هپاتیت c

آنچه که باید در مورد هپاتیت C بدانید

هپاتیت c

هپاتیت C عفونت کبدی است که  توسط ویروس ایجاد می شود. حدود ۳٫۵ میلیون آمریکایی به آن مبتلا هستند و ۱۷۰۰۰ نفر در سال به این بیماری مبتلا می شوند. اگر هپاتیت Cدرمان نشده رها شود می تواند به بیماری کبدی طولانی مدت تبدیل گردد.

هپاتیت c

رایج ترین راه برای ابتلا به این بیماری به اشتراک گذاشتن سوزن یا سایر تجهیزاتی است که برای تزریق مواد مخدر مورد استفاده قرار می گیرد. افرادی که در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی فعالیت دارند نیز ممکن است به صورت تصادفی با سوزن فرد آلوده تماس داشته باشند.  اگر تجهیزاتی که برای تاتو مورد استفاده قرار می گیرد تمیز و سالم نباشد امکان ابتلا از این طریق نیز وجود دارد . البته این مورد نادر است.  هپاتیت C از طریق بوسیدن، بغل کردن یا به اشتراک گذاشتن ظروف منتقل نمی شود.

هپاتیت c

بیبی بومر( کودکان نسل انفجار) به احتمال زیاد بیشتر از سایرین در معرض این بیماری قرار دارند اما هنوز دلیل و چرایی این موضوع مشخص نیست. برخی از این افراد قبل از اینکه روش های غربالگری در سال ۱۹۹۲ تغییر کند آلوده به این ویروس شده اند. برخی دیگر نیز آن را از طریق تزریق مواد مخدر به دست اورده اند. اگر شما نیز بین سال های ۱۹۴۵   و ۱۹۶۵ به دنیا آمده اید بهتر است برای هپاتیت C مورد بررسی قرار گیرید.

هپاتیت c

بیشتر افرادی که به این بیماری مبتلا هستند  هیچ نشانه ای ندارند. اگر نشانه ای وجود داشته باشد در برگیرنده تب، حالت تهوع، استفراغ یا درد شکمی است. ممکن است فرد خشته باشد و احساس گرسنگی نکند. از آنجایی که این نشانه ها با بیشتر بیماری ها مشابه است، پزشک می تواند چنین شرایطی را تشخیص دهد.

هپاتیت c

درمان این بیماری بسیار مهم است. اگر بیماری درمان نشده رها شود، می تواند به کبد اسیب وارد نماید. همچنین این بیماری ممکن است به سرطان کبد، نارسایی کبدی یا سیروز منجر شود.

هپاتیت c

پزشک می تواند با یک ازمایش خون ساده شرایط را تشخیص دهد. اگر آزمایش مثبت باشد، پزشک برای تایید یافته ها، ازمایش ها و تست های دیگری را انجام می دهد. بنابراین بلافاصله می توانید تحت درمان قرار بگیرید.

هپاتیت c

داروهایی به نام داروهای ضدویروسی برای درمان این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. داروی جدید Zepatier و Harvoni  یکبار در روز مصرف می شوند.هر دوی این داروها می توانند در عرض ۸ الی ۱۲ هفته فرد را در مان کنند. سایر گزینه های درمانی در برگیرنده daclatasvir، interferon، Technivie، ombitasvir-paritaprevir-ritonavir-dasabuvir، ترکیبی از Sovaldi و Olysio و/ یا Rebetol است. از پزشک در مورد بهترین گزینه درمانی سوال کنید.

هپاتیت c

غذای خاصی که بتواند با هپاتیت C مبارزه کند وجود ندارد اما همیشه باید غذاهای سالم مصرف شود و رژیم غذایی متعادل مدنظر قرار گیرد. از مصرف الکل پرهیز کنید زیرا می تواند کبد شما را بدتر کند. برای هپاتیت A و B ، پنومونی و آنفلونزا واکسن بزنید.  قبل از مصرف هر نوع دارویی با پزشک خود مشورت نمایید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/hepatitis/ss/slideshow-hepatitis-c-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۸ خرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran