بارداری شاد

اگرچه بارداری دوران شیرین و منحصر به فردی در زندگی هر خانم است، اما این لحظات خوش برای مادران باردار، در عین حال با اضطراب و نگرانی های گوناگون در رابطه با سلامتی خود، جنین و حتی رابطه عاطفی و جنسی با همسرشان همراه است.
اگرچه تجربه چنین نگرانی هایی به دلیل پر فراز و نشیب بودن مسیر بارداری و همچنین تغییر خلق و خو در پی تغییرات هورمونی طبیعی است، اما به دلیل تاثیرات منفی که استرس و نگرانی بر سلامت شما و کودکتان دارد، لازم است تا بر آنها غلبه نمایید. برای رسیدن به این هدف، می بایست تلاش کنید تا با حفظ آرامش، شادی و تفکر مثبت در این دوران نه تنها خاطره بی نظیری از تجربه مادر شدن برای خود رقم بزنید بلکه به کوچولوی دلبندتان هم کمک کنید تا در طول دوران زندگی اش در بدن شما، بتواند از مزایای این شادمانی بهره مند شده و آن را احساس نماید. یک خانم باردار شاد و با نگرش مثبت بهتر از سایر مادران می تواند بر تأمین تغذیه خوب، خواب کافی و فعالیت های مناسب خود تمرکز کرده و ارتباط مناسب و موثرتری با کودک خود بر قرار نماید. اینکه خودتان را در طول هر سه سه ماهه بارداری شاد نگه دارید، تنها به خودتان بستگی دارد، بنابراین برای تجربه ی یک بارداری شاد تر با ما در این مقاله همراه شوید.

در این روزهای خاص همسر، سایر اعضاء خانواده و دوستانتان تمایل دارند در کنارتان باشند و شما هم در این مقطع از زندگی و به دنبال تغییرات جسمی و روحیتان ممکن است بیش از هر زمان دیگری به مهر و محبت آنان نیاز داشته باشید. بنابراین آن ها را در تجربه خود از بارداری سهیم سازید، وقتی شما این مشارکت را می پذیرید، در واقع به آنها کمک می کنید تا آنچه برای شما رخ می دهد را بهتر درک کنند و بتوانند به بهترین نحو ممکن از شما در طی دوران حساس بارداری حمایت کنند.

pregnant woman

در طی حاملگی و به خصوص در اوایل آن که هنوز با تغییراتش تطابق حاصل نکرده و علائم رایج و ناراحت کننده ای مانند تهوع و استفراغ صبحگاهی راتجربه می نمایید، ممکن است احساس کنید در حال سپری کردن اوقات دشواری هستید که شما را آزار می دهد و از صبر و حوصله شما می کاهد. از سویی پس از آگاهی اطرافیان از بارداری شما ممکن است اینگونه به نظر برسد که هر کدام از آنان نصیحتی درباره کارهایی که باید انجام دهید و آنچه نباید به کار ببندید برای شما آماده کرده اند. هر چند طبیعی است که آنها نگران شما باشند ولی ممکن است گاهی احساس کنید سازگاری و تطابق با راهکار های آنها، برای شما سخت است. مطمئن باشید اگر شما بخشی از وقت خود را صرف صحبت کردن با آنها کرده و اجازه بدهید از احساسات شما آگاه شوند، شما را درک خواهند کرد. نشان دهید که نگرانی های آنها را درک می کنید و از اینکه به فکر شما هستند خوشحالید و برایشان احترام قائلید. اگر با مهربانی با آنها صحبت کنید پاسخی جز پاسخ محبت آمیز دریافت نخواهید کرد.

با صرف زمانی اندک به بهترین روش های ثبت خاطرات شیرین دوران بارداری بیندیشید. ممکن است این کار نیازمند برنامه ریزی باشد اما یقینأ ارزش حال خوبی که نتیجه آن است را دارد. وقتی شما باردار هستید گاهی این احساس برایتان پیش می آید که بارداری تا همیشه ادامه خواهد یافت اما ما به شما می گوییم که بر اساس تجربیات مادران، بارداری به سرعت سپری شده و تبدیل به خاطره می شود. اما شما می توانید کاری انجام دهید که این خاطره شیرین ماندگار باقی بماند. دفترچه ای تهیه کنید و تمامی تغییراتی که هفته به هفته و ماه به ماه در حال تجربه آن هستید را در آن یادداشت نمایید. فراموش نکنید که در تمامی بخش های این دستنوشته ها همسر خود را از قلم نیندازید و احساسات او را هم در دفتر یادداشت نمایید. حتی گاهی از او بخواهید شخصا احساساتش را به رشته تحریر در آورد. از خودتان و شریک زندگیتان عکس تهیه کرده و در دفتر قرار دهید. با این کار هر دوی شما قادر خواهید بود فراز و فرود هایی که با هم تجربه کرده اید را مرور کرده و در سال های پیش رو کوچولوی شما نیز قطعأ قدردان این اقدام زیبای شما خواهد بود.

کاستن از استرس ها ی زندگی در طی دوران بارداری اهمیت بسیار زیادی دارد. کارهایی را انجام دهید که کمک می کند آرامش بیشتری را تجربه کنید. نگرانی های خود را در مورد آینده کاهش داده و بر روی مسائلی تمرکز نمایید که اکنون برای شما و کودکتان اهمیت دارد. خودتان و کارهایی که باعث می شود احساس امنیت و آرامش کنید را بشناسید. ورزش مناسب شما در دوران بارداری، یوگا، آرامسازی، گوش دادن به موسیقی یا تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه می تواند به کاهش استرس هایی که در بین خانم های باردار رایج است، کمک نماید.

به زودی بارداری شما خاتمه می باید و پس از تولد فرزندتان شما به عنوان یک مادر جدید و شاد،  فصل تازه ای از زندگی را تجربه خواهید کرد. در آینده ای نزدیک شما علاوه بر وظایف همسری و سایر مسئولیت های زندگی شخصی وحرفه ای خود، مسئولیت های شیرین مادرانه را نیز می پذیرید که زندگی شما را دستخوش تغییراتی می کند. بارداری زمان بسیار مناسبی است تا بر رابطه زناشویی خود و تغییرات بسیاری که در آینده نزدیک تجربه خواهید کرد تمرکز کرده و برای مدیریت آن ها برنامه ریزی کنید.

در طول حاملگی به خصوص در اولین تجربه آن، ممکن است در مورد تمام جزئیات بارداری و زایمان کنجکاو بوده و تمایل داشته باشید پای صحبت بسیاری از مادر های دیگر و اعضاء خانواده بنشینید و از تجارب آنها بهره مند شوید که البته در این میان ممکن است با داستان هایی نگران کننده در مورد تولد نوزاد و تجربیات غم انگیزی نیز رو به رو شوید. سعی کنید تا آن ها را نادیده گرفته و همواره به یاد داشته باشید که اکثر حاملگی ها به خوبی پیش می روند و جای نگرانی نیست.

شاید در طول دوران بارداری گاهی برایتان پیش آمده باشد که احساس سردگمی و یا بی حوصلگی کنید. این امر طبیعی است و بسیاری از مادران آن را تجربه میکنند، اما موضوعی که اهمیت دارد این است که تمام سعیتان را به کار ببندید تا بر این مشکل فائق آیید. شما این توانایی را دارید. پیشنهاد ما این است که زمانی را به فکر کردن و امتحان کردن کارهایی تخصیص دهید که برای کمک به خودتان و کودک در حال رشدتان مورد نیاز است. کارهایی را در فهرست فعالیت هایتان قرار دهید که نیاز است انجام شود و تصمیم بگیرید چه کارهای جدیدی برای سرگرم کردن خودو و بهبود حالتان می توانید انجام دهید.

همانطور که گفتیم بارداری و سلامت شما و کوچولوی دلبندتان برای اعضاء خانواده و دوستانتان مهم است و اگر از آنها تقاضا کنید که در تجربه بارداری شما مشارکت کرده و به شما کمک کنند، با آغوش باز می پذیرند. چرا که این در خواست شما برای آنها قوت قلبی خواهد بود و از این که در تولد عضو جدید خانواده شما سهمی هر چند کوچک داشته باشند، خشنود خواهند شد. بنابراین خجالت نکشید و هر زمانی که احساس نیاز کردید یاری بطلبید.

بسیار از نگرانی ها و احساساتی که باعث می شوند شادی را از خود دریغ کنید، می تواند ناشی از عدم آگاهی در مورد مراحل حاملگی، رشد و نمو جنین، زایمان و … باشد. با افزایش دانش خود می توانید از حجم این نگرانی ها کاسته، از بارداریتان لذت بیشتری برده و همزمان با تغییراتی که برای شما رخ می دهد از وضعیت کودکتان در دنیای درون رحم، فرآیند زایمان و ورود او به دنیا و رشد و نمو او پس از تولد نیز مطلع شوید.

هم اکنون در درون بدنتان اتفاقات شگفت انگیزی در حال وقوع است و شما بخش مهم و شایان توجهی از معجزه ای هستید که پیش روی شما و همسرتان قرار دارد. بنابراین سعی کنید آرامش داشته باشید و از این مسیر لذت ببرید. فصل جدیدی از زندگی در انتظار شماست که بنا به نظر بسیاری از مادرها شیرینی آن با هیچ رخداد دیگری قابل مقایسه نیست. پس لبخند بزنید.

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran