اگزما

راهنمای تصویری در مورد اگزما

اگزما

معمولا این بیماری در ابتدا با خارشی همراه است که بعدا تبدیل به راش پوستی می شود. در چنین شرایطی اولین چیزی که بروز می کند خارش است. این گروه از راش های پوستی ممکن است در ابتدا در نوزادان و کودکان نوپا ظاهر شود ، خشک تر گردد و با افزایش سن کودک به پوست پوست شدن بیانجامد. بزرگسالانی که به اگزما مبتلا می شوند ممکن است برآمدگی های ناهموار و زبری را  تجربه نمایند. درماتیت آتوپیکیک شکل رایج و اغلب ارثی از اگزماست اما انواع دیگری نیز وجود دارد که هر کدام از آن ها درمان های خاص خود را خواهند داشت.

اگزما

خارش یکی از نشانه های اصلی اگزماست.  زمانی که شروع به خارش محل مورد نظر در پوست می کنید، پوست شما ملتهب می شود و حتی خارش آن بیشتر خواهد شد. اگزما  می تواند ظاهر متفاوتی در افراد داشته باشد  اما در چنین شرایطی برخی از نشانه ها رایج و مشترک است. به نشانه های زیر توجه داشته باشید:

  • مناطق قرمز رنگ و پوست پوست شده
  • برآمدگی های سفت و کوچک
  • تکه های ضخیم چرمی مانند
  • بر آمدگی هایی که از خود مایعاتی به بیرون تراوش می کنند و پوسته ای دارند.

اگر رنگ پوست شما تیره است، ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته ممکن است روشن تر یا تیره تر باشد.

اگزما

نوزادانی که تنها ۶ الی ۱۲ هفته ای هستند نیز ممکن است به درماتیت آتوپیک مبتلا شوند.  بعدا  این موارد ممکن است قرمز رنگ و پوست پوست شود و در پیشانی و پوست سر بیشتر ظاهر می گردد. در برخی از موارد، شرایط بعد از سن ۲ سالگی  بهبود پیدا می کند. اما نیمی از افرادی که در کودکی  به درماتیت آتوپیک مبتلا  می شوند آن را در دوران بزرگسالی نیز همراه خود خواهند داشت.

اگزما

کلاهک گهواره ای در نوزادان شرایطی است که پزشکان به آن اگزمای سبوره یا درماتیت شوره دار می گویند. این بیماری به شکل بر آمدگی های زرد رنگ،روغنی و پوست پوست شده بر روی پوست سر دیده می شود.  معمولا بیماری کلاهک گهواره ای بدون درمان و بعد از ۸ الی ۱۲ ماهگی کودک از بین می رود. در مقابل درماتیت آتوپیک به صورت راش قرمز رنگ در پوست ظاهر می شود. این راش های قرمز رنگ در گونه  ظاهر می شود اما می تواند پوست سر را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد.

اگزما

کودکان ممکن است اگزما را در  داخل آرنج یا  پشت زانوها، اطراف دهان،اطراف گردن ، بر روی مچ دست، بازو و دستان خود داشته باشند. معمولا افرادی که به درماتیت آتوپیک مبتلا هستند  به احتمال زیاد به مواد غذایی همچون بادام زمینی، شیر یا  سایر آجیل ها آلرژی دارند. اگر پزشک حساسیت به مواد غذایی را تایید نکرد نباید  محدودیت غذایی اعمال کنید. این بیماری مسری نیست.

اگزما

شما نیز ممکن است متوجه برآمدگی های خارش دار بر روی دست، ارنج و سایر نواحی بدن مچون درون آرنج و پشت زانوها شوید.  اما باید به خاطر داشته باشید که اگزما  ممکن است در همه جای بدن همچون گردن، سینه و پلک ها نیز دیده شود. افرادی که در کودکی خود به درماتیت آتوپیک مبتلا بوده اند ممکن است در بزرگسالی راش های پوست پوست شده ای را بر روی بدن داشته باشند.   پوست ممکن است تغییر رنگ دهد یا ضخیم تر گردد.

اگزما

اگر راش پوستی به خودی خود بهبود پیدا نکرد، باعث ناراحتی شما شد یا  توسعه یافت بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید. او می تواند سابقه پزشکی، نشانه ها و سایر موارد را بررسی کند و  در مورد حساسیت هایی که ممکن است در خانواده خود داشته باشید سوالاتی را بپرسد.  همچنین ممکن است در این شرایط از شما خواسته شود ازمایش حساسیت  یا معاینه میکروسکوپی از پوست را انجام دهید.

اگزما

به گفته برخی از متخصصان ارتباطی بین دو شرایط ذکر شده و درماتیت آتوپیک وجود دارد. اگر  یکی از والدین به تب یونجه یا آسم مبتلا باشد، فرزندان آن ها به احتمال زیاد مشکلات پوستی خواهد داشت. حدود نیمی از کودکانی که به درماتیت آتوپیک مبتلا هستند می توانند به تب یونجه و آسم نیز مبتلا شوند.

اگزما

محرک هایی که باعث ایجاد حملات آلرژی می شود( مثل گرده گل یا گرد و خاک) می تواند در برخی از افرادی که به درماتیت آتوپیک مبتلا هستند باعث ایجاد راش پوستی شود. حساسیت به مواد غذایی نیز می تواند چنین شرایطی را بدتر کند. این مواد حساسیت زا  باعث می شوند سیستم ایمنی بدن فعالیت زیادی از خود نشان دهد و به التهاب پوستی منجر گردد.

اگزما

محرک ها می توانند باعث ایجاد التهاب و خارش در بدن شوند و در نهایت به اگزما منجر گردند. لمس کردن مواد شیمیایی قوی نیز می تواند باعث ایجاد راش در هر فردی شود اما افرادی که به اگزما مبتلا هستند  ممکن است به محرک های خفیف همچون پشم، پاک کننده ها یا رایحه های  مختلف نیز حساس باشند.  استرس  عاطفی نیز می تواند این شرایط را بدتر کند.

اگزما

لایه  خارجی پوست شما معمولا به عنوان یک مانع عمل می کند. این لایه از لایه های داخلی پوست در برابر محرک ها و عفونت ها محافظت می کند.  افرادی که مبتلا به درماتیت آتوپیک هستند پوست بسیار خشکی خواهند داشت که زیاد محافظت کننده نیست.  اگر اگزما دارید بعد از شستشوی پوست خود  از پاک کننده ها و مرطوب کننده های  ملایم استفاده کنید. اب و هوای خشک یا رطوبت بسیار اندک در زمستان می تواند این شرایط را بدتر کند. افرادی که مبتلا به درماتیت آتوپیک هستند نیز به احتمال زیاد به عفونت پوست مبتلا می شوند.

اگزما

هنوز پزشکان به صورت دقیق نمی دانند چه  چیزی باعث ایجاد درماتیت اتوپیک( شایع ترین نوع اگزما) می شود. ژن ها، محیط زیست و سایر مواد ممکن است در ابتلا به این بیماری دخیل باشند. مشکلاتی که در سیستم ایمنی بدن وجود دارد نیز می تواند باعث التهاب در بدن شود. اختلالات عاطفی  باعث ایجاد این شرایط نمی شوند اما استرس می تواند نشانه های آن را بدتر کند.

اگزما

افرادی که مبتلا به درماتیت آتوپیک هستنند ممکن است در روز ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ بار پوست خود را  خارش دهند. این موضوع باعث بدتر شدن راش می شود و می تواند عفونت بیشتری در بدن ایجاد کند. از کمپرس سرد برای بهبود احساس خارش استفاده کنید. اگر کودک شما به این شرایط مبتلاست سر او را با فعالیت های مختلف گرم کنید. مرطوب کننده ها باعث تسکین این شرایط می شوند . برخی از کرم های دارویی یا پمادها نیز ممکن است کمک کننده باشند.

اگزما

محصولات هیدروکورتیزون بدون نسخه ممکن است به بهبود اگزمای خفیف کمک کند. اگر کودک شما کمتر از ۲ سال سن دارد از این داروها استفاده نکنید. همچنین در صورتی که پزشک مصرف طولانی مدت آن را تایید نکرده باشد نمی توانید بیشتر از ۷ روز از این موارد استفاده کنید. در برخی از موارد افراد به کورتیکواستروئیدها قوی تر برای کنترل التهاب نیاز دارند. استفاده طولانی مدت از این داروها می تواند عوارض جانبی مختلفی همچون نازک شدن پوست، عفونت، علائم کشش و رگ های خونی اشکار را به همراه داشته باشد. اگر درمان مورد نظر کارساز نبود؛ پزشک ممکن است از استروئید یا قرص های دیگر استفاده کند.

اگزما

در  افرادی که مبتلا به درماتیت آتوپیک هستند مصرف چنین داروهایی می تواند باعث بهبود چرخه خارش شود.  بیشتر گزینه های بدون نسخه و تجویز شده در دسترس افراد قرار دارند که هر کدام از آن ها دوز خاص و عوارض جانبی خود را خواهند داشت. قبل از مصرف هر نوع دارویی با پزشک متخصص مشورت کنید.

اگزما

داروهایی که برای پوست تجویز می شود و می تواند سیستم ایمنی بیش فعال را آرام کند می تواند در درمان اگزما مفید باشد. پزشک تنها زمانی از این داروها استفاده می کند که سایر روش های درمانی کارساز نبوده است. همچنین این دارو ها به صورت کوتاه مدت  تجویز می شود و برای افراد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. به خاطر افزایش ابتلا به سرطان چنین موادی با احتیاط مصرف می شوند و نشانه های هشدار بر روی آن ها وجود دارد. البته آکادمی درماتولوژی آمریکا با این هشدارها مخالف است. به همین خاطر قبل از مصرف چنین داروهایی باید مزایا و معایب ان را  از پزشک مربوطه جویا شوید.

اگزما

Alitretinoin نوعی ویتامین A است که می تواند این شرایط را به هنگامی که سایر روش های درمانی کارساز و موثر نبوده است بهبود ببخشد یا به طور کلی از بین ببرد. این دارو هنوز توسط FDA  تایید نشده است.  مصرف ان می تواند سردرد، خشکی پوست، گرگرفتگی یا پوست حساس به نور خورشید را ایجاد کند. Alitretinoin همچنین می تواند نقص های مادرزادی شدید ایجاد کند. به همین خاطر در دوران بارداری یا زمانی که قصد بارداری دارید بهتر است از مصرف آن خودداری کنید. پوشیدن دستکش در روزهای سرد زمستان می تواند مفید باشد.

اگزما

نور اشعه ماوراء بنفش بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد. در برخی از افراد این نور می تواند موارد خفیف تا شدید اگزما، درماتیت آتوپیک و درماتیت تماسی را بهبود ببخشد. PUVA نیز نوعی درمان با اشعه ماوراءبنفش  ترکیبی است که به همراه دارویی به نام psoralen انجام می شود. این نوع درمان در همه افراد کارساز و موثر نخواهد بود و ممکن است اگزما را در برخی از افراد بدتر کند. باید به خاطر داشته باشید که نور UV زیاد برای پوست اصلا خوب نیست. اگر قصد استفاده از این نوع درمان را دارید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

اگزما

سعی کنید تا جایی که می توانید ناخن کودکان را کوتاه نگه دارید و پوستشان را مرطوب کنید. لباس های شل و راحت تنشان کنید و اطمینان حاصل نمایید که بیش از حد گرم نمی شوند. بسته به خفیف یا شدید بودن شرایط، پزشک ممکن است از کورتیکواستروئیدها در درمان درماتیت آتوپیک استفاده کند. داروهای مختلفی همچون پیمکرولیموس (Elidel) و تاکرولیموس (Protopic)، برای کودکان ۲ سال و ۲ سال به بالا وجود دارد.

اگزما

مقدار بسیار اندکی از ماده سفید کننده خانگی در حمام می تواند به کنترل درماتیت آتوپیک در افرادی که عفونت استاف نیز دارند کمک کند. در یکی از مطالعات انجام شده کودکانی با درماتیت آتوپیک خفیف تا شدید و عفونت استاف در حمام رقیق شده با ماده سفید کننده قرار گرفتند و از پمادهای آنتی بیوتیکی در بینی های آنان استفاده شد. این درمان توانست نشانه های پوستی کودکان را بهبود ببخشد. والدین قبل از امتحان کردن این روش باید با پزشک مشورت کنند.

اگزما

برخی از تحقیقات انجام شده نشان می دهد پروبیوتیک، چای اولانگ یا داروهای گیاهی چینی می تواند این شرایط را بهبود ببخشد. اما سایر مطالعات از این  یافته ها پشتیبانی نمی کند. گیاهان و مکمل های گیاهی نیز ممکن است عوارض جانبی خاص خود را داشته باشند . به همین خاطر قبل از مصرف بهتر است با پزشک مشورت کنید.

اگزما

تقریبا همه افرادی که از درماتیت آتوپیک رنج می برند باکتری استاف را بر روی پوست خود خواهند داشت. این درصد در افرادی که به درماتیت آتوپیک مبتلا نیستند حدود ۵ درصد است.  اگر نشانه های عفونت همچون پوست عسلی رنگ؛ تاول های پر شده از مایع یا چرک، برآمدگی های قرمز رنگ پوست پوست شده ، تورم یا تب داشتیدحتما به پزشک اطلاع دهید.

اگزما

حتی زمانی که اگزما بهبود پیدا می کند ممکن است پوست شما خشک باقی بماند. در چنین شرایطی بهتر است روزانه با آب گرم دوش بگیرید.  به ارامی پوست خود را خشک کنید و از مرطوب کننده استفاده نمایید. در طول روز پوست خود را مرطوب سازید و از صابون یا شوینده های ملایم  استفاده کنید. به دنبال محصولات بهداشتی بدون بو باشید تا از بروز حساسیت جلوگیری کنید.

اگزما

کودک شما از راش و اگزمای پوستی رنج می برد؟ به او کمک کنید از محرک ها و استرس های موجود اجتناب کند. آکادمی درماتولوژی آمریکا  سعی می کند کودکانی که مشکلات پوستی دارند را بیابد. بزرگسالانی که مبتلا به این شرایط هستند ممکن است به تغییراتی نیاز داشته باشند. به عنوان مثال شغل هایی که نیازمند شستشوی زیاد دست است یا  فرد را در معرض مواد شیمیایی  یا سایر محرک  قرار می دهد باید اجتناب گردد.

گردآوری و ترجمه مطالب توسط دکتر علی اجودی و همکاران ایشان در گروه Salamati24

http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/eczema/ss/slideshow-eczema-overview

مطالب پیشنهادی

توسط: | دیدگاه ها: 0 | ۲۶ فروردین ۱۳۹۶

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

دیدگاه شما

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
IraqIran