ناباروری

چه نوع درمان ناباروری برای شما مناسب است؟

ناباروری

این یک شایعه است که استراحت کردن یا زمان دادن و منتظر ماندن می تواند ناباروری را درمان کند.  همانطور که می دانید ناباروری یک نوع مشکل پزشکی است که اغلب نیز قابل درمان است. بیش از ۳ میلیون کودک در سرتاسر جهان از طریق لقاح آزمایشگاهی یا IVF به دنیا می آیند. سایر گزینه های درمانی نیز موفق بوده اند. حداقل نیمی از زوج های جوانی که برای باروری خود تلاش کرده اند توانسته اند به این موضوع دست یابند و باردار شوند.

ناباروری

بیشتر زوج ها بعد از یکسال تلاش ناموفق برای بارداری به پزشک مراجعه می کنند. اگر همسر شما بالای ۳۵ سال سن دارد یا چرخه قاعدگی او نامنظم است ( و به مدت ۶ ماه تلاش کرده اید و نتیجه نگرفته اید) بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

ناباروری

معمولا مشکلاتی که در مردان باعث ناباروری می شود عبارت است از:
• کم بودن تعداد اسپرم ها
• حرکت ضعیف اسپرم ها
• اسپرمی که شکل مناسبی ندارد
• مجرای مسدود شده اسپرم

ناباروری

مهم ترین و رایج ترین مشکلاتی که در زنان مانع از باروری می شود به شرح زیر است:
• تخمدانی که به طور منظم تخمک ازاد نمی کند.
• لوله فالوپ مسدود شده
• وجود مشکل در دهانه رحم یا رحم

ناباروری

برخی از اوقات زمانبندی اصلی ترین چالش به هنگام بارداری است. سعی کنید تست های تخمک گذاری را در منزل انجام دهید تا بتوانید بهترین روز را برای برقراری رابطه جنسی انتخاب نمایید. این تست می تواند افزایش هورمون ها را قبل از آزاد شدن تخمک مشخص نماید. بهتر است این تست را چندین بار در طول هفته انجام دهید تا بهترین روز را به دست آورید.

ناباروری

اگر تخمدان شما قادر به تولید تخمک نباشد می توان به کمک داروهایی  این مشکل را حل کرد. رایج ترین درمان استفاده از کلومیفن است. حدود نیمی از زنانی که از این دارو استفاده می کنند می توانند باردار شوند. فقط به خاطر داشته باشید که این دارو می تواند شما را دوقلو باردار کند زیرا باعث می شود تعداد تخمک های آزاد شده بیش از حد باشد.

ناباروری

اگر بعد از مصرف کلومیفن برای سه تا شش ماه باردار نشدید، پزشک ممکن است هورمون های باروری را برای کمک به تخمک گذاری تجویز نماید. شما می توانید طیف وسیعی از داروهای تزریقی را داشته باشید که بر اساس نظر پزشک مورد استفاده قرار می گیرد. حدود نیمی از زنانی که از این داروها استفاده می کنند می توانند باردار شوند. این داروها می تواند احتمال دوقلو یا چند قلو بودن جنین را افزایش دهد.

ناباروری

برخی از اوقات وجود زخم مانع از انتقال تخمک به لوله فالوپ می شود.  معمولا چنین شرایطی زمانی ایجاد می شود که فرد به بیماری آندومتریوز یا عفونت لگنی مبتلا شده باشد یا اینکه قبلا جراحی کرده باشد.  پزشک می تواند به کمک جراحی ، بافت های زخمی را خارج کند. این کار می تواند شانس بارداری را افزایش دهد.

ناباروری

این روش یک فرایند محبوب برای درمان بیشتر مشکلات ناباروری است. پزشک در این فرآیند اسپرم را در داخل رحم می گذارد اما در داخل خود تخمک قرار نمی دهد.  معمولا برای تحریک تخمک گذاری به داروهایی نیاز خواهید داشت. روش IUI کم هزینه تر و ساده تر از IVF است اما نرخ باروری در این روش پایین تر خواهد بود.

ناباروری

زنان بارور می توانند به کمک اسپرم دهنده روش IUI را انتخاب کنند. معمولا اینکار به چندین تلاش نیاز دارد اما نرخ باروری در آن بالای ۸۰ درصد است. شما و همسرتان در ابتدا بهتر است با یک مشاور مشورت نمایید تا مطمئن شوید برای بزرگ کردن کودکی که از لحاظ بیولوژیکی به  همسرتان مرتبط نیست آماده هستید.

ناباروری

این گزینه برای افرادی که سایر گزینه های درمانی موثر نبوده است مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش تخمک و اسپرم به طور مستقیم در آزمایشگاه ترکیب می گردد. پزشکان جنین در حال رشد را در رحم مادر جای سازی می کنند. IVF  روش گران قیمتی است.

ناباروری

پزشک می تواند اسپرم را به طور مستقیم در آزمایشگاه به تخمک تزریق کند. این تکنیک که به آن ICSI می گویند به مردانی که تعداد اسپرم اندکی دارند یا اسپرمشان به خوبی حرکت نمی کند کمک خواهد کرد. بعد از اینکه تخمک تلقیح شده آماده گشت،  از طریق فرآیند IVF معمول وارد رحم زن می شود.

ناباروری

اگر خانم شما  به سن ۴۰ سالگی خود  رسیده است و کیفیت تخمک ضعیفی دارد یا  چرخه قاعدگی اش منظم نیست می توانید از تخمک اهدایی استفاده کنید. در این روش اسپرم با تخمک زن دیگر ترکیب می شود. اگر این فرآیند موفقیت آمیز باشد، شما فرزندی خواهید داشت که از لحاظ بیولوژیکی به همسرتان مربوط نیست .

ناباروری

برای افزایش موفقیت باروری، معمولا دو الی چهار جنین همزمان به رحم مادر منتقل می شود. اما این موضوع بدین معنی است که شما دوقلو، سه قلو یا حتی چهار قلو باردار خواهید بود. انتقال بیش از یک جنین خطر سقط، کم خونی، فشار خون بالا و سایر عوارض را بالا می برد. در مورد خطرات این روش با پزشک خود صحبت کنید.

ناباروری

در IVF استاندارد، پزشک جنین را زمانی به رحم منتقل می کند که به مرحله ۲ الی ۸ سلول رسیده باشند. اما در  این فرآیند جنین به مدت ۵ روز اول رشد می کند. پزشکان به این موارد بلاستوسیست می گویند و سعی می کنند یک یا دو مورد از سالم ترینشان را برای انتقال به رحم انتخاب نمایند. این فرآیند شانس بارداری چندقلو را کاهش می دهد.

ناباروری

اگر فرآید IVF  برای شما کارساز نبود یا خواستید گزینه ارزان تری را امتحان کنید، می توانید از جنین اهدایی استفاده نمایید. جنین از زوجی که فرآیند مورد نظر را تکمیل کرده اند به دست می اید. هزینه انتقال بسیار کمتر از IVF استانادار یا تخمک اهدایی است. زمانی که  از طریق این روش باردار می شوید جنین از لحاظ بیولوژیکی به شما یا همسرتان مرتبط نخواهد بود.

ناباروری

اگر این گزینه را برای باروری انتخاب کردید، باید با زن دیگری همراه شوید. متخصصان از IVF برای ایجاد جنین با تخمک شما و اسپرم همسرتان استفاده می کنند و آن را در رحم جایگزین قرار می دهند. در این روش کودک از لحاظ بیولوژیکی شبیه شما و همسرتان است.

ناباروری

سعی کنید قبل از انتخاب گزینه های موجود، سوالات زیادی را در مورد فرآیندها و هزینه ها انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که از آخرین فناوری های موجود استفاده می کنید. درمان های مرتبط با ناباروی  فرایندهای طولای مدتی هستند و باید صبور باشید.

ناباروری

برخی از تغییراتی که در سبک زندگی انجام می شود می تواند تفاوت زیادی در باروری ایجاد نماید. اگر سیگاری هستید آن را ترک کنید. سیگار کشیدن شانس باروری را در زنان و مردان کاهش می دهد و نرخ باروری را کمتر می نماید. در یکی از مطالعات انجام شده مردانی که مصرف تنباکو را قطع کرده بودند تعداد اسپرمشان تا ۸۰۰ درصد بیشتر شده بود. در مورد رژیم غذایی نیز از پزشک سوال کنید.  همچنین از او بخواهید در مورد مکمل ها نیز توضیحاتی بدهد. برخی از ویتامین ها و مواد معدنی ممکن است  شانس باروری را افزایش دهند.

ناباروری

طب سوزنی در بیشتر شرایط امیدوار کننده بوده است. در حال حاضر برخی از زوج ها در حال استفاده از  این طب سنتی  هستند. محققان بر این باورند که طب سوزنی می تواند کیفیت اسپرم را بهبود ببخشد و جریان خون به رحم را بهتر نماید.

ناباروری

اگر نتوانستید به کمک گزینه های درمانی باردار شوید بهتر است به فکر گزینه های جایگزین باشید.  سعی کنید با مشاور در این مورد صحبت کنید. بیشتر زوج ها تصمیم می گیرند بدون فرزند به زندگی خود ادامه دهند.  برخی از افراد نیز تلاش می کنند فردی را به فرزندی قبول کنند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/ss/slideshow-which-treatment-is-for-you

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran