عاری از گلوتن

رژیم غذایی عاری از گلوتن

گلوتن

قبل از اینکه بخواهید رژیم غذایی عاری از گلوتن را مورد استفاده قرار دهید، باید بدانید که مقصر اصلی شرایط فعلی شما چیست. گلوتن نوع خاصی پروتئین است اما در گوشت یا تخم مرغ یافت نمی شود.  در عوض گلوتن را می توانید در گندم، جو و چاودار پیدا کنید. اینکه بخواهید از رژیم غذایی عاری از گلوتن استفاده کنید بدین معنی است که از خوردن این غلات خودداری نمایید.  استفاده از رژیم غذایی عاری از گلوتن برای بیشتر افرادی که به گلوتن حساسیت دارند یا مبتلا به بیماری سلیاک هستند ( شرایطی است که در آن خوردن گلوتن به روده ها آسیب وارد می کند) ضروری است.

گلوتن

افرادی که رژیم غذایی عاری از گلوتن را دنبال می کنند باید برچسب موجود بر روی مواد غذایی را به دقت  بخوانند. برخی از مواد تشکیل دهنده این  مواد غذایی به طور واضح بیان شده اند. اما باید به خاطر داشته باشید که برخی از غذاها گلوتن پنهان نیز دارند. دو واژه ای که باید به دنبال آن باشید  عبارت مالت( که از جو تهیه می شود) و نیز پروتئین های گیاهی هیدرولیز شده ( اغلب حاوی گندم است) است.  با اینکه جو حاوی گلوتن نیست  اما مصرف آن می تواند نشانه های بیماری همچون  درد شکمی، نفخ و اسهال را افزایش دهد.

گلوتن

دشوارترین مرحله در رژیم غذایی عاری از گلوتن دست کشیدن از مصرف نان است. همانطور که می دانید بیشتر نان ها حاوی گندم و چاودار هستند.  همچنین مصرف شیرینی، کلوچه، شیرینی های رولتی، نان همبرگر، بیسکویت را  باید محدود سازید. حتی باید پیتزا را نیز در رژیم غذایی خود کمتر کنید. اما نا امید نشوید. مواد غذایی جایگزین زیادی وجود دارد که می توانید از طعم آن ها لذت ببرید.

گلوتن

بیشتر فروشگاه ها و برخی از سوپرمارکت های بزرگ در حال حاضر محصولات عاری از گلوتن را به فروش می رسانند. در این میان نان بدون گلوتن نیز طرفداران خاص خود را دارد. این نان ها اغلب از  آرد برنج یا آرد سیب زمینی تهیه می شوند. زمانی که می خواهید چنین موادی را خریداری کنید باید برچسب روی آن را مورد بررسی قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که عبارت ۱۰۰ درصد عاری از گلوتن بر روی ماده غذایی وجود دارد.

گلوتن

غلات صبحانه یکی از مواردی است که افراد در زندگی روزمره خود از آن استفاده می کنند. دست کشیدن از این مواد نیز کمی دشوار خواهد بود. بیشتر غلات صبحانه حاوی نشاسته گندم هستند. زمانی که می خواهید  غلات صبحانه را خریداری کنید لیست مواد تشکیل دهنده آن را بخوانید و از خرید غلاتی که حاوی گندم، جو، چاودار و مالت هستند خودداری نمایید.

گلوتن

غلات صبحانه ای که از برنج و ذرت تهیه شده اند  جایگزین خوبی برای غلات صبحانه معمولی خواهند بود اما باید برچسب این مواد را نیز به دقت بخوانید. برخی از این مواد غذایی ممکن است حاوی مالت باشند.  زمانی که در سوپر مارکت گشت و گذار می کنید در بخش مواد غذایی به دنبال مواد عاری از گلوتن باشید.

گلوتن

اصلا مهم نیست  پاستای شما چه اندازه و شکلی داشته باشد. واقعیت این است که بیشتر پاستاها از گندم تهیه شده اند. به همین خاطر باید از مصرف اسپاگتی ها، ماکارونی ها،ماکارونی فرمی و پیچی و مواد گلوتن دار اجتناب کنید. در عوض به دنبال پاستایی باشید که از برنج، ذرت یا کینوا تهیه شده است.

گلوتن

از رژیم غذایی عاری از گلوتن استفاده می کنید؟  اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است پس می توانید از برنج و سیب زمینی استفاده کنید. در چنین شرایطی قادر خواهید بود سیب زمینی و برنج را در سایر مواد غذایی مورد استفاده قرار دهید، آن ها را ترکیب کنید یا به تنهایی از خوردن آن ها لذت ببرید. هنوز هم دلتان پاستا می خواهد؟ زمانی که هوس یک کاسه اسپاگتی خوشمزه کرده اید، می توانید از پاستاهای بدون گلوتن لذت ببرید. کافیست به دنبال  نودل برنج باشید.

گلوتن

اگر دوست دارید از کراکرها استفاده کنید قبل از خرید برچسب روی آن را به دقت مطالعه نمایید. بیشتر کراکرها از گندم تهیه شده اند.اگر هوس کراکر کرده اید به دنبال جایگزینی برای آن باشید.

گلوتن

وقتی کیک برنج دارید و می توانید از چیپس ذرت  استفاده کنید  چه نیازی به کراکر خواهید داشت؟  یک میان وعده بدون گلوتن دیگر ذرت بوداده است.

گلوتن

وقتی می خواهید غذاهای آماده را از فروشگاه ها خریداری کنید مواد تشکیل دهنده آن ها را بررسی کنید . به خاطر داشته باشید که پوشش ترد بیشتر ناگت های مرغ و ماهی سوخاری از آرد گندم تهیه شده اند.

گلوتن

نیازی نیست هوس خود به ماهی، مرغ و گوشت را پنهان کنید. به دنبال گوشت بدون چربی و افزودنی های مختلف باشید و از رژیم غذایی عاری از گلوتن لذت ببرید. به خاطر داشته باشید که هات داگ و گوشت های آماده معمولا فرآوری شده هستند. به همین خاطر باید مواد تشکیل دهنده این مواد را مطالعه کنید تا اطمینان حاصل کنید حاوی گلوتن نیستند.

گلوتن

با اینکه رژیم غذایی بدون گلوتن در برگیرنده بیشتر  کیک ها، پای ها، کلوچه ها و سایر مواد غذایی این چنینی نیست اما هنوز هم می توانید هوس خود به شیرینی را ارضا کنید.

گلوتن

مارشمالو،آبنبات یا شکلات های ساده معمولا بدون گلوتن هستند. اما این موضوع نباید باعث شود همین جا متوقف شوید. به دنبال قنادی هایی باشید که می توانند کیک، پای و سایر مواد شیرین بدون گلوتن تهیه کنند.

گلوتن

متاسفانه این خبر برای طرفداران آبجو به هیچ عنوان خبر خوبی نیست. بیشتر ابجوها از مالت جو تهیه شده اند. با اینکه آبجوهای عاری از گلوتن نیز در بازار یافت می شود اما بهتر است قبل از مصرف این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید یا اینکه با متخصص تغذیه خود در مورد بی خطر بودن چنین موادی صحبت کنید.

گلوتن

برخی از نوشیدنی ها عاری از گلوتن هستند. شما می توانید با خیال راحت از این مواد استفاده کنید.

گلوتن

گذشته از شراب، سیب زمینی و برنج، غذاها و نوشیدنی های خوشمزه دیگری نیز وجود دارد که می توانید از خوردن آن لذت ببرید. به عنوان مثال شما می توانید در رژیم  غذایی بدون گلوتن خود از موادی همچون تخم مرغ، ماهی، گوشت، میوه ها، سبزیجات و محصولات تهیه شده از شیر استفاده کنید.

یک نکته کوچک: زمانی که قصد دارید از میوه ها و سبزیجات منجمد وکنسروی استفاده کنید افزودنی های موجود در آن را بررسی نمایید. این مواد ممکن است حاوی گلوتن باشد. همین موضوع در مورد پنیرهای فراوری شده و ماست های طعم دار نیز صدق می کند.

گلوتن

یکی از بزرگترین چالش هایی که رژیم غذایی  عاری از گلوتن دارد سفارش غذا در رستوران هاست. از این موضوع خجالت نکشید. با پیشخدمت یا سراشپز صحبت کنید و در مورد نیازهای تغذیه ای خود به او توضیح دهید.آنها موظف هستند نیازهای شما را تامین کنند.

گلوتن

در بیشتر افرادی که مبتلا به بیماری سلیاک هستند حتی مقدار کوچکی از گلوتن می تواند نشانه هایی همچون گاز و نفخ شکم، تغییر در اجابت مزاج، کاهش وزن، خستگی و ضعف را به همراه داشته باشد.به همین خاطر است که استفاده از رژیم غذایی بدون گلوتن می تواند کمک فراوانی به شما بکند. اصلا مهم نیست نشانه های شما چقدر حاد یا خفیف است. قبل از اینکه بخواهید تغییرات بزرگی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید با پزشک خود مشورت نمایید.

گلوتن

برخی از والدین بر این باورند که رژیم غذایی عاری از گلوتن به کودکانی که مبتلا به اختلال اوتیسم هستند کمک می کند. هرچند این ایده هنوز مورد بحث است.نظریه های موجود بیان می کند کودکانی که مبتلا به اختلال اوتیسم هستند به گلوتن نیز حساس اند و اجتناب از خوردن این پروتئین می تواند برخی از نشانه های خاص همچون رفتارهای اجتماعی و گفتاری را بهبود ببخشد. در حال حاضر تحقیقات کافی برای تایید یا رد اثربخشی رژیم غذایی بدون گلوتن در افراد مبتلا به اوتیسم وجود ندارد.

گلوتن

همیشه دنبال کردن رژیم غذایی عاری از گلوتن اسان نیست. افرادی که از این رژیم  نفع می برند باید در تمام طول عمر خود به آن پایبند باشند. این موضوع بدین معناست که چنین افرادی باید از خوردن نان و پاستا و شیرینی های مختلف پرهیز کنند. اما به خاطر داشته باشید که یافتن جایگزین های بدون گلوتن روز به روز ساده تر می شود و داشتن یک برنامه ریزی دقیق می تواند به شما کمک کند در طولانی مدت به این رژیم پایبند باشید. به خاطر داشته باشید که قبل از هر نوع تغییر در رژیم غذایی خود باید با پزشک مشورت کنید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/digestive-disorders/celiac-disease/ss/slideshow-gluten-free-diet

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۱۷ اسفند ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran