فتق

راهنمای فتق

فتق

حتی اگر شکم شش تکه ای نداشته باشید باز هم  دیواره ای از عضلات را در شکم خود خواهید داشت که از شما حمایت می کند، به حرکت کردن کمک می نماید و مواردی که در داخل بدن وجود دارد را نگه می دارد. فتق زمانی اتفاق می افتد که بخشی از بدن شما از طریق یک نقطه ضعیف یا دهانه ای در دیواره عضلات به بیرون فشار می آورد. این موضوع شبیه لوله داخلی برآمده  از طریق سوراخی در تایر فرسوده است.  انواع مختلفی از فتق وجود دارد اما بیشتر آن ها جایی بین کفل و قفسه سینه دیده می شوند.

فتق

معمولا فتق اذیتی برای شما ندارد.  در این شرایط برآمدگی یا توده ای در شکم یا کشاله ران مشاهده می کنید. در برخی از موارد، برآمدگی تنها زمانی دیده می شود که می خندید، سرفه می کنید یا  فشاری به بدن خود وارد می کنید( مثلا شیء سنگنینی را از روی زمین بر می دارید).امکان بروز نشانه های زیر وجود دارد:

 • برآمدگی در طول زمان بزرگتر می شود
 • احساس سیری  دارید
 • درد، فشار و یک درد مبهم در اطراف برآمدگی دارید
 • زمانی که جسمی را از روی زمین بلند می کنید درد دارید
فتق

این نوع فتق شایع ترین فتقی است که در افراد دیده می شود. فتق کشاله ران بیشتر در مردان دیده می شود اما زنان نیز در طول دوران بارداری آن را تجربه می کنند.  این نوع فتق زمانی رخ می دهد که چربی یا حلقه ای از روده  از طریق یک نقطه ضعیف در پایین شکم به کشاله ران هل داده می شود. ممکن است  این فتق به صورت مادرزادی در فرد وجود داشته باشد یا به خاطر مشکلات زیر ایجاد شده باشد:

 • سن : با افزایش سن عضلات ضعیف تر می شوند.
 • سرفه مزمن: بیشتر در افراد سیگاری دیده می شود.
 • فشار ناشی از فعالیت فیزیکی یا دفع ادرار و مدفوع
فتق

این نوع فتق نیز شبیه فتق کشاله ران است اما در بخش دیگری از کشاله ران ایجاد می شود. زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به چنین فتقی هستند. اگرچه این نوع فتق زیاد شایع نیست اما می تواند خطرناک باشد. ممکن است بیمار متوجه نشانه های آن نشود. در برخی از موارد  برامدگی سفت خواهد بود  و ممکن است بیمار درد شدید شکمی، حالت تهوع یا استفراغ را تجربه نماید. اگر شما نیز چنین نشانه هایی دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

فتق

این نوع فتق معمولا بین ناف و قفسه سینه ایجاد می شود.اگر شرایط زیر را داشته باشید ممکن است به فتق شکمی مبتلا شوید:

 • اضافه وزن زیادی دارید
 • سرفه ی مداومی دارید
 • اشیای سنگین را از روی زمین بلند کرده اید
 • زمانی که به دفع ادرار یا مدفوع می پردازید فشار زیادی به خود وارد می کنید.
 • به طور مکرر استفراغ کرده اید.
فتق

فتق برشی در افرادی که جراحی شکمی داشته اند رایج تر است. این نوع فتق زمانی رخ می دهد که بافت از طریق زخمِ جراحی به بیرون فشار می آورد.  ممکن است قبل از درمانِ کامل، چنین فتقی در بیمار ایجاد شود. تنها روش برای برطرف کردن فتق برشی، استفاده از جراحی است اما اغلب درمان آن دشوار است.

فتق

در این نوع فتق، بخشی از شکم از طریق دیافراگم به قفسه سینه وارد می شود. در چنین شرایطی  برامدگی را مشاهده نخواهید کرد اما ممکن است سوزش سر دل، درد قفسه سینه یا طعم ترش مانندی در دهان خود داشته باشید. افراد ۵۰ ساله و زنان باردار بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به چنین بیماری  قرار دارند. بارداری بر روی شکم فشار وارد می کند و همین امر موجب تضعیف عضلات آن می شود. معمولا این فتق را می توان به کمک دارو یا تغییر در سبک زندگی  همچون  مصرف وعده های  غذایی کوچک و دراز نکشیدن بعد از خوردن غذا درمان کرد.

فتق

زمانی که کودک به فتق مبتلا می شود معمولا فتق آن از نوع فتق  کشاله ران یا ناف است. فتق کشاله ران بیشتر در کودکانی که زودتر از موعد به دنیا می ایند رایج تر است. فتق نافی در اطراف ناف رخ می دهد. این نوع فتق معمولا اسیبی به کودک وارد نمی کند .تا سن ۲ سالگی چنین برآمدگی هایی به جای اولیه  خود برمی گردد.

فتق

با اینکه فتق در ابتدا یک برآمدگی بی خطر است اما می تواند با گذشت زمان بزرگتر شود و به بدن اسیب وارد نماید. در برخی از موارد، فتق می تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد. بنابراین اگر احساس کردید فتق شما به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است بهتر است به پزشک مراجعه کنید. اگر نشانه های فتق همچون برآمدگی یا وجود توده را مشاهده کردید با پزشک مشورت کنید و در صورت نیاز از درمان های موجود استفاده نمایید.

فتق

اگر حلقه ای از روده در فتق به دام بیافتد، مشکل جدی به نام گیرافتادگی( یا حبس شدگی)  ایجاد می شود. این موضوع موجب مسدود شدن جریان مواد زائد در بدن می شود.  اگر به دام افتادن شدید باشد، جریان خون روده نیز ممکن است مسدود شود. اگر  فتق دارید و نشانه های زیر را در خود مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • برآمدگی تیره، بنفش یا قرمز رنگ شده است.
 • نمی توانید گاز معده را خالی کنید یا مدفوع را دفع نمایید.
 • تب دارید
 • درد به طور سریع و ناگهانی بدتر شده است.
 • به طور مکرر استفراغ می کنید و درد شکمی دارید.
فتق

در بیشتر موارد پزشک می تواند با معاینات فیزیکی وجود فتق را تشخیص دهد. او از شما می خواهد بایستید  و سرفه کنید. در چنین شرایطی مشاهده فتق بسیار ساده تر خواهد بود. اگر پزشک در مورد تشخیص خود مطمئن نباشد، می تواند از تکنیک های تصویربرداری برای مشاهده فتق استفاده کند. این تکنیک ها عبارتند از:

 • سونوگرافی: امواج صوتی با فرکانس بالا می تواند تصویر اندام های داخلی را به خوبی ایجاد کند.
 • سی تی اسکن: در این شرایط، اشعه ایکس از زوایای مختلف به بدن تابانده می شود و سپس برای تکمیل تصویر در کنار هم قرار می گیرد.
 •  MRI: این تکنیک از امواج رادیویی و مغناطیسی قدرتمند برای به دست اوردن تصاویر دقیق استفاده می کند.
فتق

همیشه لازم نیست فتق را درمان کنید. فتق نافی در کودکان خود به خود بهبود پیدا می کند. بنابراین پزشک در چنین شرایطی توصیه می کند تا سن ۵ سالگی منتظر بمانید و اگر فتق خود به خود درمان نشد به فکر آغاز درمان باشید. در بزرگسالان و به خصوص در شرایطی که جراحی می تواند برای فرد خطرناک باشد، پزشک فتق را زیر نظر می گیرد و آن را به طور مرتب بررسی می کند.

فتق

درمان اصلی برای هر نوع فتقی جراحی است .  ممکن است جراحی باز داشته باشید که در آن پزشک قسمت مورد نظر را باز می کند. همچنین امکان جراحی لاپاروسکوپی وجود دارد که در آن  قسمت کوچکی از بدن باز می شود. بعد از جراحی لاپاروسکوپی امکان  بهبود سریع شرایط وجود دارد اما برخی از مطالعات  نشان داده است که امکان بازگشت فتق وجود دارد.

فتق

واقعا چنین نیست. این دستگاه باعث بهتر شدن حال شما نمی شود. ممکن است بخواهید بعد از جراحی از فتق بند استفاده کنید اما بهتر است نظر پزشک را در این زمینه جویا شوید. همین امر در مورد نوار چسب های مخصوص، بانداژها و هر چیز دیگری که در مورد فتق استفاده می شود صدق می کند. این نوع موارد باعث بهبود فتق نمی شوند.

فتق

اگر نکته های زیر را مدنظر داشته باشید می توانید خطر ابتلا به فتق را کاهش دهید:

 • اگر سرفه یا عطسه مداومی دارید با پزشک صحبت کنید. ترک سیگار نیز در چنین شرایطی مفید است.
 • میوه، سبزیجات و غلات کامل را برای پیشگیری از یبوست مصرف نمایید.
 • به کمک رژیم غذایی و ورزش، وزن خود را در حد نرمال و طبیعی نگه دارید
 • به هنگام انجام فعالیت های فیزیکی موقعیت خود را به درستی حفظ کنید. به عنوان مثال زمانی که می خواهید جسم سنگینی را از روی زمین بلند کنید؛ زانوی خود را به جای کمر خم کنید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/digestive-disorders/ss/slideshow-hernia-guide?ecd=wnl_spr_032917_REMAIL&ctr=wnl-spr-032917-REMAIL_nsl-promo-v_4&mb=uIH8KU3duqpX95gBCmansSpiMzVEF17PNKyGtFBhdlc%3d

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۴ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran