ناباروری مردان

ناباروری در مردان

ناباروری مردان

اگرچه هنوز هم برخی از افراد چنین فکر می کنند که ناباروری  مشکل خانم هاست اما در ۲۰ درصد زوج هایی که قادر به بچه دار شدن نیستند مشکل اصلی مربوط به آقایان است. بیشتر زوج ها ناباروری مردان را نادیده می گیرند. به همین خاطر مردان نیز باید همانند زنان تست های باروری را انجام دهند. همچنین مهم است که آقایان  این کار را در مراحل اولیه انجام بدهند. با اینکه برخی از آقایان انجام تست و ازمایش های باروری را به خاطر خجالت کشیدن از اطرافیان به تعویق می اندازند اما انجام زودهنگام تست ها و آزمایش های مربوط می تواند جلوی هزینه های غیر ضروری و ناراحتی زوج را بگیرد. همچنین این موضوع می تواند مشکلات احتمالی را کمتر نماید.

ناباروری مردان

 اولین کاری که در مورد مشکلات باروری باید انجام شود مراجعه به پزشک و عموما یک اورولوژیست است. پزشک بعد از معاینه فیزیکی می تواند آنالیز مایع منی را انجام دهد و کیفیت و کمیت اسپرم در مایع منی را بررسی نماید. پزشک از فرد می خواهد مایع منی را در همان جا ارائه کند یا حداقل جایی باشد که نزدیک بیمارستان یا مطب مربوط قرار داشته باشد زیرا انجام سریع تست بسیار مهم است. آنالیز مایع منی یک آزمایش رایج است و نتایج آن  می تواند جلوی ماه ها نگرانی و استرس را بگیرد. اگر اولین آنالیز مایع منی نرمال و طبیعی باشد، پزشک ممکن است برای تایید نتایج تست ثانویه را نیز انجام دهد. دو تست نرمال معمولا به این معنی است که مرد موردنظر مشکل قابل توجهی در باروری ندارد. اگر موضوع غیر عادی در نتایج تست ها دیده شود پزشک تلاش می کند برای یافتن مشکل، بررسی های بیشتری را انجام دهد. در این مرحله اگر از اورولوژیست کمک می گیرید باید به فکر یک پزشک متخصص باشید.

ناباروری مردان

 

 • آزواسپرمی. در این شرایط هیچ اسپرمی تولید نمی شود یا اسپرمی در مایع منی دیده نشده است.
 • اولیگواسپرمی: در این شرایط اسپرم بسیار اندکی تولید می شود.
 • ممکن است مشکلاتی در مورد تحرک اسپرم ها وجود داشته باشد. اگر اسپرم نتواند به طور طبیعی حرکت کند، احتمال لقاح با تخمک بسیار کم خواهد بود.
 • ممکن است مشکلاتی در مورد مورفولوژی اسپرم ها وجود داشته باشد. به عنوان مثال شکل و ساختار آن دچار مشکل باشد.

با اینکه چنین شرایطی ممکن است دلیل مستقیمی باشد که شما تصور نمی کنید اما خود این موارد نیز به خاطر یک مشکل پزشکی زمینه ای ایجاد می شوند. معمولا پزشک با انجام آزمایش خون و تست ادرار( و سایر فرآیندها) سعی می کند مشکل اصلی را پیدا کند.

ناباروری مردان

دلایل بسیار زیادی برای ناباروری در مردان وجود دارد.  برخی از این موارد به خاطر مشکلات فیزیکی که مانع از خروج طبیعی اسپرم از مایع منی می شود خواهد بود. برخی از موارد نیز بر روی کیفیت و تولید خودِ اسپرم تاثیر می گذارند.

ناباروری مردان

 

 • بیماری مقاربتی یا سایر عفونت ها: عفونت دستگاه تناسلی مثل کلامیدیا و سوزاک می تواند موجب ناباروری در مردان شود. ناباروری اغلب می تواند با درمان عفونت حل گردد.
 • انسداد، نقص در هنگام تولد یا اسیب فیزیکی: در برخی از موارد ممکن است مردان با انسداد در بخشی از بیضه و سایر اختلالات به دنیا بیایند که مانع از رسیدن اسپرم به مایع منی می شود. ترومای فیزیکی به بیضه، پروستات و پیشابراه می تواند باعث ایجاد مشکلات باروری در مردان شود. در چنین شرایطی استفاده از جراحی می تواند برخی از مشکلات را برطرف نماید.
 • انزال پس گرد: در این اختلال، مایع منی از آلت تناسلی خارج نمی شود و در عوض به سمت مثانه بر می گردد. چنین مشکلی ممکن است به خاطر دیابت، برخی از داروهای خاص، جراحی مثانه، پروستات یا پیشابراه باشد.
 • بیماری های ژنتیکی: اگرچه این موضوع نادر است اما اختلال ژنتیکی همچون فیبروز کیستیک یا اختلال کروموزومی می تواند باعث ایجاد مشکلات باروری در مردان شود.
 • مشکلات خود ایمنی: در برخی از موارد سیستم ایمنی بدن به اشتباه سلول های اسپرم را هدف قرار می دهد. در این شرایط اسپرم ممکن است اسیب ببیند.
 • مشکلات هورمونی: برخی از عدم تعادلات هورمونی به عنوان مثال در غده هیپوفیز و غده تیروئید می تواند موجب ناباروری شود. پزشک در این شرایط درمان های دارویی را پیشنهاد می کند.
 • مشکلات جنسی: اختلال نعوظ و انزال زودرس می تواند بر روی باروری تاثیر بگذارد. اختلال نعوظ ممکن است به خاطر مواردی همچون اضطراب،اعتماد به نفس پایین و سایر شرایط ایجاد شود. همچنین این شرایط ممکن است به خاطر مشکلات فیزیکی مثل دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا و بیماری قلبی ایجاد شده باشد. علاوه بر این، ناتوانی جنسی نیز می تواند عارضه جانبی برخی از داروهای خاص همچون داروهای ضد افسردگی باشد. در مورد روش های حل مشکلات جنسی با پزشک خود صحبت کنید.
 • واریکوسل: واریکوسل رگ های واریسی بزرگ شده ای هستند که در کیسه بیضه گسترش پیدا می کنند و مانع از جریان خون در آن می گردند. واریکوسل  در ۱۵ درصد مردان دیده می شود و بیش از ۴۰ درصد افرادی که با ناباروری تشخیص داده می شوند از این شرایط رنج می برند. اگرچه ممکن است این مورد فاکتوری برای ناباروری مردان باشد اما مطالعات اخیر مفید بودن جراحی برای اصلاح واریکوسل را زیر سوال برده است.
ناباروری مردان

 

 • تمرینات ورزشی بیش از حد. مطالعات انجام شده نشان داده است انجام دادن بیش از حد تمرینات ورزشی می تواند به ازاد شدن هورمون های استروئیدی زیاد منجر شود. این موضوع بر روی باروری تاثیر خواهد داشت.
 • استرس
 • چاقی
 • استفاده از داروهایی همچون ماریجوانا، کوکائین، مصرف استروئیدها، نوشیدن الکل، سیگار کشیدن می تواند تعداد اسپرم را کاهش دهد.
 • قرار گرفتن در معرض سموم و آلاینده های محیطی، آفت کش ها، سرب، اشعه، مواد رادیواکتیوی، جیوه و فلزات سنگین می تواند بر روی باروری اثر داشته باشد.
 • گرما. اگرچه اثر گرما موقتی است اما گرمای زیاد می تواند به کاهش تولید اسپرم بیانجامد. گرما و حرارت زیاد ممکن است ناشی از پوشیدن لباس های زیاد و تنگ باشد، از دوچرخه سواری مکرر ایجاد شده باشد یا از سونا و حمام داغ استفاده شده باشد.
ناباروری مردان

 اگر شما مردی هستید که ناباروری  دارید، باید در مورد هر نوع تغییر رفتاری که می تواند  شانس باردار شدن را افزایش دهد با پزشک خود صحبت نمایید. اگر تعداد اسپرم هایتان پایین است، پزشک ممکن است پیشهاد کند مقاربت جنسی کمتری داشته باشید تا اسپرم به یک غلظت کافی برسد. همچنین باید در مورد مصرف ویتامین ها با پزشک خود مشورت نمایید. برخی از مطالعات انجام شده نشان داده است که مردان می توانند تعداد اسپرم های پایین خود را با مصرف ترکیبی از اسید فولیک و روی بهبود ببخشند. اگر سطح هورمون شما غیر عادی است، پزشک درمان هورمون را پیشنهاد می کند. اگر انزال پس گرد دارید، می توانید آن را با داروهای سرماخوردگی بدون نسخه  درمان کنید.  در برخی از موارد که مرد ناباروی خفیف دارد، تلقیح مصنوعی یا تکنیک های کمک باروری، مانند GIFT و ZIFT، ممکن است مفید باشد. یک درمان هیجان انگیز برای ناباروری در مردان و تعداد اسپرم کم، شکلی از دستکاری میکروسکوپی به نام تزريق اسپرم به داخل سيتوپلاسم تخمك (ICSI) است. این یک روش آزمایشگاهی است که اسپرم و تخمک از هر دو طرف بازیابی می شود و سپس یک اسپرم واحد به یک تخمک تزریق می گردد. تخمک بارور شده و سپس در رحم زن کاشته می شود. اگر مردی در مایع منی خود اسپرمی نداشته باشد یکی از چندین تکنیک موجود را می توان برای بازیابی اسپرم از بیضه مورد استفاده قرار داد. نرخ موفقیت در این تکنیک ها خوب است. اما فاکتورهایی همچون کیفیت ضعیف اسپرم، کیفیت ضعیف تخمک و سن بالای مادر می تواند شانس موفقیت باروری را کاهش دهد. سایر تکنیک هایی که می تواند به مردانی که ناباروری دارند کمک کند در حال توسعه است.

 

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/male-fertility-test#1

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۵ خرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran