روده

سندرم روده تحریک پذیر

روده

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک اختلال مزمن است که در آن روده به درستی کار نمی کند. سایر نام های IBS شامل کولون اسپاستیک یا بیماری عملکردی روده است. عواقب ناشی از کارکرد نادرست روده درد شکمی است که به یبوست، اسهال یا یبوست همراه با اسهال مرتبط است. این اختلال حداقل ۱۰ درصد از جمعیت آمریکای شمالی را تحت تاثیر خود قرار داده است.

روده

مشخصه اصلی IBS، وجود درد شکمی است که به یبوست، اسهال یا هر دوی این ها مرتبط است. درد و تغییر در عادت های اجابت مزاج ممکن است خفیف باشد و با فعالیت های روزمره تداخلی نداشته باشد. اما چنین دردی می تواند حاد گردد و فعالیت های روزمره را محدود نماید. اسهال مکرر باعث می شود فرد موردنظر به طور مداوم به دستشویی نیاز داشته باشد و همین امر آزاردهنده است.

روده

دلیل اصلی و دقیق ابتلای افراد به IBS هنوز مشخص نیست. متخصصان بر این باورند که چنین شرایطی به خاطر فعالیت غیر طبیعی عضلات روده و/یا اعصابی ایجاد می شود که این عضلات را کنترل می کنند. همین امر می تواند به الگوی غیر عادی انقباض عضلات روده بیانجامد و در نهایت درد، یبوست، اسهال را منجر شود. ترشح مایعات به روده ممکن است افزایش پیدا کند. موارد غیر طبیعی عضلات روده را نمی توان زیر میکروسکوپ مشاهده کرد. اگر الگوی تحرک روده مورد مطالعه قرار گیرد ممکن است موارد غیر طبیعی نیز آشکار شود.

روده

سندرم روده تحریک پذیر در زنان شایع تر از مردان است و تقریبا زنان دو برابر مردان به چنین شرایطی مبتلا می شوند. اگرچه نشانه های این بیماری ممکن است در هر سنی آغاز شود اما معمولا در افراد ۲۰ ساله رایج تر است. به نظر می رسد شیوع IBS در افرادی که سابقه خانوادگی داشته اند بیشتر است. استرس و اضطراب باعث ایجاد IBS نمی شود اما می تواند نشانه های آن را بدتر کند.

روده

تست و ازمایش خاصی برای تشخیص IBS وجود ندارد. فعالیت عضلات روده باید مورد مطالعه قرار گیرد و موارد غیر طبیعی بررسی شود. معمولا نشانه های عمومی IBS( درد شکمی مرتبط با یبوست، اسهال یا هر دوی این ها) می تواند به تشخیص این شرایط کمک کند. از آنجایی که اختلالات شکمی بسیاری باعث ایجاد چنین مشکلاتی می شوند؛ معمولا پزشک باید سایر بیماری های شکمی یا روده ای را مورد بررسی قرار دهد و از نبود سایر مشکلات مطمئن گردد.

روده

زمانی که نشانه های IBS خفیف است، با فعالیت های روزمره تداخلی نخواهد داشت. اما زمانی که این نشانه ها حاد می شود، می تواند با زندگی روزمره بیمار تداخل داشته باشد و آن ها را محدود نماید زیرا درد یا نیاز به دستشویی ازاردهنده است. بیمارانی که با IBS و اسهال دست و پنجه نرم می کنند باید همیشه به دنبال دستشویی های نزدیک باشند. برخی از این بیماران مجبور می شوند از فعالیت های اجتماعی خودداری کنند.

روده

همانطور که در ابتدای مقاله نیز ذکر کردیم استرس می تواند نشانه های IBS را بدتر کند. به خاطر داشته باشید که استرس دلیل ایجاد چنین شرایطی نیست. با این وجود، کاهش استرس یکی از رویکردهای منطقی برای بهبود نشانه های IBS است. برخی از اوقات کاهش استرس باعث راحتی بیمار می شود اما معمولا موارد دیگری برای بهبود نشانه ها نیز لازم خواهد بود. نشانه های دردسرساز IBS می تواند باعث ایجاد استرس در فرد شود و نشانه های دیگر را ازاردهنده تر کند.

روده

برای اینکه بتوانید چنین شرایطی را کنترل کنید باید تمامی فاکتورهایی که نشانه های IBS را بدتر می کنند شناسایی نمایید. این فاکتورها ممکن است فعالیت های خاص، غذاهای خاص یا داروهای خاص باشد. غذای خاصی که به IBS مرتبط باشد وجود ندارد به همین خاطر رژیم غذایی خاصی نیز برای این شرایط وجود ندارد. با اینحال بهتر است مواد غذایی که در طول روز مصرف می کنید را یادداشت کنید و ببینید چه مواردی باعث بدتر شدن نشانه ها می شود. بعد از انجام اینکار، قادر خواهید بود از مصرف چنین موادی خودداری کنید.

روده

برخی از غذاها می توانند نشانه های IBS را بدتر کنند زیرا عملکرد عضلات روده را تغییر می دهند. به عنوان مثال، کافئین می تواند انقباض عضلات را تحریک نماید. غذاهای چرب می توانند فعالیت عضلات را کاهش دهند. برخی از اوقات، عدم تحمل برخی از مواد غذایی همچون لاکتوز یا فروکتوز می تواند باعث بدتر شدن نشانه های این بیماری شود. اگرچه چنین موادی باعث ایجاد IBS نمی شوند اما حذف آن ها از رژیم غذایی می تواند نشانه های موجود را بهبود ببخشد.

روده

پروبیوتیک ها برای درمان نشانه های IBS به طور مکرر مورد استفاده قرار می گیرند. مطالعات اندکی وجود دارد که نشان می دهد پروبیوتیک در این شرایط مفید است. با اینحال دلایل نظری برای استفاده از چنین موادی وجود دارد. پروبیوتیک ها معمولا امن و بی خطر هستند و به همین خاطر استفاده از آن ها مضر نخواهد بود. به خاطر داشته باشید که همه درمان های مرتبط با IBS از جمله استفاده از پروبیوتیک ها، نرخ پاسخ دارونمای ۲۰ به ۴۰ درصد دارند.

روده

داروها روش جایگزین یا اضافی برای درمان نشانه های IBS محسوب می شوند. داروهایی که برای این شرایط انتخاب می شوند بر اساس نشانه هایی هستند که بیشتر فرد را آزار می دهند. به عنوان مثال، داروهای ضد اسهال همچون لوپرآمید یا دی فنوکسیلات و آتروپین می توانند اسهال را کاهش دهند. نرم کننده های مدفوع و فیبر نیز می تواند مدفوع افرادی که به یبوست مبتلا هستند را نرم سازد.

روده

یکی از موثرترین روش ها برای کاهش یبوست ، افزایس مایعات روده برای نرم کردن مدفوع است. گزینه هایی همچون فیبر، نرم کننده های مدفوع، مریلاکس می تواند مفید باشد. داروهای تجویز شده مثل لیناکلوتید و لوبیپروستون می توانند مایعات را در روده افزایش دهند و در نهایت باعث بهبود یبوست گردند. ملین های تحریک کننده همچون دوکستات و سنا می توانند عضلات روده را تحریک کنند و باعث اجابت مزاج شوند.

روده

داروهای ضد افسردگی ممکن است برای درمان نشانه های IBS مورد استفاده قرار گیرند. در این موارد، داروهای ضد افسردگی به عنوان داروی ضد افسردگی استفاده نمی شوند. چنین داروهایی که در دوز کم تجویز می شوند، می توانند الیاف عصبی که باعث ایجاد درد می شوند را مهار کنند. داروهایی که برای پیشگیری از اسپاسم عضلات روده مورد استفاده قرار می گیرند شامل آنتی کولینرژیک، دی سیکلومین هستند اما عوارض جانبی همچون بدتر شدن یبوست در اثر مصرف چنین داروهایی دیده شده است.

روده

روده از نوعی عضله ساخته شده است که به آن ها عصلات نرم می گویند. یکی از قوی ترین مواد شل کننده عضلات نرم، روغن نعناع است. برای بیمارانی که به IBS مبتلا هستند روغن نعناع می تواند نشانه های موجود را تسکین ببخشد. روغن نعناع باید طبیعی باشد زیرا روغن مصنوعی تاثیری نخواهد داشت. با اینحال قبل از مصرف روغن نعناع بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

روده

از آنجایی که استرس باعث بدتر شدن نشانه های IBS می شود، می توان از روش های کاهنده استرس برای بهبود چنین شرایطی استفاده کرد. یکی از استراتژی های موجود، درمان شناختی-رفتاری است که نوعی روان درمانی محسوب می شود. درمان شناختی رفتاری می تواند استرس را کاهش دهد و نشانه های مرتبط با IBS را تسکین ببخشد. همچنین این نوع درمان روشی را برای مقابله و دست و پنجه نرم کردن با نشانه های بیماری به فرد آموزش می دهد.

روده

هیپنوتیزم نیز می تواند بر روی وضعیت ناخودآگاه فرد تاثیر بگذارد. برخی از شواهد از موثر بودن این روش در کاهش نشانه های IBS حمایت می کنند.

روده

بیوفیدبک نیز روش دیگری برای مدیریت نشانه های IBS است. بیوفیدبک به بیماران یاد می دهد وضعیت فیزیکی خود را مدیریت کنند و وارد حالت آرامش شوند. این کار می تواند استرس را کاهش دهد و نشانه های IBS را بهبود ببخشد.

روده

مدیتیشن یک تکنیک رایج برای مدیریت استرس است. در این روش از تصویرسازی، تنفس عمیق و سایر تکنیک ها استفاده می شود. تمامی این تکنیک ها می تواند به کاهش نشانه ها کمک کند و از همه مهم تر قادر است بدون کمک و در هر جایی مورد استفاده قرار گیرد.

روده

تمرین ورزشی می تواند استرس را کاهش دهد و برای نشانه های خفیف این بیماری مورد استفاده قرار گیرد. اینکه ورزش در چنین شرایطی چگونه کار می کند هنوز مشخص نیست اما لازم نیست برای استفاده از مزایای آن، به تمرینات سخت و شدید روی بیاورید. قبل از آغاز هر برنامه ورزشی باید با پزشک مشورت نمایید.

روده

سندرم روده تحریک پذیر یک بیماری مزمن در نظر گرفته می شود. این بیماری با دوره هایی از نشانه های بیشتر و نشانه های کمتر شناخته می شود. برخی از اوقات شناسایی محرک های احساسی یا فیزیکی که باعث بدتر شدن نشانه ها می شود ممکن است. در چنین شرایطی می توان محرک ها را حذف کرد. به طور کلی با گذشت زمان، نشانه های IBS نه بدتر می شود و نه به شرایط حادتری همچون سرطان می انجامد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/ibs_pictures_slideshow_understanding_ibs/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۴ مرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran