دیابت حاملگی

دیابت حاملگی

دیابت حاملگی چیست؟

اگر سطح قند خون شما زمانی که باردار هستید بسیار زیاد شود، به دیابت حاملگی مبتلا خواهید شد.  معمولا سطح قند خون بعد از به دنیا آمدن نوزاد به سطح عادی خود بر می گردد.  قند خون بالا می تواند مشکلاتی را برای مادر و جنین او ایجاد کند.  جنین ممکن است بیش از حد بزرگ شود  که همین امر  موجب می شود زایمان دچار مشکل گردد. همچنین نوازدی که به دنیا می اید ممکن است سطح قند خون پایینی داشته باشد. به کمک گزینه های درمانی موجود، بیشتر خانم های بارداری که به دیابت حاملگی مبتلا می شوند می توانند زایمان خوبی داشته باشند و سطح قند خون  خود را کنترل نمایند. زنانی که دیابت  حاملگی دارند بیشتر از سایر خانم ها در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ در سال های بعدی زندگی خود قرار خواهند داشت.  اگر بتوانید وزن خود را در مقدار مناسب نگه دارید، غذاهای سالم میل کنید و فعالیت فیزیکی خود را افزایش دهید قادر خواهید بود از ابتلا به دیابت نوع ۲ جلوگیری نمایید.

چه چیزی باعث ایجاد دیابت حاملگی می شود؟

پانکراس هورمونی به نام انسولین تولید می کند. انسولین نیز به بدن کمک می کند به درستی از قندی که در غذاها وجود دارد استفاده کند و در صورت نیاز آن را ذخیره نماید. این موضوع باعث می شود سطح قند خون شما در یک محدوده مناسب نگهداری شود. زمانی که باردار می شوید،جفت جنین هورمون هایی را ایجاد می کند که کار انسولین را دشوارتر می سازد. این موضوع با عنوان مقاومت انسولین شناخته شده است. زنان باردار ممکن است به هنگامی که پانکراس قادر به تولید انسولین کافی برای نگهداری سطح قند خون در محدوده موردنظر نیست، به دیابت حاملگی مبتلا شوند.

نشانه های دیابت حاملگی چیست؟

از آنجایی که دیابت حاملگی ممکن است نشانه هایی را ایجاد نکند باید این موضوع را مورد بررسی قرار دهید. برخی از اوقات، زنان بارداری که نشانه های این بیماری را دارند ممکن است با سایر انواع دیابت زندگی کنند که اصلا اطلاعی از آن ندارند. شما نیز ممکن است نشانه های سایر انواع دیابت را در خود مشاهده کنید. این نشانه ها عبارتند از:

  • افزایش تشنگی
  • افزایش ادرار
  • افزایش گرسنگی
  • تاری دید

بارداری باعث می شود فرد بیشتر از  قبل ادرار کند و احساس گرسنگی بیشتری داشته باشد. به همین خاطر داشتن چنین نشانه هایی همیشه به این معنا نیست که فرد به دیابت مبتلا شده است. اگر این نشانه ها را داشتید بهتر است به پزشک خود صحبت کنید. در این شرایط باید برای دیابت مورد بررسی قرار گیرید.

دیابت حاملگی چگونه تشخیص داده می شود؟

بیشتر خانم های باردار در هفته ۲۴ و ۲۸ بارداری خود برای دیابت حاملگی مورد بررسی قرار می گیرند. آزمون تحمل گلوکز خوراکی برای تشخیص این شرایط مورد استفاده قرار می گیرد.

دیابت حاملگی چگونه درمان می شود؟

برخی از زنانی که به دیابت حاملگی مبتلا می شوند می توانند سطح قند خون خود را با شیوه غذا خوردن و افزایش فعالیت های بدنی  کنترل کنند.این انتخاب های سالم می تواند به پشیگیری از بروز دیابت در بارداری های بعدی و ابتلا به دیابت نوع ۲ در ادامه زندگی کمک کند. درمانی که برای دیابت حاملگی مورد استفاده قرار می گیرد در برگیرنده بررسی سطح قند خون در منزل و نیز مراجعه به پزشک به صورت منظم است. ممکن است پزشک داروهای مرتبط با دیابت یا انسولین را برای کمک به کنترل سطح قند خون تجویز نماید. انسولینی که تجویز می شود به انسولین تولید شده توسط بدن اضافه خواهد شد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/baby/tc/gestational-diabetes-topic-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۷ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran