نقرس

بیماری نقرس

نقرس

نقرس نوعی آرتریت است که بر اثر تجمع کریستال های اسید اوریک در مفاصل ایجاد می شود. همانطور که می دانید اسید اوریک محصول تجزیه پورین است که بخشی از بیشتر غذاهایی است که به صورت روزانه مصرف می کنیم. اختلال در مدیریت اوریک اسید و تبلور این ترکیبات در مفاصل می تواند حملات دردناک التهاب مفاصل، سنگ های کلیوی، انسداد لوله های فیلتر کننده کلیه با کریستال های اوریک اسید را ایجاد کند که در نهایت این موضوع به نارسایی کلیه منجر می شود. نقرس تمایز منحصر به فردی با سایر بیماری های ثبت شده در طول تاریخ دارد.

نقرس

حملات نقرس حاد ،بر اساس شروع سریع درد در مفاصل آسیب دیده مشحص می شود که با گرما، تورم ، تغییر رنگ متمایل به قرمز و حساسیت به لمس دنبال خواهد شد. مفصل کوچک در قاعده انگشت شست پا شایع ترین محل برای حمله است. سایر مفاصلی که ممکن است تحت تاثیر چنین حملاتی قرار گیرند شامل مچ پا، زانو، مچ دست، انگشتان و آرنج است.  در برخی از افراد، دردهای شدید به اندازه ای حاد است که حتی تماس انگشت پا با روتختی نیز می تواند این دردها را ایجاد کند. این حملات دردناک معمولا در عرض چند ساعت تا چند روز فروکش می کند و ممکن است به دارو نیاز داشته باشد. در موارد نادر، حملات نقرس ممکن است چند هفته طول بکشد. بیشتر افرادی که مبتلا به نقرس هستند حملات مکرری را در  طول سال ها تجربه خواهند کرد.

نقرس

در بیست سال گذشته شیوع نقرس در ایالت متحده آمریکا  افزایش یافته و در حال حاضر ۸٫۳ میلیون نفر از آمریکایی ها را تحت تاثیر خود قرار داده است. نقرس در مردان نسبت به زنان شیوع بیشتری دارد و در مردان آمریکایی- آفریقایی بیشتر از مردان سفید پوست دیده می شود. خطر ابتلا به نقرس با افزایش سن بیشتر می شود و اوج  ابتلا به آن در سن ۷۵ سالگی است. در زنان، حملات نقرس معمولا بعد از یائسگی رخ می دهد. در میان جمعیت ایالت متحده آمریکا، حدود ۲۱ درصد  سطح اوریک اسید بالا دارند که به این شرایط هیپراوریسمی می گویند. با اینحال تنها بخشی کوچکی از افرادی که هیپراوریسمی دارند به نقرس مبتلا خواهند شد. اگر والدین شما به نقرس مبتلا هستند شانس ابتلا به در نقرس در شما حدود ۲۰ درصد است.

نقرس

چاقی، افزایش وزن بیش از حد به خصوص در جوانان، مصرف الکل، فشار خون بالا و عملکرد غیر طبیعی کلیه جزو فاکتورهای خطر اصلی برای توسعه نقرس محسوب می شوند. داروها و بیماری های خاص نیز می تواند سطح اسید اوریک را افزایش دهد. همچنین شیوع غیر طبیعی سطح پایین هورمون های تیروئیدی در بیماران مبتلا به نقرس افزایش یافته است.

نقرس

مفاصلی که در پایه انگشت شست پا وجود دارد شایع ترین مکان برای حملات شدید نقرسی است. اگر نقرس درمان نشود این حملات می تواند عود کند. حتی اگر درد ناشی از نقرس از بین رفته بود باز هم بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. در طول زمان، این بیماری می تواند به مفاصل، تاندون ها و سایر بافت ها آسیب وارد کند.

نقرس

افرادی که مبتلا به نقرس هستند ممکن است رسوب کریستال های اسید  اوریک را در مفاصل انگشتان دست خود تجربه کنند. برای تسکین درد در طول حملات نقرس، مفاصل اسیب دیده را استراحت دهید.

نقرس

نقرس می تواند مفاصلی همچون مفاصل آرنج و زانو را تحت تاثیر خود قرار دهد. به برآمدگی های روی ارنج توجه داشته باشید.

نقرس

زمانی که بیمار سابقه حملات تکراری از آرتریت های دردناک به خصوص در پایه انگشتان پا یا در مچ پا و زانو گزارش کند، چنین شرایطی با عنوان بیماری نقرس در نظر گرفته می شود. شاید بتوان گفت قابل اعتمادترین تست برای تشخیص نقرس تشخیص بلورهای اوریک اسید در مایع مفاصل است. این فرآیند با بی حسی موضعی انجام می شود. به کمک تکنیک های استریل، مایع از مفصل ملتهب به بیرون کشیده می شود. برای اینکار از سوزن و سرنگ استفاده خواهد شد.

نقرس

بعد از اینکه مایع مفصل از بدن به دست آمد،  مورد آنالیز قرار می گیرد تا وجود کریستال های اسید اوریک و عفونت در آن مشخص شود. پزشک شما ممکن است آزمایش خون را برای اندازه گیری مقدار اسید اوریک در خون تجویز نماید.

نقرس

مصرف مقدار کافی از مایعات می تواند از بروز حملات شدید نقرسی جلوگیری کند و خطر  تشکیل سنگ کلیه در این افراد را کاهش دهد. الکل اثر ادرار آور شناخته شده ای دارد و می تواند به از دست رفتن آب از بدن کمک کند و در نهایت به حملات شدید نقرسی منجر گردد. الکل همچنین می تواند بر روی متابولیسم اسید اوریک اثر بگذارد و باعث ایجاد هیپراوریسمی شود. این ماده با کندتر کردن دفع اسید اوریک از  کلیه ها و نیز دهیدراسیون باعث ایجاد نقرس می شود.

نقرس

تغییر در رژیم غذایی می تواند سطح اسید اوریک در خون را کاهش دهد. از آنجایی که ماده شیمیایی پورین  توسط بدن به اسید اوریک تبدیل می شود، باید از مصرف غذاهای غنی از پورین اجتناب گردد.  غذاهایی که پورین زیادی دارند شامل  حلزون،جگر، مغز و کلیه حیوانات است. محققان گزارش کرده اند که مصرف گوشت یا غذاهای دریایی  خطر حملات نقرس را افزایش می دهد. این در حالیست که مصرف لبنیات به نظر این موضوع را کاهش می دهد. کاهش وزن می تواند در کاهش حملات نقرس مفید باشد.

نقرس

برخی از داروهای خاص می توانند درد و التهاب ناشی از حملات نقرس را کاهش دهند. این داروها شامل داروهای ضد التهابی همچون ایبوپروفن،کلشی سین و کورتیکواستروئیدهاست. سایر داروها نیز می توانند سطح اسید اوریک در خون را کاهش دهند و از رسوب این ماده در مفاصل، کلیه ها و بافت ها پیشگیری نمایند. همین امر باعث پیشگیری از بروز حملات و عوارض بعدی می شود. چنین داروهایی شامل  آلوپورینول، فبوکسوستات، lesinurad و پروبنیسید است.

نقرس

تحقیقات زیادی بر روی زمینه های مختلف مرتبط با نقرس  و هیپر اوریسمی در حال انجام است.دانشمندان دریافته اند که پروتئین بالای حیوانی می تواند به تدریج خطر ابتلا به نقرس را افزایش دهد. داروهای جدیدی برای این بیماری توسعه یافته است که می تواند تاثیر بیشتری داشته باشد و در درمان بیمارانی که مبتلا به نقرس مزمن هستند موثرتر و امن تر باشد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/arthritis/ss/slideshow-gout

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۵ اسفند ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran