چشم

مشکلات چشم چگونه هستند؟

چشم

تاری دید، لکه ها،  تابش خیره کننده در شب جزو مشکلات رایج در مورد چشم هستند. هر کدام از این ها ممکن است یک ناراحتی بی ضرر یا نشانه اولیه  بیماری خاصی باشند.  همیشه به راحتی نمی توان تفاوت این ها را بیان کرد. اگر می خواهید متوجه تغییر در بینایی خود شوید بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.

چشم

به شکل نگاه کنید. چه عددی را در سمت چپ می بینید؟ اگر عدد  ۳  را می بینید به احتمال زیاد می توانید رنگ ها را به خوبی تشخیص دهید. اگر عدد ۵ را می بینید ممکن است به کوررنگی مبتلا باشید.  پنل مرکزی نشان دهنده کمبود دید رنگ خفیف است. کوررنگی کامل که نادر است در سمت راست ظاهر می شود. هیچ عددی برای فرد قابل مشاهده نیست. استفاده از عینک رنگی ممکن است به بیمار در بهبود شرایط کمک کند.

چشم

زمانی که نزدیک بین هستید، اشیایی که در فاصله دورتری قرار دارند برایتان تار و مبهم خواهند بود. پزشکان به این شرایط myopia می گویند. اگر شرایط زیر را داشتید به احتمال زیاد به نزدیک بینی مبتلا شده اید:
• یک یا هر دو والد شما نزدیک بین هستند
• از فاصله بسیار نزدیک مطالعه می کنید.
نزدیک بینی ممکن است رانندگی، انجام ورزش یا دیدن تخته سیاه و تلویزیون را برای فرد دشوار سازد. نشانه های نزدیک بینی شامل تاری دید، خستگی و نگاه با چشم نیمه باز است. برای اینکه بتوانید چنین شرایطی را اصلاح کنید می توانید از عینک یا لنز تماسی استفاده کنید یا در برخی شرایط از جراحی کمک بگیرید.

چشم

بیشتر افراد با دوربینی خفیف به دنیا می آیند. زمانی که چنین شرایطی ادامه داشته باشد، اشیایی که در  فاصله دور قرار گرفته اند به خوبی دیده می شوند اما اشیای نزدیک تار خواهند بود. این مشکل سابقه خانوادگی دارد.  نشانه های دوربینی در برگیرنده مشکل در خواندن، تاری دید در شب، خستگی چشم و سردرد است. برای درمان چنین شرایطی می توان از عینک یا لنز تماسی استفاده کرد. برخی از افراد به جراحی روی می اورند.

چشم

مشکل در خواندن موارد چاپ شده نشانه ای از پیری است. به این شرایط پیرچشمی می گویند. بیشتر افراد  در سن ۴۰ سالگی خود متوجه می شوند که لنز چشمشان انعطاف پذیری کمتری دارد و نمی توانند  شکل آن را برای تمرکز بر روی اشیا تغییر دهند. این افراد برای بهبود چنین شرایطی می توانند از عینک مخصوص خواندن یا عینک هایی با دو  کانون  استفاده کنند که  می تواند دید نزدیک و دور را اصلاح کند. اگر از لنز تماسی استفاده می کنید در مورد لنزهایی که برای پیرچشمی تهیه شده اند با پزشک خود صحبت کنید.

چشم

دلیل ایجاد چنین شرایطی معمولا کره چشمی است که بسیار طولانی است . همچنین نزدیک بینی ممکن است به خاطر شکل عجیب قرنیه یا عدسی چشم ایجاد شود. اشعه های نور  به جای اینکه به طور مستقیم بر روی شبکیه متمرکز شوند تنها در جلوی آن متمرکز می شوند. این غشا حساس پشت چشم قرار دارد و سیگنال هایی را از طریق اعصاب نوری به مغز می فرستد. نزدیک بینی معمولا در کودکان  و نوجوانان مدرسه ای توسعه پیدا می کند. این افراد برای بهبود شرایط خود ممکن است به تغییر عینک یا لنز تماسی  نیاز داشته باشند.  در سن ۲۰ سالگی افراد می توانند از عینک ثابتی استفاده کنند.

چشم

این مشکل زمانی رخ می دهد که کره چشم بسیار کوتاه است یا عدسی یا قرنیه چشم شکل عجیبی دارد. اشعه نور پشت شبکیه متمرکز می شود و اشیای نزدیک تار دیده خواهد شد. کودکانی که دوربینی شدیدی دارند اغلب انحراف چشمی یا چشمان تنبلی دارند و ممکن است در خواندن مشکل داشته باشند.  به همین خاطر پزشکان توصیه می کنند معاینات چشمی برای کودکان به طور مکرر انجام شود.

چشم

اگر شما نیز در یک یا دو چشم خود آستیگماتیسم دارید، دیدتان ممکن است در هر فاصله ای خارج از نقطه کانونی باشد. این مشکل زمانی رخ می دهد که قرنیه ، پنجره روشنی که جلوی چشم را می پوشاند، شکل درستی ندارد.   استفاده از عینک یا لنز تماسی می تواند چنین شرایطی را اصلاح نماید. جراحی نیز گزینه دیگری است که پیش روی بیماران قرار دارد. نشانه های  آستیگماتیسم شامل تاری دید، سردرد، خستگی و خشتگی چشم است.

چشم

شاید شما نیز همانند بیشتر افراد به فکر دید واضح و روشن بدون عینک هستید. جراحی می تواند شکل قرنیه را تغییر دهد و نزدیک بینی، دوربینی یا استیگماتیسم را با نرخ موفقیت بیش از ۹۰ درصد اصلاح نماید.  اگر چشمتان به شدت خشک است ، قرنیه ای با شکل عجیب یا نازک دارید یا مشکلات حاد بینایی دارید چنین جراحی برایتان مناسب نخواهد بود. عوارض جانبی چنین جراحی خیرگی یا حساسیت به نور است.

چشم

این بیماری بدون اینکه شما بتوانید آن را احساس کنید به اعصاب نوری اسیب وارد می کند. ممکن است تا زمانی که  دید مرکزی خود را از دست نداده اید هیچ نشانه ای نداشته باشید.  دید جانبی اول از هر چیزی ممکن است از بین برود.  به همین خاطر است که هر ۱ الی ۲ سال باید چشمتان را مورد بررسی قرار دهید به خصوص اگر   در دوران بعد از ۴۰ سالگی خود قرار دارید. پزشک می تواند گلوکوم را با دارو یا جراحی درمان کند.

چشم

همانطور که می دانید چشم شما با مایع پر شده است. برخی از اوقات  مایع زیادی تجمع پیدا می کند و فشار داخل چشم را بیشتر می نماید. این موضوع می تواند به اعصاب نوری  اسیب وارد کند. این اعصاب، اطلاعات را به مغز می برند. بدون درمان، گلوکوم ممکن است به کوری کامل منجر شود. دایره هایی با رنگ زرد روشن نشان دهنده اعصاب نوری اسیب دیده توسط این بیماری هستند. ناحیه سیاه مرکزی macula است که دید مرکزی را کنترل می کند.

چشم

بیماری های مرتبط با پیری همچون دژنراسیون ماکولا می توانند به دید مرکزی اسیب وارد کنند و سپس ان را نابود سازند. همین امر موجب می شود خواندن یا رانندگی کردن برای افراد دشوارتر شود. نشانه های این بیماری در برگیرنده لکه های تار مرکزی یا خطوط مستقیمی است که به شکل موج ظاهر می شوند.  اگر فرد بالای ۶۰ سال باشد احتمال ابتلا به چنین شرایطی  بالاست. همچنین سیگار کشیدن، داشتن فشار خون بالا، چاقی، جنسیت مونث یا داشتن سابقه خانوادگی احتمال بروز چنین شرایطی را بیشتر می کند.  به طور منظم با چشم پزشک خود در تماس باشید. درمان  به موقع می تواند به کندتر شدن فرایند از دست دادن بینایی کمک کند.

چشم

دژنراسیون ماکولا بخش مرکزی شبکیه چشم که به آن macula گفته می شود را تحت تاثیر خود قرار می دهد. دو نوع دژنراسیون ماکولا وجود دارد:
• خشک: پزشک اغلب رسوبات زردرنگی را که drusen نام دارد در ماکولا می بیند. زمانی که چنین شرایطی بدتر می شود، بافت های ماکولا تجزیه می شوند. همین موضوع باعث می شود تحویل تصاویر به مغز کندتر شود.
• مرطوب: رگ های خونی غیر طبیعی در چشم رشد پیدا می کنند. این رگ ها خون و مایعات را نشت می دهند و همین امر باعث ایجاد زخم می شود و در مراحل بعدی به ماکولا اسیب وارد می کند.

چشم

یک چشم خود را با دست بپوشانید و بر نقطه مرکزی در این شکل خیره شوید. فاصله شما باید ۱۲ الی ۱۵ اینچ باشد.  ایا خطوط موجی، شکسته یا تاری را مشاهده می کنید؟ هر ناحیه ای پوشیده شده یا تنها یک شکل ساده می بینید؟ این کار را برای چشم دیگر خود نیز تکرار کنید. اگرچه هیچ کدام از تست هایی که در منزل انجام می دهید نمی توانند جای معاینه چشم توسط متخصص را بگیرند اما این شکل برای کمک به تشخیص نشانه های اولیه دژنراسیون ماکولا مفید است.

چشم

اگر دژنراسیون ماکولای شدیدی داشته باشید، این شکل برای شما بسیار به هم ریخته خواهد بود.  ممکن است در برگیرنده نقطه مرکزی تاریک باشد. خطوط مستقیمی که به شکل موج ظاهر می شوند نیز ممکن است نگران کننده باشند.  زیرا چنین نقاطی می توانند  نشانه اولیه دژنراسیون ماکولای مرطوب  باشند. برای تشخیص شرایط هر چه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

چشم

دیابت نوع ۱ و ۲ می تواند باعث از دست رفتن جزئی بینایی شود و در نهایت به کوری بیانجامد. این اسیب شامل رگ های خونی ریز در شبکیه می شود. چنین شرایطی را می توان درمان کرد اما منتظر نشانه نباشید. زمانی که مواردی همچون تاری دید، لکه، سایه یا درد را احساس کردید بیماری ممکن است حاد شده باشد. اگر دیابت دارید هر سال چشمان خود را مورد بررسی قرار دهید. بهترین پیشگیری نگه داشتن سطح قند خون به صورت نرمال است.

چشم

سطح بالای قند خون می تواند به رگ های خونی کوچکی که از شبکیه حمایت می کنند اسیب وارد کند. این ها ممکن است متورم شوند، بشکنند و مایع را نشت دهند. برخی از اوقات رگ های خونی غیر طبیعی جدیدی رشد پیدا می کنند که به این شرایط رتینوپاتی پرولیفراتیو می گویند. با گذشت زمان تمامی این موارد به شبکیه اسیب وارد می کنند و به تاری دید، نقاط کور یا نابینایی منجر می شوند.

چشم

تا سن ۸۰ سالگی، بیش از نیمی از افراد آب مروارید خواهند داشت. دید شما به آرامی مه آلود می شود و خواندن، رانندگی و دیدن در شب برایتان دشوار می گردد. دیابت، سیگار کشیدن یا صرف زمان بسیار در نور خورشید می تواند  خطر ابتلا به چنین شرایطی را بیشتر کند. جراحی برای تعویض عدسی می تواند شرایط را بهبود ببخشد.

چشم

یک عدسی سالم نور را به نقطه واحدی بر روی شبکیه متمرکز می کند. اینکار شبیه گرفتن تصویر با دوربین است. با افزایش سن، پروتئین در عدسی تجمع پیدا می کند. همین امر باعث تیره شدن و گرفتگی می شود و اشعه پخش شده ای  از نور را به شبکیه ارسال می نماید. در چنین شرایطی چشم به جای اینکه تصویر واضحی از تصویر را ایجاد نماید یک تصویر مبهم ارائه می کند. امکان تغییر در دید رنگ، خیرگی به خصوص در شب وجود دارد. آب مروارید پیشرفته را می توان به سادگی تشخیص داد. این نوع آب مروارید دایره ای با رنگ تیره در مرکز این تصویر است.

چشم

ممکن است فرد این اختلال را از والدین خود به ارث برده باشد. چنین شرایطی اغلب با مشکلات بینایی در شب آغاز می شود. سپس  دید جانبی از دست می رود. در برخی از موارد چنین شرایطی به کوری می انجامد.  مصرف مکمل هایی با دوز بالای ویتامین A می تواند به از دست رفتن بینایی منجر شود. قبل از مصرف هر مکملی با پزشک خود مشورت کنید. مصرف ویتامین A زیاد برای بدن می تواند سمی باشد.

چشم

بافت های حساس به نور شبکیه به تدریج در طول زمان تجزیه می شوند.زمانی که چنین اتفاقی روی می دهد، سیگنالی به مغز ارسال نمی شود و فرد قسمتی از بینایی خود را از دست می دهد. بررسی چشم و معاینات مرتبط با آن می تواند  لکه های تیره رنگ اطراف شبکیه را نشان دهد.  آب مروارید اولیه ممکن است  به همراه تورم شبکیه  که به آن ادم ماکولا می گویند رخ دهد.

چشم

ایا لکه های تار یا موارد شناوری که حرکت می کنند را می بینید؟ این ها به احتمال زیاد موارد شناوری هستند که در ژل زجاجی چشم قرار دارند. این موارد بینایی را مسدود نمی کنند و می توان آن ها را به سادگی در نور روشن مشاهده کرد. شناورها بسیار رایج هستند و معمولا بی ضررند. اگر شرایط زیر را داشتید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:
• به طور ناگهانی ایجاد شده یا تکثیر گشته اند
• می توانید تشعشعی از نور را ببینید
• لکه های سیاه یا سفید را همیشه می بینید
• متوجه سایه یا از دست دادن دید جانبی ناگهانی شده اید

چشم

زمانی که کودک هستید اگر یکی از چشم های شما دید خوبی نداشته باشد مغز از چشم دیگر استفاده می کند. به این شرایط تنبلی چشم می گویند و زمانی رخ می دهد که چشمانتان به درستی همتراز نشده اند یا  یکی از چشم هایتان به درستی کار نمی کند. پزشک دارویی را برای ایجاد تاری دید در چشم دیگر تجویز می کند. این موضوع باعث می شود مغز از چشم دیگر نیز استفاده نماید. اگر تنبلی چشم در طول کودکی درمان نشود می تواند  به از دست رفتن دائمی بینایی منجر شود.

چشم

از آنجایی که بیشتر انتهای عصبی زیر سطح یا قرنیه قرار دارند  حتی یک لکه کوچک نیز می تواند دردناک باشد. چشم خود را نمالید. اینکار می تواند باعث اسیب شدید به چشم شود. چشم خود را با آب ولرم بشویید. اگر شیء موردنظر حرکت نمی کند با پزشک تماس بگیرید.  او می تواند شیء را برداشته و از قطره آنتی بیوتیکی برای پیشگیری از عفونت استفاده نماید.

چشم

همانطور که می دانید اشک باعث مرطوب نگه داشته شدن چشم می شود. برخی از اوقات چشم اشک کافی ندارد. چنین شرایطی ممکن است به خاطر خشکی هوا، پیری یا سایر مشکلات جسمی رخ دهد. چشم دردناک و تحریک خواهد شد. استفاده از قطره اشک مصنوعی می تواند چنین شرایطی را بهبود ببخشد. اگر مشکلتان بزرگ بود، می توانید از سایر داروها نیز اسفاده کنید.

چشم

این التهاب نتیجه وجود ویروس، باکتری، مواد محرک یا آلرژی است. در این شرایط چشم قرمز می شود، می خارد و می سوزد.  اگر چشمتان می خارد ممکن است چنین موضوعی به خاطر وجود مواد حساسیت زا باشد. قرمزی چشم که از سایر افراد به شما منتقل می شود معمولا ویروسی است و در این شرایط به آنتی بیوتیک نیاز ندارید. اگر قرمزی چشم به خاطر باکتری ایجاد شده باشد، پزشک از قطره های آنتی بیوتیکی استفاده می کند. قرمزی چشم می تواند بسیار مسری باشد. بهتر است دستان خود را به طور مکرر بشویید.

چشم

این برآمدگی های قرمز رنگ دردناک شبیه جوش هستند که بر روی لبه مژه یا نزدیکی آن ایجاد می شوند. گل مژه نوعی عفونت مژه هاست. گل مژه معمولا در عرض یک هفته درمان می شود و بهبود می یابد.  می توانید با قرار دان کمپرس گرم و مرطوب بر روی ان شرایط  را سریع تر بهبود ببخشید.تا زمانی که گل مژه بهبود نیافته است لنز تماسی نپوشید و چشم را ارایش نکنید.

چشم

حساسیت یا آلرژی می تواند به خارش چشم منجر شود و باعث سرازیر شدن آب آن گردد. گرد و خاک، گرده گل، چمن و خز حیوانات می تواند رایج ترین محرک آلرژی باشد. پزشک می تواند دلیل حساسیت شما را با انجام تست های مخصوص شناسایی کند. پنجره های منزل و ماشین را ببندید. برای دور نگه داشتن آلرژن ها از خود، می توانید از بالش و لحاف مخصوص استفاده کنید. منزل خود را به طور کامل تمیز کنید و فیلتر تهویه را به طور مرتب تعویض نمایید. قطره چشمی ، اشک مصنوعی و آنتی هیستامین می تواند به این شرایط کمک کند.

چشم

در طول زندگی خود به معاینات چشمی مکرر نیاز خواهید داشت. اگر در خانواده خود فردی با مشکلات چشمی  دارید یا  فاکتور خطر دارید باید به طور مکرر به چشم پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند  سایر مشکلات همچون دیابت، فشار خون بالا و حتی سکته یا  تومور مغزی را شناسایی کند. چشم برجسته می تواند نشانه بیماری تیروئیدی باشد.رنگ زرد در قسمت سفید چشم می تواند نشانه مشکلات کبدی باشد.

چشم

اشعه ماوراءبنفش به چشم اسیب وارد می کند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند بروز آب مروارید را ۸ الی ۱۰ سال زودتر از موعد ایجاد نماید.  تنها یک جلسه طولانی زیر نور خورشید می تواند باعث تحریک شدید قرنیه شود. از کلاه یا عینکی که نور ماوراءبنفش را مسدود می کند استفاده کنید. می توانید از فیلم های مسدود کننده ماوراءبنفش برای پنجره های خود بهره ببرید. اگر چشمانی با رنگ روشن دارید ممکن است بیشتر از سایر افراد به نور حساس باشید.

چشم

روغنی که از ماهیتابه به بیرون پرتاب می شود، باقی مانده چمن از ماشین چمن زنی و سایر موارد ممکن است آسیب رسان باشد. برخی از صدماتی که به چشم وارد می شود  در منزل خودتان قرار دارد. پزشکان توصیه می کنند افراد عینک محافظ در منزل داشته باشند.  حتی اگر اسیب به چشم اندک باشد باز هم به پزشک مراجعه کنید.

چشم

هویج برای چشمان شما خوب است. اسفناج، آجیل، پرتغال، گوشت، ماهی، غلات سبوس دار و سایر موارد را می توان در رژیم غذایی سالم گنجاند. به دنبال غذاهایی با آنتی اکسیدان های قوی همچون اسید چرب امگا ۳ ، ویتامین C، ویتامین E، بتا کاروتن، روی، لوتئین، زآگزانتین باشید.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/eye-health/ss/slideshow-eye-conditions-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۵ مرداد ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran