هپاتیت

راهنمای بصری در مورد بیماری هپاتیت

هپاتیت

هپاتیت التهاب کبد است. این بیماری توسط داروها، مصرف الکل یا برخی از شرایط پزشکی ایجاد می شود. اما در بیشتر موارد دلیل اصلی ایجاد آن ویروس است. این نوع هپاتیت با عنوان هپاتیت ویروسی شناخته شده است و شایع ترین شکل آن در برگیرنده هپاتیت A ،B و C است.

هپاتیت

برخی از اوقات هپاتیت در هفته های اول بعد از عفونت هیچ نشانه ای در فرد ایجاد نمی کند. اما زمانی که این عفونت رخ می دهد نشانه های نوع A ، B و C شامل خستگی، تهوع، بی اشتهایی، درد شکم، تب خفیف، پوست یا چشم زرد (یرقان) خواهد بود. زمانی که هپاتیت نوع B و C  به صورت مزمن در می آیند، ممکن است به مدت چند سال هیچ نشانه ای نداشته باشند.  در آن زمان هر علامتی هشدار دهنده خواهد بود و نشان می دهد کبد دچار آسیب شده است.

هپاتیت

هپاتیت A بسیار مسری است و می تواند به شیوه های متفاوت از فردی به فرد دیگر انتقال یابد. این نوع هپاتیت تنها بیماری خفیفی را ایجاد می کند و افرادی که به آن مبتلا شده اند ممکن است هرگز متوجه  وجود آن نشوند.  این ویروس تقریبا همیشه خود به خود از بین می رود و باعث آسیب طولانی مدت به کبد نمی شود.

هپاتیت

معمولا این بیماری از طریق آب یا غذا منتشر می شود. زمانی که فرد مبتلا به هپاتیت بعد از اجابت مزاج، دست های خود را نمی شوید و با همان دست های آلوده مواد غذایی یا آب را لمس می کند، ویروس به این منابع انتقال پیدا می کند. این موضوع باعث می شود مقدار کمی از مدفوع آلوده به غذا منتقل شود. صدف خام، میوه ها، سبزیجات و غذاهای پخته نشده رایج ترین مقصرهایی هستند که در شیوع هپاتیت A نقش دارند. اگر مربیان و کارکنان مهد کودک بعد از تعویض پوشک دست خود را نشویند ممکن است این ویروس از همین طریق منتقل شود.

هپاتیت

اصلی ترین فاکتور خطر برای هپاتیت A مسافرت کردن یا زندگی در کشوری است که نرخ عفونت بالایی دارد. شما می توانید توصیه های CDC  در مورد مسافرت به کشورهای مختلف را بررسی کنید. خوردن غذاهای خام یا نوشیدن آب از شیر می تواند خطر ابتلا به آن را افزایش دهد. کودکانی که در مهد کودک نگه داشته می شوند نیز خطر بالایی برای ابتلا به هپاتیت A خواهند داشت.

هپاتیت

بیشتر بزرگسالانی که به هپاتیت B مبتلا می شوند برای یک مدت کوتاه نشانه های خفیفی خواهند داشت و سپس خود به خود بهبود پیدا می کنند. اما برخی از افراد نمی توانند از شر ویروس موجود در بدن خلاص شوند و همین امر موجب می شود عفونت طولانی مدتی در بدن ایجاد گردد. نزدیک به  ۹۰ درصد از   کودکان کم سن و سالی که به این ویروس آلوده می شوند آن را برای همیشه در خود  خواهند داشت. با گذشت زمان هپاتیت B می تواند به مشکلات حاد و جدی همچون آسیب به کبد، از کار افتادن کبد یا سرطان کبد منجر شود.

هپاتیت

شما ممکن است از طریق تماس با خون یا مایعات بدن فردی که به این ویروس آلوده شده است به آن مبتلا شوید. در ایالت متحده آمریکا، این بیماری اغلب از طریق رابطه جنسی کنترل نشده انتقال پیدا می کند. همچنین می توان از طریق به اشتراک گذاشتن سوزن، ریش تراش یا مسواک فرد آلوده نیز به این نوع هپاتیت مبتلا شد. مادری که به هپاتیت B آلوده شده است می تواند ویروس را در طول فرایند زایمان به کودک خود انتقال دهد.  این نوع هپاتیت با بغل کردن، به اشتراک گذاشتن غذا یا سرفه منتقل نمی شود.

هپاتیت

هر فردی ممکن است به این نوع هپاتیت مبتلا شود اما افرادی که شرکای جنسی متعدد دارند یا از مواد مخدر تزریقی استفاده می کنند در معرض خطر  ابتلا به این بیماری قرار خواهند داشت. سایر فاکتورهای خطر در برگیرنده کارمندانی است که در مراکز بهداشتی کار می کنند و در معرض خون افراد قرار دارند یا  به همراه فرد آلوده به هپاتیت B مزمن زندگی می کنند.

هپاتیت

حدود ۲۵ درصد از افرادی که به هپاتیت نوع C مبتلا می شوند بعد از مدت کوتاهی ویروس را شکست می دهند.  در سایر افراد این ویروس برای  طولانی مدت در بدن حضور خواهد داشت. هپاتیت C مزمن می تواند عوارض حاد و جدی همچون از کار افتادن کبد یا سرطان کبد را ایجاد کند. درمان های موثری برای این ویروس وجود دارد

هپاتیت

این نوع بیماری از طریق خون آلوده منتشر می شود. در ایالت متحده آمریکا، سوزن ها یا سایر لوازم اشتراکی که برای تزریق دارو مورد استفاده قرار می گیرد اصلی ترین دلیل انتقال عفونت است. تاتو کردن یا سوراخ کردن قسمت هایی از بدن با سوزن آلوده نیز می تواند باعث انتقال  آن شود. مادری که به این نوع هپاتیت مبتلاست می تواند ویروس را به هنگام تولد به فرزند خود انتقال دهد. در موارد نادر، رابطه جنسی محافظت نشده باعث انتقال هپاتیت C می شود اما خطر بروز چنین موردی اندک است. داشتن شرکای جنسی متعدد، ابتلا به HIV، یا داشتن رابطه جنسی پرخطر می تواند خطر انتقال این نوع هپاتیت را افزایش دهد.

هپاتیت

افرادی که  از مواد مخدر تزریقی استفاده می کنند می توانند به هپاتیت C مزمن مبتلا شوند حتی اگر سال ها قبل و تنها برای یکبار از این نوع مواد مخدر استفاده کرده باشند. از آنجایی که این نوع بیماری اغلب هیچ نشانه ای ندارد بیشتر مصرف کنندگان در مورد عفونت خود چیزی نمی دانند. افرادی که قبل از سال ۱۹۹۲ خون دریافت کرده اند در معرض ابتلا به هپاتیت C قرار دارند.

هپاتیت

هپاتیت مزمن می تواند بی سرو صدا به کبد حمله کند و برای سال ها هیچ نشانه ای از خود بروز ندهد. بیشتر افرادی که به این نوع بیماری مبتلا می شوند مشکلات حاد کبدی خواهند داشت مگر اینکه عفونت به موقع تشخیص داده شود، مانیتور گردد و درمان شود. خوشبختانه، آزمایش خون می تواند  وجود هپاتیت ویروسی را تشخیص دهد.

هپاتیت

بررسی و ازمایش برای همه افرادی که فاکتورهای خطر دارند بسیار مهم است. در این میان افرادی که مواد مخدر تزریقی مصرف می کنند و آن هایی که شرکای جنسی متعدد دارند از همه مهم تر هستند. حامیان سلامت افراد آسیایی را ملزم می کنند قبل از هر چیز خود را برای وجود این بیماری مورد بررسی قرار دهند. دانشگاه استنفورد تخمین زده است که از هر ۱۰ اسیایی یک نفر به هپاتیت B مزمن مبتلاست.بیشتر  این افراد به احتمال زیاد ویروس را از زمان تولد با خود به همراه دارند. همچنین  بیشتر متخصصان بر این باورند که کارمندان مراکز بهداشتی باید غربالگری هپاتیت c را برای همه افرادی که بین سال های ۱۹۴۵ و ۱۹۶۵ متولد شده اند انجام دهند.

هپاتیت

اگر آزمایش انجام شود و نتیجه آن نشان دهد که شما هپاتیت ویروسی دارید می توانید برای مراقبت از افرادی که در کنارشان زندگی می کنید مراحلی را طی کنید. در مورد هپاتیت A، بهتر است به طور مرتب دستان خود را بشویید. در هپاتیت نوع C و B بهتر است از به اشتراک گذاشتن وسایلی همچون ناخن گیر، ریش تراش و مسواک خودداری نمایید. هپاتیت B و در برخی از موارد هپاتیت C  ممکن است از طریق روابط جنسی منتقل شود. اطمینان حاصل کنید که فرد مقابل واکسن هپاتیت B را دریافت کرده باشد. مهم ترین مرحله در مدیریت هپاتیت  کمک گرفتن از یک پزشک متخصص است.

هپاتیت

این نوع هپاتیت در بیشتر موارد خود به خود درمان می شود و به هیچ دارویی نیاز ندارد. اگر حالت تهوع به یک مشکل بزرگ تبدیل شود بهتر است وعده های غذایی کوچک در طول روز مصرف شود. آب، مایعات و نوشیدنی های ورزشی  نیز می تواند به آبرسانی کمک کند. از داشتن تمرینات ورزشی سخت و شدید اجتناب کنید تا حالتان بهتر شود.

هپاتیت

هدف از درمان هپاتیت B مزمن کنترل کردن ویروس و جلوگیری از بروز اسیب به کبد است. این کار با مانیتور کردن منظم نشانه های بیماری کبدی آغاز می شود. داروهای ضد ویروسی نیز ممکن است کمک کننده باشد اما همه افراد نمی توانند از آن استفاده کنند یا نیازی به آن ندارند. اطمینان حاصل کنید که در مورد خطرات و مزایای درمان به کمک داروهای ضد ویروسی با پزشک صحبت می کنید.

هپاتیت

آخرین داروی تایید شده برای  این نوع هپاتیت دارویی به نام (sofosbuvir-velpatasvir (Epclusa است که می تواند هپاتیت C با سیروز و بدون سیروز را درمان کند. می توان از این دارو به همراه ریباویرین استفاده کرد. سایر گزینه های درمانی در برگیرنده Harvoni است.  این قرص روزانه باید یک عدد مصرف شود. این دارو قادر است بیشتر افراد را در عرض ۸ الی ۱۲ هفته درمان کند. سایر گزینه ها شامل ترکیبی از داروهای Sovaldi، Olysio، اینترفرون و / یا ریباویرین است. با پزشک خود برای دریافت بهترین گزینه درمانی صحبت کنید. داروهای جدیدی که برای هپاتیت C وجود دارد بسیار گران قیمت هستند.

هپاتیت

برای مدیریت هپاتیت B یا C مزمن پزشک ازمایش خون منظم را برای بررسی کارکرد صحیح کبد تجویز می کند. سونوگرافی یا سی تی اسکن نیز می تواند نشانه های وجود آسیب را مشخص کند. اگر ویروس باعث ایجاد اسیب به کبد نشده باشد، ممکن است به درمان نیاز نداشته باشید اما باید بررسی های منظمی را انجام دهید تا بروز هر نوع تغییر مشخص شود. عوارض این بیماری اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است.

هپاتیت

یکی از شایع ترین عوارض هپاتیت مزمن ، سیروز کبدی است.  سیروز کبدی به زخمی شدن کبد گفته می شود که می توان با بیوپسی آن را تشخیص داد. این عارضه باعث می شود کبد نتواند کار خود را به درستی انجام دهد و در نهایت به از کار افتادن آن منجر خواهد شد.  نشانه های سیروز کبدی شامل خستگی، حالت تهوع، کاهش وزن و  تورم در شکم و پاهاست. در موارد حاد، بیمار ممکن است  یرقان یا گیجی را تجربه کند.

هپاتیت

هپاتیت ویروسی یکی از دلایل اصلی ایجاد سرطان کبد است. به همین خاطر افرادی که به هپاتیت B یا C مزمن مبتلا می شوند باید مانیتور گردند. آزمایش خون می تواند وجود پروتئین هایی را تشخیص دهد که در سرطان کبد حضور دارند. سونوگرافی، سی تی اسکن و MRI می تواند وجود زخم های غیر طبیعی در کبد را تشخیص دهد. بیوپسی نیز برای تعیین نواحی سرطانی لازم خواهد بود. تومورهایی که در مراحل اولیه شناسایی می شوند را می توان با جراحی  از بدن خارج کرد. اما درمان بیشتر سرطان های کبد دشوار است.

هپاتیت

همانطور که می دانید کبد اندام حیاتی در بدن است که به متابولیسم، هضم، سم زدایی و تولید بیشتر مواد مورد نیاز بدن کمک می کند. اگر قسمت بزرگی از کبد آسیب ببیند، نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد. افراد، بدون وجود یک کبد سالم نمی توانند زندگی کنند. در این شرایط، پیوند کبد می تواند امید به زندگی را افزایش دهد. این گزینه کبد سالم را در اختیار بیمار قرار می دهد.

هپاتیت

واکسن هایی برای مراقبت از افراد در برابر  هپاتیت B و A وجود دارد. مرکز کنترل و درمان بیماری ها پیشنهاد می کند همه کودکان ۱۲ الی ۲۳ ماهه و نیز بزرگسالانی که قصد دارند در کشورهایی که شیوع این نوع هپاتیت در آن ها زیاد است کار یا زندگی کنند واکسن مربوط به ان را دریافت نمایند. افراد مبتلا به هپاتیت B یا C مزمن باید واکسن هپاتیت A را نیز دریافت کنند. واکسن هپاتیت B برای همه نوزادان و بزرگسالانی که فاکتور خطر دارند توصیه می شود. هنوز واکسنی برای هپاتیت C  وجود ندارد.

هپاتیت

اگر به هپاتیت مزمن مبتلا هستید، می توانید مراحلی را برای مراقبت از کبد خود انجام دهید. از مصرف الکل پرهیز کنید زیرا می تواند اسیب بیشتری به کبد بزند. قبل از مصرف هر نوع دارو یا مکملی، با پزشک متخصص مشورت کنید زیرا برخی از داروها  در این شرایط برای کبد مضرند .مهم تر از همه این است که به طور منظم مورد بررسی قرار بگیرید. با بررسی هر نوع تغییری که در شما ایجاد می شود می توانید روش های درمانی مناسبی دریافت کنید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/hepatitis/ss/slideshow-hepatitis-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran