هموروئید

چگونه هموروئید را درمان کنیم؟

هموروئید

هموروئیدها توده ای از رگ های خونی ( بزرگ شده) در سوراخ مقعد و قسمت پایینی مقعد هستند. مقعد آخرین ناحیه از روده بزرگ است. سوراخ مقعد انتهای دستگاه گوارش محسوب می شود که مدفوع از طریق آن از بدن خارج می گردد. برخی از اوقات هموروئیدها متورم می شوند. این موضوع زمانی رخ می دهد که رگ ها بزرگ شده و دیواره آن ها کشیده و نازک شده و توسط مدفوع عبوری تحریک می شود. هموروئیدها را می توان به دو طبقه کلی تقسیم بندی کرد:
• هموروئید داخلی که از مقعد نشئت می گیرند
• خارجی که از سوراخ مقعد نشئت می گیرند.
هموروئیدها باعث ایجاد درد و تحریک در طول تاریخ انسان شده اند. هموروئید که یک واژه یونانی است به معنی رگ هایی است که می توانند خون را تخلیه کنند. اگر درد زیادی ناشی از هموروئید دارید باید بدانید که تنها نیستید. تخمین زده شده است که از هر چهار نفر سه نفر به این بیماری مبتلاست. حتی ناپلئون نیز از این بیماری رنج می برده است.
نشانه های هموروئید بزرگ شده:
هموروئید بزرگ شده نشانه های زیر را خواهد داشت:
• خارش
• ترشحات مخاطی
• سوزش در سوراخ مقعد
• درد شدید
• حسی همچون خالی نشدن روده
• خونریزی بدون درد
در این مقاله قصد داریم در مورد هموروئید صحبت کنیم و روش های درمان آن را بیان نماییم.

هموروئید

هموروئید داخلی در داخل پوشش مقعد قرار دارد و واضح نیست مگر اینکه بزرگ شده باشد. در چنین شرایطی می توانید آن را به خوبی حس کنید. هموروئید داخلی  معمولا بدون درد است و به تدریج دیده می شود زیرا باعث ایجاد خونریزی به هنگام اجابت مزاج می گردد. برخی از اوقات هموروئید داخلی به سمت پایین می افتد یا خارج از سوراخ مقعد قرار می گیرد. اگر چنین شرایطی رخ دهد، می توانید آن را ببینید یا احساس کنید. هموروئید پرولاپس ممکن است اسیب زننده باشد زیرا سوراخ مقعد یک اندام پرتراکم با اعصاب حس کننده درد است.  این نوع هموروئید معمولا به داخل مقعد می رود.

هموروئید

هموروئید خارجی زیر پوستی که سوراخ مقعد را احاطه کرده قرار دارد و پایین تر از هموروئید داخلی است. زمانی که چنین هموروئیدی متورم می شود می توان آن را احساس کرد. چنین شرایطی ممکن است به موارد زیر بیانجامد:
• خارش
• درد
• خونریزی به هنگام اجابت مزاج
اگر هموروئید به بیرون بیفتد( معمولا به هنگام عبور مدفوع) می توانید آن را ببینید و احساس کنید. لخته های خونی در برخی از اوقات در داخل هموروئید خارجی افتاده تشکیل می شود که می تواند باعث ایجاد شرایط دردناکی شود که به آن ترومبوز می گویند. اگر هموروئید خارجی به ترومبوز تبدیل شود، ممکن است به نظر ترسناک باشد و به بنفش یا آبی تبدیل گردد و می تواند خونریزی کند. هموروئیدهای ترومبوزی علی رغم ظاهرشان معمولا جدی نیستند هر چند ممکن است بسیار دردناک باشند. معمولا چنین شرایطی در عرض چند هفته خود به خود بهبود پیدا می کند. اگر درد قابل تحمل نباشد، پزشک می تواند لخته خونی را از هموروئید ترومبوزی بردارد. همین امر جلوی درد را می گیرد.

هموروئید

اگرچه بیشتر افراد فکر می کنند که هموروئید یک شرایط غیر عادی است اما هر فردی هموروئید دارد. هموروئید ها به کنترل اجابت مزاج کمک می کنند.  هموروئیدها  تنها زمانی که توده های هموروئیدی رگ ها، بزرگ می شود  غیر عادی هستند ومی توان آن را بیماری تلقی نمود. هموروئیدها در هر فردی رخ می دهند و تخمین زده شده است که ۷۵ درصد از افراد در برهه ای از زندگی خود هموروئید بزرگ شده را تجربه خواهند کرد. با اینحال تنها ۴ درصد از این  افراد به پزشک مراجعه می کنند. هموروئیدهایی که  باعث ایجاد مشکلاتی در افراد می شوند به طور مساوی در مردان و زنان یافت می شود.  میزان شیوع چنین شرایطی بین ۴۵ و ۶۵ سالگی بیشتر است.

هموروئید

هموروئید به خاطر تورم در رگ های مقعد یا سوراخ مقعد ایجاد می شود. چنین تورمی ممکن است به خاطر موارد متعدد ایجاد شود. این موارد عبارتند از :
• چاقی
• بارداری
• نشستن یا ایستادن های طولانی مدت
• فشار به هنگام اجابت مزاج
• یبوست مزمن یا اسهال
• رژیم غذایی با فیبر اندک
سرفه کردن
• عطسه کردن
• استفراغ
• نگه داشتن نفس به هنگام انجام کارهای فیزیکی

هموروئید

متخصصان بر این باورند که رژیم غذایی تاثیر بسیار زیادی در ایجاد و پیشگیری از هموروئید دارد. افرادی که به طور مداوم رژیم غذایی با فیبر بالا مصرف می کنند کمتر از سایرین در معرض این بیماری قرار می گیرند . این در حالیست که افرادی با رژیم غذایی سرشار از غذاهای فرآوری شده در معرض خطر ابتلا به هموروئید قرار دارند. رژیم غذایی با فیبر اندک باعث بروز یبوست می شود و همین امر می تواند به دو روش زیر باعث ایجاد هموروئید گردد:
• این موضوع باعث می شود فرد به هنگام اجابت مزاج به فشار بیشتری نیاز داشته باشد
• با ایجاد مدفوع سفت هموروئید را بدتر می کند و رگ های متورم را تحریک می کند.

هموروئید

شایع ترین نشانه و علامت هموروئید خونریزی بدون درد است. افرادی که از هموروئید رنج می برند ممکن است متوجه خونی با رنگ قرمز روشن در مدفوع شوند. خونریزی معمولا بدون درمان خود به خود بهبود پیدا می کند. با این وجود،خونریزی به هنگام اجابت مزاج هرگز طبیعی نیست و باید به پزشک مراجعه شود. با اینکه هموروئید شایع ترین دلیل خونریزی به هنگام اجابت مزاج است اما دلایل دیگری نیز برای خونریزی وجود دارد که به شرح زیر است:
بیماری التهابی روده
• عفونت
• تومورها

هموروئید

بسیاری از پزشکان از سیستم درجه بندی برای طبقه بندی کردن هموروئید در ۴ مرحله استفاده می کنند:
• هموروئید درجه اول: هموروئیدی است که خونریزی می کند اما پرولاپس نمی کند( به پایین نمی افتد). این ها هموروئید بزرگ شده هستند اما خارج از سوراخ مقعد قرار نمی گیرند.
• هموروئید درجه دوم: هموروئیدی است که پرولاپس کرده و خود را عقب می کشد( با خونریزی یا بدون خونریزی). این ها ممکن است در طول فعالیت های خاصی همچون عبور مدفوع به خارج از سوراخ مقعد بیفتند و سپس به داخل بدن بازگردند.
• هموروئید درجه سوم: هموروئیدهایی است که پرولاپس کرده و باید با انگشت دست به عقب برگردد.
• هموروئید درجه چهار: هموروئیدهایی است که پرولاپس کرده و نمی توان آن را به کانال مقعد بازگرداند. هموروئید درجه چهارم همچنین در برگیرنده هموروئیدی است که ترومبوز کرده است.

هموروئید

پرولاپس هموروئید داخلی زمانی رخ می دهد که رگ های خونی متورم شده و از موقعیتشان در مقعد از طریق سوراخ مقعد توسعه پیدا کنند. در کانال مقعد، هموروئید تحت تاثیر ترومای عبور مدفوع قرار می گیرد. تروما می تواند باعث ایجاد خونریزی و در برخی از موارد به هنگام عبور مدفوع باعث درد شود. حضور مدفوع، التهاب و رطوبت پایدار می تواند به خارش سوراخ مقعد منجر شود و گاه به گاه احساس نیاز به اجابت مزاج را ایجاد نماید. هموروئید پرولاپس معمولا خود به خود به کانال مقعد یا مقعد باز می گردد. همچنین می توان آن را با انگشت دست به داخل هدایت کرد. اما دوباره با اجابت مزاج بعدی به بیرون می افتد.

هموروئید

هموروئید خارجی می تواند احساس وجود برآمدگی در سوراخ مقعد باشد اما این هموروئید معمولا نشانه های اندکی دارد. هموروئید خارجی ممکن است زمانی که لخته های خونی در داخل آن تشکیل می شود باعث ایجاد مشکلاتی شود. به این شرایط ترومبوز می گویند. ترومبوز هموروئید خارجی باعث توده و گره ای در سوراخ مقعد می شود که بسیار دردناک است،به لمس حساس است،اغلب نیازمند توجه پزشکی است.
ترومبوز هموروئیدی ممکن است باعث ایجاد زخم شود و علامت پوستی را در سوراخ مقعد ایجاد نماید. این علامت پوستی گاهی اوقات بزرگ است و همین امر بهداشت مقعد را دشوار می سازد و آن را تحریک پذیرتر می کند.

هموروئید

بیشتر افرادی که از هموروئید رنج می برند این مورد را به کمک روش های زیر شناسایی می کنند:
• احساس برامدگی هموروئید خارجی زمانی که خود را بعد از اجابت مزاج پاک می کنند.
• حضور قطره های خونی در توالت یا در کاغذ توالت
• احساس هموروئید پرولاپس بعد از اجابت مزاج
پزشک به کمک بررسی نشانه ها می تواند این شرایط را تشخیص دهد. اگرچه این فرد باید تلاش خود را برای شناسایی هموروئید انجام دهد اما باید سایر نشانه های شبیه هموروئید که نیازمند درمان های متفاوتی هستند از فهرست خارج شوند. برخی از بیماری هایی که نشانه های شبیه هموروئید دارند شامل شکاف مقعدی،فیستول،بیماری پوستی اطراف سوراخ مقعد،عفونت و تومور است.
مراجعه به پزشک در مورد هموروئید
بیشتر افراد دوست ندارند در مورد مشکلات هموروئیدی خود با کسی صحبت کنند و از مراجعه به پزشک خجالت می کشند. به همین خاطر است که تنها ۴ درصد از افراد حتی زمانی که هموروئید بزرگ شده را تجربه می کنند به سراغ پزشک می روند. علی رغم خجالت افراد، هموروئید باید همیشه توسط فرد متخصص مورد بررسی و معاینه قرار گیرد. بررسی و معانیه پزشک می تواند به دریافت درمان موثر کمک کند و دلایل حاد نشانه های موجود را شناسایی نماید. زمانی که به پزشک مراجعه می کنید به احتمال زیاد باید نشانه های خود را توصیف کنید. پزشک بررسی های خود را انجام دهد تا ببیند سوراخ مقعد ملتهب شده است یا خیر. همچنین این بررسی ها برای شناسایی هموروئید بزرگ شده نیز انجام می شود. پزشک از شما در مورد وجود خون در مدفوع سوال می کند و در صورت نیاز، اندوسکوپی روده را تجویز می نماید. او تلاش می کند هر موضوع غیر عادی را مورد بررسی قرار دهد. به خاطر داشته باشید که اگرچه این شرایط ممکن است کمی خجالت آور یا ناراحت کننده باشد اما بررسی ها و معاینات مرتبط با هموروئید معمولا بی درد است. پزشک به این سری از مشکلات عادت دارد و می تواند بیماریتان را به خوبی مورد بررسی قرار دهد. اگر هموروئید بزرگ شده داشتید،پزشک به احتمال زیاد پروکتوسکوپی را تجویز می کند. در طول این فرآیند یک لوله کوتاه با نور و لنز مورد استفاده قرار می گیرد تا غشای مقعد مورد بررسی قرار گیرد. اینکار به پزشک اجازه می دهد هموروئید بزرگ شده را مشاهده کنید و اندازه آن را شناسایی نماید. این فرآیند نیز معمولا بدون درد است.

هموروئید

اگر هموروئید از سوراخ مقعد خارج شده باشد، تشخیص هموروئید داخلی اسان خواهد بود. اگرچه معاینه مقعد با دستکش ممکن است هموروئید داخلی را  کانال مقعد آشکار کند اما بررسی مقعدی در مستثنی کردن سرطان های نادری که از کانال مقعد و نزدیکی آن آغاز می شوند بسیار مفید خواهد بود.  بررسی های بیشتر توسط انوسکوپ انجام می شود که شبیه پروکتوسکوپ است اما اندازه کوچک تری دارد. چه همورئید یافت شود و چه نشود، اگر خونریزی وجود داشته باشد روده  باید بررسی گردد. شرایطی همچون سرطان روده، پلیپ یا کولیت نیز باید بررسی شود.

هموروئید

هموروئید خارجی به عنوان برآمدگی یا ناحیه تیره رنگ در اطراف سوراخ مقعد ظاهر می شود. اگر برامدگی حساس باشد، ممکن است هموروئید ترومبوزی شده باشد. هر برآمدگی باید به دقت دنبال شود. با اینحال برخی از سطران های نادری از ناحیه اطراف مقعد وجود دارد که ممکن است شبیه هموروئید خارجی باشد.

هموروئید

درمان هموروئید بزرگ شده بسیار مهم است زیرا با گذشت زمان بدتر می شوند. هموروئید را می توان با انواع مختلفی از  موارد همچون رژیم غذایی و داروهای بدون نسخه ای مثل  کرم، لوسیون ها، ژل ها، پدها درمان کرد. همچنین می توان از فرایندهای متعددی همچون اسکلروتراپی،بستن با باند لاستیکی و جراحی استفاده کرد.

هموروئید

افرادی که از هموروئید رنج می برند باید مدفوع خود را با افزایش فیبر در رژیم غذایی شان نرم تر کنند. فیبر در غذاهای متعددی یافت می شود. این غذاها عبارتند از :
• میوه های خشک و تازه
• سبزیجات
• غلات
• غلات صبحانه

به طور کلی، ۲۰ الی ۳۰ گرم فیبر در روز توصیه شده است. این در حالیست که بیشتر آمریکایی ها کمتر از گرم فیبر در رژیم غذایی خود دارند. فیبر موجود در مکمل های متیل سلولز، پسیلیوم، پلی‌کربوفیل کلسیم می تواند برای افزایش فیبر مصرفی فرد مورد استفاده قرار گیرد. نرم کننده های مدفوع و نیز افزایش مایعات برای افراد توصیه می شود. مزایای فیبر، مایعات و نرم کننده های مدفوع به خوبی در مورد کنترل هموروئید در مطالعات علمی مورد بررسی قرار نگرفته است.

هموروئید

محصولاتی برای درمان هموروئید مورد استفاده قرار می گیرد. این محصولات عبارتند از :
• پماد
• کرم
• ژل
• شیاف
• فوم ها
• پدها
پمادها، کرم ها و ژل ها زمانی که در اطراف سوراخ مقعد مورد استفاده قرار می گیرند باید به صورت لایه نازکی اعمال شوند. زمانی که این محصولا در کانال مقعدی اعمال می شوند باید با دست مورد استفاده قرار گیرند. شیاف و فوم مزیت خاصی نسبت به پماد، کرم و ژل ندارند.

هموروئید

حمام گرم به معنای نشستن در یک آب گرم چند اینچی به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه و سه بار در روز است. این حمام می تواند التهاب ناشی از هموروئید را کاهش دهد. خشک کردن ناحیه مقعدی بعد از حمام برای کاهش رطوبتی که باعث تحریک پوست ناحیه مقعد می شود ضروری است.

هموروئید

نرم کننده های مدفوع ممکن است کمک کننده باشند اما بعد از اینکه هموروئید ظاهر شد، حتی مدفوع مایع نیز می تواند باعث التهاب و عفونت سوراخ مقعد شود. پزشک بهترین منبع برای سوال کردن در مورد نرم کننده های مدفوع است.

هموروئید

اسکلروتراپی یکی از قدیمی ترین روش های درمانی برای هموروئید است. در طول اسکلروتراپی، یک مایع (فنول یا اوره کینین) در پایه هموروئید تزریق می شود. در نهایت اسکلروتراپی باعث از بین رفتن هموروئید می شود. بعد از این فرآیند ممکن است درد رخ دهد اما معمولا  بعد از چند روز بهبود پیدا می کند.  نشانه های هموروئید اغلب بعد از چند سال باز می گردد و به درمان های بعدی نیاز خواهد داشت.

هموروئید

اصول بستن با باند لاستیکی احاطه کردن برامدگی هموروئیدی با یک باند لاستیکی سفت است. بافت هایی که توسط باند لاستیکی بریده می شوند می میرند و با زخمی که بعدا درمان می شود جایگزین می گردند. بستن با باند لاستیکی را می توان برای هموروئید درجه اول ، دوم و سوم مورد استفاده قرار داد. این روش به نظر موثرتر از اسکلروتراپی است. نشانه ها چند سال بعد عود می کند اما معمولا می توان آن را با فرایند دوباره بستن درمان کرد. شایع ترین عارضه جانبی این روش درد است. با اینحال، خونریزی یک یا دو هفته پی از این فرایند یا عفونت باکتریایی در بافت های اطراف هموروئید ممکن است رخ دهد.

هموروئید

درمان های متعددی وجود دارد که از گرما برای نابود کردن بافت های هموروئیدی استفاده می کند . این روش ها در برگیرنده موارد زیر است:
• دیاترمی دو قطبی
• الکتروتراپی جریان مستقیم
• فوتوکوآگولاسیون مادون قرمز
چنین فرآیندهایی بافت های موجود در اطراف و داخل هموروئید را نابود می کنند و باعث تشکیل بافت اسکار می شوند. این روش ها را در هموروئید درجه اول، دوم و سوم مورد استفاده قرار می دهند. درد اغلب وجود دارد و در برخی از موارد خونریزی نیز رخ می دهد. سایر روش ها همچون حذف با امواج رادیویی و لیزر مورد استفاده قرار گرفته اند. روش های غیر جراحی نیز معمولا بر روی هموروئید درجه اول و دوم و در برخی از موارد درجه سوم انجام شده است. باید در مورد روش درمانی که انتخاب می کنید با پزشک خود مشورت نمایید.

هموروئید

تعداد زیادی از بیماران می توانند هموروئید خود را با تکنیک های غیر جراحی کنترل کنند. درمان های غیر جراحی از ارجحیت بیشتری برخوردارند زیرا درد کمتری دارند و عوارض آن ها نسبت به روش های جراحی کمتر است. تخمین زده شده است که اگر هموروئید در مراحل اولیه درمان شود ،کمتر از ۱۰ درصد بیماران به جراحی نیاز خواهند داشت. حذف هموروئید با جراحی که با عنوان hemorrhoidectomy شناخته شده است برای بیمارانی مورد استفاده قرار می گیرد که هموروئید درجه سوم یا چهارم دارند.
سابقه جراحی های هموروئیدی:
جراحی هموروئید به دوران باستان بر می گردد. یونانیان ، رومی ها و هندی های باستان از جراحی برای تسکین هموروئید بزرگ شده استفاده می کردند. این فرایند در قرن سیزدهم توسعه یافته تر شد و رشد آن در قرن نوزدهم سرعت گرفت.

هموروئید

در طول این فرایند، هموروئید داخلی و خارجی قطع می شوند. زخمی که بر جای می ماند ممکن است بخیه شود یا باز گذاشته شود. نتایج این دو تکنیک شبیه هم است. پروکتوپلاستی برداشتن بافت را به کانال مقعدی نیز توسعه می دهد. درد بعد از جراحی مشکل بزرگی است که در هموروئیدکتومی وجود دارد. برای بهبود چنین شرایطی به مسکن های قوی نیاز خواهد بود.

هموروئید

این روش یک تکنیک جراحی جدید است که به یک درمان در حال رشد برای هموروئید درجه سوم تبدیل شده است. این جراحی هموروئید را بر نمی دارند بلکه بافت های حمایتی هموروئیدی را بر می دارد.
این فرآیند در برگیرنده مراحل زیر است:
• یک لوله دایره ای توخالی وارد کانال مقعد می شود و یک سوزن از طریق آن قرار داده می شود و در اطراف کانال مقعد بالای هموروئید داخلی قرار می گیرد.
• انتهای سوزن از طریق لوله توخالی خارج می شود.
• استپلر از طریق لوله توخالی قرار داده می شود و انتهای سوزن کشیده می شود و بافت حمایتی هموروئیدی را به فک های استپلر گسترش می دهد.
• cushion های هموروئیدی به مکان طبیعی خود در داخل کانال مقعد کشیده می شوند.
• سپس استپلر روشن می شود، بافت حمایتی هموروئیدی گسترش یافته را که درون گیره افتاده است را می برد.
• در عین حال، لبه های بالا و پایین بافت برش خورده توسط staple کنار هم قرار می گیرند و بسته می شوند.
این روش درد کمتری دارد و سریع تر از فرآیندهای سنتی است. این فرایند تنها ۳۰ دقیقه طول می کشد.

هموروئید

بهترین روش برای پیشگیری از هموروئید نرم نگهداشتن مدفوع است. اینکار باعث می شود عبور مدفوع راحت تر صورت گیرد. مصرف رژیم غذایی با فیبر بالا و نوشیدن مایعات بسیار می تواند به نرم شدن مدفوع کمک کند. این کار باعث کاهش خطر ابتلا به یبوست می شود و خطر توسعه هموروئید را کمتر می کند.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.medicinenet.com/hemorrhoids_pictures_slideshow/article.htm

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۷ مرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran