زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی شایع ترین عفونت ویروسی منتقل شده از طریق بیماری جنسی (STI) است. این زگیل ها توسط ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود که می تواند در طول تماس جنسی منتقل شود. همه کسانی که ویروس دارند، زگیل های تناسلی  نخواهند داشت. برای بیشتر افراد از جمله آنهایی که زگیل های قابل مشاهده دارند، وبروس با گذشت زمان از بدن پاک می شود. معمولا ایجاد مشکلات طولانی مدت در این بیماری نادر است.  در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در مورد زگیل های تناسلی بیان کنیم و ببینیم  افرادی که در مورد عفونت های HPV نگران هستند چه کاری می توانند انجام دهند و چگونه می توانند از خود محافظت کنند.

زگیل تناسلی از طریق عفونت پوستی ناحیه  تناسلی و ناحیه مقعد  توسط ویروس پایپلوم انسانی(HPV) ایجاد می شود. بیش از ۱۰۰ نوع  از این ویروس وجود دارد که می تواند بخش های مختلفی از بدن همچون دست و  پا را تحت تاثیر خود قرار دهد. تقریبا ۳۰ نوع از این ویروس  می تواند در  داخل یا اطراف ناحیه تناسلی و مقعدی زندگی کند اما بیشتر زگیل های تناسلی توسط دو نوع ویروس ۶ و ۱۱ ایجاد می شوند.

ویروسی که باعث ابتلای افراد به زگیل تناسلی می شود در طول تماس جنسی به راحتی از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شود. هر فردی که از لحاظ جنسی فعال باشد می تواند به این ویروس مبتلا گردد. هم مردان و هم زنان می توانند به این ویروس مبتلا شوند و آن را به سایر افراد منتقل کنند.
• زگیل تناسلی ممکن است در طول رابطه واژن یا رابطه جنسی مقعدی به سایر افراد منتقل شود.
• این ویروس می تواند از طریق ارتباط پوست به پوست نیز منتقل گردد به همین خاطر رابطه نزدیک ناحیه تناسلی نیز باعث انتقال آن می شود. بنابراین این ویروس بدون دخول نیز منتقل می شود.
• ویروس از کاندوم عبور نمی کند اما از انجایی که کاندوم ها تمامی ناحیه تناسلی را پوشش نمی دهند احتمال انتقال عفونت از طریق پوست ناحیه تناسلی که پوشیده نشده است وجود دارد.
• این ویروس به احتمال زیاد زمانی عبور می کند که زگیل تناسلی وجود داشته باشد اما احتمال انتقال آن بعد از ناپدید شدن زگیل نیز وجود خواهد داشت.
• احتمال توسعه زگیل در دهان ، گلو و لب از طریق رابطه جنسی دهانی وجود دارد اما این موضوع نادر است.
• زگیل ها می توانند از ناحیه تناسلی به ناحیه دیگری در اطراف مقعد منتقل شوند بدون رابطه جنسی از مقعد وجود داشته باشد.
• این احتمال وجود دارد که زگیل های موجود در دست به ناحیه تناسلی نیز منتقل شود اما بسیار نادر است.
• این احتمال وجود دارد که مادر باردار مبتلا به زگیل تناسلی این بیماری را به کودک خود نیز منتقل کند اما بسیار نادر است.
• زگیل تناسلی از طریق بوسیدن، بغل کردن، حمام اشتراکی،حوله اشتراکی، استخرهای شنا ، سنگ دستشویی یا فنجان، بشقاب و سایر موارد مشترک منتقل نمی شود.

بیشتر افرادی که این ویروس را دارند زگیل های تناسلی قابل مشاهده ای را توسعه نخواهند داد و این ویروس خود به خود درمان می شود. این موضوع بدین معنی است که شما ممکن است در مورد وجود این ویروس اطلاعی نداشته باشید. اگر زگیل بر روی بدن ظاهر شود، سه هفته یا بیشتر طول می کشد. حتی ممکن است ظاهر شدن زگیل چندین سال به طول انجامد. ممکن است متوجه زائده های کوچک و گوشتی ، برآمدگی ها یا تغییرات پوستی در بدن خود شوید.
• در زنان، زگیل تناسلی ممکن است در فرج، دهانه رحم، قسمت بالای ران، در واژن یا بالای آن، یا داخل مقعد دیده شود.
• در مردان، زگیل تناسلی در آلت تناسلی، کیسه بیضه، مجرای ادرار، قسمت بالایی ران یا بر روی آن، داخل مقعد ایجاد شود.
• ممکن است چنین زگیل هایی را ببینید یا احساس کنید. همچنین ممکن است شریک شما متوجه این موضوع شود. اغلب چنین زخم هایی بسیار کوچک و ظریف هستند و دیدن آن ها کمی دشوار است. به همین خاطر بیشتر افراد متوجه چنین زخم هایی نمی شوند.
• این زگیل ها ممکن است برآمدگی های کوچک نرم یا مسطحی باشند یا اینکه برآمدگی های کلمی شکل، صورتی و کمی بزرگ باشند.
• زگیل ممکن است به تنهایی بر روی بدن ایجاد شود یا به صورت گروهی ظاهر گردد
• زگیل های تناسلی معمولا بدون درد هستند اما می توانند خارش های گاه به گاه ایجاد کنند و باعث التهاب گردند.
• چنین زخم هایی ممکن است باعث خونریزی از مقعد یا مجرای ادرار شوند.
اگر جریان ادرار شما دچار مشکل شده باشد چنین شرایطی ممکن است نشانه زگیل در مجرای ادرار باشد.

معمولا زمانی مطمئن خواهید شد که به پزشک مراجعه کنید و وجود عفونت را توسط او تایید نمایید. حتی اگر شما یا شریک زندگیتان مطمئن بودید که زگیل تناسلی دارید، باز هم توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید و وجود این بیماری را تایید نمایید. حتی اگر شریکتان زگیل های قابل مشاهده ای نداشته باشد باز هم ممکن است شما به این بیماری مبتلا شده باشید. احتمال انتقال بیش از یک عفونت جنسی در زمان واحد وجود دارد. اگر شرایط زیر را داشتید باید عفونت توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد:
• شما یا شریک زندگیتان نشانه های موجود را دارید یا فکر می کنید که این علائم را دارید
• رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید
• شما یا شریک زندگیتان با فرد دیگری رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید
• شریک جنسی تان عفونت های منتقل شده از راه جنسی را دارد
• بیماری منتقل شده از راه جنسی دیگری دارید
• شما یا شریک زندگیتان قصد بارداری دارید.

اگر فکر می کنید با ویروس ارتباط داشته اید می توانید بلافاصله بعد از برقراری رابطه جنسی، این موضوع را مورد بررسی قرار دهید. از آنجایی که زگیل های قابل مشاهده همیشه بلافاصله توسعه پیدا نمی کنند بهتر است نحوه بررسی خودتان را بر هر نوع زگیل یاد بگیرید یا از پزشک مشورت بخواهید.

بررسی های اصلی برای زگیل تناسلی توسط پزشک یا پرستار انجام می شود که به دنبال زگیل است. آن ها ممکن است اینکار را توسط ذره بین های مخصوص انجام دهند.
• اگر زگیلی در داخل بدن وجود داشته باشد باید بررسی داخلی از واژن یا مقعد نیز انجام شود
• در موارد بسیار نادر ممکن است بیوپسی( برداشتن نمونه کوچکی از زگیل) نیاز باشد. بسته به ناحیه ای که مورد معاینه قرار می گیرد بی حسی موضعی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.
• تست ها و ازمون های جدیدی وجود دارد که به دنبال نوع ویروس می گردد اما این ازمایش ها به عنوان تست روتین برای زگیل های تناسلی مورد استفاده قرار نمی گیرند.
• ازمایش خونی برای بررسی زگیل تناسلی وجود ندارد.

بیشتر زگیل ها را می توان به راحتی با نگاه کردن به آن ها تشخیص داد.

خدمات مختلفی برای این زگیل ها وجود دارد. شما می توانید خدماتی را انتخاب کنید که با آن راحت هستید. بررسی های مرتبط با زگیل تناسلی را می توان در مکان های زیر انجام داد:
• کلینیک های بهداشت جنسی
• برخی از شیوه های عمومی همچون استفاده از پزشک یا پرستار
• برخی از کلینیک های پیشگیری از بارداری

تمامی معاینات و آزمایش ها رایگان هستند. درمان نیز رایگان است مگر اینکه بخواهید از پزشک خودتان استفاده کنید.

تنها زمانی که زگیل های شما واضح و قابل مشاهده است به درمان نیاز خواهید داشت. درمان به ظاهر زگیل، تعداد آن ها و مکانی که در آن قرار دارند بستگی دارد. هدف از هر درمانی ، از بین بردن زگیل های قابل مشاهده است. اینکه درمان چقدر موثر است به اندازه و نوع زگیل ، درمانی که مورد استفاده قرار می گیرد و قدرت سیستم ایمنی بدن بستگی دارد و متغیر خواهد بود. برخی از افراد به درمان نیاز ندارند یا هیچ روش درمانی را انتخاب نمی کنند. با اینحال، بیشتر افراد، تحت درمان قرار می گیرند و می توانند خیلی سریع از شر این زگیل ها خلاص شوند. از آنجایی که زگیل های تناسلی توسط ویروس ایجاد می شود و عامل ایجاد کننده آن باکتری نیست، استفاده از آنتی بیوتیک ها مفید نخواهد بود. زگیل های قابل مشاهده را می توان به کمک روش های زیر از بین برد:
• قرار دادن کرم یا مایع بر روی زگیل. اینکار را می توان در منزل نیز انجام داد. برخی از افراد از شریک خود برای اعمال چنین موادی کمک می گیرند.
• ممکن است مجبور باشید این درمان ها را چند هفته مورد استفاده قرار دهید
• فریز کردن
• گرما . استفاده از بی حسی موضعی
• درمان با لیزر. استفاده از بی حسی موضعی
برخی از کرم ها می توانند کاندوم های لاتکس و دیافراگم ها را ضعیف تر کنند . انواع پلی اورتان را می توان به راحتی مورد استفاده قرار داد. در مورد این موضوع با پزشک خود مشورت نمایید. در برخی از موارد، ممکن است در عین واحد چندین گزینه درمانی مورد استفاده قرار گیرد. این درمان ها ممکن است ناراحت کننده باشند اما معمولا دردناک نیستند. درمان هایی که به کار می روند ممکن است برای چند روز باعث تحریک و درد شوند اما پزشک تلاش می کند این شرایط را با مسکن ها کنترل کند.
• از به کار بردن صابون های معطر،روغن حمام، کرم ها و لوسیون ها در طول درمان اجتناب کنید. این موارد می توانند باعث تحریک پوست شوند.
• اگر باردار هستید یا فکر می کنید باردارید این موضوع را به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید. این موضوع می تواند بر روی درمانی که انتخاب می شود اثر بگذارد
• درمان های مرتبط با زگیل که در داروخانه ها به فروش می رسد برای زگیل تناسلی مناسب نیستند.
• شواهدی مبنی بر مفید بودن درمان های مکمل برای زگیل های تناسلی وجود ندارد.

در برخی از افراد زگیل به سرعت ناپدید می شود اما برخی دیگر نیز زگیل های سرسختی دارند و ممکن است نیاز به تکرار درمان باشد. همچنین اثرگذاری درمان نیز کمی طول می کشد.
شواهد نشان می دهد که سیگاری ها کمتر از افراد غیر سیگاری به درمان های موجود پاسخ می دهند. درمان در افراد سیگاری اثر کمتری دارد. اگر درمان اول برای فرد کارساز و موثر نباشد، درمان دیگری مورد استفاده قرار می گیرد یا پزشک تلاش می کند از درمان های ترکیبی استفاده نماید. در برخی از موارد زگیل دوباره باز می گردد.

اگر درمان خود را در کلینیک دریافت کرده اید، باید برای درمان منظم خود بازگردید. در این شرایط پزشک یا پرستار زگیل شما را بررسی می کند و موثر بودن یا نبودن درمان را بیان می نماید. در برخی از موارد پزشک مجبور است درمان را عوض کند.بیشتر کلینیک ها اگر احساس کنند که زگیل از بین رفته است از شما نمی خواهند دوباره به این مکان بازگردید و تحت معاینه قرار بگیرید. اگر می خواهید توصیه ای از طرف پزشک داشته باشید یا دوباره مورد بررسی قرار بگیرید می توانید ملاقاتی را ترتیب دهید.

برخی از افراد تنها یک دوره از زگیل تناسلی را خواهند داشت. برای بیشتر افراد، زگیل می تواند دوباره باز گردد. اگر زگیل جدیدی دارید، نمی توانید بگویید که این زگیل ها به خاطر عفونت اصلی یا عفونت جدید است.

اگر زگیل تناسلی درمان نشده رها شود ممکن است ناپدید شوند، در همان حالت باقی بمانند یا اندازه آن ها رشد کند یا بزرگ تر شود. در طول زمان بیشتر زگیل ها به تدریج و بدون درمان ناپدید می شوند. برای برخی از افراد چنین موضوعی ممکن است کمی زمانبر باشد به خصوص اگر بیماری سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار دهد.  اگر زگیل تناسلی درمان نشده رها شود معمولا برای سلامتی مضر نخواهد بود اما ممکن است چنین شرایطی ناراحت کننده باشد.درمان زگیل می تواند خطر انتقال آن به سایر افراد را کاهش دهد.

معمولا توصیه می شود تا زمانی که زگیل از بین نرفته است رابطه جنسی نداشته باشید. این موضوع برای محافظت از ناحیه درمان شده و کمک به بهبود آن انجام می شود. اگر زگیل وجود داشته باشد و برای سه ماه اول بعد از  ناپدید شدن زگیل،استفاده از کاندوم می تواند از توسعه ویروس جلوگیری کند.

اگر بیش از یک شریک جنسی داشته باشید دانستن اینکه آن را از چه کسی گرفته اید دشوار خواهد بود.از روی ظاهر زگیل تناسلی،  نمی توان گفت چند وقت به این ویروس مبتلا شده اید.  اگر در مورد زگیل ناراحت و عصبانی هستید و نمی خواهید با شریک خود در این باره صحبت کنید، در مورد احساسی که دارید با پزشک یا پرستار حرف بزنید.

اگر زگیل تناسلی دارید، بهتر است این موضوع را به شریک جنسی خود اطلاع دهید تا او نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

نه شواهدی وجود ندارد که بیان کند باروری شما تحت تاثیر زگیل های تناسلی یا ویروس ایجاد کننده آن قرار گیرد.

اگر باردار هستید باید این موضوع را به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید زیرا ممکن است بر روی درمان هایی که دریافت می کنید اثر بگذارد.
• در طول بارداری، زگیل ها اغلب در سایز و اندازه مختلفی رشد می کنند ، ممکن است برای اولین بار ظاهر شوند یا دوباره بعد از چند وقت دیده شوند.
• می توان زگیل ها را به طور امن در طول بارداری درمان کرد. با این وجود در برخی از موارد درمان تا دوران پس از زایمان به تعویق می افتد.
• اگر زگیل ها بسیار بزرگ بود، می توان آن ها را برداشت تا از بروز مشکل در طول زایمان جلوگیری شود. اگر چنین چیزی ممکن نبود، می توان از سزارین استفاده کرد اما معمولا چنین شرایطی زیاد شایع نیست.
• در طول زایمان از طریق واژن، ویروس ممکن است به کودک منتقل شود اما این شرایط نادر است. چنین شرایطی می تواند باعث ایجاد عفونت در گلو یا ناحیه تناسلی کودک شود.

نه. نوعی از HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی قابل مشاهده می شود باعث ایجاد سرطان دهانه رحم، فرج، آلت تناسلی یا مقعد نخواهد شد.

Gardasil واکسنی است که  از بدن در برابر HPV6 و ۱۱ و نیز HPV16 و ۱۸ ( نوعی که می تواند باعث تغییر سلول ها شود و منجر به سرطان گردد) محافظت می کند.

تمامی دختران ۱۲ الی ۱۳ سال این واکسن را به عنوان بخشی از برنامه واکسیناسیون خود دریافت می کنند.

احتمال دارد زگیل تناسلی و سایر بیماری هایی که از طریق جنسی منتقل می شوند را از فردی که به این بیماری مبتلاس اما نشانه ای ندارد دریافت کنید. دستورالعمل های زیر به شما کمک می کند خود را در برابر زگیل تناسلی مصون دارید. اگر به بیماری جنسی مبتلا هستید این دستورالعمل ها به شما کمک می کند آن را به سایر افراد منتقل نکنید:
• هر زمانی که رابطه جنسی واژنی یا مقعدی دارید از کاندوم استفاده کنید. اینکار می تواند در برابر بیماری هایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند از شما مراقبت کند و محافظتی را در برابر انتقال یا دریافت زگیل تناسلی فراهم آورد.
• اگر رابطه جنسی دهانی دارید از کاندوم برای پوشاندن آلت تناسلی استفاده کنید. نوع پلی اورتان می تواند آلت تناسلی زن یا مقعد مرد یا زن را بپوشاند.
• اگر زن هستید و فرج خود را به فرج زن دیگری مالش داده اید باید آلت تناسلی را با کاندوم لاتکس یا پلی اورتان بپوشانید.
• اگر در مورد نحوه استفاده صحیح کاندوم چیزی نمی دانید سعی کنید در این زمینه اطلاعاتی کسب کنید.
• از به اشتراک گذاری وسایل جنسی خود اجتناب کنید. اگر آن ها را به اشتراک گذاشته اید خوب بشویید یا آن ها را قبل از استفاده با کاندوم جدیدی بپوشانید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.fpa.org.uk/sexually-transmitted-infections-stis-help/genital-warts

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲ مرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran