سنگ کلیه

سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه

سنگ کلیه  توده های کوچکی از مواد معدنی و نمک ها هستند که درون کلیه شکل می گیرند و ممکن است به سمت مجاری ادرار نیز حرکت نمایند. سنگ های کلیوی معمولا اندازه های مختلفی دارند. برخی از آن ها بسیار کوچک و برخی بسیار بزرگ هستند. نشانه ها و علائم سنگ های کلیوی در برگیرنده خون در ادرار، درد در شکم، کشاله ران یا پهلوست. حدود ۵ درصد از افراد در طول زندگی خود سنگ های کلیوی را تجربه می کنند.

سنگ کلیه

همانطور که می دانید کلیه ها سطح مایعات، مواد معدنی ، نمک ها و سایر مواد موجود در بدن را تنظیم می کنند. زمانی که تعادل این ترکیبات تغییر می کند، سنگ کلیه ممکن است تشکیل گردد.  چهار نوع سنگ کلیه وجود دارد که هر کدام از مواد متفاوتی تشکیل شده اند. اوریک اسید و سیستین دو ترکیبی هستند که ممکن است سنگ کلیه را تشکیل دهند. فاکتورهای شناخته شده برای افزایش خطر ابتلا به سنگ های کلیوی شامل از دست رفتن آب بدن، سابقه خانوادگی، ژنتیک و  وجود شرایط پزشکی خاص است. اگر در خانواده خود دو یا چند نفر به سنگ کلیه مبتلا بوده اند، خطر ابتلای شما به این شرایط افزایش پیدا می کند.

سنگ کلیه

تعداد افرادی که به سنگ کلیه مبتلا می شوند در ایالت متحده آمریکا در حال افزایش است. دلیل چنین شرایطی هنوز معلوم نیست. شیوع سنگ کلیه در اواخر سال ۱۹۷۰ حدود ۳٫۸ درصد بود. در اواخر سال ۱۹۸۰ و اوایل سال ۱۹۹۰، تعداد افرادی که با این بیماری دست و پنجه نرم می کردند به ۵٫۲ درصد رسید. معمولا مردان نرخ بالاتری از ابتلا به سنگ کلیه را به خود اختصاص می دهند. مردان در سنین ۴۰ الی ۷۰ سالگی خود مستعد تشکیل سنگ کلیه هستند و این نرخ با افزایش سن بالاتر می رود. زنان نیز ممکن است در ۵۰ سالگی خود سنگ کلیه را تجربه نمایند. فردی که از سنگ کلیه رنج می برد ممکن است بعدا دوباره به این شرایط مبتلا شود.

سنگ کلیه

بیشتر سنگ های کلیوی بدون درد هستند تا زمانی که از کلیه ها حرکت کنند و به سمت مجاری ادرار رفته و وارد مثانه شوند. بسته به اندازه سنگ،حرکت آن از طریق مجاری ادرار می تواند درد شدید با شروع ناگهانی را منجر شود. افرادی که سنگ کلیه دارند اغلب درد آن را مشقت بار توصیف می کنند.قسمت های پایینی کمر، شکم و پهلوها معمولا مناطقی هستند که درد در آن ها دیده می شود. آن هایی که سنگ کلیوی دارند ممکن است در ادرار خون مشاهده کنند. تب و لرز زمانی که عفونتی وجود داشته باشد ممکن است دیده شود. اگر نشانه های بیان شده را داشتید حتما با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.

سنگ کلیه

سنگ های کلیوی با بررسی سایر شرایط احتمالی بروز دردهای شکمی یا نشانه های مرتبط آغاز می شود. تست های تصویربرداری همچون  استفاده از اشعه ایکس که به آن KUB view نیز گفته می شود می تواند به تشخیص چنین شرایطی کمک کند.سی تی اسکن هلیکال اغلب برای تایید تشخیص سنگ های کلیوی مورد استفاده قرار می گیرد.اگرچه مقدار تابش و قرار گرفتن در معرض آن بسیار اندک است اما زنان باردار و سایر افراد  ممکن است نیاز داشته باشند از این سطح اندک نیز اجتناب کنند. در چنین شرایطی، برای تشخیص سنگ کلیه از سونوگرافی استفاده می شود.

سنگ کلیه

بیشتر افرادی که سنگ کلیه دارند آن ها را خود به خود و با نوشیدن مایعات فراوان طی ۴۸ ساعت از بدن دفع می کنند. داروهای مرتبط با درد نیز می تواند ناراحتی حاصل از این شرایط را تسکین ببخشد. هر چقدر سنگ کلیه کوچک تر باشد احتمال خروج آن بدون دخالت سایر موارد بیشتر خواهد بود. سایر فاکتورهایی که بر روی توانایی عبور سنگ اثر دارد در برگیرنده بارداری، اندازه پروستات و اندازه بیمار است. سنگ های ۹ میلی متری یا بزرگ تر از آن معمولا خود به خود عبور نمی کنند و نیازمند دخالت پزشک هستند. سنگ های ۵ میلی متری ۲۰ درصد شانس عبور خود به خود دارند. این در حالیست که ۸۰ درصد  سنگ های ۴ میلی متری بدون درمان از بدن دفع می شوند.

سنگ کلیه

لیتوتریپسی فرآیندی است که از امواج شوک برای شکستن سنگ های کلیوی به قطعات کوچک تر استفاده می کند و همین امر باعث می شود خروج آن ها از بدن راحت تر باشد. دستگاه مورد استفاده برای این روش لیتوتریپتر نامیده می شود.سنگ های کلیوی را می توان به کمک جراحی نیز  برداشت. percutaneous nephrolithotomy فرایندی است که در آن سنگ کلیه از طریق برش کوچکی که در پوست ایجاد می شود برداشته می شود. سنگ کلیه ممکن است با اورئوسکوپ برداشته شود. اورئوسکوپ ابزاری است که از مجاری ادرار و مثانه به میزنای می رود.

سنگ کلیه

بهترین روش برای پیشگیری از سنگ های کلیوی پیشگیری از رایج ترین دلیل ایجاد آن یعنی دهیدراسیون( از دست رفتن آب بدن) است.  اگر ادرار شما شفاف باشد آب کافی در بدن دارید. بیشتر افراد  به ۸ الی ۱۰ لیوان آب در روز نیاز دارند. از مصرف آب گریپ فروت خودداری کنید زیرا به توسعه سنگ کلیه مرتبط است.

سنگ کلیه

رژیم غذایی فاکتوری است که در برخی از سنگ های کلیوی نقش دارد. متخصص تغذیه می تواند غذاهای مناسب برای کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه را پیشنهاد کند. مقدار زیادتر از حد توصیه شده ویتامین D، ویتامین C، نمک، پروتئین و غذاهای حاوی اگزالات بالا می تواند خطر تشکیل سنگ را بیشتر کند.  خوردن غذاهایی با پروتئین  و سدیم اندک به همراه کلسیم کافی می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهد.

سنگ کلیه

وزن اضافی به سنگ کلیه مربوط است. در یکی از مطالعات انجام شده، محققان به این نتیجه رسیدند که افزایش وزن در اوایل بزرگسالی می تواند خطر تشکیل سنگ را افزایش دهد. سایر فاکتورهای خطری که به سنگ کلیه مربوط است شامل افزایش BMI و دور کمر است.  فعالیت فیزیکی نیز ممکن است خطر ابتلا به چنین شرایطی را افزایش دهد. داروهای خاص همچون acetazolamide و indinavir به تشکیل سنگ های کلیوی مربوط هستند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/kidney_stone_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۷ مرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran