شانه یخ زده

شانه یخ زده

شانه یخ زده (Frozen shoulder) چیست؟

4شانه یخ‌زده ( یا چسبندگی کپسول شانه (adhesive capsulitis ) )، محدودیت حرکتی، سفتی و درد در ناحیه شانه است. این بیماری ممکن است پس از یک آسیب و یا حرکت بیش از اندازه شانه ها و یا در زمینه هایی مانند دیابت و سکته مغزی اتفاق بیفتد.

در این بیماری بافت اطراف مفصل شانه (کپسول مفصلی) سفت شده و آسیب میبیند و حرکات شانه دشوار و دردناک خواهد بود. علائم این وضعیت معمولا به آرامی تشدید می شوند و همچنین به آرامی و در طول حدود یک سال یا بیشتر از بین می روند.

آناتومی شانه یخ زده
آناتومی شانه یخ زده
آناتومی شانه یخ زده

6شانه‌های شما از یک مفصل گوی و کاسه‌ای تشکیل شده است که به‌نوبه‌خود سه استخوان در  شکل‌گیری این مفصل همکاری دارند: استخوان بازو (هومروس)، شانه (کتف)، و ترقوه. یک بافت پیوندی محکمی که به آن “کپسول شانه” می‌گویند، مفصل را احاطه می‌کند. برای آنکه شانه به راحتی حرکت کند مایع مفصلی یا مایع سینوویال، کپسول و مفصل شانه را لغزنده می‌کند.

چسبندگی کپسول شانه
تصویر2: تنگ شدن و التهاب کپسول شانه
مراحل  شانه یخ زده

در شانه یخ‌زده، کپسول شانه ضخیم‌تر و تنگ‌تر می‌شود. رشته‌های موجود در این بافت سخت‌تر می‌گردند. در بسیاری از موارد مایع مفصلی کاهش می‌یابد. در این شرایط شما قادر نخواهید بود – چه به‌تنهایی و چه با کمک دیگران- شانه خود را حرکت دهید. این بیماری معمولاً در سه مرحله پیشرفت می‌کنند.

شروع انجماد (Freezing Stage)

در مرحله شروع انجماد به‌تدریج یک درد فزاینده‌ای را تجربه خواهید کرد. همچنان که درد شما بیشتر می‌شود، دامنه حرکتی شانه شما نیز کاهش می‌یابد. مرحله شروع انجماد معمولاً بین ۶ هفته تا ۹ ماه طول می‌کشد.

 

مرحله انجماد (Frozen)

ممکن است در طی این مرحله درد بهبود پیدا کنند اما سفتی شانه‌ها باقی می‌ماند. در طی ۴ الی ۶ ماهه مرحله انجامد، انجام فعالیت‌های روزمره بسیار سخت خواهد بود.

 

مرحله ذوب (Thawing Stage)

در مرحله ذوب حرکت شانه به آرامی بهبود پیدا می‌کند. بازگشت کامل یا بهبود نسبی دامنه حرکتی شانه‌ها معمولاً شش ماه تا دو سال طول می‌کشد.

علل ایجاد شانه یخ زده چیست؟

9شانه یخ زده معمولا وقتی ایجاد می شود که شما به علت درد، جراحت و یا بیماری مزمن مثل دیابت و سکته مغزی نمی توانید به طور معمول از شانه خود استفاده کنید. اگر در مراقبت و نوع حرکات شانه توجه لازم را نداشته باشید، هر نوع مشکل شانه ای می تواند منجر به شانه یخ زده شود.

 

شانه یخ زده در این موارد رخ می دهد:

 • پس از عمل جراحی یا آسیب هایی که باعث درد و محدودیت حرکت شانه شود
 • اغلب در افراد بین ۴۰ تا ۷۰ ساله
 • اغلب در زنان (به خصوص در زنان یائسه) بیشتر از مردان اتفاق می افتد
 • اغلب در افراد مبتلا به بیماری های مزمن

و عوامل زیر میتوانند شرایط را برای بروز این بیماری مستعد کنند:

 • دیابت : این عارضه در افراد دیابتی شایعتر است بطوریکه ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد دیابتی در طول زندگیشان دچار این بیماری میشوند.
 • کم کاری و پرکاری تیروئید
 • بیماری پارکینسون
 • جراحی های مغز
 • هرنی دیسک مهره های گردن
 • بعد از جراحی سرطان پستان
 • بیماریهای قلبی و بعد از جراحی های قلب

بسیاری از افرادی که دچار شانه یخ زده می شوند از لحاظ روحی دچار افسردگی یا اضطراب هستند.

هر شانه ای وقتی برای مدتی بیحرکت می شود دچار محدودیت حرکت می شود پس بعد از هر آسیب شانه باید حرکات این مفصل خیلی زود شروع شود تا از ایجاد این بیماری پیشگیری شود.

شانه یخ زده چگونه تشخیص داده می شود؟

2معمولا پزشک با معاینه محدودیت حرکات شانه می تواند بیماری را تشخیص دهد، در عین حال ممکن است یک آزمایش اشعه ایکس را از شما بخواهد تا مطمئن شود این علائم مربوط به بیماری های دیگری مانند آرتریت (روماتیسم) یا شکستن استخوان نباشد. معمولا در این بیماری چرخش بداخل، اولین حرکتی است که محدود می شود. ولی با پیشرفت بیماری حرکت شانه به تمام جهات محدود می شود.

شانه یخ زده چگونه درمان می شود؟

15

درمان شانه یخ‌زده معمولاً نیاز به جراحی ندارد و بسته به شرایط، درمان با آموزش تمرینات خاص آغاز می‌شود. اغلب برای تسکین درد و التهاب، از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) استفاده می‌شود. ممکن است برای افرادی که قادر به تحمل داروهای (NSAIDs) نمی‌باشند و یا دردشان شدید است، داروهای مخدر نیز تجویز شود. با این‌حال، درمان اصلی، کار درمانی یا فیزیوتراپی است. بی‌درنگ پس از تشخیص بیماری، فیزیوتراپی با تمرکز بر تمرینات کششی و تقویتی آغاز می‌شود.  این تمرین‌ها در ابتدا توسط و یا تحت نظارت یک متخصص طب فیزیکی انجام می‌شود. اما پس از مدتی با نظارت پزشک، افراد خودشان نیز می‌توانند آن‌ها را انجام دهند. ممکن است روش‌های دیگر مانند استفاده از یخ، گرما و امواج اولتراسونیک نیز مورد استفاده قرار گیرد تا درد کاهش یابد.

اگر درد اجازه ندهد بیمار در جلسات طب فیزیکی شرکت کند، می‌توان ترکیبی از داروهای بی‌حس‌کننده موضعی و داروهای کورتیکواستروئیدی (کورتون) را  به مفصل شانه تزریق نمود. در چنین روشی، داروی بی‌حسی به صورت کوتاه‌مدت درد را کاهش می‌دهد. داروهای کورتیکواستروئیدی التهاب را کاهش می‌دهند. بنابراین شرایط برای درمان بیمار آسان‌تر می‌شود. توصیه می‌شود اگر از روش‌های تزریقی برای بیمار استفاده می‌شود، با توجه به تورم و سخت شدن کپسول دوز مناسبی از داروها مصرف شود.

گاهی اوقات ممکن است یک بی‌حس‌کننده عصبی در قسمت فوقانی کتف استفاده شود و پس از آن داروی بوپیواکائین به داخل مفصل شانه تزریق گردد. این روش غیراستروئیدی، ساده و بدون عارضه است. فقط ممکن است در محل تزریق احساس سوزش ایجاد شود. استفاده از آتل‌ها و یا سایر ابزارهای ثابت کننده شانه توصیه نمی‌شود. درست است که حرکت باعث ایجاد درد می‌شود، اما حرکت مفصل هرچند هم محدود باشد، باعث بهتر شدن روند درمان می‌شود.

عمل آرتروسکوپی
تصویر3: تخریب کپسول شانه در عمل آرتروسکوپی

اگر فرد حدود ۶ تا ۱۲ هفته پس از درمان قادر به دست آوردن دامنه حرکتی شانه خود نشود، تحت بیهوشی عمومی و یا بی‌حسی موضعی، پزشک با دستان خود تلاش می‌کند دامنه حرکتی مفصل را بازگرداند. اگرچه این احتمال وجود دارد که به شکستگی تبدیل شود. اغلب این روش برای افراد مبتلا به دیابت سودمند نمی‌باشد و معمولاً اگر درمان با شکست مواجه شود، بیمار نیاز به جراحی پیدا خواهد کرد. چسبندگی کپسول شانه را از طریق جراحی نیز می‌توان درمان کرد. در این روش کپسول برش داده و آزاد می شود. این کار اغلب از طریق عمل جراحی آرتروسکوپی (جراحی با کمک اندوسکوپ) انجام می‌شود. البته با توجه به این که کپسول چسبنده می‌شود و فضای مفصل هم کوچک است، این جراحی دشوار است. جراحی باز مفصل نیز انجام می‌شود، اما با توجه اینکه روند بهبودی این بیماری خوش خیم است، به ‌ندرت این نوع جراحی نیاز خواهد بود.

درمان بیوفیدبک (Biofeedback)

همچنین درمان جدید بیوفیدبک نیز برای کاهش درد و التهاب ناشی از سندرم شانه یخ‌زده بسیار مؤثر است؛ در درمان بیوفیدبک به بیمار آموزش داده می‌شود تا از طریق تمرکز بر روی نقاط درد و ریلکس کردن درد را در آن نقطه از بین ببرد. معمولاً بعد از چند جلسه آموزش، بیمار کاملاً به نوع درمان آگاه شده و می‌تواند دردهای عضلانی در نواحی مختلف به‌خصوص شانه را به‌خودی‌خود کنترل کند.

آیا شانه یخ زده قابل پیشگیری است؟

19انجام تمریناتی در محدوده ی حرکتی شانه ها،  کشش شانه ها وبه طور کلی استفاده بیشتر از شانه ها عواملی هستند که با انجام آنها می توان از بروز شانه یخ زده بعد از جراحی یا آسیب جلوگیری کرد. در برخی موارد متخصصان علت بروز شانه یخ‌زده را نمی‌دانند که در این موارد جلوگیری قطعی از آن ممکن نیست. اما صبور باشید و حتما توصیه های پزشک خود را رعایت کنید. شانه یخ زده معمولا با گذشت زمان بهبود می یابد.

ورزش‌هایی برای کاهش درد و التهاب در شانه یخ‌زده

23برخی از تمرینات خاص به بازگرداندن دامنه حرکتی شانه کمک خواهند کرد. ممکن است این تمرین‌ها تحت نظارت یک فیزیوتراپیست و یا در خانه انجام شوند. درمان شامل تمرینات کششی و یا سایر تمرینات افزایش دهنده دامنه حرکتی می‌باشد. گاهی اوقات برای کمک به شل شدن شانه‌ها، قبل از تمرینات کششی می‌توان شانه را گرم نمود. در زیر نمونه‌هایی از تمرینات توصیه شده برای درمان شانه یخ‌زده آورده شده است:

چرخش به سمت خارج
تصویر4: چرخش به سمت خارج - کشش غیرفعال

چرخش به سمت خارج – کشش غیرفعال: در میان چهارچوب در قرار بگیرید. بازوی آسیب دیده خود را ۹۰ درجه خم کنید تا به چهارچوب برسد. دست خود را ثابت در محل نگه‌داشته و بدن خود را همان‌طور که در تصویر نشان داده‌شده است، بچرخانید. به مدت ۳۰ ثانیه این وضعیت را نگه‌دارید. مقداری استراحت کرده و سپس حرکت را تکرار نمایید.

کشش به جلو
تصویر5: کشش به جلو - حالت تاق باز

کشش به جلو – حالت طاق باز : به پشت دراز بکشید، پاهای خود بر روی زمین قرار دهید. از بازوی سالم خود استفاده کرده و بازوی آسیب دیده را به آرامی بالا بیاورید تا آنجایی که یک کشش ملایمی در شانه شما ایجاد شود. به مدت ۱۵ ثانیه این وضعیت را نگه‌دارید و به آرامی بازوی خود را پایین آورید. مقداری استراحت کرده و سپس حرکت را تکرار نمایید.

کشش ضربدری بازو
تصویر6: کشش ضربدری بازو

کشش ضربدری بازو:  به آرامی دست خود را جلوی قفسه سینه قرار دهید، تقریباً زیر چانه قرار بگیرد، سپس تا آنجا که می‌توانید و درد ایجاد نمی‌شود، با کمک دست سالم به سمت مخالف، بازوی خود را تحت کشش قرار دهید. به مدت ۳۰ ثانیه این وضعیت را نگه‌دارید. مقداری استراحت کرده و سپس حرکت را تکرار نمایید.

تمرینات توانبخشی شانه یخ زده:
تمرینات توانبخشی شانه یخ زده
تمرینات توانبخشی شانه یخ زده

مراجع:

 

WebMD Medical Reference from Healthwise

https://www.pinterest.com/czechkb/frozen-shoulder

http://www.spinalandsportscare.com.au/frozen-shoulder

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۲ دی ۱۳۹۵

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran