در صورتی که میزان ترشح آن افزایش یابد می تواند موجب اختلال در متابولیسم و بیماری های دیگری از جمله آکرومگالی و یا دیابت شود.

کودکانی که مبتلا به کمبود هورمون رشد مادرزادی هستند اغلب با تزریق هورمون رشد تا زمان بلوغ درمان می شوند. کودکانی که کمبود هورمون رشد در آنها بیش از حد باشد و در جوانی نیز به طور طبیعی رشد کافی نداشته باشند می توانند تزریق هورمون را در بزرگسالی نیز ادامه دهند. پزشک با بررسی تعیین سطح هورمون در خون، تشخیص می دهد تا چه زمانی نیاز به تزریق مداوم می باشد.

افزایش قد
تصویر۷: روش اکسترنال فیکساتور که نسبت به روش الیزاروف کمتر مورد استفاده است

امروزه جراحی هایی برای افزایش طول قد انجام می شود که بهترین و مطمئن ترین آنها ابزاری به نام الیزاروف است.

الیزاروف، ارتوپد مشهور روسی و مبتكر روش جدیدی در افزایش طول استخوان در جهان است. او حدود ۵۰ سال پیش این عمل جراحی را در روسیه انجام داد و نزدیك ۲۰ سال است كه این روش به كشورهای ایتالیا، چین، آلمان، فرانسه، امریكا و ایران راه پیدا كرده است.

در روش الیزاروف برش ظریفی روی استخوان ساق پا یا ران یا هر دو داده می‌شود و دستگاه ایلیزاروف را روی قسمت شكافته شده استخوان قرار می‌دهند. تکنیک الیزاروف روشی است که از آن برای ترمیم ضایعات استخوانی استفاده می شود.

افزایش قد
تصویر۸: استفاده از روش الیزاروف که مرسوم تر از سایر جراحی های دیگر است

با استفاده از ایلیزاروف یا سایر انواع فیکساتورها دو قسمت استخوان از هم فاصله پیدا می کنند و به تدریج این فاصله با سلول های استخوانی جدید پر می شوند. در این روش استخوان تا ۳۰ درصد اندازه اولیه می تواند افزایش طول داشته باشد. به کمک فیکساتورها استخوان ها هر ۲۴ ساعت به اندازه یک میلی متر از هم فاصله پیدا می کنند. این فضای خالی ابتدا با لخته خون و بعد از آن با بافت هم بند و سپس با سلول های استخوانی پر می شود. اغلب استخوان تشکیل شده در این ناحیه استحکام و کیفیت مشابه استخوان قسمت های دیگر را ندارد.

افزایش قد
تصویر۹: مکانیسم افزایش قد در روش الیزاروف

کاربرد این روش را می توان در موارد زیر بیان کرد:

  • در موارد کوتاه تر بودن یک پا نسبت به پای دیگر
  • اصلاح برخی از ناهنجاری های ژنتیکی
  • در مواردی که به دنبال شکستگی استخوان، قسمتی از آن جوش نخورده باشد
  • در مواردی که قسمتی از استخوان به هر دلیل از بین برود. مثلا در جریان سوانح یا تومورهای استخوانی

از جمله عوارض این روش که ممکن است به وجود بیاید:

  • احتمال جوش نخوردن استخوان
  • احتمال کج جوش خوردن استخوان
  • احتمال عفونت در استخوان و بافت نرم
  • احتمال ایجاد مشکل در عضلات و رباط ها

بنابراین استفاده از این روش صرفا به عنوان افزایش قد در فردی که مشکل خاصی ندارد توصیه نمی شود.

افزایش قد
تصویر۱۰: دستگاه الیزاروف

در این روش در هر روز یک میلی متر به طول استخوان اضافه می شود. هنگامی که طول استخوان به اندازه مورد نظر رسید، لازم است به مدت دو برابر مدت افزایش طول اضافه تر و تا اطمینان از استحکام استخوان تشکیل شده، دستگاه از پا جدا نشود. به عنوان مثال اگر قرار است طول استخوان ۵ سانتی متر افزایش داشته باشد باید تا ۵۰ روز، روزانه یک میلی متر به طول استخوان اضافه نمود و سپس ۱۰۰ روز اضافه تر به منظور مراقبت، دستگاه روی پا بماند که در مجموع ۱۵۰ روز طول می کشد تا دستگاه باز شود.

افزایش قد
تصویر۱۱: استفاده از ابزار داخل کانال استخوان (limb lengthening over nail)

اما در روشی دیگر با استفاده از قرار دادن ابزار خارجی در داخل کانال استخوان (روش limb lengthening over nail)، نیاز به متصل بودن دستگاه ۱۰۰ روز اضافه تر نمی باشد. به عنوان مثال برای افزایش طول ۵ سانتی متر، پس از ۵۰ روز دستگاه باز خواهد شد.

ویدئو روش استفاده از قرار دادن ابزار خارجی در داخل کانال استخوان (روش limb lengthening over nail)

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۹ بهمن ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran